Arya Stark'ın Anlatımıyla Ejderha Referensları

kitap-serisi

Anlamadım, öyle bir diyalog var gerçekten. Ha eğer zorlama diyorsan bence AryaxJon konusundaki bazı örneklerden daha zorlama değil. Gerçekler acıdır.

Diyalog yok demedim; ileride cini ve kanatlı atı olacağını düşünmek… sorguladığım bu. :unamused:

Ben cine değil büyüye odaklandım. Kanatlı at deyince de aklıma Ejder geldi. Öyle.

Yani gerçek anlamda mi ejderha? Yoksa mecazi anlamda mi ejderha?
Mesela atiyorum… Drogon mu? Dany mi?
:smile:
Yani elbette mecazi anlamda ejderhalardir, mantikli olan bu. Ama aslinda yazida bu konuda bir belirsizlik de hissettim ben, o yüzden yazan kisinin bakis açisini bilemem. Bir yere varmak istedigi ama varamadigi hissini de aldim, dolayisiyla biraz kafam karisik aslinda.

Büyü illa ki… Adamın kanında 2 kadim hanımın kanı var, warg ayrıca…

@Starkgaryen 2 ayaklı elbette :slight_smile:

Düsündügüm gibi :smile:
Uçma, kanatli kurt detaylari herhalde kafami karistirdi, beni süpheye düsürdü verilen mesaj konusunda.

Fikri sevdim bu arada. Arya “ejderhalarla” yakin olacaksa, Jon-Dany-Arya süper üçlüsü anlamina gelir. En sevdigim karakterler bir arada, daha ne isterim? :smile:

Arya Visenya
Daenerys Rheanys
Jon Aegon

Böyle olmaz ama gene de yakın oldu sanki

Haaayiiiiiirrrr!!! Öyle olmasin, aklimdaki bu degildi ! :joy:

Tahmin edebiliyorum ama karakter olarak Aegon Dany’e pek uymuyor. Çünkü Aegon kendi zamanında yaşayanlar için bile tam bir sır küpü olan, pek fazla milletle konuşmayan, göz önüne çok çıkmayan bir tipmiş. Bu hafif içe kapanıklık, durgunluk, aksilik gibi özellikler Jon’a daha yakın bence.

Ama bynun dışında Rheanys’im yerine Sansa’yı koyunca daha güzel uyuyor bence.

Ben iste bu sekilde bakip bir yere varmaya çalisan biri olmadim genelde.
Yani “su karakter suna benziyor, bu karakter buna benziyor, o zaman…” seklinde bakmadim, bakmayi sevmiyorum.
Illa ki bu yönde dokundurmalar vardir, ama ötesi oldugu fikri hosuma gitmiyor. He ötesi oldugu bazi konular da vardir ama her seyde bu durumu aramayalim da.
Birini geçmiste yasamis bir karakterin yerine koyup onun kaderi ile alakali bir çikarim yapma fikrini sevmiyorum.

Aslında bir yerde bu üçünün isminin son harflerinin Aegon ve kardeşlerinin ismi ile bitişini gördüm. Dikkat ederseniz uyumlu o şekilde. Aklıma da gelmedi değil Aegon ve kardeşleri gibi olabileceği Jon’un :crazy_face:

Aman Allahim, daha neler okuyacagim? :smile:
Aegon-Jon… Daenerys-Rhaenys… Visenya-Arya…
Böyle mi? …on, …ys, …ya ?
Güzel yakalamislar :smile: Kisilik benzerlikleri de var tabi. Arya tipki Visenya gibi savasçi. Jon tipki Aegon gibi yönetme meraklisi degil. Dany tipki Rhaenys gibi… Neydi benzerlik?
Peki orjinal üçlünün iliskisini de uyduruyor muyuz? Jon Arya ile geçirdigi her gece karsiliginda Dany ile on gece mi geçirecek mesela? :smile:

Matin çok güzel yemliyor, valla bak, müthis yemliyor :grin:

:joy::joy::joy::joy::joy:

Ya ben benzerlikleri kurarken aynen böyle bu şekilde yapar diye değil, gönderme olmuştır en fazla diye kurdum. Belji bir yerde roller benzeyebilir. Mesela Aegon’u Visenya kral ilan etmişti. Jon’u da Arya kral ilan edebilir vs ama tamamen ayni olmaz. İkisiyle birden evleneceğini hiç zannetmiyorum. Zaten Rheanys tam olarak uymuyor Daenerys’e. Biraz tatlış kız ekolüne daha yakın bir de ejderhasına çok bağlı o kadar yani. Yoksa geçmişe bakıp olay tahmin etme olayına ben de çok sıcak yaklaşmıyorum.

Hele ki ejderin 3 başı olayı şeklinde hiç katılmıyorum. Warglar Ejder sürebilir aslında teorisi pek katıldığım bir teori değil ser uzun duncan denen fakirim ayaklarına yatan çakal şövalye’nin de olsa olsa Hodor’un büyükbabası olduğunu düşünüyorum.

Evet. Aynen bu şekilde. Dediğin gibi kişilik benzerlikleri de iyi kötü var. :slight_smile:

Dany’nin Rhae ile olan benzerliği daha çok kılıç kullanmak yerine ejderha binicisi olması ve kadınsı kişiliği, annesinin de ismini düşünürsek oradan da bir bağlantı-zorlama da olsa :stuck_out_tongue: - kurabiliriz; Arya’nın ise savaşçılığı… Zaten bildiğim kadarıyla Arya’nın en sevdiği kahramanlar Nymeria ve Visenya(bu kısım dizide bahsedildi ama kitapta bahsedildi mi hatırlamıyorum.).

Diğer yandan Raegar’ın çocuklarına Aegon ve kız kardeşlerinin isimlerini vermeye eğilimli olduğunu da gördük; kızı ve oğlu… Belki 3. çocuğu da kız olursa Visenya’nın farklı versiyonunu vermeyi düşünmüştür, bilemeyiz şu aşamada elbette. Dany 2. kitaptan beri Aegon ve kız kardeşleri gibi olmak istiyor… Targların 3 ejder başı takıntısını miras almış yani… Yazar açısından Jon’a 2 kraliçe vermek mantıksız mı kaçar ki? Babası bile 2 kadın almış iken… Ha ben böyle olacak vs. şeklinde tartışmıyorum bu arada. İhtimal üzerinden gidiyorum. :joy:

Şahsen ben Jon hayatta kalacak mı ondan bile emin değil iken kaç karısı olacak şeklinde bir iddia ortaya atmayacağım ama tartışması güzel olur…

Karakter Paraleli konusunda; Jon ve Arya başlığının 13. ve 14. maddesi bu ihtimali aklıma getirdi; sonra şu isim sonlarının benzerliği aklıma geldi.

1. Jon ve Arya’nın ‘ejderhalar’ ile ilgili bazı düşünceleri, yakınlıkları söz konusu. Jon birkaç kere ejderhalar hakkında konuşup, misal Sur’da ejderha olsaydı şeklinde gibi düşüncelere sahip iken Arya da kurdunu ejderha gibi kanatlı olup, uçmasını arzuluyor ve Varys ve Yargıç’ı gördüğü yere gittiğinde oradaki ejderha kemiklerini “eski dostlar” olarak tanımlıyor. (Aslında bu kısmı bir forumda gördüm, orada Dany’yi de eklemişler bu ikisine; iki kere kurt uluması duyduğundan falan bahsediliyor; biri çocuğu düşürdüğünde ki kurt gölgeler de vardı orada, sonuncusu da son kitabın son sahnesinde. Kısacası bu üçünün bir şekilde birbiri ile bağlantısı olduğu söyleniyor, ne yalan acep Aegon ve kız kardeşlerine mi dönüşecek Jon, aklıma gelmedi değil. :stuck_out_tongue: Oysa bunu düşleyen Dany idi ama kimin düşündüğün aynen gerçekleşmiş mi? :smiley: )
  2. (Bir üst maddede parantez içinde yazılan ile bağlantılı olabilecek bir şey. Gene aynı forumda gördüm, ekledim. Dany de zaten buna dahil ama bu ikisinin başlığı olduğu için onu koymuyorum.) Arya ve Jon ‘kral’ ve ‘kraliçe’ benzeşmeleri, betimlemeleri… Aslında bunun için şuraya baksanız yeter; Arya'nın ve Jon'un Nihai Kaderi

Şurası Türkçe’ye çevirdiğim başlığın aslı; o son paragrafı eklememiştim, çünkü o zamanlar ihtimal vermemiş, saçma bulmuştum. https://www.reddit.com/r/asoiaf/comments/5obh9w/spoilers_extended_aryas_ultimate_fate/

Orada Arya ve Dany arasındaki paralelliklere kısa özet geçmiş(gerçi duygu ile bakacağız buna ama olsun ekleyim): Yazana göre; İkisi de ebeveynlerinin ölümü sonrası öyle yahut böyle Essos’a yolu düşen iki soylu kız karakter. İkisi de eve dönüş yolunu ve hanelerine yapılanların intikamının peşinde. İkisi de miraslarını kurcalarken etraflarında dönen kimlik krizleriyle uğraşıyorlar.

Bu kısmı şey edemedim; they both have a close bond with a burly knight with a burly animal sigil; and so on.

When we consider this quote foreshadowing Arya’s possible future:

Arya cocked her head to one side. “Can I be a king’s councillor and build castles and become the High Septon?“

"You,” Ned said, kissing her lightly on the brow, “will marry a king and rule his castle, and your sons will be knights and princes and lords and, yes, perhaps even a High Septon.”

Ömer, Arya başlığında değinmişti aslında. Haklı olma ihtimalin var demiştim; burada “çocukların kral olacak” şeklinde bir ifade geçmiyor, eğer bu bir önceden ima ise ki bence çok açık bir imaya benziyor… Bu durumda Jon’un 2 eşinin olması, bir eşinden ilk mirasçısının doğması halinde Arya’nın çocukları prens, lord ve şövalye olacaktır; kral değil. Ha elbette diğer ihtimal de zaten “kral ile evleneceksin, çocukların şu bu olacaklar…” şeklinde bir edebi anlatım tarzı belirlenmiş olması da var, yani kral ile evlenecek çocuğun kral olacak şeklinde başlayan bir cümleden daha uygun görünüyor…

Bu arada bir yerde okumuştum; şimdi birebir hatırlayamıyorum çünkü çok iyi çevirememiştim ama GRRM’in 3 aşamalı bir tip bırakma meselesi varmış serilerde galiba. Yani ilk önce böyle belli belirsiz serpiyor olacakları, sonra 2. aşamada bunu daha belirgin hale getirdikten sonra 3. aşamada patlatıyor meseleyi şeklinde… Bulursam koyarım buraya. Bunu söyleyen de ya HBO ile ya da GRRM ile çalışan, ilişkili biriydi sanırım. Bu yüzden seriyi okurken buna göre dikkat edin. :smiley:

Şimdi yaşayan karakterlerin geçmiş karakterlere benzeyip onların geleceğine sahip olma meselesine gelince… Bu ne tamamen evet ne de tamamen hayır, diyebileceğim bir mesele değil. Çünkü bence GRRM dahil herkes iyi kötü bunu İRONİ olması açısından kullanıyor, her şey ve herkes yemleme değil yani, öyle bakarsak meseleye çok başka şeylere de iyi yemlemiş diyebiliriz…

Elbette x karakter ile y karakteri birebir aynı yaşam döngüsüne sokarak yaptığını yahut yapacağını sanmam çünkü bu hem okuyucu olarak bize hem de karakterin kendisine saygısızlık ve kolaya kaçmak olur kanısındayım; ironi vb. bir şey başka ama birebir olması çok başka bir şey olur. Zaten hepimiz hemfikiriz ki karakterler arasında paralel çok benzer şeyler söz konusu.

Misal Tyrion’ın Tywin’in asıl halini verisyonu olması gibi? Tywin’in bir fahişe ile yattıktan sonra ölmesi ve tüm bunların ayyuka çıkması vs. şeklinde babası ile bir paralellik kurulması benim hoşuma gidiyor. Dany’nin Fatih Aegon’a benzetilmesi… “memeli hali” ama o değil ve onun yaşam döngüsünün aynısını yaşayacak demek de değil, karakter olarak bile neredeyse hiç benzemiyor zaten. Fakat onun gibi fetihler yapan, insanları çevresinde toplayan biri olması gibi özellikler onu geçmişte yaşamış biri ile doğrudan paralel bir benzerliğe sokmuş, yapıyor yani yazar bunu; karakterlerin eylemlerini vs. benzetiyor ama birebir değil.

Bu yüzden bence belki hiç olmayacaktır, sadece hayranların temennisi veya o an aklına gelen bir düşüncesidir ama “haydi canım komik şey bunlar” şeklinde yaklaşmamak gerekir, diye düşünüyorum. :slight_smile:

Bu arada Duygu, çok manyak bir konu buldum az önce, çevireceğim sana canım. Konu ne? Kış Çiçeği + Tatlı Koku + Ölüm :smiley:

Aslında ben o meseleyi iki eşi olacak şeklinde yorumlamadım. İlk çocuğu Daenerys’den olur, Daenerys hüzünlü biçimde ölür ve sonra Arya kraliçe olur diye yorumladım. Çünkü Jon Arya ile evlense çok kötü biçimde Targaryen soyu bozulur. Starklar tahta geçmiş olur. En azından bir tane safkan olsun elimizde.

Ayrıca söylediğin şeylere katılıyorum. Ya hep ya hiç şeklinde yaklaşmamak gerekiyor. Mesela Dunk ve Egg serisindeki Ashford turnuvası. Turnuva şampiyonları çok net Sansa’nın taliplerine gönderme. Ama çocukların karakterlerinin, hayat hikayelerinin hiçbir ilgisi yok. Buradan yola çıkıp karakterlere bakmak ve bu şekilde tahmin yürütme çabasına girmek gereksiz.

Zaten verdiğim sitede de aynen öyle düşünmüşler, doğurur iken ölür vs. şeklinde… Bu da olabilir. İhtimaller var. Doğurur iken ölmek bu seride birbiri ile bağlantılı bağlantısız bir çok kadının ortak özelliği… GRRM birilerinden kurtulmak için en iyi bu olayı kullanıyor kadınlarda. :smiley: Şimdi kimse de Dany doğurur iken ölecek bir kadın demesin… Öncelikle Elia gibi bir kadının 2 bebe doğurmasına rağmen yaşamasını; Lyanna gibi bir kadının da bu kadar güçlü kuvvetli olmasına rağmen bir bebede ölmesi diye bir gerçek var. Hele Dany’nin anası o kadar bebe doğurmuş bir şey olmamış, sonuncuda ölmüş. Sanırım biraz da karakterlerin doğum anındaki duyguları ile ilgili… Her şeylerini kaybetmişler, çocukları tehlikede vs. olunca zayıf düşüp ölüyorlar. Dany için de fena kehanetler söz konusu… Bu yazdıklarımdan da Dany ölsün diye temenni ettiğim çıkmasın, yanlış anlama olmasın. :stuck_out_tongue:

Teknik olarak öyle ama acaba yazar Dany gibi önemli bir karakteri böyle harcar mı? Sen ejderhaların anası ol, ülkeler fethet sonra doğururken öl :smiley:

Şahsen ölecek ise savaşırken ölmesini yeğlerim… Ona daha çok yakışır. Misal hamiledir, Şafak Savaşında ejderhasının sırtında… Savaşıyor ve ağır yaralanıyor, bebeği doğuracak kadar yaşıyor ve sonra ölüyor.

Nice… olabilir…

Yorumları okuyordum da birileri güzel şeyler yakalıyor… Şimdi Arya ve Dany’nin rüyalarında benzerlikler yakalamış birisi. İng halini koyuyorum.

Sleep came as quick as she closed her eyes. She dreamed of wolves that night, stalking through a wet wood with the smell of rain and rot and blood thick in the air. Only they were good smells in the dream, and Arya knew she had nothing to fear. She was strong and swift and fierce, and her pack was all around her, her brothers and her sisters. They ran down a frightened horse together, tore its throat out, and feasted. And when the moon broke through the clouds, she threw back her head and howled. - Arya, ASoS

~*~

Yet when she slept that night, she dreamt the dragon dream again. Viserys was not in it this time. There was only her and the dragon. Its scales were black as night, wet and slick with blood. Her blood, Dany sensed. Its eyes were pools of molten magma, and when it opened its mouth, the flame came roaring out in a hot jet. She could hear it singing to her, She opened her arms to the fire, embraced it, let it swallow her whole, let it cleanse her and temper her and scour her clean. She could feel her flesh sear and blacken and slough away, could feel her blood boil and turn to steam, and yet there was no pain. She felt strong and new and fierce. - Dany, AGoT

POV’larında benzerlikler de görmüşler.

She tried so hard to be brave, to be fierce as a wolverine and all, but sometimes she felt like she was just a little girl after all.- Arya, ACoK

~*~

She played at being a queen, yet sometimes she still felt like a scared little girl. - Dany, ASoS