Arya Stark ve Zaniyelik

Arya Stark Bölümü (Çeviri) - The Winds of Winter sonunda Arya, Mercy karakterine veda edip (muhtemelen) eğitiminin devamı için Siyah ve Beyaz’ın Evine (FM) dönüyor. FM, Arya’nın çeşitli yetenekler kazanması için onu tiyatroculara ve sokak satıcı bir kız olarak bir başka adamın yanına göndermişti. GRRM’in açıklamasıyla yeni kitapta Arya’nın çiçek açacağı doğrulandı. Bir FM olarak birinin tüm rolleri, karakterleri, hayat tarzını iyi kötü öğrenmesi gerekiyor ki işini iyi yapabilsin. Bu yüzden Arya’nın çiçek açmasıyla beraber onun kadınlığını kullanmayı öğrenmesini isteyecekleri ve bu amaçla Braavos’taki zevk evlerine gönderileceğini düşünen okuyucular var. Bu konu için burayı kaynak alıp, çeviriyorum.

Arya’nın ilk genelev deneyiminin/etkileşiminin Braavos’ta olduğu ile ilgili bir başlangıç yapmış başlıkta ama aslında onun bu olaya ilk (muhtemel) göndermesi 3. kitapta Şeftali isimli genelevde oluyor.

Şeftali, seride çok kere tatlı ile birlikte kullanılmış ve sonunda birisi de ölmüştür. Diğer yandan cinsel yönden kadını da simgelediği bir gerçek. Arya’nın tatlı şeftali olarak ifade edilmesi ve bir zaniye sanılmasını bir FS olarak kabul edebiliriz.

Yanına yaşlı bir adam oturdu. “Bak sen, burada küçük ve sevimli bir şeftali varmış.” Adamın nefesi kafeslerdeki cesetler kadar kötü kokuyordu ve domuz gözleri Arya’nın üstünde geziniyordu. “Tatlı şeftalimin bir adı var mı?”

Daha sonra 4. kitapta Nazik Adam, Arya’yı arzu ediyorsa Siyah İnci’ye gönderip zaniye olabileceğini söylüyor.

“Gidecek başka bir yerin olmadığına inanıyorsun.” Adam, Arya’nın düşüncelerini okumuştu sanki. “Bu konuda yanılıyorsun. Bir tacirin hanesinde daha kolay hizmetkârlık işi bulursun. Belki de bir zaniye olmayı ve güzelliğini anlatan şarkılar duymayı tercih edersin? Sadece söyle ve seni Siyah İnci’ye ya da Akşamın Kızına gönderelim. Gül yapraklarının üstünde uyur ve sen yürüdükçe hışırdayan ipek etekler giyersin. Kudretli lordlar senin bekâret kanın için dilenciye dönüşürler."

Daha sonra Kanalların Kedisi iken 4 ünlü zaniye tanıyor.

Braavos’un zaniyeleri dünyaca meşhurdu. Şarkıcılar onlarla ilgili şarkılar söylerdi. Altın ustaları ve kuyumcular onları hediyelere boğardı. Zanaatkârlar onlardan sipariş alabilmek için yalvarırdı. Tacirler; balolara, ziyafetlere ve gösterilere onlardan biriyle gitmek için bir servet öderdi ve eşkıyalar onlar için birbirlerini öldürürdü. Cat, el arabasını kanallar boyunca iterken zaman zaman onlardan birini görürdü; kadın, akşamı birlikte geçireceği âşıkla buluşmak için kanalda süzülürdü. Her zaniyenin kendi mavnası ve mavnayı sırıklarla iten hizmetkârları vardı. Dişi Şair’in elinde her zaman bir kitap olurdu, Ay Gölgesi sadece beyaz ve gümüş giyerdi, Merling Kraliçesi sürekli Deniz Kızları’yla dolaşırdı; kraliçeden eğitim alan ve kadının saçlarını yapan, çiçek açmanın eşiğinde dört genç bakire. Cat’in gördüğü her fahişe bir öncekinden güzeldi. Yüzünü sadece âşık olarak kabul ettiği adamlara gösterirdi ama Peçeli Leydi bile güzeldi.

Peçeli Leydi: Yüzünü sadece aşıklarına gösteren bir kadın, randevularına gitmek için kendi mavnası ve hizmetkarları var. Arya hiç yüzünü görmediği halde onun güzel olduğunu düşünüyor.

Merling Kraliçesi: Kör iken Arya, Merling Kraliçesi’nin yeni deniz kızının güzel olduğunu söyler ama Nazik Adam, bunu bilemeyeceğini çünkü Arya’nın kör olduğunu hatırlatır.

“Merling Kraliçesi, boğulan Deniz Kızı yerine yeni bir kız seçti. Prestayn’ın hizmetçilerinden biri, on üç yaşında ve meteliksiz ama güzel bir kız.”

“Başlangıçta hepsi öyledir,” dedi rahip, “ama kızın güzel olduğunu onu kendi gözlerinle görmeden bilemezsin ve senin gözlerin yok. Sen kimsin çocuk?”

“Kimse.”

“Ben karşımda dilenci kız Kör Beth’i görüyorum. Sefil bir yalancı. Vazifenin başına git. "Valar morghulis"

Arya kim olduğu konusunda yalan söylüyor ki Nazik Adam içinde hala Arya’yı görüyor. Arya’nın Braavos’ta iken zaniyelere karşı bir eğilimi, düşkünlüğü var gibi görünüyor ama neyi temsil attıkları hakkında çok fazla bir fikri de var gibi değil.

Tanıştığı diğer zaniyeler arasında en ünlülerinden biri olan Siyah İnci, Gece Bülbül’ü, Yna, Denizci’nin Karısı ve Lanna da var.

Saten Sarayı ise zaniye olma hayali kuran genç ve güzel kızların parfümleriyle doluydu.

Kör Kız iken çevresinde olan biten her şeyi koklayarak tanıyordu, Saten Sarayı’nın yanından geçerken aldığı koku ve kızların tarif etme şekline dikkat çekilmiş. “Zaniye olma hayali kuran güzel kızlar…”

Saten Sarayı çok daha sessizdi; fısıltılı tatlı sözlerin, ipek elbiselerin yumuşak hışırtılarının ve kıkırdayan kızların yeriydi.

Bu alıntıya dikkat çekip, Mercy POV’daki şu sahneye bağlamış. Bir nevi etrafında o kadar çok zaniye var ki kimisi ile arkadaş dahi olmuşa benziyor, Mercy rolünü keserken onlar gibi hareket etmeye başlıyor; baştan çıkartıyor, kıkırdıyor ve dans ediyor…

“Uzak mı durayım?” Merhamet kıkırdadı. Zaten sürekli kıkırdayan bir kızdı. Merhamet böyle biriydi.

Odasına girdiklerinde muhafız nefes nefese kalmıştı. Merhamet iç yağından yapılma mumu yaktı ve kıkırdayarak adamın etrafında dans etti.

Siyah İnci - Ejderha Atası Olan Kevaşe

Büyük ihtimalle Arya’yı eğitmesi için Siyah İnci’ye gönderecekler. Ünlü zaniyeler arasında bir tek bununla ilgili bir sohbet etmiş görünüyor ve Siyah Kuğu Arya Stark ve Siyah Kuğu ve Arya Stark'ın Anlatımıyla Ejderha Referensları (Mercy POV’da bir ejderha görmek istediğini yeniden dillendiriyor) başlığı göz önüne alınır ise bir ihtimal soyu ejderhalara dayanan bir zaniye olan Siyah İnci’nin eğitmeni olma olasılığı daha mümkün görünmekte. Benim “Siyah-Gece-Ay-Büyük Öteki/Ölüm ilahı” göndermelerine değinmiyorum bile. :stuck_out_tongue:

“Bir zaniyeye üç midye sattım,” dedi Cat denizcilere. “Mavnasından inerken bana seslendi.” Brusco, Cat’e, önce onlar konuşmadığı takdirde zaniyelerle asla konuşmaması gerektiğini söylemişti, fakat o kadın Cat’e gülümsemiş ve midyelerin ödemesini gümüşle yapmıştı ki bu midyelerin ederinden on kat fazlaydı.

“Bu hangi kadındı? Midye Kraliçesi mi?”

“Siyah İnci,” dedi Cat. Merry, Siyah İnci’nin gelmiş geçmiş en ünlü zaniye olduğunu söylemişti. “Onun soyu ejderhalara dayanıyor,” demişti.

“İlk Siyah İnci bir korsan kraliçeydi. Batıdiyarlı bir prens onu sevgili olarak aldı, ondan bir kız çocuğu yaptı, kız büyüdüğünde zaniye oldu. Kızın kendi kızı onu takip etti, onun kızı da onu, böylece şimdiki Siyah İnci’ye kadar gelindi. Sana ne dedi Cat?”

‘Üç midye alacağım ’ ve ‘ Biraz acı sosun var mı ufaklık ?’ dedi.” “Peki, sen ne dedin?”

“Ben, ‘Hayır leydim’ ve ‘Bana ufaklık demeyin, benim adım Cat,’ dedim. Acı sosum olmalıydı. Beqqo’nun acı sosu var ve o Brusco’dan üç kat fazla istiridye satıyor.”

Cat, Siyah Inci’yi nazik adama da anlatmıştı. “Onun gerçek adı Bellegere Otherys’tir,” diye bilgi vermişti adam. Cat’in o gün öğrendiği üç yeni şeyden biri buydu.

“Evet, Bellegere,” demişti rahip yumuşak bir sesle. “Annesinin adı Bellonara’ydı ama ilk Siyah İnci’nin adı da Bellegere’ydi.”

Demir Bank temsilcisinin şu an SArya ile 6. kitapta Sur’a gittiği ve FM’nin gerçek Arya’ya sahip olması ve bu iki kurumun büyük ihtimal ile birlikte çalışıyor olduğu gerçeğine dikkat çekerek; tüm bu eğitimleri almış ve ölümcül hale gelmiş Arya’nın, Jon’a olanları duyunca Westeros’a döneceğini ve dönen kızın çok farklı bir kız olacağını söylemiş ki katılıyorum.

Siz ne dersiniz?

3 Likes

Yaa ahahahaha kevaşelik kelimesini görünce bir irkildim :joy::joy::joy: Zaniye veya metresi tercih ederdim.

1 Like

Ay gölgesi güzel isimmiş belki Arya yi bu kadın eğitir. Beyaz ve gümüş Stark renkleri.
Siyah inci de muhteşem.:grinning:

Haydaaaa
Ne oldu ya!
Ben şok :sunglasses:

O iki kelime aslen bu işi tabir etmeye yetmiyor.

Metres, teknik olarak birinin aşığı olmayı ifade ediyor hatta genelde evli birinin. Zaniye ise zina kelimesinden türemiş; zina eden kişi demek. Bu iki kelime “para” ile bu işi yapanı ifade etmediği için çok doğru gelmedi. Lakin kevaşe, bunu ifade ediyor. Yani f… ya da o… da diyemezdim, en uygunu bu geldi. :smiley:

Bence de :smiley:

ahahaha akşam akşam sakura şey etti, ben de çevirdim yani :smiley:

Başlığa aldanmayın yaaaa okuyun işte hihihiih

1 Like

Öyle ama kevaşe kelimesi de pek uygun kaçmıyor kevaşe kerhane fahişesi demek. Courtesan kelimesinin Türkçede tam bir karşılığı olmadığından böyle bir sorun yaşanıyor. Courtesan mertebeli adamlar ile takılıyor. Orijinalinde peach den bahsedilmeyesiniz nedeni de bu. Orası normal bir genelev. Siyah inçi merling kraliçesi falan Braavos lorduna vs hizmet ediyorlar. Bir nevi eğitimli Saray fahişeleri

Doğru ama işte önemli olan “kevaşeler” ile birlikte takılmak ve göndermeler… :slight_smile:

Ama seni mi kırayım, düzeltirim :slight_smile:

1 Like

Tartıştığımız şeye bak :joy::joy::joy: püh snanjaja

1 Like

Ahahahaa yani evet konuya odaklanalım lütfen lütfen :crazy_face:

1 Like

Odaklanamıyoruz başkan.
Derbi öncesi iyi geldi :blush::blush:
Muhabbet bir yana Aryanın bakireliğini kaybettiği anın böyle olmasını düşünemiyorum bile :wink:

Böyle olacağını sanmıyorum. İddianın temel çıkış noktası sadece eğitim almak, işi yapmak değil. :slight_smile:

Bu kadının su altında yansıması var midir acaba? (Evet su altına taktim)

Bu kadının Aegon 4’un metreslerinden birinin soyundan gelmesi hikayeye katkı sağlar mi acaba?

Bu Lanna umarım Gerion’un kızıdır. Gerion hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorum, iyi bir yol olur.

Arya’nin zaniye olması konusuna gelirsek, bunun olmasını istemiyorum. En sevdiğim üçüncü karakter için girmesini istemediğim bir hikaye. Arya’nin ilk ilişkisini kendi istediği biriyle yasamasini, eğitim için bile olsa isteği dışında olmamasını tercih ederim. Olasiliksiz değil, ama olmasın yani.

ehehe bilmem ama sanırım sadece yakıştırma yapmışlar :slight_smile:

Arya’nın 6. kitap dahil, sürekli ejderha görmeyi arzu etmesi ve Gece Kurdu lakabı olmasının yanı sıra SB’de yaşıyor olması ve elbette ki bu kadının lakabının SİYAH olması ve ejderha soyundan gelmesi eğitim alacak ise ondan alacağı şeklinde bir çıkarım yapmaya sebep oluyor ama genel manada kadının, hikayeye bir katkısı olacağını sanmam.

Zaniyelik eğitimi başka bir şey zaniyelik yapmak çok başka bir şey arkadaşlar. Niye aklınıza hemen birileriyle yatacağı geliyor ki? Merling Kraliçesi, yanındaki 4 kıza zaniyelik eğitimi veriyor ama kızların hiçbiri daha biriyle yatmış değil, çiçek dahi açmamış. Eğitimleri tamamlandıktan sonra yapılacak bir şey bu. Arya eğitimlerde öğrenmesi gerektiğini öğrenip çekip gidiyor.

1 Like