Arya'nın "Warg" Olması

Ejderhaların Dansı Arya’nın Kör Kız bölümünde şu paragrafta

“Lysliler, ateşe en yakın masaya oturdular ve kara zift romu içerek sessizce konuşmaya başladılar, kimsenin onları dinleyememsi için seslerini iyice alçak tuttular. Fakat Beth kimseydi ve adamların her kelimesini duydu. Ve bir an için, kucağında oturan kedinin kısık ve sarı gözleriyle bakarak adamları gördü. Denizcilerin biri yaşlıydı, biri gençti ve biri kulaksızdı ama üçününde sarı saçları ve açık renkli pürüzsüz tenleri vardı. Bu özellikler, eski Özgür Kale’nin kanının hâlâ kuvvetle aktığı Lys’e özgüydü.” (Alıntı göstermeyi bilmiyorum ve bu sayfayı pdf ten yazdım ufak eksiklikler olabilir.)

Arya kedinin gözünden baktığına göre Warg’dan daha fazlası olması lazım değil mi? Warglar köpek ve kurtladı o zaman Arya tam olarak ne oluyor?

2 Likes

Hem warg hem de derideğiştiren oluyor.

1 Like

Her warg bir deri değiştiren olarak istediği hayvanı warglayabilir ama her deri değiştiren bir warg değil.

Asıl soru neden? Niye kurt ve köpek warglayana warg deniyor? GRRM neden böyle yapma gereği duymuş? Bunu merak ediyorum. İlk okuduğumda warg kelimesinin Yabanıl arasında deri değiştiren demek olduğunu sanmıştım. Hhihiihih

2 Likes

Stark çocukları(Bran hariç) hep warg olarak geçiyor. Jon da bunun gibi şeyler yapabilir mi?

Ulukurtlarıyla aralarında bağ var Kanalların Kedisi iken kedi ile tanışıklığı var. Kedi Arya’yı tanıyor bağ oluştu mu yoksa istediği her hayvanı kullanabilir mi? Çok normalmiş gibi görüyor Arya şaşırmıyor da.

Arya, rüya olduğunu sanıyor. Bütün Stark çocukları birer warg, Bran dahil. Jon dahil. Hepsi kurtları dışında hayvanları warglayabilir. Bran ayrıca yeşil gören, deri değiştirenin bir üst seviyesi. O hayvanlar ve ayrıca Büvet ağaçlarıyla bağ kurabilir. Bu sayede geçmişte olanı ve şimdi olanı ağacın olduğu yerde; görebilir. Büvet ağaçları sonsuza kadar yaşar ve her şeyi kayıt eder, hafızadır.

Arya kediyi bilerek wargladi nasil ruya sanir sadece Nymeria nin gozunden ruya oldugunu dusunuyor.

Warglar sadece kopek ve kurt
Deridegistiren ler de tum hayvanlar mi oluyor.

Bilerek yapmadı, bir anda oldu ama bizim kız, gerçek manada neler olduğunu anlamıyor hala. Hayal, rüya vb. şeyler sanıyor.

Ben dikkatli okudum :thinking:
Hatta nazik adamla konuşurken kediden bahsetmeyeceğim diyordu.
Warglar sadece kedi ve kopek mi warglayabiliyor?
Yesilgoren>deri degistiren> warg
Genelden özele siraladim dogru mu?

Tamam ama işte tam olarak durumun farkında değil, onu demek istiyorum. Bile isteye yapmadı ve “ben deri değiştirenim huuu” demedi ve bir daha yeltenmedi de.

Deri değiştiren - warg > yeşil gören :slight_smile:

Yanlış hatırlamıyorsam, Arya içinden şöyle geçirdi:

-Kız bunu nasıl bilebilir?
Seni gördüm. -Sana 3 şey verdim. Dördüncüyü vermek zorunda değilim.

Ben de onu anlamadım ya… O sırada kedi wargladı mı? Yok. O sırada kim olduğunu bilmiyordu. Sonra wargladı. Gözümden ayrıntı mı kaçırdım?

1 Like

Vurduğu zaman bir şey anlamadı diye hatırlıyorum. Ama 3 şey vermesi gerektiğinde "Bana vuran sendin" diyo

Demek ki kedinin gözünden görmüş nazik adamin elinde ki sopayı. :thinking::slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

Tam tersi değil mi? Varamyr kurt ve köpek warglamanin diger hayvanlara kiyasla daha kolay oldugunu söylüyor.

Aslında ne yaptığının farkında. Kendine isim koymadı ve tam kontrol edemiyor ama hayvanların içine girebildigini artik biliyor. Kurtlari anlamamisti ama kedide bunu artik anladi.

Derideğiştiren veya canavar [1][2], bir hayvanın zihnine girip onun hareketlerini kontrol etme yeteneğine sahip kişidir. Bir kurdun ya da köpeğin zihnine girebilen derideğiştirenlere varg denir.

1 Like

Ben de öyle biliyorum. O yüzden her warg deridegistiren ama her deridegistiren warg değil.

Duzeltme: Tamam @YeniAy_Ottoman da aynı şeyi demiş ben yanlış anlamisim

1 Like

Ben tam manasıyla idrak ettiğini sezemedim işte, bir an kedinin gözünden gördü; Nazik Adam’a da bunu söylemedi. Üstünde bir daha düşündüğü bir şey değil. O yüzden bu yetenek konusunda ne kadar aydınlandı bu kardeşimiz net bilemiyorum. Bir daha warglama olmadığı için bilinçli olmaktan hala çok uzak.

Dayak yediği sırada yoktu bir şey zaten, kedi yok, warglama yok. Tavernaya falan gidiyor, kediyi warglıyor. Kısa bir süre. Sonra sendin diyor, nasıl anladın bacım? Nereden gördün?

:smiley:

1 Like

Yanlış hatırlamıyorsam Arya tapınağa dönerken kedi de onu takip edip peşinden geliyordu. Daha sonra Arya Nazik Adam ile konuşurken kedi tapınağın çatısında kirişlerin arasından onları izliyordu. Arya ise sanırım kedi vasıtasıyla Nazik Adam’ı izliyordu ve elindeki sopa/asa her neyse onu görüyordu. İzliyordu derken muhtemelen sadece bir anlığına warglıyordur kediyi çünkü aynı zamanda Nazik Adam ile konuşuyordu.

Yeşilgören daha iyi değilmi ya birde yeşil gören ve warg arasındaki fark nedir?

Başka birine sormussun ama ben cevap verebilirim.
Yesilgoren buvet ağaçlarıyla bağlantı kurabilen ve ruyalarinda gelecegi sekil degistirmis bicimde gorebilen kisilerdir.
Warglar ise gelecegi goremiyor. Kurt ya da kopek wargliyorlar.
Evet yesilgoren olmak daha guzel. :grinning::grinning:

1 Like