Arya mı Sansa mı?

ben aegon,dany,euron varken sansa’nın tek başına taht işine girişeceğini zannetmiyorum. en azından şimdilik.belki kitabın sonunda bişeyler yerli yerine oturmuşken grrm bize bir son dk sürprizi yapar :slight_smile: ama ihtimal vermiyorum. petyr en fazla kuzey’e kadar ilerleyip jon’a toslar. ya da bizzat sansa ondan kurtulmak ister bilemem. Ben kuzeyin başına jon’un geçeceğine eminim.stannis’in kaderi sandığımızdan çok farklı ilerleyebilir.

Sansa, hem ayrıca kendisi güzel birisi de…:slight_smile:

Duruma göre değişir.Eğer siyaset ve protokllerle ilgili iş yapacaksan Sansa ile yapmak zorundasın Arya bu konularda tamamen beceriksiz.Birini öldürmek konusunda da Sansa beceriksiz ona göre düşünmek lazım.

Siz onu boşverin de Arya artık Arya değil, ona başka bir kimlik verilecek.
Ayrıca bana her ikisinin de bölümleri üçüncü kitaba kadar bayağı zevk vermişti.
Kişilik olarak bence her ikiside hem benim için hem de etrafındakiler için gıcık, yani ikiside değil!

Jon’a mı yoksa Ramsay’e mi? Çünkü bence Petyr Ramsay’e karşı koyamaz, çünkü; Hani Petyr zekasını konusturur ama Ramsay ortaya cellat mellat çıkarır. Ramsay o kendini kurtarmak için etkili ve zekice ciyaklayan Petyr’e inat ya, aldırış etmez benden demesi. Hem zaten Petyr tehdit değilmiş gibi görünmek için yanına Vadi’nin büyük lordlarini alıp gider veee… Sonrası malum bende bilmiyorum xD

Bunu kolayca yapabilecek çok insan var. Önemli olan şey insanların suyuna gitmek. Petyr bunu çok güzel yapan bir insan. Zaten öncesinde Ramsay’ın karakterini tartar ve kendisini kestirecek pozisyona sokmaz.

Zaten Sahte Arya fikri Petyr’dan çıktı. Muhtemelen Ramsay’ın meşrulaştırılması da.

Petyr Ramsay’ın yapısını muhtemelen bildiği için işin Stark evliliğini tanıyalımdan Stark kızını kurtaralıma geleceğini iyi biliyordu zaten kuzeye gideceği zaman gerektiği vakitte gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayabilir, tam saflar belliyken ama gene de onun eşicileri de kendi tarafına çekebilirdi.

Ayrıca Ramsay’ın yapabileceği dengesizliklerin daha fazla kaos çıkarabileceğini biliyordu. Mesela dizide Frey karısınu ve çoçuğumu köpeğe yedirdi. Aynısı kitapta yaparsa bu büyük sıkıntı doğurur. Frey Bolton ittifakı çatlar.

dizideki ramsay’i zeki,hesaplı birisi yaptılar ama kitaptaki ramsay hiç öyle biri değil. kurnaz bir tarafı olduğu inkar edilemez ama altı boş, zekayla boy ölçüşemeyecek bir kurnazlık. şu battal gazi’li,tarkan’lı yeşilçam filmlerindeki kötü karakterler gibi-misal Hain kostok- gibi:zalim,kurnaz ama derinde aptallığa ve kolayca manipüle edilmeye çok müsait. çünkü hırs,zalimlik,güç isteği,piçlikten gelen ezilmişlik, petyr’ın soğukkanlı zekasının aksine onun mantığını engelleyen bir çok özelliğinden sadece bazıları.
ama kuzey petyr gelmeden jon’a geçecek büyük ihtimalle zaten, bence. ve jon ramsay’in aksine hatta starkların aksine kolayca manipüle edilebilecek, kandırılacak biri değil. adam zeki bir kere.mantıklı ve bir çok kez vurgulandığı üzere soğukkanlı gözüken bir yapısı var.gözüken diyorum çünkü jon’un povlarından öğrendiğimiz üzere kendisi gayet ateşli,hırslı bir ruha sahip. petyr’ın da kesinlikle sansa’ya zaafı var ve bu ona hata yaptıracak bir yerde. petyr’ı öldüren bence kitapta da sansa olacak. ama petyr ve jon arasında bir soğuk savaş görebiliriz.çokta güzel olur.

Petyr dizidekini de kitaptakini de parmağında oynatır.

Aslında Geek Teorinin işlediği güzel bir teori var Baelish ile ilgili. Ben video kanalı izlememci misin bilmiyorum ama böylesi çok yüksek ihtimal ve dizi felsefesine de mükemmel uyuyor.

dizidekine +9 deha itemi yükledikleri için emin olamıyorum.
youtube’da teori videolarını takip etmiyorum.geekteori’ye bi zıtlığım yok tabi.güzel bir teoriyse izlerim.
ama teori videolarında yazılı bişey olmayınca birde 15 dk filan oluyor.ortasını dinlerken başını unutuyorum.o yüzden genelde yazılı olanı tercih ederim. ama bir bakarım petyr’e.bu saatten sonra dizi için bir umudum olmasa da kendisinden.

Dizi teorisi değil zaten kitap teorisi.

Bir de 5 serilik mi ne inceleme yapmış. Ama diğer 4’üne gerek yok teori 5.’de

Aynen ben de öylesini tercih ederim zaman kaybı ama İngilizcem çok iyi olmadığı için kıtlık yaşıyorum .d

Yaşlarını da baz alırsak ikiside başta zeki degil.Sansa,Cersei’ye guvenecek,joffrey’e aşık olacak kadar saf.Arya ise başına buyruk yaptığı şeyin sonuçlarını dusunemeyecek kadar kör.Yanlız su var ; Arya,Sansa’nın yerinde olsa olurdu aynı sekilde Sansa da Arya’nın yaşadıklarını kaldıramazdı yani iki kızkardesin farklılıkları/Eksikleri yada bize hos gelmeyen hareketleri bir nevi hayatta kalmalarını sagladı.bu yuzden ne Sansa’nın ezik hallerine kızıyorum nede Arya’nın atarlı,tutarlı hallerine haa Arya’yı kendime daha yakın hissediyorum.çünkü ici dısı bir dürüst karekterleri seviyorum.Tıpkı Stannis gibi…Sandor gibi…ama Sansa dan da nefret etmiyorum.

Arya her daim zeki biri olarak tanımlanıyor; en azından Jon onu hep öyle hatırlıyor. Bir insan küçükken salaksa büyüdüğünde zekası açılmıyor; ya zekidir ya değildir. Kitapları okumaya devam ettikçe göreceksin.

Dikkat ettiysen Cersei ve tayfasından hoşlanmadı ki Jon da hoşlanmamıştı. Hatta Jon, Joff’da hoşuna gitmeyen bir şeyler olduğunu sezinleyen ilk ve tek kişi diyebilirim. Başka kimse göremez iken o bir şeyler gördü, adını koyamadı ama fark etti bir şeyler. Karakter analizleri iyidir. Bunu gözlem ve analitik yeteneği ile yaptı; gözünden bir şey kolay kaçmıyor. Arya da keza karakter analizi fena değildir ama o bunu daha çok sezgisel yapıyor. Roose Bolton’a kim olduğunu söylememesi için görünürde hiçbir mantıklı sebep yok iken kendini gizliyor ve sonuç olarak bunun akıllıca olduğunu ‘ihanet’ ortaya çıktığında görüyoruz. Elbet ağırlıkta sezgisel zekasının gelişmiş olmasının onun duygusal hatalar yapmasına da sebep olduğunu Jaqen’in 3 kişi dileme hakkı vermesinde aldığı saçma sapan kararlarda görüyoruz. Şimdi yaşı 11; Braavos’taki zamanlarında daha akıllandığını söyleyebilirim. Yine de hala duyguları ağır basan anlar oluyor.

Arya başına buyruk mu? Kesinlikle. Fakat bunun yaşla ilgisi yahut zeka ile ilgisi yok. Halası da öyle idi ve sanırım amcası Brandon da böyle idi. Üçü de ‘kurt kanı’ dedikleri bir şey yüzünden hızlı öfkelenen ve hızlı tepki veren insanlar. Nitekim Ned ise tersine sessiz ve ağırdan alan bir tip; Benjen de ona benzer.

Sansa, Arya’nın yolunu seçse çoktan ölmüştü. Arya ise Sansa’nın esaretini yaşasaydı kaldıramazdı diye bir şey yok; kaldıramayacak ne var? İki dayak ve üç aşağılıyıcı söz bu kıza bir şey yapmaz, Sansa’ya yapmıyor ise ki Arya da misal Harrenall’da dayak ve tehditlerde baya bir zaman geçirdi. Fakat o kadar dik başlı ve saldırgan ki onu herhalde zindana falan kapamaları gerekirdi, elbette evvelden kini olan Joff. önce davranıp onu öldürmezse.

arya sansa’nın yaşadıklarını yaşasaydı ‘‘kaldıramazdı’’ değil,ölürdü demiş. yani o dikbaşlılıkla joffrey ve cersei yaşatmazdı onu demiş. zincire vurulacağı kesin ama. :joy:

aslında bir öğretmen adayı olarak bu bakış açısını biraz sakıncalı buldum. zeka her zaman herkeste hemen farkedilebilinecek bir şey olmuyor. kaç bilim adamı kaç kere sınıftan gerizekalı diye kovulmuştur, kaç deha çocukluğunda özürlü sanılmıştır. çocuklar hamur gibiler,önemli olan şekillendirebilmek bence ki yeteneği zekası ortaya çıkabilsin. ’uyanık’ olmakla zekayı birbirine karıştırmayalım.

Hee aynen öyle diyorum :joy:

Ottoman da benim gibi Arya’cı yada ben onun gibi anladın iste her neyse :grin: bu sebeple onu biraz kayırıyor.ucumuzde biliyoruz ki ; Arya’nın kafasını kesseler,lime lime edip tavuklara yedirseler yine de Ailesine “Hain” demez ! Yoren onu tutmasa babasına koşuyordu kaldı ki ezilip buzulecek,saraydaki yavusaklara hee babam diyecek alttan alacak felan filan imkansız babam imkansız iki cihan bir araya gelse kıyamet kopsa yine olmaz. Haa Arya’yı hemen oldurmezlerdi Jaime ile takas için zindan da tutarlardı ama Robb ve Annesi oldukten sonra yani Jaime’lik durum kalmadıgında kesinlikle sag tutmazlardi.

İsin zeka kısmına gelirsek.Evett Akıl yasta degil bastadır ama deneyim olmadan zeka bir ise yaramaz.Arya’nın goruleri kuvvetli tıpkı Kedi gibi.Kedilerde kimin onu sevdigini kimin zarar verecegini hisseder ama bu hisse nail olana kadar epey dayak yer anca o zaman insanları tanır ve ona gore davranır.Arya da kotu insanları hissediyor ama nerede susmasi gerektigini neyi ne zaman soyleyecegini/yapacagını edindigi deneyimlerden sonra idrak ediyor.

Aslında biraz üstüne gidildiğinde Arya da gayet sinebiliyor. Bunu Harrenhal’dan görebiliriz.

Ben fark edilmeyen zekadan bahsetmiyorum; salak olan yahut basit zeka seviyesinde olan bir insandan bahsediyorum. Sosyoloji mezunu olarak kendi fikrimi belirtmek isterim; ortalama zeka seviyesi olan birinin ileride zekasının açılmasını bekleyemesin, giydikçe genişleyen bir şey değildir bu. Elbette zeka dediğin şey geliştirilebilen bir şeydir ama bu “ağaç yaş iken eğilir” misali, doğduğu andan itibaren doğru beslenmeden tut(anne karnından başlayarak), sağlıklı psikolojik ortamdan; yaşına uygun bilgi dağırcığı ile beslemeye kadar giden bir süreçtir. Tabiri caiz ise zekayı toprağa gömeceksin, gübre suyu verip, güneşin altına koyup arada sulayacaksın ki büyürken bedeniyle beraber zekası da büyüsün; aksi halde 30 yaşına geldiğinde bırak zekasının gelişimini tamamlanmasını zihinsel olgunluğa bile erişememiş nice sözde yetişkinlerle karşılaşmak içten değildir ki eminim sen de çevrende böyle insanlarla karşılaşmışsındır.

Elbet işin nöroloji vb. uzmanları daha iyi bilir zeka gelişiminin nasıl olduğunu.

Cersei kızın ölmesini asla istemezdi ama Joff kesinlikle isterdi. Robb vs. öldükten sonra da Sansa için geçerli olan durum Arya için de geçerli olurdu. Teknik olarak Arya, Kışyarı varisi olarak ortada göründüğü için yine aileden biriyle evlendirmek isterlerdi. Sansa’nın rehine değeri öldü mü ailesinden sonra ki Arya’nınki ölsün? Sadece Cersei’nin kızı çok iyi koruması gerekiyor, Joff’dan. :smiley:

???

Hiç hatırlamıyorum böyle bir şeyi.

2.kitapta joffrey sansa’ya siperlerde babasının kafasını zorla gösterirken sansa onu aşağı itmeye niyetleniyor ama tazı araya giriyordu hatırladığım kadarıyla

Arya’nın asiliği vs. sıkıntı ama bir Stark kızının değeri çok büyük. Ayrıca o dönem orada Tyrion ve Tywin de var, Cersei asla elinde çıkar sağlayacak bir şeyi atacak kadar aptal olmadı; Ned’i bile öldürmek yerine Sur’a göndermeyi yeğledi ki aksi halde kuzey ile savaş çıkacağını öngörmüştü. Yani hayır, öldürmezlerdi.

bence de öldürmek biraz sıkardı ama mevcut durumda arya’nın zaten lannister’lar tarafından öldürüldüğü düşünülüyor. tyrion gelene kadar da bir ay filan var arada. cersei arya sinirlerini bozunca gizlice öldürtüp kızı ortadan kaldırabilirdi. sansa zaten tek başına da değerli. hem sadece öldürmek değil cersei kıza işkence de ettirebilir kimsenin de haberi olmazdı. falyse stokeworth gibi. cersei hakarete katlanabilecek bir insan değil. bunun için fazla sosyopat. bir de dengesiz joff’umuz var tabii. sansa uyumlu davranarak akıllıca davrandı aslında.