Arya Stark'ın Hikayesinin Sonu

Bu içerik, Arya Stark'ın Sonu? adlı içerikten toplanan sonuçlara göre hazırlanmıştır.

Evet sevgili arkadaşlar, (kendimi Güzin Abla gibi hissediyorum.) ilk önce fikirlerinizi belirttiğiniz için hepinize teşekkür ederim.:kissing_heart:
Argüman ve kanıtlara dayandırılarak yorumlamama başlıyorum.

(Yorumlamamda @YeniAy_Ottoman’un Arya Stark'ın Hikaye Gelişimi içeriğinden faydalandım.:kissing_heart: )

@BreakerofChains

"Seri sonunda canlı kalacağı kesin. Kurdunun adından yola çıkarsak, tamamen uyduruyorum :smiley: , ötekiler Westeros’a saldırırken insanlara yardım edebilir ve gerekirse insanları kıtadan başka bir yere taşıyabilir."

Seri sonunda canlı kalacağı kesin.

Evet. Hepimizin bildiği gibi kesin bir şey. Grrm’in açıklamalarından yola çıkarak seriyi sağ sağlim atlatabileceğinden emin olduğumuz tek karakter.

Kurdunun adından yola çıkarsak, tamamen uyduruyorum :smiley:ötekiler Westeros’a saldırırken insanlara yardım edebilir ve gerekirse insanları kıtadan başka bir yere taşıyabilir.

Şimdi, Nymeria paralelliğinden Arya’nın halkını kurtararak, başka bir kıtaya göç ettiğini düşünelim.
"Nymeria, savaşçı bir kraliçe ve Rhonyar Prensesidir."
Nymeria, halkını ejderhalardan kurtardığında halkının kraliçesiydi. Bir hükümdarın yapması gereken şey, halkını kurtarmak olduğundan bunu yapan kişi Nymeria’ydı. Eğer Nymeria yerinde başka birisi olsaydı; o başka birinin yapması gerek. Mesela sen kraliçesin. Senin halkını toplayıp, bi yere göç ettirebilir miyim? Hayır. Çünkü bu senin sorumluluğun. İnsanlar, benden senin kararlarına uymamı bekler. Anlatabildim mi?:grinning:

Arya’nın insanlara yardım ederek onların sorumluluğunu üzerine alabilmesi için onların Kraliçesi olması gerekir. Yani Arya’nın Ötekiler ile verilen savaştan önce halkın başında olması lazım. Arya’nın kraliçe olmasının önünde engeller var.

• Jon(Robb tarafından meşrulaştırıldığından taht onun hakkı)
  • Bran(Jon’un ölmesi ya da dirilmemesi durumunda taht sırası ona geçer)
  • Rickon (Bran’in ölmesi halinde meşru varis)
  • Sansa (Kuzey, ona miras kalır.)

Önce, bu engellerin ortadan kalkması gerekir.
İkinci ihtimal ise şu:
Diyelim ki Jon, Arya’nın halkı toplayıp gitmesini istedi. Arya, bunu kabul edecek bir kişiliğe sahip değil. Ailesini kurtarma içgüdüsü, Arya’da çok yüksek. Tazı’yı öldürmek yerine annesini kurtarmayı seçmesi de bunu gösteriyor.

Fakat daha Winds Of Winter’in çıkmaması ve kitaptan karşıt argüman bulamayışım ihtimal vermeme sebep oldu. Sonuçta yazarın ne planladığını bilemiyoruz ve anca tahmin edebiliyoruz. Üstte belirttiğim sebeplerde ötürü bunun Gerçekleşme İhtimali %37

@ElissaFarman

"Bana gore iki olasilik var:
Dizideki gibi özgür ruhlu bir şekilde yelken açmak (Batı olması şart değil)
Nymeria’nin içinde ikinci bir hayat
Başka olasılıklar elbette vardir. Euron’dan sonraki hikayesi en ucu açık karakter. Pek çok yere cekilebilir."

Dizideki gibi özgür ruhlu bir şekilde yelken açmak (Batı olması şart değil)

Arya bu kadarının doğru olduğunu biliyordu. Şövalyeler her zaman fidye için kaçırılırdı, bazen de kadınlar. Ama ya Robb fidyeyi ödemezse? Arya ünlü bir şövalye değildi ve diyar, bir kral için kız kardeşinden önce gelmeliydi. Ya Arya’nın leydi annesi, o ne söyleyecekti? Yaptığı onca şeyden sonra Arya’yı hâlâ isteyecek miydi? Arya dudağını ısırıp merak etti.

Arya ateşin yanında çömelmişti, sıcak gözyaşlarından dokunmuş bir duvağın ardından alevleri izliyordu. Eğer Kışyarı gerçekten gittiyse benim evim burası mı artık? Hâlâ Arya mıyım ben, yoksa hizmetçi kız Nan miyim yalnızca? Sonsuza kadar, sonsuza, sonsuza, sonsuza?

"…Siyah kadehten içmeye gelen insanlar, meleklerini arıyorlar. Eğer korkarlarsa, mumlar onları sakinleştiriyor. Yanan mumlarımızı kokladığında neyin kokusunu alıyorsun çocuğum?”
Kışyarı’nın kokusunu, diyebilirdi Arya. Karın, dumanın ve çam iğnelerinin kokusunu alıyorum. Ahırların kokusunu alıyorum. Gülen Hodor’un, avluda talim yapan Jon’la Robb’un ve aptal bir leydi panayırıyla ilgili şarkı söyleyen Sansa’nın kokusunu alıyorum. Taş kralların oturduğu mahzen mezarların kokusunu alıyorum. Sıcak ekmeklerin kokusunu alıyorum. Tanrı korusunun kokusunu alıyorum. Kurdumun kokusunu alıyorum, onun kürkünün kokusunu hâlâ yanımdaymış gibi.

"Elindeki İğne, Düşmana sivri ucu sapla diye fısıldadı. Ve Sansa’ya söyleme! Mikken’nin işareti kılıcın üzerindeydi. Sadece bir kılıç. Eğer bir kılıca ihtiyacı olursa tapınağın altında yüzlercesi vardı. İğne uygun bir kılıç olmak için çok küçüktü, neredeyse bir oyuncak. Jon, bunu onun için yaptırdığında küçük aptal bir kız çocuğuydu. ‘Sadece bir kılıç’ dedi…

…ama değildi.

İğne, Robb, Bran ve Rickon idi; annesi, babası ve hatta Sansa idi. İğne, Kışyarı’nın gri duvarlarıydı, ve insanlarının kahkahası. İğne yaz karıydı, Yaşlı Dadı’nın hikayeleri, kırmızı yapraklı ürkütücü yüzlü yürek ağacıydı; Odasına dolan kuzey rüzgarıydı. İğne, Jon Snow’un gülümsemesiydi. Eskiden saçımı karıştırır ve bana ‘küçük kardeşim’ diye seslenirdi. diye hatırladı ve aniden gözlerinde yaşlar vardı.

Benim kalbim yok. Sadece boşluğum var.

"Sonunda uykuya daldı ve rüyasında evini gördü. Kral Yolu, Kışyarı’ndan sonra Sur’a gidiyordu. Yoren onu Kışyarı’nda bırakıp yola devam edecekti. Arya annesini, Robb’u, Bran’ı, Rickon’u görmek için can atıyordu."

"Lannisterlar her şeyi almıştı: Baba, arkadaşlar, ev, umut, cesaret. Biri İğne’yi almıştı, diğeri ahşap kılıcını dizinde kırmıştı. Aptal sırrını bile almışlardı Arya’dan."

"Döndü, kapıya doğru koştu. Harwin kolunu yakalamaya çalıştığında, Arya bir yılan kadar hızlı hareket ederek Harwin’den kurtuldu. Dışarıda hâlâ yağmur yağıyordu, batıda uzak bir şimşek çaktı. Arya koşabildiğince hızlı koşuyordu. Nereye gittiğini bilmiyordu. Bütün seslerden, boş laflardan ve tutulmayan sözlerden uzakta yalnız olmak istiyordu sadece. Bütün istediğim Nehirova’ya gitmekti. Harrenhal’dan ayrılırken Gendry ve Al Turta’yı da yanına aldığı için, bütün bunlar kendi suçuydu. Tek başına daha iyi olurdu. Tek başına olsaydı haydutlar onu asla yakalayamazdı ve Arya şimdi annesiyle Robb’un yanında olurdu. Onlar benim sürüm değildi. Olsalardı beni bırakmazlardı."

"…Thoros gibi, ben de sana babanı geri verecek güce sahip değilim ama güvenli bir şekilde annenin kollarına dönmeni sağlayabilirim en azından.”
“Yemin eder misiniz?” diye sordu Arya. Yoren de onu eve götüreceğine dair söz vermişti ama bunu yapmak yerine ölmüştü.
“Şövalyelik onurum üstüne,” dedi yıldırım lordu ciddi bir şekilde.

Kış geldiğinde ve kar düştüğünde yalnız kurt ölür ve sürü hayatta kalır.
Arya, “Ama sürü yok,” diye fısıldadı büvet ağacına. Bran ve Rickon ölmüştü. Sansa, Lannisterlar’ın elindeydi. Jon, Sur’daydı. “Ben, ben bile değilim artık, ben Nan’im.”
Sen Kışyarı’nın Arya’sısın, kuzeyin kızısın. Güçlü olabileceğini söylemiştin bana. Senin damarlarında kurt kanı akıyor.”
*

Verdiğim alıntılardan Arya’nın ailesine ne kadar düşkün olduğunu çıkarıyoruz. Tam ailesine kavuşmuşken, onları bırakıp, yelken mi açacak yani? Eğer tüm Starklar, seri sonunda ölürse muhtemel bir durum.
Üstte belirttiğim sebeplerde ötürü bunun Gerçekleşme İhtimali %29

Nymeria’nin içinde ikinci bir hayat

Grrm’in Arya’yı öldürmeyeceğini bildiğimizden buna pek ihtimal vermiyorum. Sonuçta Nymeria’nın içinde yaşaması için ölmesi gerek. Eğer karısından boşanmak istemiyorsa yapmaz.:grin:

Başka olasılıklar elbette vardir. Euron’dan sonraki hikayesi en ucu açık karakter. Pek çok yere cekilebilir."

Çok haklısın.:heart: Grrm olmadığımdan en fazla ihtimal verebiliyorum. Ama benim verdiğim ihtimal, tahminden başka bir şey değil.

@sakura

"Benim son zamanlardaki tahminim;
Eğer Batıdiyar’dan ayrılma ile bitecekse, Arya’nın Braavos’a döneceği yönünde (ve Ayça beni aforoz eder) şöyle ki, Arya’nın intikamdan çok istediği bir şey varsa o da aile, eğer kış rüzgarlarında braavos’ta kendine farkında olmadan bir aile ihtimali doğarsa, Westerosta her şey bittikten sonra tekrar Braavos’a yelken açabilir.
Bunu düşünmemin yegane nedeni Grrm’in Braavos’ta geçen, yetişkin bir Arya için hikaye yazmak istemesi yatıyor. (Tabii bunun başka açıklamaları da olabilir ama ben olasılığı yüksek olan ihtimali öne alıyorum.)"

Gizemciğim üstte Arya’nın aile düşkünlüğüne değindim. Böyle bir şeyin gerçekleşmesi için Tüm Starkların yokolması gerekir. Ya da onunla birlikte Braavos’a gelmeleri. Kitapların tam manasıyla bitmemesi ve yazarın kendisinin son kitaba daha başlamadığını söylemesini hesaba katarsak, bu açıklama Grrm’in temennisi gibi duruyor. Yani tıpkı bizim gibi yazarın da bazı beklentileri var. Ama sonuçta kitabı bu tombik yazıyor ve temennisini gerçekleştirmesi mümkün.
Üstte belirttiğim sebeplerde ötürü bunun Gerçekleşme İhtimali %48

ve @YeniAy_Ottoman

"Efendim, iki senedir çok kafa yoruyorum bu kıza. Euron gibi öngörülmesi zor bir karakter. Ne yapıyorsa bu GRRM, bu ikisinin olayını devlet sırrı gibi çok fazla açık etmemeye özen gösteriyor niyeyse.

Şimdi onun hikayesi elbette ki kitaplara dayalı şeylerden yola çıkarak oluşturduğum kuramlar; birebir çıkar, kısmen çıkar ya da hiçbiri olmaz, bilemiyorum ama inşallah hepsi çıkar. :smiley:

GRRM sağ olsun, hem yakın zamanlarda hem de geçmiş yıllarda Arya’nın ölmeyeceğini ağzından kaçırma gafletine düştüğü için yaşayacağından emin olduğumuz yegane karakter kendisi.

Her şey kafamdaki gibi ilerler ise FM olmayan ama onların yeteneklerine sahip biri olarak savaşta önemli bir rol üstleneceği aşikar. ben Jonarya meselesini yüksek gördüğüm için Jon ile ilişkisi olacağı kanısındayım. Madem kurtların isimleri, sahiplerinin kaderlerini etkiliyor ve şu ana kadar da bu şekilde ilerledi; Nymeria gibi prenses/kraliçe olmasını beklemem saçma olmasa gerek. Zaten halihazırda kendisi Kuzey prensesi, bir de Jon ile evlenirse kraliçesi olacak. Nymeria da halkını, onların fethi sonrası, ejderha lordlarından kurtarmak için öncülük etmişti.

Elbette yaşanmış olayların gelecekte başka karakterler ile birebir yaşanmasını beklemek doğru olmayabilir ama benzer şekilde ilerlemesini beklemek çok hatalı da olmaz. Yani Dans 1 oldu ve Dans 2 olacak, bunu biliyoruz. Demek ki Nymeria isminden yola çıkarak, benzer bir “ejderha işgaline” direnme meselesi olacaktır. Sonuç olarak Nymeria nasıl halkını korudu ve başına geçti ise Arya’nın da aynısını yapmasını bekliyorum.

Misal hoş bir ayrıntı… Arya, kurdu dışında kendisine de Nymeria ismi vermesinin dışında; Braavos’ta iken, Cat karakteri için hayat hikayesi oluşturduğunda onu Braavos’a getiren geminin isminin “Nymeria” olduğunu söylemiştir. Nymeria ve “gemiler” ve üstüne Braavos’un “ejderhalar” bağlantısı düşünülür ise bence dikkate değer bir ayrıntı olduğu görüşündeyim. Ejderhalar konusunda bir referans başlığı vardı, hatırlar iseniz; ejderha kemiklerine karşı tavrı vs. Yani bütün şeyler Arya’nın “ejderha” (Dany) karşısında bir mücadeleye gireceğini gösteriyor diye düşünüyorum.

GRRM’in de söylediği gibi “12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa, öyle olsun.”

Bir sürü içeriğinde bu konuya değindin. Eline emeğine sağlık.:slightly_smiling_face:

Arya Stark ve İyi Kraliçe Alysanne, Buz ve Ateşin Şarkısı "Şampiyonlar", Stark Hanesi'nin Ulu Kurtları'nın Gizli Manası, Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap) (unuttuğum varsa eklersin.:smiley:)

İçeriklerin mantıklı argümanlara dayalı. Büyük ihtimalle senin tahminlerin gerçekleşecek. LAKİN!!! Yazarın kitapları tam olarak bitirmemesi, Arya’ya "Braavos" macerası yazmayı düşündüğünü göz önüne almalıyız ve ayrıca, acı-tatlı sonun acı kısmının da böyle bir şey olması mümkün. Grrm’in tam olarak ne planladığını bilemiyoruz.

Üstte belirttiğim sebeplerde ötürü bunun Gerçekleşme İhtimali %73

1 Like

Arya’yi hala devrimci bir karakter olarak görüyorum.
Arya seri sonunda kraliçe olucak ve su an ki westerost ta ki düzeni ve tabuları yikacak kadın erkek eşitliğini sağlayacak… kisi olacak.

Devrimci kraliçe :grinning::grinning:

1 Like

Aslında Nymeria ile paralellik olursa -ki olacak- mümkün bir şey.

1 Like

Okurken Arya nin duyguları dikkatimi çekti.
Sanki Jon Snow u sadece bir abi olarak görmüyordu.
Tahminim Arya Jon a aşık.
Belki gerçek kimliği ortaya çıkarsa Arya Jon ile evlenmek isteyebilir. :grinning::grinning::grinning::grinning::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Tamam sonucta ozgur bir kisiligi var ama kitapta şurayı keşfedeyim burayı keşfedeyim dediğini okumadim hiç. Macera yaşamaktan sıkılmışsa benziyordu son iki kitapta. Yorulmuştu yaşadığı kotu olaylar yüzünden.

1 Like

Ağzından bal damlıyor.:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

1 Like

En yüksek ihtimal benim fikrimi görmüşsün, teşekkürler. :smiley: Ben olsam en az %80 derdim orana gerçi :stuck_out_tongue:

GRRM’in kafasında geçenlerin neler olduğunu tam bilemediğimiz aşikar, bilsek zaten kitabı okumaya gerek yok.

GRRM’in acı-tatlı son anlayışı LOTR’un sonuydu. Lotr’un sonu nasıldı? Aragorn, sürgündeki kral olarak tacını alır ve sevdiği kadın Arwen ile evlenir. Yüzüğü yok eden Frodo ise, arkadaşlarıyla-kuzenleriyle Shire’a geri döner ama Frodo tam manasıyla huzur bulamaz, bütün olamaz. Zira zamanında Cadı Kral’ın bıçakladığı yer, ona hala acı vermekte ve tam manasıyla huzur bulmasına engel olmaktaydı. Bu yüzden Ölümsüz Topraklar’a diğer elfler ve Gandalf ile beraber göç etti.

“I’ve said before that the tone of the ending that I’m going for is bittersweet. I mean, it’s no secret that Tolkien has been a huge influence on me, and I love the way he ended Lord of the Rings. It ends with victory, but it’s a bittersweet victory. Frodo is never whole again, and he goes away to the Undying Lands, and the other people live their lives. And the scouring of the Shire—brilliant piece of work, which I didn’t understand when I was 13 years old: “Why is this here? The story’s over?” But every time I read it I understand the brilliance of that segment more and more. All I can say is that’s the kind of tone I will be aiming for. Whether I achieve it or not, that will be up to people like you and my readers to judge.”

Şüphesiz sonu alıp birebir kopyalamasını bekleyemeyiz zira onun tarzına aykırı ama onun için neyin acı-tatlı son olduğunu görmek adına ekledim. Şüphesiz ki tonlarca farklı yoruma açık bir olay; bu son üstünden asoiaf için onlarca son üretebilirim.

Kesin bir şey var ki bir “zafer” olacak ama karakterler, kayıpları yüzünden tam manasıyla bir bütün olamayacaklar. Aslında Jon, Beric ve Cat gibi karakterlerin “ölüm sonrası” doğru düzgün huzurlu olamadıklarını/olamayacaklarını görüyoruz-göreceğiz.

Bunun dışında Jon, Arya ve diğer karakterlerin yaşadıkları kayıpların yüreklerinden iz bıraktığı ve onları tamamen değiştirdikleri de bir gerçek. Savaş bitip zafer kazanıldığı zaman, yıkılmış şeyler yeniden inşa edilmeye başlandığı zaman; karakterlerimizin içlerindeki o yara asla kapanmayacak gibime geliyor. Özetle kaybettikleri sevdiklerini yerlerine koyamayacakları için asla bir bütün olamayacak.

Bunun dışında diyarı terk eyleyen olur mu? Belki. Terk etmese bile elini ayağını çekip, bir köşede huzur bulmaya çalışan olur mu? Olabilir. Bunlar kim olur? Jon ve Arya olabilir; Tyrion olabilir, başka kişiler olabilir… Seçenekler masada.

Fakat ben, Arya’nın denizlere açılıp kaşiflik yapmasına da ihtimal veremem. Daha önce bir çok yerde söyledim. Deniz bir çeşit tutkudur; Elissa Farmen’e bakarak bile bunu görebiliriz yahut tüm krallığı bir köşeye bırakıp -kral olmasına rağmen- denizlere açılan ve bir daha geri dönemeyen Gemici Brandon’a bakarak da görebiliriz. Tutku diyorum zira yani düşünün aylarca hatta yıllarca toprak parçası görmeden sırf gemide, deniz- su görerek ilerlemek kafayı yedirtir insana. Benim için düşüncesi bile çok bunaltıcı, hapis olmuşum gibi hissettiriyor.

Arya’nın ilk kitaptan beri kaşiflik yapayım, denizlere açılayım şeklinde bir arzusu olmadığı gibi hayalleri arasında bunu da hiç sıralamadı. Böyle bir tutkusu olsa zaten en başta bir şekilde işareti verilirdi, son dk. golü olarak “batının batısında ne var? Bir anda merak ettim, gidip bulayım.” demesi beklenemez; oldu bittiye gelmiş, sırıtan bir sahne olur.

Arya’nın kalbinin olması gerektiği yerde “boşluk” var, onun tabiri bu. Bunu söyleme sebebi sevdiği herkesi kaybetmesi, Jon hariç. Önce Ned gözleri önünde öldürülüyor ve hiçbir şey yapamıyor, sonra Harrenhall’da Bran ve Rickon’un öldüğünü öğreniyor hatta evinin artık olmadığını, yandığını; Nehirova’ya gittiğinde ise annesi ve abisinin öldürüldüğünü görüyor. Ondan sonra tüm bu kayıplar kalbinde boşluk yaratıyor. Tüm kaybın yarattığı acının açtığı bir boşluk bu. Bu yüzden Jon’a da ulaşmaya çalışıyor ama beceremiyor ve kendini Braavos’ta buluyor. Geriye bir tek şey kalıyor; intikam almak. Bu, onun hayatta kalma biçimi.

Ailesinden kalanlara kavuşsa, evini yeniden görse… İçindeki yara ve boşluk asla tamamen kapanamaz ama en azından bir nebze ferahlar, rahatlar… Kaybettiklerinin bir kısmını yeniden geri kazanmış olur. Şimdi birileri çıkıp “sevdiklerinin kaybının yarattığı boşluk” kısmını görmezden gelerek; kaybettikten sonra tekrar bulduğu aile-evini yeniden kaybederek gönüllü olarak bırakacağını mı iddia ediyor?

Arya zaten sabit bir konumda olmadı, sürekli hareket halindeydi; istismara uğradı, tecavüz ve ölüm tehdidi yaşadı; günlerce aç kaldı, solucan yedi; kaçırıldı ve satılmak istendi; oradan oraya savruldu durdu. En son denizi de aşıp yabancı topraklara geldi ama tüm bunlara rağmen hiçbir zaman huzur bulamadı, acısından kaçamadı. Aksine ailesini hatırladığında kalbinin acıdığını, Jon’u aklına getirdiğinde ağladığını görüyoruz. İğne, onun ailesi, evi… Onu asla kaybetmek istemedi ve vazgeçmek istemediği için atmayıp sakladı ve 6. kitapta (muhtemelen ilk povlarında) bu kılıcı yeniden dışarı çıkardığını görüyoruz… ihtiyacı olana kadar saklayacaktı, demek artık ihtiyacı var. Demek artık ayrılmayı düşünüyor? Haliyle elde etmek için o kadar çabaladığı şeyi, her şey bitince elinin tersiyle itmesi nasıl beklenir, ben de bunu anlamıyorum.

Kendinizi bu karakterin yaşadıklarını yaşamış bir şekilde hayal edin ve siz, ne yapardınız söyleyin? Ben, ailemden kim kalmışsa ona tutunurdum. Bu kız yapayalnız ve bunun acısını çekiyor. Yalnız olduğu için güçlü kalmak zorunda, öldürmek zorunda, kendini korumak zorunda çünkü bunu onun için yapacak bir ailesi yok.

Pektabi olarak eve döndüğünde de kalan ailesini korumak, onları da -yeniden- kaybetmemek için… evini yeniden kaybetmemek için gücünün yettiğince savaşmak zorunda. Bu tehdit ister Ötekilerden gelsin ister Dany’den gelsin… Kim ailesini, evini ve halkını tehdit eder ise ona düşman olur ve yok etmek için uğraşır ve işin sonunda da sahip olduklarına sıkı sıkı tutunur.

He bana göre Nymeria-Braavos vb. bağlantılar yüzünden hikaye, yukarıda söylediğim gibi gerçekleşecek muhtemelen inşallah :stuck_out_tongue:

Arya kraliçe olur mu olmaz mı? Olma ihtimalini yüksek buldum, kurdu yüzünden. İsimden ilk bahsedildiğinde bile “Savaşçı kraliçe Nymeria” vurgusu vardı, prenses değil. Lakin olmama ihtimali de var elbette, dediğim gibi GRRM’in aklından geçen her şeyi net bilsek zaten kitabı okuma gereğimiz olmaz. Yine de yapma imkanı olsa yetişlin Arya için bir braavos macerası yazmak istemesi, kraliçe olmasına engel olmazç

Yukarıda bahsettiğim gibi kral olan brandon bile tutkusu üzerinden gidip gemilerle denize açılmış ve arkada bir kralık bırakmış. Arya, kraliçe olsa zaten kocası kral olarak hükmeder ve Arya’nın sıradışı biri olduğu da aşikar, geleneksel kraliçelere asla benzemez, bir yere sabit oturup örgü örmesini bekleyemeyiz. Braavos’u kendi çapında da sevdiğini düşünür isek misal sallıyorum Braavos’a saldırmak isteyen diğer şehirlere karşı onu savunmak adına basar gider. Bunun macerasını okuruz, başka ne olur ki? :stuck_out_tongue:

2 Likes

Bu aslina bakarsan GRRM’nin gözünde ölümün ne olduğuna göre değişir. Nym içindeki yaşamı yaşamdan sayarsa eğer bu gerçekleşebilir. Hayatta kalacak ve ölmeyecek kelimeleri bu seride aynı şeyi ifade etmiyor (bkz. Beric, Lady Stoneheart, yüksek ihtimalle Jon)

Beric, Lady Stoneheart ve Jon öldüler. Tekrar dirilmeleri, onların öldüğü gerçeğini değiştirmiyor. 2.bir hayat yaşamak için, önce ölmen gerekir. Ki bu karakterleri geri geldikten sonra bile daha önce ölmüş olmaları onları etkiliyor. Cat’i taşkalp yapan şey ölümüydü.
Arya’nın Nymeria’nın içinde yaşaması için önce ölmesi gerekir. Yani Grrm Nymeria’nın içinde 2. bir hayat bahşetse de Arya’ya, yine ölmüş oluyor. Hatta o artık Arya bile olmuyo ki.

Hayvanın içinde ikinci hayat diye bir şey yok zaten. İnsan bedeni öldüğünde hayvanın içinde küçük bir parçan, bir anı gibi iz bırakıyor bir süre sonra kayboluyorsun o kadar. Bu saçmalığı ilk kim uydurdu acaba, çok merak ediyorum?

• Bran, hayatta olduğu halde hayvanının içine çok uzun süre kalmaması konusunda uyarılıyor. Sebep olarak da Bran kimliğini unutup hayvan kimliğini benimsemesi gösteriliyor.
2 Likes

Kaldı ki GRRM, yetişkin Arya için Braavos hikayesi yazmayı istiyor(ömrü yeter yetmez bilmiyoruz elbet). Bunu hayvanın içinde kalarak yapamaz.

Bir warg/deri değiştiren öldüğü zaman 2. bir hayat yaşıyor; hayvanların içinde. Ruhu/zihni neyse, o hayvanın içinde tek bir bedende iki farklı varlık olarak yaşamaya devam ediyor. Lakin hayvanın benliği baskın geliyor zira o, hayvana ait bir beden ve kontrol da onda. Bu yüzden insan kimliği zamanla yok olmaya başlıyor ve geriye sadece hayvanlaşmış, eskiden insan olan bir zihin kalıyor.

Bu, kendi vücutlarında yaşayan deri değiştirenlerin de sorunu. Derisi giydikleri hayvan içinde çok uzun süre kalırlar ise hayvan, deri değiştirenin kendisini kontrol etmeye başlıyor, kişi hayvanlaşıyor. Bu yüzden deri değiştirenler tehlikeli canlılardır ve Sur gerisinde avlanıp, öldürülüyorlar. Sur ötesinde ise saygı duyuluyorlar ama korkuldukları için kimse onlarla aynı çatı altında yaşamak istemiyor.

Slynt ve diğerleri Jon’un warg olduğunu anladığında ona “canavar!” diyordu.

2 Likes

Varamyr Sixskins (Altıderi)

1 Like

Varamyr’in onceligi bir insan bedeni idi hayvana girdiginde yok olacaginin bilincinde oldigundan. Kaldi ki bahsettigim sey bu degil Arya’nin ikinci hayati Nymeria’da yasayacak teorisi. Internet in en populer teorilerinden biridir ve zamaninda da bu sacmaliktan dert yanmistim bilen bilir.

3 Likes