Arya ve İkizler

Çok kısa bir tahminde bulunacağım. Melisandre, Jon Snow’a Arya’yı evleneceği kaleden kaçarken gördüğünü söylüyor. Bazıları bunun Jeyne, bazıları ise Alys olduğunu söylüyor ama bana sorarsanız bu gerçekten Arya olabilir. Arya’nın (Robb’un anlaşmasına göre) evleneceği kişi kimdi? Bir Frey. Yani bana sorarsanız Arya, Freylerden birini (muhtemelen Walder) öldürecek ve İkizler’den kaçacak. O sırada ise Stannis veya LS ile karşılaşacağını düşünüyorum. Yani teori çok uçuk gibi gelebilir ama olabilir bence. (Kehaneti tam doğru düzgün hatırlamıyor olabilirim). Siz ne düşünüyorsunuz?

Melisandre’in bahsettigi kisi Alys Karstark’di, bu kesin diyebiliriz.
Alys, Cregan Karstark ile evlendirilecekti (yanilmiyorsam, babasinin kuzeni) ve bu yüzden Karhold’dan kaçip Sur’a gitti. Melisandre’in gördügü kiz oydu.

Anlasmaya göre Arya’nin evlenecegi kisi Elmar Frey’di. Bu arada, enteresan olan ve okurken güldügüm bir kisim var, Krallarin Carpismasi kitabinda. Arya ve Elmar, Harrenhal’de bir aradaydilar ve az çok bir muhabbetleri vardi. Birbilerine gicik oluyorlardi. Robb, Jeyne ile evlenip Freylerle yaptigi anlasmayi bozmus olunca, Elmar “Anlasma bozuldu, prensesimle evlenemeyecegim” diye agliyordu Arya’nin yaninda. O kisim aynen söyle :

“Sorun nedir?” diye sordu Arya, çocugun yanagindan akan yaslari görünce.
“Prensesim,” diye hiçkirdi Elmar. "Aenys onurumuza leke sürüldügünü söylüyor. Ikizler’den bir kuzgun geldi. Lord babam baska biriyla evlenmem gerektigini söylüyor ya da rahip olacakmisim."
Aptal bir prenses, diye düsündü Arya, arkasindan aglanacak bir sey degil. “Agabeyim ve erkek kardesim ölmüs olabilir,” diye itiraf etti.
Elmar asagilayan gözlerle Arya’ya bakti. "Bir hizmetçi kizin kardesleri kimsenin umrunda degildir."
Arya çocuga vurmamak için zor tutuyordu kendini. “Umarim prensesin ölür,” dedi ve çocuk onu yakalayamadan kaçti.

:smile: :smile: :smile:

Konuyla pek alakasi yoktu ama aklima gelmisken ekleyeyim dedim :grin:

Neyse, teoriye dönersek… Arya’nin her seyden önce ikizlere gitmesi gerek ama sadece bu yetmiyor tabi; kimligi açiga çikacak, onca seyden sonra, Starklarin artik her seylerini kaybetmelerinden sonra evlenme konusu olacak falan… Zor.
Arya Braavos’dan döndügünde, Ikizlere giderse eger, intikam almak için gider, ve alip oradan ayrilir. Tipki dizideki gibi olur diye düsünüyorum.

Uçuk bir teori degil aslinda, sadece islerin bu noktaya varmasi artik imkansiz gibi.

Dizide Walder Frey Aryanın listesindeydi ama kitapta adını bile bilmiyordu
Dizide ve kitapta Joffrey Aryanın listesindeydi ama öldürülmesinde haberi olmasa da Sansa rol oynadı
ismini unuttum bir şovalye Kış Rüzgarlarının yayınlanan bölümünde Arya tarafından öldürüldü
Slint Jon tarafından öldürüldü
bence herkese eşit rol verildi bu intikam kısmında ama Freyler büyük ölçüde Taş kalp tarafından öldürülecek Walderı öldürmeden rahat etmez o
Arya bir Freyle zor evlenir ben Gendry yada ölmesi ihtimalinde daha çok duruyorum yazar sevse de ona (yüce diyeyim aklıma başka kelime gelmedi) ölüm vererek öldürecek.
Bu arada kitapta yükselen yada yok olan hanelerden bahsedildi yok olan hane görmedik ben Freylerin yok olmasını istiyor ve bekliyorum

Küçük haneler var, yok olduklarını söyleyebilirim. Mesela Darry Hanesi. Dondorrion’lar nasıl olacak bilmiyoruz. Rosby Hanesi’de yok oldu. Stark’lar göründüğü kadar yok olmuş deniliyor ve Baratheon’lar da öyle. Lannister, Greyjoy, Tyrell, Martell hanelerinin uzak kuzenleri var yani yok olmaları imkansız gibi. Arryn Hanesi’nin sadece 2 üyesi var ve Tully’ler de 2 3 kişi kaldılar. Büyük haneler zor durumda evet ama yıkılmadılar

Bu kuramdan ziyade başta da söylediğin gibi bir tahmin, tahminleri kuram başlığına açmak yerine serinin genel başlığında tartışmaya açmak daha doğru kaçar gibime geliyor.

Aslında Starkgaryen cevabı vermiş, üstüne pek bir şey söylemek zor ve belki de gereksiz ama Arya’nın evlenme meselesinin kapandığını düşünüyorum; elbet kendi savunduğum ve desteklediğim bazı kuramlar var onun kaderi ile ilgili ama burada değinmeyeceğim; ilgilenirsen… Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

@fecr Arya ölmeyecek, boşa bekleme :smiley: Jon değilse de kimse ile evlendirmez yazar onu. :stuck_out_tongue: Yani en kötü ihtimal ile Arya, seriyi bekar ve hayalini kurduğu savaşçı bir kadın olarak tamamlayacaktır. Fakat Sansa için aynı şeyi söylemek güç. Yazar 5 kişinin hayatta kalacağını açıklamış. :stuck_out_tongue:

Hanelerin yok olma meselesine gelirsek; bence yazar, büyük hanelerin soyunu tükettirmeyecek gibime geliyor. Barthlar, iki erkek piçten devam edebilir; Tully’lerin ise yaşayan 2 erkek üyesi var ama biri kocamış, diğeri esir; en kötü Şafak Savaşında ölür. Doğacak çocuğunun erkek olacağını tahmin ettiğimden muhtemelen onunla devam eder. Lannisterlar için de zaten sorun yok, piç de olsa erkek soyu var sanırım. En kötü -şu an- ikizlerin erkek kuzeni ve Tyrion var. Hadi ikizler seri sonunda ölecek desek. Freyler yok olmaz ya, fare gibiler. :smiley: Tyrell’erin işi sağlamda zaten; 3 erkek var. Marteller düşünsün derim, tek erkek evlat kaldı. Ayrıca Arryn Hanesi yok olmaya en büyük ve en önde aday; Tatlı Robin ha öldü ha ölecek deniyor, hastalıklı bir velet malum. Ölsün de sevmiyorum bu haneyi. Starklar tehlikede görünüyor? Rickon seri sonunda ölürse Bran bebe sahibi olmayacağı için hane kızlardan birinden devam etmeli ama Robb’un karısı gerçekten hamile kalmayı başardı ise o zaman yazarın, bir erkek çocuk doğurtacağını düşündürmek güç ve yanlış olmaz.

nerden biliyorsun bende bilmiyorum tahminimi yazıyorum
yazar mektubunda 5 kişi demişti o 5 kişiden jon u öldürdü bile ve mektubun geneline gelirsek % 90 değişmiş karakterlerin yaşamları olaylar sadece adları belli iken yazarın mektubunda söylediği bişeye itibar etmek ne derece doğru bilemiyorum

Yazar mektubunda 5 kişi derken isimleri de verdi. Jon’u öldüreceğini daha 1. kitapta görebiliriz aslında, Arya’nın HAYALETLER ile ilgili bir anısı; Jon ve Theon, mahzen mezarlıklarda una bulanıp hayalet taklidi yapıyorlardı; Theon şu an “Kışyarı Hayaletiyim” diyerek geziyor(belki ileride ölecek) ve Jon ise öldü, dirileceğinden şüphe etmeye gerek dahi yok. Eğer Starkgaryen’in Dany POV’u başlığında bahsettiği gölgelerin kimi simgelediği konusunda haklı isem o bile Jon’un öleceğine işaret. Sonuç olarak Jon ölse de seriyi diri tamamlamış ise yazar yine sözünde durmuş oluyor. Misal Cat’in ölüp dirileceği söylendi ama bu, yeniden ve tamamen ölmeyeceğini göstermiyor. Ben karakterlerin kaderinin %90 değiştini sanmıyorum, belki Arya’nın macerası değişmiş diyebiliriz ve bir de Tyrion’unki %50 diyelim; genel hatları hep aynı karakterlerin, zaten yazarın da baştan beri planladığı bazı şeylere devam ettiğini falan okumUştum yanlış hatırlamıyorsam. Neyse… Biliyorum, Sansa’yı çok seviyorsun ve doğal olarak ölmesini istemiyorsun ama GRRM acımasız bir adam, biliyorsun.

Martin, o bes karakterin serinin sonuna kadar hayatta kalacaklarini, Asoiaf’in özellikle bu bes karakterin gelisimi ve diyara etkileri üzerine kurulu oldugunu, büyüyeceklerini, degiseceklerini ve yasadiklari dünyanin da onlarla birlikte degisecegini falan söyledi ama hikaye bittiginde bu bes karakterden ölenler olabilir. Ben Martin’in yazdigi o mektuptan sunu anladim : Dany, Jon, Arya, Tyrion ve Bran, hikayenin sonuna kadar hayatta kalacaklar, yani o son düzlüge gelindiginde onlar da olacak ama hikayenin kapanisi esnasinda, son olay veya olaylarda ölebilirler.

Hayatta kalacağı söylemişti, ölmeyecek 5 sabit karakter. Mektupta isimlerini verdi, sonraki açıklamalarda isim vermeden 5 merkez karakter dedi; 5 merkez karakterin kim olduğunu biliyoruz zaten. http://www.businessinsider.com/game-of-thrones-characters-who-will-survive-2016-7

Bende finale kadar hayatta kalacak diye yorumladım açıkcası kaldıki 5 ana karakter derken diğerlerinin öleceğine dair kesin birşeyde yok
Yazar bence hikayenin ana hattı dışında birçok şeyi değiştirmiş mesela Sansa evleniyor birde çocuğu oluyordu mektuplarda ama hala bakire
ilk anda yazılan mutlaka olacak diye bir şey yok bende burada birçok kişiye cevap yazarken bazen kafamda kurguluyorum ama bambaşka bir şey yazıyorum 20 yıl önce başlanan ve alınan kararın devam etmesi zor bence ki zaten görüyoruz çoğu şeyi değiştirmiş
Ben Arya ölecek derken sevmediğimden, değil Yüzsüz adamlardan kaçamayacağı için ve yüzsüz adamların ona yada onlara katılmayacağını düşündüğümden öyle diyorum
(Kaçamayacağı için derken de tabiki kaçıp gider ama yüzsüz adamlar peşini bırakır mı o manada kaçamaz diyorum )
Tabiki yanılma payımda var, 6. kitabın Arya Pov nun sonrası Aryanın Yüzsüz adamlar arasındaki kaderini belirleyen Pov da olabilir diyorum belki kovulacak hiç belli olmaz
dahası Jagan hgar ın Arya için 3 can aldın 3 lazım olayının tekrar edeceğinide düşünüyorum bu sebeplerle de Arya ölür diyorum. Peki sen niçin Sansa ölecek diyorsun ?

Seride sevilen karakterlerin hepsi hemen hemen öldü, Cersei ve Jaime’ye de gidici gözü ile bakmamız hatalı olmaz… Hal böyle olunca kala kala 5 sevilen karakter de ölecekse ya da bir kısmı, bu savaşı WW kazansın, kötüler zafer ilan etsin daha iyi. Yani tabiri caiz ise adam kalmayacak seride. Tamam, her karakterin eşit derecede(hemen hemen) ölme ihtimali olması hatta ölmesi çok heyecan katıyor ama takdir edersiniz ki artık alıştık ve süprizi kalmadı bu durumun, bu ana karakterler de ölürse artık suyu çıkar, aşırıya kaçılır bana göre. Elbet ben bunu dedim diye yazar, benim düşünceme göre de hareket etmeyecek.

Yazarın ana karakterleri için başta düşündüğü bazı şeylerin aynen devam ettiğini okuduğumu hatırlıyorum canım. O düşündüğü şeyler ne ise değişmeden devam ediyormuş. Aslında mektup meselesi de az buçuk fikir veriyor bize… Senin de söylediğin gibi Sansa evleniyor idi Joff ile ve bebe sahibi oluyordu(ve ölecekler arasındaydı) ama şimdiki halde Joff yerine Tyrion ile evlendi ve bakire… Jon’un ebeveynleri ile ilgili sır aynen devam ediyor… Hep söylemişimdir başta planladığı şeylerin ana hatları aynen duruyor mektupta geçen karakterlerin; bir tek Arya için daha gelişmiş bir hikaye yazılmış, o annesi ve Bran ile Kışyarı’ndan kaçıp, Sur ve ötesine gidiyordu Yabanılların yanına… Bunun yerine giden tek kişi Bran oldu; Cat yine öldü ve dirildi, Arya ise malum. Tyrion’ın karakter gelişimi de aynı idi; ailesi ile ters düşmesi falan ama Westeros’da devam eden hikayesi şimdi Essos’a gitti.

Sansa’nın öleceğini düşünme sebebim bu 5 ana karakterin hayatta kalmasının açıklanması ile ilgili; belki yanılıyorum ama Stark çocuklarından sadece ikisinin adı geçerken Sansa ve Rickon hatta Robb’un adı geçmiyordu mektupta.

Arya da yazarın eşinin en sevdiği karaktermiş, öldürmeme sözü almış diye duydum. Bir de yine şu 5 karakter meselesi var, ondan ölmez dedim.

Aslında ölmeyecekler diye bir şey yok, Martin bu 5 karakterin üç kitapta da (o zamanlar Asoiaf üçleme olarak planlanıyordu) olacağını söylemiş.
Yani bunlar son kitaba kadar hayatta kalacaklar, son kitapta olacaklar ama işte o son kitapta ölebilirler de.

“Five central characters will make it through all three volumes, however, growing from children to adults and changing the world and themselves in the process. In a sense, my trilogy is almost a generational saga, telling the life stories of these five characters, three men and two women.”

Ölecekler, ölmeyecekler diye kesin bir şey yok. Kesin olan tek şey, son kitaba kadar gidecekleri, ama o son kitapta neler olur orasını bilemeyiz.
Benim yaptığım çıkarım bu.

yazar 20 belki 25 yıl önce kitabın hazırlığındaki bir mektupta diyor o mektuptaki pek çok şeyde değişmiş. en başta kitap 3 kitap olacakken 7 kitap olmuş
hem sonra mektupta ailesinin katili olan insan yada insanlardan çocuk sahibi olan kız vardı bu gerçek hayatta belki ailesine gider ama kitaplarda gitmez götürmezler öldürürler onu ve şuanda da ailesine en yakın olan o ben ondan artık çok büyük ters köşeler bekliyorum
Bir ikinci nokta mektuptaki Arya annesinin eteğine saklanan bir Arya, Cat Jon a güveniyordu demek ki ona sığındıklarına göre kitapta öylemi bu durumlar
KL den ayrıldıktan sonra Sansa için şuanda çok bir tehdit yok bence kimse bir genç kızı yada lady yi durduk yere öldürmez kullanabilecekken

Haklı olabilirsin, söylediğin şekilde de pek tabi olabilir olaylar ama “Beş ana karakter üç kitap boyunca hayatta kalacak.” dediğinde, ben de ister istemez bu 5 karakterin seri sonunda hayatta kalacağını çıkardım ama dediğim gibi senin çıkarımın daha doğru olabilir.

@fecr Aslında evet, 5 tanesi yaşasın diğer herkes ölsün diye bir şey de -bana göre- saçma kaçar. Lakin 5 karakter arasında sadece 2 Stark çocuğunu koyması yüzünden Sansa’nın da seri sonunda öleceği fikrini oluştu. Bu 5’i arasında seri sonunda belki ölecek olan olsa bile Sansa yokmuş gibi geldi, 3. kitapta(o zaman). Şimdi eski planda da mantıken Sansa’nın tehlikede olmasını gerektiren bir şey yok, kız kraliçe ve Joff. o zaman Sansa’ya deli gibi aşıkmış, bebe de yapmışlar. Eğer o zaman öldürmeyi planlamışsa şimdiki halinde de gayet kolayca haklayabilir; ww savaşı bile yeterli olur, istiyor ise eğer. Ha ölsün demiyorum, öyle bir arzum yok, yanlış anlama olmasın. Şu kısa düzgün bir koca bulup evlendirelim, diyorum. :smiley:

öncelikle mektuplarda da bir sebep yok ve intihara kadar bir sürü sebep olabilirdi ölmesi için
3 sayfalık metinde sadece 2 stark hayatta kalacak demesi illada öyle olmasını göstermez kaldıki 20 25 sene önceden bahsediyoruz
Martin süprizi sever bu mektuplar ortaya düşünce yada bu derece ayrıntı bilinince birçok şeyi kesinlikle değiştirmiştir, belki bu 5 kişi içinde seri sonunu görme durumu yoktur bile çok güvenmemek lazım
Sansanın evlenmesine gelince kitaptaki en önemli gelin adayı her yerde her koşulda istenen o ve güzelliğide ayrı övgü Cersie den güzel kraliçe o ve Jon un kraliçesi seri sonunda göreceğiz emin ol

Oldukça iddialısın. Lakin böyle olmayacağından da ben eminim, yakıştırmıyorum da zaten Jon’a. :smiley:

görücez kim haklı ben Jon ve Arya ya kardeş ilişkisini yakıştırıyorum başka türlü birşey bozar ve bu konuda senle tartışmayacağımı söylemiştim daha evvelden

Aynı şekilde ben de benzer bir şey söylemiştim. :slight_smile: