Arya neden Bolton'a kim olduğunu söylemedi?

İkinci kitaptayım. Kitapta Harrenhal meselesi daha farklı. Ancak gene de ben pek anlam veremedim. Acımasız ama sonuçta abisine biat etmiş. Yani arya kendisini tanıtsa abisinin yanına geri postalamaması için sebep Yok. Elbette Arya yaşadığı onca olaydan sonra insan sarrafı olup bu adamın sıkıntı bir durumda taraf değiştirebileceğini ve kendisinin de rehine olabileceğini düşünmüş olması normal. Ama 12 yaşındaki bir kız çocuğu bunu nasıl anladı vesaire bunda ciddi bir eksiklik var. Burada bence motivasyon iyi yansıtılamamış. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bende olsam güvenmezdim. Adamın gözleri fel fecir okuyor, sinsiliği ve güvenilmezliği yüzüne yansımış. siz babanızı kimliğinizi ailenizi yeni kaybetmiş biri olarak böylesi bir adama güvenebilir misiniz?

Arya’nın Lord Bolton’ı tanımama ihtimalini de göze alalım. Yani onun ne kadar içten hesaplı biri olduğunu da bilmiyor.

12 değil 11 yaşında falandı bu konuda katılıyorum bazı karakterlerin özellikle küçük karakterlerin tavırları çok abartılı bir gerçek
Boltona niye söylemediğine gelirsek yaşını bir kenara koyalım Arya yı tanımıyor Bolton yalan söylediğini düşünmesinden korktu, Boltona söylese bile ben Roose Bolton olsam biri bana gelip ben Arya Starkım dese inanmazdım belki öldürür belki hapsetirirdim tek başına 11 yaşına bir kız Harenholle kadar nasıl gelecek diye düşünürdüm. Her Aryayım diyenide Krala bildirmezdin komik duruma düşmekte var
Arya işte bütün bunları hesapladı ama o yaşta bu derece düşünebilmesi…

11 yaşında bir çocuk kimseye güvenmemesini gerektiğini anlayabilir bence. Hayat çocuklara çok kötü şeyler öğretebilir.

katılıyorum ama bu derece stratejik düşüne bilmesineydi benim lafım

Aslında orada 10 yaşında daha. 5. kitapta 11 iken 6. kitapta 12 olması bekleniyor.

“Sizler kimsiniz?” Robett Glover’ın kaşlarının arasında bir yarık oluştu. “Lord Bolton’ın kampına geldiğinde Vargo Hoat’la birlikte değildiniz. Cesur Dostlar’dan mısınız?”
Rorge çenesindeki sümüğü elinin tersiyle sildi. “Artık öyleyiz.”
“Bu adam, Özgür Şehirler’in Lorath’ından Jaqen H’ghar. Bunlar da bu adamın nezaketten yoksun arkadaşları Rorge ve Isırık.” Arya’ya döndü. “Bu kız…”
“Benim adım Gelincik,” dedi Arya, Jaqen’in gerçekte kim olduğunu söylemesine fırsat vermeden. Adının; Rorge, Isırık ve kim olduğunu bilmediği onlarca adamın duyabileceği bir yerde söylenmesini istemiyordu.
Glover’ın onu önemsemediğini fark etti. “Pekâlâ,” dedi adam. “Şu kanlı işi bitirelim artık.”

Bu Arya’nın kimliğini saklama kararı verdiği andı; kuzey lordlarından yani…(gerçekten kurgusal olarak işlemekte biraz zayıf kalınan eksik bir durum bana kalırsa) Öncesinde de Lord Tywin’e gidip, “Ben Arya Stark’ım desem, bana inanmazdı bile.” demiş, üstüne dayak yiyeceğinden emin, konuşmuştu. Yani fecr’in söylediği gibi aynı şeyi kuzey lordları için de düşünmüş olabilir. Gerçi görünüşü bir kuzeyli ve illa ki bu lordlardan biri daha önce Arya’yı görmüştür; her ne kadar bizim kız erkek çocuğu gibi diyinip, üstü başı pasaklı geziyor olsa da… Sonuçta kızı sorgulasalar doğru mu yalan mı, belli olurdu. Yine de Arya’nın gerçekten o dönemler ‘korku’ ile hareket ettiğini ve kolay kolay kimseye de güvenemediğini hesaba katmak gerekiyor.

Arya KL sokaklarında ve Harrenhalla kadar olan yolculuğunda yaşadıkları onu baya dikkatli olması gerektiğini öyretdi demiğimde, istemese de böyle davranıyor - içgüdüsel olarak. Sokakların ve ormanların ona aşıladığı bir durum. Diğer tarafdan hatırladığım kadarıyla Arya Roose’la ilk karşılamalarından itibaren ondan çok korkuyor. Bu onu Roose’a karşı böyle davranmaya itti.

Ah, sağlam soru, diye düşünmüştüm başta ama sonra cevapları okuyup üzerinde düşündükten sonra bir cevap buldum. Arya Roose’tan korkuyordu ve kimseye güvenilmemesini yolculuğu sırasında bizden gizli öğrenmişti. Bende en az Arya kadar güçlü ve bir o kadar duygusal bir çocuğum. Yani bende aynı şeyi yapıp ona gerçek kimliğimi açıklamazdım.

Vay be ilk açtığım konu olabilir herhalde. Garip bir nostalji duygusu geldi şimdi

Bu bana da çok mantıksız gelmişti. Yani Roose’a güvenmedin orada Robett Glover ve birkaç Kuzeyli adam daha var. Hepsi korkardı gerçekten Arya olma ihitmalinden o yüzden bir zarar vermezlerdi bence.