Askere Gideceklere Tavsiyeler

Slm arkadaşlar.Bugün farklı bir konuyla huzurlarınızdayım ; Askerlik ! Askerlik ile Got’un ne alakası var diyenler olabilir,Yok ! Maksat dizi başlayana kadar vakit öldürmek ve bu arada Askerlik görevini yapmamış arkadaşlara tavsiyelerde bulunmak. Görmüş,geçirmiş bir ağabeyiniz olarak tecrubeleri mi anlatacam.Gerisi size kalmış ; İster kulak arkası yapın,ister pür dikkat dinleyin,kaçış yok ! Her Türk askerliği tadacak…

ACEMİ BİRLİGİ

Bir kere farklı bir dünya ya ayak bastığınızı sakın ha sakın unutmayın.“Komutanı dövdüm” yalanlarına inanmayın.Komutanı döven birinin sizinle konuşması mümkün değildir,Şehitlikte olması lazım ! Babacan adamlar beklemeyin.Askerlik öyle Türk dizilerinde anlatıldığı gibi değil.Sert ve Otoriter bir kurum.Böyle olmak zorunda,aksi halde o kadar sapla ugraşılmaz.Her meşrepten,Her sınıftan insanlar göreceksiniz.Onlarla yatıp,onlarla kalkacaksınız bu sebeple ön yargılarınız varsa şayet,onları çöpe atın.Acemi birligi kısa sürdüğü için,ileriye dönük arkadaşlıklar kurmanız zor,bu yüzden anı yaşayın.Sırasıyla şunlar olucak ;

• Sıraya girip uniforlarınızı,bot,kep ve palaskalarınızı alacaksınız.hepsi genis gelicektir,hatta içinde kaybolacaksınız ama diktirme şansınız yok ! Acemilik bitene kadar siyahi repciler gibi dolanacaksiniz.

• Gitmeden evvel saçlarınızı 3 numara ya vurun.siz vurmazsanız onlar vuracak.arada ki terk fark ucu körelmiş makina kullanacaklar ! Kesmekten çok,çekecekler.o acıyı düşünün,işi onlara bırakmayın.

• Mesleginize göre sizleri ayıracaklar.insallah bir mesleginiz vardir yoksa angarya isleri kosturup dururlar.

• Koguslara gidip esyalarınızı yeelestireceksiniz. bu arada gitmeden önce paralariniz icin özel cüzdan yaptırmayı unutmayın ! Hırsızlık vakası çok olur.genelde boyuna takılan cuzdanlar tercih edilsede tavsiye etmiyorum.onu bir jilet darbesiyle hallediyorlar.Cepli iclik yaptırın ! ben öyle yaptım

• Gecenin herhangi bir saatinde Er egitim cavusları tarafından uyandırılacaksınız (dolaplara vuruyorlar ) ve yine sıraya konucaksınız.bu sıra islemine alışın cunku askerliginiz boyunca devam edicek.yazın giderseniz bir nebze sanslısınız ama kışın ayazda beklersiniz.soguk icinize isler.“Bunlar bizi niye sıra koydu ?” dersiniz ama bir cevabı yoktur.Askerde mantık aramayın !

• Sakal tıraşı,cevre temizligi (mıntıka) ve kahvaltıdan sonra sarjorsuz tufek verecekler.Tüfek asmayı,omza almayi ogreceksiniz.Acemilik bitene kadar rutininiz olucak.bunları hergun tekrarlayacaksiniz.

• “Sol,Sol…Sol,Sağ,Sol.” ritmiyle birlikte,marslar esliginde yureyeceksiniz.Bagırtacaklar !! Dısarda bağıra deli derler ama Askerde bagırmayanı adam yerine koymazlar.Cavusların hısmına ugramak istemiyorsaniz bagirin.bu da bir baska rutininiz olucak.

• 1 kisinin yaptıgı hatayı hepiniz cekeceksiniz.bol bol “istikamet sagınız,istikamet solunuz ! Yatt ! sürünn!” komutlarına maruz kalacaksınız.Bazen ellerinize dikenler batacak ,bazen kan beyninize gitmeyecek.olabildigince yavas hareket edin.

• Pentation egitiminden gececeksiniz.Buna bir tur engel gecme sporu diyebiliriz.cukura atlama,kalaslarin ustunden atlama,tirmanma,tellerin altindan surunerek gecme vs. + Barfiks,mekik,5 km tufekli kosu ! gitmeden evvel hazirlik yapsaniz iyi olur.

• Sabahın köründe uyandırıp kogus yıkatacaklar.

• 15 dakika da soyunma,banyo yapma,giyinme suresi verecekler.Evdeki banyo yu unutun.coraplarinizi hergun yikayin.mantar Askeriye nin kronik hastaligidir.

• Egitim cavusları da sizin gibi Askerler ama yetkileri var.Onlara saygıda kusur etmeyin.Ne derlerse he deyin.Rutbeli gordugunuz yerde Selamsız gecmeyin (Asker selamindan bahsediyorum!) kimseyle tartismayin.Agır basli olun.boylelikle goze batmazsiniz.

Acemi birligin de yasayacaklariniz 3 asagi 5 yukari bunlardir.

Usta Birliği

Usta birliginde bir nebze olsun rahatlarsiniz.ilk 3 ay zorlanabilirsiniz sonra alışırsınız.Kep altı,üst devre derken de minare moduna girip rahatlarsınız.ilk gittiginizde yapacaginiz seyler ayni,ortama ayak uydurun.Nabza gore serbet verin.Ust devrelerinize sakın karsi cikmayin ! Ne diyorlarsa hee deyin gecin.göze batmayın.Rütbeliler her zaman üst devreleri tutar,bunu unutmayın ! Acemi birligindeki rutinler burda da devam edicek.İctima,Mintika,Spor,egitim vb.arada ki en buyuk fark bir goreviniz olacak.asci iseniz mutfakta ; insaat islerinden anliyorsaniz,kademe de ; Ehliyetiniz varsa,sofor ; Bilgisayar dan anliyorsaniz,Yazıcı olacaksiniz.sizlere bu yonde isler verilecek.bu sayede o rutinlerden yırtma sansınız olabilir.Kapı,kulube,kogus gibi 2 saati gecmeyen nobetler tutacaksınız.Acemi birliginin aksine uykunuzu alacaksiniz.banyonuzu rahatlikla yapacaksiniz.Saat 5 den sonra serbestsiniz.ister kogusta takilin ister kantine (gazinoya) gidip Tv izleyin.ilk baslar da Tv icin kısıtlama olabilir.Belirli saatten sonra sadece üst devreler izler ama siranin size gelecegi gunu bilmenin tesellisi ile kabullenirsiniz.

Evet,aklıma gelenler bunlar.Umarım faydasını görürsünüz.

Ben : Acemi birliğini İzmir /Narlıdere de,Usta birligini 49.İç Güvenlik Tugayı / Bingöl de çavuş rütbesi ile yaptım.
Kara Kuvvetleri Kış Tatbikatına katılıp,1 ay da Ağrı da kaldım.Usta birligindeki arkadaslarimla halen gorusuyorum.

3 Likes

Selam, güzel bilgiler. Beni mantıken çok bağlamıyor ama severim askerlik anısı dinlemeyi. Usta birliği için kitap da götürün ya, onu niye eklemiyorsunuz. Hergün tv, boş boş dolan havasında sıkılır insan, madem 5’ten sonra boşsunuz. :grin:

1 Like

Ben anı işine girmedim tamamen tavsiye verdim.O ise girirsem ohoo hooo :grin: Kitap okumak isteyen okur ama buna pek mecalleri kalmiyor.Genelde duş alınıp yatılıyor.Sohbet ediliyor.Aileler aranıyor falan.Ben kitap okuyan gormedim :grin:

0 Likes

Benim abim okumuştu bir sürü. :stuck_out_tongue: Gerçi o kısa dönem yaptı, rütbeli olunca rahat etmiştir.

0 Likes

Kısa dönemler çavuş oluyor.Diger askerlerden bir farkları yok.Aynı ortamda kalıyorlar,aynı şeyleri yapıyorlar.Onlara “Poşet” deniyor :grin: anlayacagın pek sevilmiyorlar.Uzun donemler ile kıyaslarsak torpilliler.Angarya islere gonderilmiyorlar genellikle yazıcı yapıyorlar yani bilgisayar basinda takiliyorlar.Askeri mahkemeler de “Subay” statusun de yargilandiklari icin o konuda da rahatlar.Rutbeliler onlara bulasmiyor.Ama kitap okumanın bu saydıklarımla alakası yok.Abin Tv vb.seylerden ise tercihini Kitaplar dan yana yapmis gozukuyor :grin:

1 Like