Arya Stark ve FM Tapınağı'ndaki Tanrılar

Bildiğiniz gibi FM Tapınağı’nda tüm tanrılar onurlandırılır. Kitapta Arya, FM Tapınağı’na geldiğinde bazı tanrıları inceliyor. Başta en üstte dediğim gibi bütün tanrıları onurlandırdıklarını göstermek amacıyla yazılan bir kısım olduğunu düşündüm ama sonradan bu yüzden yazılmadığına kanaat getirdim.

"Batıdiyar’ın septleri yedi köşeliydi; yedi tanrı için yedi mihrap vardı ama burada yediden fazla tanrı mevcuttu."

Bu cümle, Tüm tanrıları onurlandırdıkları göstermek için yeterliydi. Bu kadar ayrıntılı anlatması ilginç.

"Tanrıların heykelleri duvarlar boyunca dizilmişti; heybetli ve tehditkâr. Heykellerin ayaklarının etrafında kırmızı mumlar titriyordu; uzak yıldızlar kadar loş. En yakındaki heykel, üç buçuk metre boyunda mermer bir kadındı. Gözlerinden akan gerçek yaşlar, kollarında taşıdığı kâseyi dolduruyordu. Onun arkasında aslan başlı bir adam vardı, abanozdan oyulmuş bir tahtta oturuyordu. Kapıların diğer tarafında, bronz ve demirden yapılmış devasa bir at, iki büyük bacağının üstünde şaha kalkmıştı. Arya daha ilerideki büyük taş suratı, kılıçlı solgun bebeği, bir yaban öküzü boyutlarındaki kabarık tüylü kara keçiyi ve bir asaya dayanmış başlıklı adamı görebiliyordu."

"Üç buçuk metre boyunda mermer bir kadındı. Gözlerinden akan gerçek yaşlar, kollarında taşıdığı kâseyi dolduruyordu."

Lys’in Tanrıçası Ağlayan Lady. Jon Arryn’in ölümünün sebebi olan Lys’in Gözyaşları, büyük ihtimalle bu Tanrıça’nın gözünden akan yaşlarla oluşturuluyor. Fakat kesin bir bilgi yok. İlginç olan kısım şu ki: Zehir, kadın silahıdır. Bu seride vurgulanan bir şey. Bu metin de Arya’nın POV’undan olduğuna göre Arya ile ilgili. Acaba Arya, bu zehri mi kullanacak? Peki kime karşı?

"Onun arkasında aslan başlı bir adam vardı, abanozdan oyulmuş bir tahtta oturuyordu."

Yi Ti Tanrısı Gecenin Aslanı. Uzun Gece’yi getirdiği düşünülen ilah. Zenginler tarafından ziyaret ediliyor. Gerçekten zenginler tarafından ziyaret edilmesi ilginç bir durum. Bildiğiniz gibi, Kendisi Çok Yüzlü Tanrı ile aynı. Yani Ölüm ilahı. Zenginler niye bu ilahı ziyaret ediyor?

"Kapıların diğer tarafında, bronz ve demirden yapılmış devasa bir at, iki büyük bacağının üstünde şaha kalkmıştı."*

Dothraki Tanrısı Büyük Aygır. Buna neden değindiğine dair pek fikrim yok.

"Büyük taş suratı, kılıçlı solgun bebeği…"

Bakkalon. Asshai, Lys ve Braavos’ta inanılan bir tanrı. TWOW’da Tyrion bu tanrıdan Penny’e bahsediyor.
"Tyrion Lannister mentions the Pale Child to Penny during the second siege of Meereen as another name for death" Ölüm ilahı olduğunu anlıyoruz. Asshai ve Lys R’hllor inancının hakim olduğu yerler. Ve R’hllor inancında 2 ilah var R’hllor ve Kebir Öteki. Ki Kebir Öteki karanlığın,soğuğun ve ölümün tanrısıdır. Tyrion, bu tanrıyı ölümün ismi olarak nitelendiriyor. Yani bu ilah Adı anılmaması gereken Kebir Öteki mi? Eğer öyleyse Arya, Buz’un Şampiyonu olabilir mi? Bir foreshadowing?

"Bir yaban öküzü boyutlarındaki kabarık tüylü kara keçiyi…"

"Ve çok isimli,” demişti nazik adam. “Onun adı Qohor’da Kara Keçi’dir, Yi Ti’de Gece Aslanı ve Batıdiyar’da Yabancı"
Bir ölüm ilahı daha…

"Bir asaya dayanmış başlıklı adamı görebiliyordu."

Kukuletalı Wayfarer. Hakkında çok bir bilgi yok. Sadece fakirler tarafından ziyaret ediliyor.

Bazı ilginç noktalar olduğunu düşünüyorum. Umarım beğenirsiniz.:slightly_smiling_face: Bu içerik @sakura sayesinde hazırlandı. Kendisine çok teşekkür ederim.:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:

4 Likes

Ölmemek için. :smiley: Zenginlerin kaybedecek şeyi çoktur; güç sahibi insanlardır ve böyle insanlar zamansız ölüm istemez. Yaşama tapan insanlar özünde ölümün kendisinden korktuğundan ona tapar ki ölümden emin olsun. Dahası bu tiplerin düşmanı da çok olur. :wink:

Sen hiç FM tapınağına ölmek için gelen zengin tip gördün mü? Gelenler genelde sefil tipler.

Aslında 7’yi geçmiş Cat POV ve başka POVlarda tanıdığımız için öyle geçiştirmiş olabilir, biliyoruz çünkü ama diğer ilahları bilmiyoruz, GRRM sadece onları bize tanıtmak istemiş olabilir; Essos’un ilahlarını…

Lakin diyelim ki söylediğin gibi; GRRM bir çeşit işaret vermek için kullanmış olsun, bunlar ne olabilir?

Arya zehirleri öğrendiğine göre kullanacaktır da haliyle kime karşı olabilir? Ben kafamda senaryo yazdığım zaman; Sur’a gider, Jon ile buluşur; Kışyarı’na saldırır ve bir şekilde evlerini geri alırlar; şu mektup işinin Stannis-Mance-Mel. tayfasından çıktığını öğrenmişlerdir; Arya intikam ister, Stannis’i zehirler ve ölür. Bakarsın cidden böyle olur. :smiley:

Gece’nin Aslanı ve diğer ölüm ilahları zaten benim Arya ve Büyük Öteki bağlantısı için kullan gitsin. :slight_smile:

Dothraklar… İlla ki gelecekte onlarla karşılaşacak, değil mi? Hatta bak Nymeria’nın saldırdığı Kanlı Oyuncuların adamlarından biri Lyslı, diğeri Dothrak idi.

Yalnız “adı anılmaması gereken” arkadaşın ismini ben de merak ediyordum. Bakkalon(bakkal der gibi :smiley: ) belki doğru bir ifadedir. Hele ki Asshai de bu isim ile anıyor ise… FM’de bile tek bir ismi olmadığından bir sürü isim var, deniyordu ama sabit bir isim kullanılmıyordu.

Yazı için teşekkür ederim. Sonuçta her şey ya da hiçbir şey olabilir, tartışmaktan zarar gelmez. Ben de Jon’un andığı yıldız takımlarına takmıştım; Şafak Kılıcı, Buz Ejderhası gibi şeyleri “eski dostlar” diye anıyordu, haliyle insan bağlantısı yok mu diye düşünüyor. :smiley:

2 Likes

Rica ederim, ama yaptığım tek şey link yollamaktı hepsi senin emeğin :slight_smile:

Bulduğun alıntılar gelecek hikayede nasıl bir yön çizer şimdilik aklıma pek bir şey gelmiyor. Wow çıkarsa bir anlamı olabilir.

2 Likes

Bence yeterli değil. Şu anda çok rahat anlayabiliyoruz çünkü konuya hakimiz. Sadece bunu görmek ilk okuyusta sorun yaratabilirdi.

Ama yine de bahsettigin detaylar ilginç bir bakis açısı. Bunu sevdim.

1 Like

Arya da taştan ejderhaları eski dost diye anıyordu.

Canavarlar onu korkutmuyordu bu kez. Neredeyse eski dostlarını görmüş gibi olmuştu.

@YeniAy_Ottoman Bununla ilgili bir içeriğin var mı? Bence üstünde durulması gereken bir konu

Olmaz mı :smiley:

1 Like

Ellerine sağlık :slightly_smiling_face: :heart:
Jon’un eski dostlar betimlemesini bir türlü bulamadım. Hangi kitapta?

Üçüncü kitapta… Yabanıllarla gezdiği dönemler. Jon Snow'un Hikaye Gelişimi

Kışyarında küçük bir çocukken, Üstat Luwin ona bütün yıldızları öğretmişti; cennetin on iki hanedanının ismini ve her birinin hükümdarını biliyordu. İnanç için kutsal olan yedi göçebeyi bulabilirdi. Buz Ejderha, Gölge Kedisi, Aykız ve Sabah Kılıcı eski arkadaşlarıydı.

1 Like

Teşekkürler.:heart:

Gölge Kedisi ve Aykız bana Arya’yı anımsattı.
Sabah Kılıcı zaten Dayne ailesinin kadim kılıcını kullananlara verilen ünvan. Bu ünvanı en son taşıyan Arthur Dayne Rhaegar’ın arkadaşıydı. Ayrıca Dayne’ler Jon’un kimliğinden büyük ihtimalle haberdarlar ve sır olarak saklıyorlar. Ned’e karşı büyük bir saygıları var. Edrick’e Ned dediklerine göre. Buz Ejderhası hakkında düşüncemi zaten biliyorsun. :slightly_smiling_face:
Yalnız eski dost betimlemesi cuk oturmuş :smiley:

2 Likes

Evet, bu da belki hiçbir şey ya da her şeydir, bilmiyorum ama okurken dikkatimi çektiği için ekledim. Bazı şeyler tek başına yeterli anlam vermiyor malum, bazen destekli olması şart. :slight_smile: Lakin Sabah Kılıcı için “eski dost” tanımı çok hoşuma gitmişti :smiley: He elbette ejderha da cabası :stuck_out_tongue:

1 Like
  • Yaşlı Bilge’nin Lambası
  • Galley
  • Hayalet
  • Buz Ejderhası
  • Kralın Tacı
  • Aykız
  • Gölge kedisi
  • Dişi domuz
  • Aygır
  • Sabah Kılıcı
    Sadece Buz Ejderha, Gölge Kedisi, Aykız ve Sabah Kılıcı’ndan bahsetmesi tuhaf. Ki aralarında Hayalet adında bir takımyıldızı da var. :thinking: :question:
2 Likes

Zaten Hayalet isminde kurdu var, onu eklemese de olur. O nasıl bir takım yıldızı ya, nasıl bir görünüşü var ki hayalet demişler? :smiley:

1 Like

Bi görünüp bi kayboluyor belki de bu yüzden hayalet demislerdir. :grin::grin::grin:

2 Likes

Demek istediğim, kurdunun isminde bir takım yıldızı varken neden diğerlerini anıyor ki? :thinking: Yani ben Jon olsam, takımyıldızlarını eski dost olarak anacak olsam ilk olarak Hayalet’ten başlardım.
Mesela benim burcum Aslan. Takımyıldızlarının isimlerini sayarken hep Aslan takımyıldızından başlarım. Aslında bu bir refleks. Bu tarz durumlarda en önce kendine yakın olan ve ya bir şekilde seninle bağlantılı şeylerden başlarsın. Hatta seride Arya’nın durumu da bu. Seçtiği tüm isimler kendisiyle bağlantılı. Bunu bilerek yapmıyor. Kör kızın ismini Beth koymasının sebebi bu. Kör kız deyince aklına Beth geliyor çünkü daha önce öyle birini tanımış.
Kız isimleri say desem ilk olarak kendi isminden sonra çevrendekilerden devam edersin değil mi? Ya da sevdiğin isimlerden falan? Yani söylediğin isimler seninle bir şekilde bağlantılı olur. Ama Jon, Hayalet’i anmıyor bile. O yüzden bir foreshadowing gibi geldi.

Çok mantıklı. :slight_smile:

@Alya_Akbas Anladım galiba, yani saysa bu söylediğin şey yüzünden -olağan şartlarda- Hayaleti de sayması beklenir ama belli başlı şeyleri saydığı ve seride de dikkate değer bir bağlantısı olduğu için Jon ile; işaret olarak eklenmiş olma olasılığı yüksek? Olabilir elbette. Ned’in Arya’ya “kral ile evleneceksin” sözünün özünde çok saçma olması gibi… Sabah Yıldızı, Buz Ejderhası (sonrasında da savaşta 1 ejderhası olmasını isteyebilirdi ya da 3 ejderhası da diyordu ve yanında 1000 adam olmasını dileyebilirdi de gibi bir sözü söylüyor ki Stannis’ten alıyor 1000 adamı), Gölge Kedisi ve Aykız… Ay+Kedi zaten Arya ile ilişkili şeyler… Sabah Yıldızı zaten onu koruyan adam ve Dayne Hanesi; Buz Ejderhası bekliyorum diyorum çok az kişi kaile alıyor :smiley:

2 Likes

Tıpkı senin gibi. :wink: :smiley:

1 Like