Arya Stark

#1

Lakaplar
Arya Atsurat
Arya Ayakaltı
Arry
Yumurtasurat/Yumurtakafa
Gelincik
Nymeria/Nan
Tuzlu
Kanalların Kedisi
Beth
Unvan
Kışyarı Prensesi
Bağlılık
Stark Hanesi
Yüzsüz Adamlar
Kültür Kuzeyli
Doğum
289AL, Kışyarı
Kitap(lar)
Taht Oyunları (POV)
Kralların Çarpışması (POV)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Şöleni (POV)
Ejderhalarla Dans (POV)
Oyuncu
Maisie Williams

Karakter ve Görünüş
Arya, ablası Sansa’nın aksine dövüşe ve keşife meraklı cesur bir kızdır. Arya, asil kadınların geleneksel uğraşlarından daha fazlasını yapan Sansa’nın iğrendiği şeyleri, turnuvalarda at sürmeyi ve bir kılıçla nasıl savaşacağını öğrenmeyi istemektedir. Arya özellikle kendisini savaşçı uğraşlara teşvik eden üvey ağabeyi Jon Kar’a oldukça yakındır. Jon Kar, Arya’ya ilk kılıcı İğne’yi hediye olarak verir. Yolculukları sırasında, Arya çetin şartları kabullenerek büyük güçlülük, kurnazlık ve cesaret gösterir. Atılganlık huyunu halası Lyanna’dan aldığı söylenir. Arya’nın görünüşü uzun yüzü, gri gözleri ve kahverengi saçlarıyla Tully’den çok Stark görünüşüne benzer. Serinin başında, genellikle lakabı “Arya Atsurat” temsilen çirkin olarak kabıl edilirdi ve sık sık erkekle karıştırılırdı. Ancak, ilerleyen kitaplarda adamların gözlerini ondan ayıramadığı ve güzel Lyanna’yla kıyaslanınca hoş olduğu açıklanır. Solaktır, hızlıdır ve beceriklidir. Braavosi’deki Su Dansçısı eğitiminde basit kılıç oyununu ve sonra bıçakları nasıl kullanacağını öğrenmiştir. Rüyalarındaki ulu kurdu Nymeria ve Braavos’taki kedilerin içine girmesinden dolayı bir warg’tır. Kışyarı’da soylu eğitimi almıştır e matematikte iyi olduğu, harika bir at binicisi olduğu söylenmektedir. En azından bunu biraz Yüce Valyrian dilini bilerek kanıtlamıştır. Ayrıca Nazik Adam’ın emirleri altında dil öğrenme girişiminde güçlü bir aksanla Braavosi dilini de konuşmaktadır. Hızlı, meraklı bir aklı ve bilgiç bir görünümü vardır.

Geçmiş
Arya, Kuzey Muhafızı ve Stark Hanesi’nin başı Lord Eddard Stark ile Leydi Catelyn’in üçüncü çocuğu ve en genç kızıdır. Eddard Stark’ın Greyjoy İsyanı’ndan dönüşünden kısa bir süre sonra doğmuştur. Sansa adında bir ablası vardır. Robb adında ağabeyi ve Bran ile Rickon adında iki erkek kardeşi vardır. Ayrıca piç bir üvey ağabey olan Jon Kar da vardır. Dokuz yaşlarında, kendini özgür ve vahşi ruhlu bir kız olarak hemen göstermiştir. Ablasının aksine bir leydi olma, nüfuzlu ve güçlü bir lordla evlenme, dans etmek, şarkı söylemek, nakış gibi kadınca sanatları ve gelenekleri reddeder. Savaşa ve keşife merakı dadısı Septa Mordane ve ailesini “deli” etmektedir. Kışyarı’nın çalışanları ve hizmetlilerince “Arya Ayakaltı” olarak bilinir, çünkü her zaman olduğu yerdedir.

Taht Oyunları
Arya, El olan babası Eddard ile beraber Kral Toprakları’na seyahat eder. Ayrılmadan önce, üvey ağabeyi Jon Kar ona veda hediyesi olarak İğne adında kılıcı verir. Ustalaşması için pratik yapması gerektiğini söyler ve ilk dersini “sivri ucunu kullan” diyerek verir. Güney yolunda, kılıcıyla oynarken Mycah adında köylü bir çocukla dost olur. Bir gün, çalılıklarda oynarken Prens Joffrey ve ablası Sansa tesadüfen onları bulur. Arya, Mycah’ı Joffrey’nin işkencelerinden korur ve ulu kurdu Nymeria Joffrey’in kolunu yaralayıp defederek Arya’ya yardım eder. İntikam olara Nymeria’nın öldürüleceğini bilen Arya ve Jory Cassel kurdu uzağa kovalar. Arya, Kral Robert’ı ikna etmiştir ama Kraliçe Cersei Nymeria’nın yerine Sansa’nın ulu kurdu Leydi’nin öldürülmesini emreder. Kaçmış olan köylü çocuk Mychah yakalanmıştır ve Joffrey’in “köpeği”, Tazı tarafından öldürülmüştür. O andan itibaren, Arya, Lannisterlar ve Clegane için devamlı bir nefret besler ve kendi elleriyle Mycah’ın ölümünün intikamını almayı diler. Kral Toprakları’ndayken babası İğne’yi bulur ama hediyeyi veren Jon’un ismini söylemeyi reddeder. Babası silahşörlük hakkında kararları kesinse eğitilmesi gerektiğini fark eder ve ona kılıç dersi veren bir eğitmen bulur. Arya ünlü bir Braavosi silahşörü Syrio Forel altında yetişir. Eğitmenin sertliği ama yaratıcılığı ve koruyuculuğu altındaki Arya, İğne ile Braavosi tarzında dövüşmeyi öğrenir. Zamanının çoğunu, Forel’in ona öğrettiği gibi kılıç egzersizleri yapmaya ve denge durmaya harcar. Bir antremanı sırasında kalede gizli bir geçidi keşfeder. Tasvir edilene göre Varys ve Illyrio olabilecek iki adamın, babası, Cersei ve Varys’in çocuk ajanları hakkında konuştuğuna kulak misafiri olur. Kızıl Kale’den Stark’ların temizlenmesi sırasında, babasının kendilerini gönderdiklerini söyleyen Lannister muhafızlarının yalan söylediğini anlayan Syrio eğitim kılıcıyla Arya’yı saldırganlardan kurtarır, böylece kaçabildi. Arya daha önce bulduğu geçidi kullanarak kaleden çıkar ama kapıların sıkıca korunduğu şehirden çıkamaz. Bit Çukuru’nun sokaklarında yemek için güvercin ve sıçan yakalarak yaşar, ta ki babasının halk önünde mahkumiyetine şahit olduğu gün gelene kadar. Daha sonra onu fark eden, Eddard’ın idamını izlemesinden kurtaran ve Kral Toprakları’nın dışına çıkaran Gece Bekçileri’nden Yoren onu kalabalıkta bulur.

Kralların Çarpışması
Arya, Yoren ve Gece Bekçileri’nin yeni üyelerinin oluşturduğu ekiple Kral Toprakları’ndan kaçar ve Yoren’le Sur’a giden yolda kendisini Kışyarı’da bırakmasını planlar. Yoren, Arya’nın kafasını kazıtır ve kendisiyle birlikte Sur’a giden acemi bir çocuk Arry kimliğiyle tanıtır. Çok geçmeden Tanrı Gözü gölüne yakın terkedilmiş bir kasabaya ulaşırlar ve orada Sör Amory Lorch’un önderliğinde akıncıların saldırısına uğrarlar. Arya, Genry, Al Turta, Lommy Yeşilel ve Gelincik ile birlikte hayatta kalarak kaçan birkaç kişiden biridir. Kaçmadan önce, zincirli Gece Bekçileri tutsakları Jaqen H’ghar, Rorge ve Isırgan’ın hayatını kurtarır. Al Turta ona Yumurtasurat diye seslenir ve Lommy ise Yumurtakafa der. Arya, Vadeci’nin köylülere sorular sorarken sekiz gün geçirdikleri gelecek kasabada Sör Gregor ve adamları tarafından yakalanan kadar hayatta kalan birkaç kişinin başına geçti. Ondan sonra Harrenhal’a götürüldüler ve hizmetçi yaptılar. Yolculukta, nefret ettiklerinin ve öldürmek istediklerinin Darbe Listesi’ni yarattı. Harrenhal’da İnildeyen Kule’de çalışan Weese’in kahyası olarak atandı. Birkaç gün sonra, Sör Amory Lorch’un hizmetinde çalışan kurtardığı Jaqen ve diğer iki tutsakla karşılaşır. Jaqen gece ona gelir ve kurtardığı üç yaşam için üç ölüm sunar. Birkaç gün sonra Arya nasıl toplu tecavüze katıldığını anlatarak övünen Chiswyck’in adını verir ve üç gün sonra Chiswyck ölür. Daha sonra ona vuran Weese’in adını verir. Weese’in ölüsü bulunamaz, daha sonra küçük köpeği boğazını ısırmış şekilde bulunur. Söyleyeceği son ismi hesaplamaya çalışırken, Tywin’in veya Amory Lorch’un ismini söylemesi gerektiğini fark eder. Biraz pişmanlıkla, son sayıyı nasıl vereceğini hakkında iyicene düşünür. En son Jaqen’e ismini verir. Jaqen önünde kendisini dehşete düşürerek yüzünü değiştirir ve kendisi için ölme zamanının geldiğini söyler. Arya’ya demir bir sikke verir, böylece tekrardan onu bulabilecekti, daha sonra Jaqen gider. Ertesi sabah, Lord Roose Bolton kalenin sorumluluğunu almak için gelir. Arya, bu sefer kendine Nymeria ya da kısaca Nan diyerek, tutsakları kurtarma rolü için Roose’un hizmetçisi olur. Daha sonra birbirlerini tanımamalarına rağmen yanlışlıkla Robb’un Freylerle olan anlaşması altında evleneceği kız, toprak sahibi ile tanışır. Roose’un emrinde tamamen iyi muamele gördüğünü anlar ve Kışyarı’ya, ailesine gitmek girişimiyle onunla birlikte gitmeyi diler. Fırsatını bulduğunda bunu ona açıkça söyler. Roose ona kabaca davranır, bu yüzden Arya kendisini o gidene kadar tutar. Harrenhal, Vargo Hoat’a kaldıktan sonra Arya kapı muhafızını öldürerek Gendry ve Al Turta ile birlikte kaçar.

Kılıçların Fırtınası
Arya ve yoldaşları kuzeye giden yoldayken, rüya gördüğü sırada Nymeria’nın içine girerek kendilerinin peşinden gelen Cesur Yoldaşlar üyelerini öldüren Nymeria’yı görür. Kısa süre sonra, o ve yoldaşları Sancaksız Kardeşlik grubu tarafından bulunur ve Diz Çöken Adam Hanı’na götürülür. Orada kendisini Arya Stark olarak fark eden babasının eski muhafızlarından Harwin ile karşılaşır. Arkadaşı Al Turta handa kalıp fırıncı olarak çalışmaya karar verirken Arya grupla saklanma yerlerine yolculuk eder. Kardeşlik’in kampında Arya, yargılama için yeni yakalanan Sandor Clegane ile karşılaşır. Arya onu Mycah’ın katili olarak suçlar, daha sonra dövüşle yargılanmayı hak ettiğini söyler. Sandor hayatta kalır ve böylece özgür bırakılır. Kardeşlik’le hayal kırıklığına uğramış Arya kaçmaya çalışır ve sonunda grubun izini süren Sandor Clegane tarafından kaçırılır. Sandor onu ağabeyi Robb’a geri götürmeyi ve hizmetinde yer kazanmayı planlayarak İkizler’e götürür. İkizler’e vardıklarında Kızıl Düğün katliamı başlamıştır ve Tazı, Arya’nın kaleyi girip öldürülmesini engeller. Sandor onu götürebileceği geriye kalan tek yer olan, Arya’nın teyzesi Lysa tarafından yönetilen Arryn Vadisi’ne gitmeye karar berir. Doğu yolunda, Arya eyerlenmiş bir at bulur. Onu kendi binek hayvanı olarak alır ve Korkak adını verir. Çok geçmeden Vadi’ye ve Lysa’ya ulaşamayacaklarını anlarlar, ancak bunun yerine Nehirova’ya geri dönüp onu Sör Brynden Tully’e fidye karşılığı bırakmaya zorlar. Yolda durdukları bir handa, Arya’nın ölüm listesinde olan genç toprak sahipleri iki adamla, Vadeci ve Polliver ile karşılaşırlar. Tazı sarhoş olur ve kavga doğar. Tazı, Polliver’i öldürürken Arya diğer toprak sahibini öldürmeye yeltenir, yine de kavgada ağır bir şekilde yaralanır. Vadeci, Sandor’a yaklaşırken Arya sessizce sokulur ve onu bıçaklar. Harrenhal’a yolculukta kurbanlarını sorduğu soruları vahşice hatırlayarak onu bıçaklamaya devam eder. Daha sonra, Sandor ona yaralarından dolayı ölmek üzere olan toprak sahibinin işini bitirmesini emreder. Arya, Polliver’in mülkünün içinden İğne’yi geri ister ve onu toprak sahibinin kalbine sokar. Arya ve Sandor, Tuz Çukuru köyüne doğru ilerler ama Sandor devam etmek için çok güçsüzdür ve atından düşer. Arya onu öldürmeyi amaçlayarak İğne’yi çeker ama Sandor bunu yapması için yalvardıktan sonra onu orada bırakarak gider. Tuz Çukuru’nda Korkak’ı satar ve Valyrian sözcükleri “Valar Morghulis” ile birlikte Jaqen H’ghar’ın ona verdiği sikkeyi kullanmasıyla Braavos’a giden bir gemi ‘‘Titan’ın Kızı’’'na geçiş hakkı kazanır.

Kargaların Şöleni
Titan’ın Kızı’nda Braavos’a yolculuğu sırasında Tuzlu ismini kullanır. Gemicilerin çoğu ve hatta Kaptan Ternesio Terys bile ona adlarını öğrenmesini ve unutmamasını rica eder, ve pek çoğu ondan korkuyor görünmüştür. Kaptan’ın büyük oğlu Yorko, Arya’nın kıyıya ulaşması için kürek çeker. Braavos’ta, Arya Stark kendini kibar bir yaşlı adamın onu Yüzsüz Adamlar loncasına soktuğu yer olan Siyah ve Beyaz Hanesi’nde bulur. Ondan eğitime başlaması için kendisine ait şeyleri, eski kişiliğini bırakmasını istemişlerdir. Güvenli bir yerde sakladığı İğne dışında her şeyi istendiğini gibi yapar. Arya eğitimi nedeniyle sokak çocuğu olarak Kanalların Kedisi kimliği altında şehirden dışarı çıkıp sırları öğrenmesi gerekmektedir. Ayrıca Braavosi dilini öğrenmeye ve Kimsesiz’den yalan söyleme sanatı derslerini almaya başlar. Bir gece, aylar sonra, Dareon adında Gece Bekçileri’nden bir kaçak öldürür ve “Arya” için olan sütü kabul eder. Ertesi sabah kör olarak uyanır.

Ejderhalarla Dans

Arya kör olmayı ve Braavos’taki Siyah ve Beyaz Hanesi’nin hizmetinde olmayı sürdürür. Körlük her gece içtiği sütten dolayı etkilenir. Ulu kurdu Nymeria’nın gözlerinden rüya görmeye devam eder ama bunu kimseye söylemez. Hala arkasında Arya Stark kimliğini bırakmaya çalışır. Kör iken, dilenci bir kız Beth’in maskesini giyer. Braavos’un sokaklarında para için dilenerek ve bilgi parçalarını dinleyerek dolaşır. Yalan söylemekte ve diğerlerinin yalanlarını anlamakta daha da iyi olur. Görüşünü yeniden kazandıktan sonra, Arya’ya ilk suikast görevi verilir. Kendisinden gemiler için bir tür sigorta satan yaşla bir adama hediye vermesi istenmektedir. Nazik Adam onu duvarlarda binlerce yüzlerin asılı olduğu Beyaz ve Siyah Hanesi’nin gizli alt bölmesine götürür. Ona babası tarafından dövülmüş, Beyaz ve Siyah Hanesi’ne hediye istemek için gelmiş çirkin, kırgın bir kızın yüzü verilmiştir. Arya günlerce dikkatli bir şekilde hedefini izler. Yaşlı adamın nereye giderse gitsin yanında muhafızları olduğunu ve kendisine verilen sikkeleri her zaman dişleriyle kontrol ettiğini fark eder. Onu izlerken, kaderini haklı çıkarma yolları bulmaya çalışır ama Nazik Adam ona yaşlı adamı sorgulamanın onun işi olmadığı söyler. Sonunda, yaşlı adamla tanışmak için yolundaki kaptandan bir çuval sikke çalıyormuş numarası yapar. Çantayı parçalamaya girişir ve kaptanın sikkelerinden biriyle kendi zehirli sikkesini değiştirir. Değiştirmeden sonra, kaçar. Daha sonra yaşlı adamın kalbi gizemli bir şekilde erir. Nazik Adam ondan sonra Arya’ya bir yardımcısının pelerinini verir ve Izembaro ile ilk çıraklığına başlamak için göreve seçilir.

Arya Stark

0 Likes

#2

Çok acılar çekti, biraz yüzü gülsün artık ^^
Teşekkürler :slight_smile:

0 Likes

#3

Benim sonunda ne olacağını en çok merak ettiğim karakterlerden biri :slight_smile:

0 Likes

#4

Bu konunun eklenmesini istiyordum. Teşekkürler :slight_smile:
Diğer favori karakterlerimin aksine bu kızda sinir olduğum en ufak bir şey yok, bana göre serideki en mükemmel karakterdir.

0 Likes

#5

Çok sevdiğim ve yaptığı hiçbir şeyde hata olduğunu düşünmediğim bir karakter.
Çeviri için teşekkürler :slight_smile:

0 Likes

#6

Bu sebinin suçu ne?!
Sorarım size.

Bu kızın geri dönüşün müthiş olmazsa bil ki Grrm iki elim yakandadır!

0 Likes

#7

konu için teşekkürler :slight_smile:

arya benimde favorilerimdendir özellikle lyanna benzerliğinden dolayı bir o kadar daha çok severim ve o yaşında ablasından o kadar daha anlayışlı ve gerçeği görebiliyorki sevmemek elde değil :slight_smile:

son olarak;
-what do we say to god of death
-Not Today!

0 Likes

#8

Arya’yı sevmeyen yoktur zaten, Tyrion’la birlikte tartışmasız herkesin sevdiği iki kişi. Sevilsinler amacıyla yazılmışlar zaten.

Ve tekrar söylüyorum Arya, Catelyn’in kızıdır. Bu kadar net. Bütün kişilik özelliklerini annesinden almıştır. Açıksözlülükleri olsun, dürüstlükleri olsun, cesaretleri olsun, bütün olaylara verdikler tepkiler benzer. Sadece Arya’dan farklı olarak Cat kılıç kullanmayı bilmiyor, o kadar. Ama ne hikmetse karıdan nefret ediliyor xd
Demek ki büyüyünce Arya’dan da nefret ediceksiniz xd

0 Likes

#9

Arya ve Tyrion’u sevmiyorum ben

0 Likes

#10

@"Jojen reed"
Arya Cat’e değil de daha çok halasına benzemiş. :smiley:
Düşünsene Arya için bir Prens Krallığı feda ediyor :open_mouth:

0 Likes

#11

Marjinalliğini yerim senin ^^

Tip olarak ve kılıç kullanması olarak halasına benziyo evet.
Ama kişilik olarak kesinlikle Cat.
Arya, 15 yaşında da olsa herangi prensle bi yere kaçmazdı bence.

0 Likes

#12

@"jojen reed"
Ergenliktir bu.
Kime ne yapacağı belli değil. qweqweqwe(Çalıntı gülüş)

0 Likes

#13

Bu kız neden hiç erkeklere ilgi göstermiyor ya?Hiç olmazsa bi göz ucuyla baksın.Sonradan mı açılacak ne yapacak :smiley:

aman neyse tek derdimiz bu olsun be :smiley:

0 Likes

#14

Bence Arya erkeklerden uzak dursun :slight_smile:

Aryanın sonradan güzelleşeceğini düşünmüyorum ve mümkünse de böyle bir klişe yapmasın George M.
Arya sıradan bir kız olarak, ailenin savaşçı kurdu olarak kalsın ve zaten orjinal olan hikayesi orjinal olmaya devam etsin.

0 Likes

#15
  1. kitapta güzelleşiyor ama.
    Erkekler dikizliyorlar bunu .d
0 Likes

#16

Olsun.
Arya bakmasın onlara.
Hep böyle masum kalsın.

0 Likes

#17

Arya Atsurat diyordu kitapta hep, ne oldu 5. kitapta at mı oldu

0 Likes

#18

Arya Stark Nymeria’ı arıyor. Gören olursa diye şe ettim :sad:

0 Likes

#19

Gandry e epeyce bi göz ucuyla bakmıştı hatırlarsan :slight_smile:

Çok sevdiğim ve beklentim olan bir karakter umarım çok iyi bir final görür

0 Likes

#20

Vay arkadaş yine mi konuyu Cat’e getirdin :smiley:
Alakası yok canımız ciğerimiz Arya’mızla senin Cat’inin
Cat’in kopyası Sansa, Cat değil yanlış sayfadasın :smiley:
Bi kere Cat de genç kızken evliliğin hayalini kuruyordu, Sansa da (ama Arya değil)
Cat ve Sansa tam bir Leydi olmak için doğmuşken Arya’nın şövalyelerden sadece fiziksel bir eksikliği var.
Bi de bana Cat’den bi açıksözlülük örneği versene, valla hatıryamadım??

0 Likes