Arya Stark Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter

pov

İşte tamamen uyulmuyor bazı şeylere… dedim ya… Yani böyle bir genel tabu var ile yok… Yahut şöyle diyelim göğüs çıkmış, çiçek açmış ise sorun yok, öbür türlüsü olmuyor… Zaten 12’den sonra çiçek açıyor kızlar.

Yaş atlaması/zaman atlaması vs. sırf cinsel olgunluk vs. gibi bir sebeple verildi, verilmek istendi demek istemedim… bir parçası sadece… Başka bir şey var bunun ardında.

O ayarlanır işte her türlü zaman atlaması olmadan da

O değilde acaba bir hamilelik görür müyüz? Eğer kızı olursa ve ismini Visenya koysa efso olur.

Tamam işte, zaten GRRM de zaman atlamasından vazgeçti. :slight_smile:

Bilmem ama bence Nymeria koyması daha olası, gerçi Starklar biraz ata isimlerine düşkünler, atalarından biri de olabilir.

Nymeria ulu kurdunun ismi.

Kendisi Stark değil soyadı kanuna göre Targaryen olacak. Ben Arya’nın Jon’un Targaryenlığınj kabullenip benimsemesi ve Targaryen mitolojisinden tam kendisine uygun bir isim koyması açısından düşünmüştüm.

Kraliyet ailesi ile evlenenler kocalarının soyismini almıyor, Elia Martell; Cercei Lannister gibi… Arya ve Jon her daim bir Stark olacaktır ama ben tahta oturması halinde iki hanenin ismi ile anılabileceğini düşünüyorum.” Kadın da önemlidir” demişti Arya, Jon’un bunu unuttuğunu sanmam 1. Kitapta Joffrey’i eleştirdiğinde. :slight_smile:

Bilemiyorum bahsettiğin isimler geçmişe dair. Belki kraliyette öyle bir istisna vardır.

Ya zaten anne ve baba soyu birlikte anılıyor mesela Joffrey’den bahsederken Baratheon ve Lannister hanedanlarından deniliyor. Sonra Rheanyrea 3 hanenin(Valeryon, Arryn, Targaryen) simgelerini kullanarak kombo yapmıştı. Harrold da aynı şekilde. Zaten o sahne muhtemelen tatlış bir göndermeydi o ikili bayrak olayına.

Ben de öyle düşünüyorum. Bir de şöyle bir sözü var Jon’un aynı sahnede; “piçler armayı alamaz kılıcı alır; kızlar armayı alır kılıcı alamaz. Kuralları ben koymuyorum, küçük kardeşim.” dedi ve sonra gitti Arya’ya kılıç verdi. :smiley: Bu bir nevi isyan ettikleri bu kuralları yıkma girişimi; en azından Arya için bir şeyler değişsin diye düşündü bence Jon, yoksa onun ileride resmi olarak bir Stark vs. olma hayali çok önceden Cat tarafından yok edilmişti zaten. Sevmemek için bir neden daha…Ya bu seride kızılların hepisi uyuz ya :smiley:

Robb en son onu varis ilan etti ve meşrulaştırdı, yani armayı da aldı… Çift haneli takılabilir, takılmasını isterim; birleşsin haneler. :slight_smile:

Yalnız bence ilk çocuk Daenerys’den olsun Jon x Arya olsa da. %100 Targaryen gibi olsun. Şimdi bu ikisi evlenirse çocuklar silme Stark olur. Belki bir iki tane gümüş saç teli, mor göz falan o kadar yani. Safkan Targlık da devam etmeli bir yerde.

Profil şahane :smiley:

İki Stark görünümünde bir çift araya gelince bence de safkan Stark çıkar ortaya. :smiley: Fakat genetiğe iyi kötü hakimsin, illa ki arada Targ görünümünde çıkan da olur. Vay be biz işi oldurduk, everdik ve üstüne çocukların tipini tartışır olduk. :smiley:

Teşekkürler. Yeni Arka Plan daha da iyi bence.

İşte o yüzden ilk çocuk Dany olmalı ve ana soy oradan devam etmeli.

Zaten Ned ne diyordu?

Sen bir kralla evleneceksin, çocukların prens, lord, şövalye ve hatta yüce rahip olacak diyordu. Kral değil.

Bak bu da iyi bir ayrıntı… Fakat yorumlamaya göre değişir… Şimdi… Kral ile evlenirsen doğal olarak kraliçe olur, çocukların da prens/prenses olur. Fakat sadece bir tanesi kral olur, kalan kısmı şövalye, lord vb. şekilde hanesine hizmet etmeye devam eder; Bran’ın ve Rickon’un ileride Robb’un sancak beyi olarak görev yapacağı gibi… Yahut Renly ve Stannis’in lord olarak vazife yapması gibi… Fakat yine de orada ‘kral’ adı geçmediği için dediğin gibi de olabilir.

Halası ama ya, el sürmesin ööö geliyor bana böyle şeylerden; kurgu kitap vs. olsa da fark etmez, hep derim istikrarlı olacaksın. :smiley:

Ben o foreshadowing’e hep şu şekilde baktım, eğer gerçekten Foreshadowing ise tabi, Ned’in bir prensle evlenirsin ve çocuğun kral olur demesi yerine bir kralla evlenirsin ve çocuğun prens vs olur demesi asıl ilginç olan taraf. Normalde tam tersi olması gerekirdi ancak böyle olması bana seri sonundan spoiler vermiş olma ihtimalinin olduğunu getiriyor bizzat bu şekliyle. Ha tabi kral ölmeden önceki çocuklarının makamını kast etmiş de olabilir ama bunu üstte bahsettiğim foreshadowing mantığı ile ele alsak birincisi daha mantıklı duruyor.

Bu seriye başlamadan önce bir arkadaşım Cersei-Jaime-Robert ilişkisinden bahsettiğinde oha iğrenç tepkisi vermiştim. Ama Martin beni çok bozdu öyle böyle değil…

O Arkadaşıma R+L=J’den bahsettiğim zaman(kendisi arada televizyonda çıktığında bakar sadece) tüh be, ben Jon x Dany istiyordum. Düşüncem çöktü dedi. O an ona sarılasım geldi. Dünyanın en masum insanlarından biridir gerçekten :). Tabi son bölümde olan şeyleri anlatınca ibretlik bir yüz haline büründü.

Bence böyle… Kral ile evlenirsin kraliçe olursu, doğacak çocukların da yukarıda bahsedilen şeyler olur. Kral ile evleneceksin ve çocukların kral prens lord şövalye olacak… yani biraz edebi manada mı deyim ne deyeyim, tam açıklayamıyorum uygun olmayan bir görüntü çiziyor… Yine de belli olmaz elbette, dediğin gibi bu bir ima ise. :slight_smile:

ahahaha bozuyor adam ya herkesi bence de… bir fanfic sayfası var yabancı, kitap çıkana kadar arya/jon üzerine yazılmış olanları okuyorum amanın bazıları o kadar iğrenç şeyler yazıyor ki yani Sansa/Robb; o ona bu buna… böyle millet sapıtmış bence. Seriyi seviyorum falan ama bu yönlerden de eleştiriyorum.

İki duygu arasında kalmak… :smiley:

Tabi bu çelişki benim fikrimce foreshadowing olmasını sağlayan şey. Eğer bh olmadaydı açıkça önemsemezdim. Omun öncesinde Bran hakkında konuşuyorlar. Brandon’un Ayağı kırık ve Arya ve kız. Feodal sistemin dışladığı şeyler. Babası önce Bran şunları şunları olamaz diyor, sonra ama bunları olabilir diyor. Arya’ya ise senin çocukların hepsini olabilir diyor. Yani adlında bunlar rastgele söylenmiş şeyler değiller. Ama gene de Kral ve prens alakasız gibi duruyor.

Yani şimdi doğal bu seri sapıtık bir seri.

Kendisi gayet dindar bir şahıstır be iyi bir çocuktur. Sırf açık sahneler var diye izleyemiyor seriyi. Ama kitabı okumaya ikna ettim boş vakit bulduğu zaman okuyacak, belki buraya da getiririm kendisini birgün.

Zaten bu konuda ‘kraliçe’ vurgusu Ned tarafından 2 kere yapılıyor. İlkinde Cat ile konuşurken 'kraliçelerin babası olmaya Brandon uygundu…" gibisinden konuşuyor; yani bütün bunlar ben için değildi, lord o olacaktı diyor ki Türkçe’ye ‘kraliçe’ diye çevrilmiş ama ing aslında ‘quenns’ diye çevrilmiş ve daha sonra da Arya’ya söylediği bu söz var. Bu iki şey ister istemez insanı düşündürüyor; neden kraliçe değil de kraliçeler dedin? Ve neden Arya’ya kraliçe olacaksın dedi resmen… yani kral ile evleneceksin ne demek? Kızın Sansa evlenecek prens ile ve kraliçe olacak, görünürdeki yegane gerçeklik bu. Ned de kızını Essos’a gönderecek adam değil zaten. İster istemez ima diyoruz buna, karaktere de ters konuşmalar bunlar dikkat edersen… Şu ana kadar böyle bir bilgi karşımıza hiç çıkmadı ama zaten çıksa idi spoilerın alası olurdu; Ned kahin gibi birinden böyle bir şey duymuş olabilir mi? Atıyorum Yüce Yürek Hayaleti ya da benzer biriyle karşılaşmış? Çok afaki konuşuyoruz ama kuzeye döner iken ister istemez Nehir Topraklarından geçiyor, denk gelme şansı var. Zira ısrarlı bir şekilde söylüyor, kendinden çok emin. “Sen de bir gün bir kralla evlenebilirsin…” demedi. Yahut dizide çevirdikleri gibi “lord.” diye… ki dizide kralı lord diye çevirmeleri bile aslında spoiler :stuck_out_tongue:

Önce kitapları okusun bence, ben okumadan geldiğimde yazılanlardan bir şey anlamamıştım. :smiley:

Ben şahsen kraliçelerin babası kısmında pek abartılacak bir şey görmüyorum, meseleyi biraz daha sanatsallaşıran bir şey bence.
Evet kehanet olayı çok afaki. Eğer böyle ciddi bir şey olsa hissederdik pov karakter bu. Ama kraliçelerin meselesindeki vurgu Southern ambitions’a gönderme olabilir bence.

Nasıl yani? Pek bağlantı kuramadım.

Her şey onun içindi, sen, Winterfall. Kraliçelerin babası olması gereken kişiydi.

Tully Stark evliliği malum amaç içindi. Bu amaç ve kraliçeler terimlerini aynı cümle içinde kullanınca kraliçelerin babası olmasıyla southern ambitions’ın bağlantısı var mı diye soruyor insan. Zira bu ittifakın arkasında Maesterlar olsa da odak noktasındaki aile muhtemelen Starklar. Robert’i kral olması için yetiştiriyorlardı ve muhtemelen kraliyet ailesine Robert aracılığıyla girip kontrol sahibi olma anacını taşıyorlardı. Yani kraliyet ailesinde yüksek bir konum, doğal olarak gelecek kraliçelerin babası olmak falan…

Yami şuanki durumda Baratheonlar başta olsa da Lannister kontrolü ön planda. Rickard’ın kafasında benzeri bir plan vardı muhtemelen.

Anladım sanırım. Şahsi fikrim bu komplonun amacının Demir Taht’a birini oturtmak olmadığı yönünde; bence 7 Krallık yeniden parçalanarak kendi krallıkları hale gelecekti. Aksi olaydı zaten Rickard Stark kızını prense verse, kızı kafadan kraliçe olacaktı ve belki de bir ihtimal torunu kral olabilirdi ya da kraliçe.

Leydi Dustin’in bahsettiği ‘güneyli hırsları’ bu olamaz yani, fakat 8 bin yıllık kuzey krallığını, 300 yıl sonra canlandırıp “Kuzeyi Geri alan Kral” diye anılması da vardı. Sonuçta Targlar yok edildikten sonra tahta kimi geçirebilirsin ki? 7 krallık da yönetmek isterdi, eskiden birbirleri ile sürekli savaşan bölgeler bunlar… Fakat işler pek planlandığı gibi gitmedi, Ned çok sevdiği Robert’ı destekleyince ve elbette Arryn de… tahta geçti.

Bu da bir ihtimal tabi ama bunu pek gerçekçi bulmuyorum. Çünkü isyan sonrası güç zstrn o tayfanın elindeydi ve Robert de kral olmaya pek istekli değildi. Ama bynun yerine direkt Robert’i kral ilan ettiler.

Şimdi bakın şöyle bir durum var, bu Stark’ın kendi başına planladığı bir şey değil. Maesterların araya nifak sokmasıyla olmuş olan bir şey. Yani Şeride Baelish, Varys gibilerin insanları birbirine düşürmesini, manipüle etmesini hatırlayın. Arada neler döndü bilmiyoruz ama muhtemelen bir Stark-Targaryen soğukluğu, sonra oldu bittiye getirme gibi şeyler yaşanmıştır. Yani Mace Tyrell’ım kızını taht sırasında em geride olan adama yamamaya çalışması gibi düşünebilirsiniz.