Arya Stark Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter

pov

ben hala o ittifakın Dorn a karşı olduğunu düşünüyorum
çünkü
Dorn un en büyük rakibi Tyrelller değilse bile Hightowerlar içinde
Elia Rhaegar evliliği sonrasına geliyor zamanlama
Tywin o sıra kral eli, o bile bu ittifakta ve Dorn u nedense en çok sevmeyenlerden
ve geçmişte Dorn bir evlilikle krallıktan çok şey elde etmiş biri aile
şimdi Dorn kanı taşıyan bir kral yada kraliçenin önünü kesmek için ailelerin şimdiden hazırlanması olarak görüyorum ben
belkide Rhaegarı tahta çıkarmak içindi ama bu ihtimalide zayıf buluyorum Rhaegarı kızı ile evlendirmek istemiş Tywin sonra gitmiş o Dornlu kızı almış ve onu tahta çıkartacak zor bence, yapsa zaten kral eli yetki onda çıkarırdı tahta, sebep buysa bile başka birşey vardı planında
asla tahta karşı isyana hazırlık olduğunu düşünmüyorum

Robert’ın kral olma süreci nasıl işlendi hiç kimse bilmiyor aslında, bu açıklanmış bir şey değildi.

Belki Hisar ve diğerleri için tek önemli olan Targaryen Hanesini yok etmekti, gerisine sonra bakarlardı. Belki Arryn ve Stark Hanesi kendi arasında (Jon ve Ned) Robert’ı tahta layık gördü, vesayet düzeni gereği zaten hakkı olan Robert’ı tahta geçirdiler, diğerleri de onlara uydu.

Lakin hala hiç kimse için olmasa bilr Lord Stark için ana hedefin o “hırsın” sebebinin kuzey krallığını geri almak diyorum. Bu nası mantıksız olabilir ki? Lannister meselesinden sonra ilk fırsatta kuzey bağımsızlığını ilan etti. Zaten başka türlü kendisine hiçbir zararı dokunmamış bir haneye karşı isyan girişimine iten etken ne olabilir ki Lord Stark’ı? 300 yıl içerisinde ne zarar gördüler ejderlerden? Hiç.

İyi de abla şuna bakmak lazım, yani bu sadece kendilerini değil, Arrynleri, Tullyleri ve hatta Baratheonları kapsayan bir komploydu. Şimdi kuzeyin bağımsızlığa ulaşmasından bu ülkelerin ne kazancı olacak? Eğer amaç toplu bağımsızlıksa bu Demir taht ele geçirildikten sonra da yapılabilirdi çünkü ittifak Rickard Starktan ibaret değil. Jon Arryn de var başı çekenler arasında. Hem madem bağımsızlık istiyorsun isysn et ve Moat Cailinde bekle, Dorne o kadar direndi. Moat Cailin’i asla bir Andal ordusu geçemedi.

Yanş ben diyorum, nasıl Mace Tyrell kuzum kraliçe olacak :slight_smile: üzerinden ikna edildiyse Rickard da benzeri biçimde ikna edildi. Ben ısrarlıyım en mantıklı senaryo bu gibi duruyor,

Kral olacak bir prens, senin kızını istiyorum der iken neden onun yerine başkasını tercih etsin? Zaten halihazırda mevcut bir hakimiyet söz konusu.

Ayrıca mevcut olan komplo elbette ki Starklardan ibaret değil; lakin Starkları o isyana nasıl dahil edeceksin? “Gel kızını kraliçe yapalım?” Bunu zaten prens de yapmak istiyor. Peki o hanelerin kızları vs. kraliçe olmak istemez mi? İster. O zaman bir çıkar çatışması söz konusu olur; yani demir tahta kızını kraliçe yapma savaşı diye düşünmek isyan için, çok basit bir şey.

Kuzeyin bağımsızlığını ilan etmesi ha deyince kolay mı? Söz verdiklerinde sonuna kadar tutan adam bunlar, 300 yıl boyunca sadık kalmışlar ve dahası ortada ejderha olmasa da isyan edince çevresindeki tüm hanelerin orduları ile burun buruna gelme imkanları var. Bataklıkları aşamazlar belki ama deniz yoluyla kuzeye girmek imkansız mı? Kuzey işgal edilmesi imkansız bir yer değil sadece çok zor, kara yolu yerine deniz yoluyla geçmeleri halinde işleri kolaylaşacaktır zaten. Fakat isyancılar krallığın en büyük bölgesini yanına çekmek için bağımsız kuzey fikri ile aklını çelebilir, Targlar yok olunca da hiçbir şekilde kuzeye karışabilecek bir hak talepkarı kalmayacak. Zaten oğul ve kızını da iki büyük hanenin çocuklarıyla evlendirince de iki yerden destek var. Jon da zaten Ned ve Robert’ı seven biri olduğu için destekler. Yani nereden bakarsan bak tek başına yeltenmeye cesaret edemeyeceğin bir şey isyan ama çoklu olarak edersin.

Rhaegar neden Rickard Starkla konuşarak bu işi halletmeye çalışmak yerine kızı apar topar kaçırdı? Eğer en kötü ihtimal bağımsızlık istiyorlarsa bile kızın kraliçe olsun ejder kurt sancağı yönetsin diye ikna etmeye çalışabilirdi. Anladığımız kadarıyla Rickard Stark öyle kavgacı uzlaşmaz bir tip de değil. Oğlu yakalanınca tıpış tıpış Güney’e geldi. Tamam belki hayat memat konusu ama öbüründe de karşılıklı sevgi var. Üstelik bir kızın böyle bir yöneliminin olması felaket sonuçlara gebe olabilir. Öte yandan adam yakalanmış, taa haber kışyarına gitmiş ve adam Güney’e gelmiş. Peki Rhaegar tüm bu süreçte ne yapıyordu? Duyduğu zaman amanın yandık diye koştur koştur Kralın Şehrine girmesi gerekmez miydi?

Ben cevabı bilmiyorum. Ama bildiğim şey bu soruların cevabıyla senin sorduğun sorunun cevabı aynı. Her şey her zaman istenildiği gibi gelişmiyor İşte. 5 kralın savaşını başlatan şey bir yanlış anlaşılmaydı. Yanlış anlaşılmalar, fitneler buna benzer sonuçları doğuruyor.

Yalnız iki büyük factiondan birisi olan Renly tarafı daha doğrusu Tyrell bloğunun amaçlı başından beri buydu. Basit bir şey değil. İpin ucunda Starkların bulunduğunu da iddia etmiyorum. Sadece bu komplocular Starkları kızın kraliçe olacak algısı üzerinden kullanmışlardır diyorum. Zaten en etkin erkler Arryn ve Stark haneleri. Arryn hanesinden olan adam ise kralı yetiştiriyor bizzat. Babası yerine geçiyor ve bu da ilerifw çok ayrıcalıklı bir konum demek ve zaten Kral Eli daha fazla güce sahiptir kraliçeden. Hele ki kralın babası olarak gördüğü bir kral elinin gücü oldukça fazladır.

, yani Starklar bağımsızlık için komplo kurmadılar, isyancılar Starklara bağımsızlık vaadi verdi ve yanlarına çekti. Peki madem öyle o zaman isyancıların amacı neydi?

Turnuva sonrası geçen bir senede neler oldu bilmiyoruz, konuşmuş olabilir konuşmamış da olabilir… Yanlış hatırlamıyor isem Brandon evlendikten kısa bir süre sonra Lyanna evlenecekti, bu yüzden diye düşünüyorum. Hele ki isyanı biliyor ise prens, bu da bir etken olur.

Kışyarın’da değildi, güneye gidiyordu zaten; Lyanna vs. herkes nikah için Nehirova’ya gidiyordu.

Bunlar açıklanmamış, anlatılmamış konular. Bir sene boyunca neden yüzünü hiç göstermedi vs. bilinmiyor. Yazar, kitaplar bitince tüm soruların cevabını bulacağını söyledi.

İşte bence Targ hanesini yok etmek en temel etken ve bunu da onlara duydukları nefretten yaptılar; Hisar, büyü ejderha vs. den nefret eder… hanelerin ise bağımsızlık istediğini düşünüyorum. Gayet mantıklı ve herkesin çıkarına olacak bir şey.

Ben de diyorum ki o zaman neden Targaryenler yok edildikten sonra toplu bağımsızlık olmadı?

Neden aileler Targaryenlerden nefret etsin?

Söyledim yukarıda ya… Diğer haneleri bilmem ama Ned, babasının planlarından bihaberdi, haliyle kral ihtiyacının giderilmesi için muhtemelen en yakın arkadaşını uygun görmüştür. Otomatikman da Nehirova desteğini almış oldu ve babası gibi olduğu için de(senin dediğin kral eli meselesi de var) Jon Arryn desteğ… Zaten Fırtına toprakları kafadan destekliyor. Eee ne kaldı geriye? Tüm isyancılar destek çakmış… Biraz spontole geline bir şey gibi düşünüyorum.Hiçbir şey planlandığı gibi gitmedi, zaten seri boyunca görüyoruz ki tüm planlar hep bozuluyor.

Ned ne olacağını pek umursamıyordu ama. İpler gene Jon Arryn’in elindeydi. İttifaka oluşum aşamasında dahil olmuş olan Hoster da hayatta.

Bu düşüncenize saygı duyuyorum. Ama bence biraz zayıf kalan bir açıklama. Starklar ve Greyjoylarıb isyan etme sebebi anlaşılabilir. Ama diğer hanedanlar neden bağımsız olmak istesin?

Arrynler defalarca Targaryenlerle kız alıp vermişler. Hatta Olanaksız Aegon’un kuzenleri bile Arryn ile evlenmişti. Yani Arrynler hanedan sırasında en sonda geliyor.

Baratheonlar Targaryen safında savaşmış olan ve rivayete göre Aegon’un piç kardeşinin soyundan geliyor. Bu aile de Targaryenlerke evlilik yapmış, Steffon Baratheon zaten Aerys’in çık yakın arkadaşı. Rhaeger’a gelin bulma ayağına ölüyor.

Tullyler Targaryenler sayesinde yüksek lord olmuş. Ancak Dağınık bşr krallıktan en çok çekecek bölge nehir toprakları. Yani ne zaman savaş olsa merkezi konumu yüzünden en fazla burası acı çekmiş. Ellibin kere hanedan değişmiş. Üstelik nehir lordları birbiriyle anlaşamamalarıyla ünlüdür.

Tywin kızını yamamak için elinden geleni yapıyor.

Peki durum böyleyken ve yıllar boyunca onlarca fırsat çıkmışken isyan etmemiş olan bu aileler neden şimdi birden isyan etmek istesinler? Targaryenler öncesi devir blessing years olarak geçiyor. Yani herkesin birbiriyle savaştığı, miletin birbirini kestiği zamanlar.