Ashford Turnuvası

Lord Ashford tarafından , Aşk ve Güzellik Kraliçesi olan kızını onurlandırmak amacıyla düzenlenmiştir. Targaryen Hanesi açısında bir trajedi olan Yedili Dava’da -Trial of Seven- burada yaşanmıştır.

Tybolt Lannister Androw Ashford’u yendi.
Lyonel Baratheon Robert Ashford’u yendi.
Leo Tyrell Damon Lannister’ı yendi.
Humfrey Hardyng Lord Tully’yi yendi.
Valarr Targaryen Abelar Hightower’u yendi.
Leo Tyrell Pearse Caron’ı yendi.
Humfrey Hardyng Joseth Mallister’ı yendi.
Valarr Targaryen Gawen Swann’ı yendi.
Tybolt Lannister Jon Penrose’u yendi.
Leo Tyrell Robyn Rhysling’i yendi.
Humfrey Hardyng Humfrey Beesbury’yi yendi.
Humfrey Hardyng Aerion Targaryen’i yendi.

Turnuva sırasında , Prens Parlakalev Aerion masum bir kuklacıya saldırır. Onu müdafa etmek isteyen Dunk (Uzun Duncan) da Prens Aerion’a saldırır. Duncan’ın yargılamak için bir Yedili Dava düzenlenir.

Duncan’ın müdafileri (Alt taraf) : Robyn Rhysling - Humfrey Hardyng - Lyonel Baratheon - Uzun Duncan - Baelor Kırıkmızrak - Humfrey Beesbury - Raymun Fossoway

Aerion’un müdafileri : Roland Crakehall - Steffon Fossoway - Daeron Targaryen - Maekar Targaryen - Aerion Targaryen - Willem Wylde - Gölgeli Vadili Donnel

Veliaht Prens ve Kral Eli olan Baelor Breakspear kafasına gelen bir mızrak tarafından öldürülür. Bu mızrağı ise kadeşi Maekar kullanmaktadır. Oğlu Üstat Aemon’un söylediğine göre , Maekar hayatı boyunca bu darbenin pişmanlığı ile yaşamıştır.


Elimde bununla ilgili Hedge Knight’ın çizgi-roman versiyonundan kesitler var , ama boyutlar çok küçük. Büyük olanlarını bulursanız bana yollayın. Memnum olurum.

Tyrell rulez !

I. Maekar Targaryen’ı severdim. II. Daeron’un dördüncü oğlu olması ve bu sebeple kendisine Yaz Kalesi’nin verilmesi; Blackfyre İsyanı esnasında ağabeyi Baelor Mızrakkıran ile uyguladıkları Çekiç ve Örs taktiğinde örs olması dolayısıyla herkes tarafından şavaşta işlevsizmiş gibi görülmesi… Fakat veliaht olan ağabeyi Baelor’u öldürdüğünü bilmiyordum.

Bu turnuvayı ve yaşanan hadiseyi, Targaryen Hanedanı açısından da bir dönüm noktası olarak görmeliyiz. Baelor Mızrakkıran ölmeseydi belki Yaz Kalesi Trajedisi yaşanmayacaktı. Kral soyu Maekar’a geçmeyeceği için Deli Kral hadisesi ve isyan da hiç olmayacaktı…

Arkadaşlar Turnuvalar tarihini kültür içerisinde açmıştım ve “DUNK AND EGG” serisinin tunuvalarını çevirmiştim ama başka konu açmaya gerek yok bu yüzden o başlığı siliyorum.