ASOIAF evrenindeki en zeki karakter?

Sizce ASOIAF evreninde en zeki karakter kim? Tywin Lannister mı? Serçeparmak mı? Varys mi? Illyrio mu? Doran Martell mi? Qyburn mü? Tyrion Lannister mı? Brynden Tully mi? Stannis Baratheon mu? Üstat Aemon mı? Euron Greyjoy mu? Ya da bunların dışında biri mi?

Şimdi buradaki yazdıklarından gidelim (seri için konuşuyorum bu arada)

Tywin Lannister gerçekten zeki bir karakter fakat ben kendisinde stratejik zeka görüyorum ve kibir de var tabii

Petyr Baelish çok zeki iyi planlar yapan ve insanlara sevimli görünen birisi ama kendisi zevklerine yenik düşebiliyor ki ölümü de bundan olacak muhtemelen

Varys bana kalırsa seride gördüğümüz en zeki karakterdir hem güçlü hem mantıklı zeki, bilgili adam da ne ararsan var yani

Illyrio ve Qyburn ü geçiyorum

Doran Martell de zekidir bana kalırsa fakat kendisinin henüz bir işlevini göremedik ve bu yavaşlığı beni deli ediyor

Brynden ve Stannis savaş zekasına sahipler ve Euron da deli

Üstat Aemon da oldukça zekidir ve ben kendisinin çok severim fakat Kral’ın Şehrindeki yılanlarla başa çıkabileceğini düşünmüyorum

Son olarak da Tyrion; kendisi de çok zeki fakat zekası biraz abartılıyor bence, çoğunda şansı yaver gidiyor ve zekası da onu ölüme götürebilir. Kral ın şehrindeki çoğu olayı çözememiş ve bunun yerine Cersei gibi bi salakla (kendisini çok severim) dalaşmış birinden bahsediyoruz

Yani en zekisi Varys the Spider’dır

2 Likes

Oyum Serçeparmak’a bu i*ne herif yüzünden ortalik birbirine girdi.

Petyr Baelish ve Doran Martell arasında gidip gelmekteyim. Euron Greyjoyu göremedik pek fazla ne yazık ki, ama zeki olduğundan eminim. Tyrion çok zeki ama çok da şanslı. Qyburn eğer Dorne ajanı ise zeki olan Doran Martell olur. Değilse ortalama zekaya sahip. Efkarlı Edd bir gün zekasını gösterecek ve tahtın varisi çıkacak onu en baştaki ikiliyle yarıştırmalıyız. Kevan Lannister da zeki. Her neyse niye uzattım bilmiyorum ama oyum Doran Martell ve Petyr Baelish ikilisine.

Zor soru gerçekten. Ama kesinlikle Tyrion değil bence. Koskoca El olduğu zaman bile Cersei ile uğraşmaktan başka bir şey yapmamıştı(savaş hazırlıkları hariç)

Tywin çok kibirli ve bu kibri yanlış yapmasına neden oluyor.

Varys konusunda şüphelerim var. Saçma işler yapıyor bazen.

Baelish diyorum ben

Baelish ve Varys arasında kaldım ben de. İkisi de seride zekaları sayesinde kritik olayların mimari

Yüce Serçeden Zekisini Görmedim

Yamalı yüz. Dahilik ve delilik arasında giden bir şahsiyet

1 Like

Kendi kafamda son ikiye Varys ve Serceparmak’ı koyarak düşündürsem… Varys derdim ben de.

Petyr Baelish kurduğu komploları ve entrikaları sadece kendisi için hazırlıyor. Dolayısıyla uğraşması gereken işleri şu şekilde sıralayabiliriz; saray ve çevresinin güvenini kazanmak, Varys’in hareketlerine dikkat etmek, yandaşlarını/adamlarını korumak(tartışılır), kendini güvence altına almak.

Varys’in uğraşması gereken işler ise ; Saray ahalisinin güvenini kazanmak,Baelish’in hareketlerini gözlemek, yandaşlarını korumak ve en önemlisi apayrı bir TAHT TALİBİNİN güvenliğini/gizliliğini sağlamak ve bağlantılarını korumak.

Tüm bunları göz önüne alarak düşündüğümde Varys’in işinin daha çok ustalık gerektirdiğini düşünüyorum ve oyumu ondan yana kullanıyorum.

1 Like

Varys in fazla zeki olduğunu düşünmüyorum ben, iş üstünde olduğunda karşısına gelen kişiler biraz etkisiz. Mesela Aerys yerine Robert olsaydı onu da delirtebilir miydi? Planları iyi ama yine de fazla zeki olduğunu düşünmüyorum. Serçeparmak öyle değil ama, planları tıkır tıkır işliyor. Varys Aegon ile Dany yi evlendirmeyi düşünüyordu belki de, ama Aegon planı değiştirdi. Doran Martell bu tarz planlarında meydana gelen etkili değişimlerde akıllıca davranabiliyordu bence. Bakalım Varys ne yapacak?

Yukarıdaki örneklerin içine kesinlikle Roose Bolton’u koyman lazım. Fakat en zeki Lord Baelish.

Bence en zekisi Varys. Ama İllyrio da az değil. Petyr gerçekten zevklerine yenik düşebilen birisi. Tyrion’da öyle birisi. Örnek olarak Petyr’ın, Brandon Stark’a düello talebinde bulunmasını ve Tyrion’ın, Tysha aşkını gösterebiliriz bence. Öte yandan @Cincinnatus’un söylediklerine katılıyorum.

Tywin Lannister,Tyrion Lannister ve Petyr Baelish çok zeki.

Cevabı çok zor bir soru. :grin: Sanırım Mimar Sinan ile Da Vinci’yi karşılaştırmaya benziyor. Herkesin kendine has bir kulvarı ve değeri vardır. Birbiri ile kıyas etmek çok doğru gelmiyor.

Yine de “zeka” olarak bence Varys, LF ve Tywin hatta Tyrion eşit seviyedirler. Lakin iş hangisi daha akıllı? sorusunu sormaya gelince işte asıl yarış burada oluyor.

Zaaflar ve tutkular, nefsine ne kadar hakim olduğun gibi şeyler devreye giriyor.

1 Like

Bryndan Rivers
Kendisi Tywin kadar zeki ve büyücü
Onun yönetimindeyken Varys ve LF gibi insanlar bu kadar etkili olamaz.