ASOIAF Evrenindeki Hangi Din Size Daha Cazibeli Geliyor?

Sizi en çok cezbeden ASOIAF evreni dini ??
Edit : Rhollor ve Boğulmuş Tanrı

İlla bir dine mensup olacaksam bu çok yüzlü Tanrı olurdu. Aslında çok güzel ve Hatta bence bu dünyada bile benimsenebilecek bir düşünceleri var, aslında tek bir Tanrı olduğu ancak insanların sadece kültüre göre bunu farklı şekillerde isimlendirdiği yönünde.

Onun dışındaki dinler boş iş. Rhollor ne idüğü belirsiz tüm dinlere saygısız insan falan kurban eden cadı kılıklı, satanist tipli insanlar. Bu din Westeros’a hakim olsun insanlar başka din inananlarını iki nesil sonra çarmıha gerer bunlar.

7 dini zaten bildiğin hiçbir kanıt olmayan, tıkandığı yerlerde ama kalp gözü diyen saçma dinlerin evrendeki temsilcisi. Trial by combat gibi saçmasapan bir şey bu dinden çıkma. Olayla alakası olmayan iki kişi dövüşsün adalet sağlansın. Oldu canım. Bir sürü saçma kural baskı falan da cabası.

Eski tanrılar gayet karizma aslında. Ama ben onlarun Tanrı değil daha çok warglık özelliği aayaainde doğayla bütünleşen ve büvet ağaçlarıyla yardım edebilen atalar ruhu olduğunu düşünüyorum. Ancak her ne kadar biz Starklar sayesinde sempati duysak da özünde insan kurban etme, ilk gece hakkı gibi saçma kuralların olduğu bir din. Eddard Stark tatlı su Ağaççısı.

Boğulmuş Tanrı hakkında yorum yapmaya bile gerek yok. İşid bildiğin.

hiç biri bana hitap etmiyor

Her ne kadar arrynci olsamda yedi bence saçma

Sadece R’hllor ve Eskiler gerçek olabilir

Elbette Croweye dinine inanıyorum. Soru mu bu?

Fırtına tanrısına inanıyorum

Strom is coming

ilk gece hakkı andal geleneği diye biliyorum,hatta bir targaryen kraliçesi kaldırıyor bu geleneği ,insan kurban etmekte gerçek dünyada olduğu gibi orada da bütün paganlık ve put içeren dinlerde var.
ama bence orada ki tanrıların hepsi insanların kendilerine göre düzenlediği tanrılar grrm inaçsız diye biliyorum ama bence seride bunlardan daha büyük tanrı ya da tanrılar var
ben eski tanrılar ı seviyorum daha manevi geliyor hem ağaç geleneği Türklerde de var

Eski Tanrılar
Diğer dinlerle bir derdi yok hem de gerçek güçleri var.

İlk gece kuralı kaldırılırdı ancak burada eski Tanrı’ların hükmü geçer. Eski Tanrılar, eski teamüller. Umberler, dağ klanları falan gizlice devam ettirir bu geleneği.

Bolton sözü. Yani bu laftan şunu anlıyoruz ki bu olay eski Tanrı’lardan çıkma.

İnsan kurban etmenin tüm dinlerde olması onu normal yapmaz, tüm dinleri saçmalık yapar.

Martin Evren’de büyü var Tanrı Yok demişti.

Bran in ağaçlar vasıtası ile geçmişe şimdiye hükmetmesi eski tanrı inanışına zarar vermedi mi ?
yani dua ettiklerinde duyan yeşil görenlermiş. yeşil görenlerde Bryden 7 inancıdadır zamanında şimdi Brann eski tanrı ama
saçmaladım biraz ama inş anladınız siz

Paganik mantıktaki dinlerin temeli inkara dayanmıyor. Hem eskilere hem yenilere dua edilebiliyor sorun yok Yani.

o zaman tüm diyarda uygulanan bir gelenek olmuş çünkü aerys tywin’in düğününde ilk gece hakkı geleneğinin kaldırılmaması gerektiğini söyleyerek tywin i ve joanna yı aşağılıyor.

katılıyorum tabii ki demek istediğim hepsinde var eski tanrılar a özgü değil hatta en fazla çok yüzlü tanrı da var çünkü temeli o.

evet hatırladım, teşekkür ederim :smile: ama bence en azından inanılan tanrıları yönlendiren güçler var lord brynden gibi

Yani hatta bir Harrenhal Lordu var. Tüm düğünlere gittiği için ziyaretçi unvanını alıyor. En son Kara Harren’in torunu olduğunu iddia eden Kızıl Harren annesini kullanarak kaleye sızıp adamı hadım edip o şekilde kan kaybından ölmesini sağlayıp kendisini nehir kralı ilan ediyor falan. Dinler birbirinden etkilenir. Zaten Andallar aslında fazla değil çoğu ilk insan. Asimile oluyorlar ancak böyle olurken kendilerinden de bir şey katmışlardır.

İnsan kurbanı bildiğim kadarıyla Rhollor dinindw var sadece.

Yani muhtemelen. Zaten Martin pek çok kitabında şöyle tüm dünyaya bağlanabilen güçlü bir zihin, ona çekilen Kahramanlar ama o Zihnin kötü çıkması konusunu işlemiş. Brynden da bence o ortak akıl oluyor :D.

çok yüzlü tanrılarda insanlar gelip kendilerini kurban ederek sunuyorlar,boğulmuş tanrı’nın takipçileri kendilerini boğarak sunuyorlar hatta gemilerden denize atılarak kurban edilenler var bildiğim kadarıyla,brynden in jojen i kurban ettiğiyle ilgili bir teori vardı,rhollor en öne çıkanı o konuda

Tabiki Andalos Tepelerinde ortaya çıkan ve tek tabii din olan yedi inancıdır.

Cazibeli ne yav, ne yapiyor da cazibeli oluyor?
Herhal parfüm surüp, allik ve guzel giysiler ile geliyor yanimiza, sirnaşıp flortleşiyor

Aaa doğru ama çok yüzlü Tanrı’da insanın kendini kurban ermesi asıl olay. Gerçi belki diğerlerinde de böyledir.

İlk başta cismi vs. olmadığı ve tek olduğu için R’holler daha ikna edici geliyordu ama sonra fark ettim ki aslında iki ilahlı bir din… Olmadı yani… Çok Yüzlü olabilir; tek bir ilah ama her dilde ve kültürün kendine özel bir ismi ve tasavvufu var, kafasında. Bu biraz da İslami inanca da yakın; "Bütün güzel isimler onundur." ayeti…

Aslında 7 de tek tanrılı inanç :D. Bir Tanrı var sadece yedi farklı yüzü var. Ama onda daha çok Teslis esinlenmesi var.

Rhollor bildiğin Zerdüştçülük zaten.

İşte Hristiyan teslisi ne kadar tek ilahlı ise bunların 7 ilahı da o kadar tek ilah… Ayrıca ben hiçbir şeyde 7 tanesi 7 ayrı değil tek ilah diye okumadım; TANRILAR diyorlar, bir tane olsa TANRI denir. Çok Yüzlü Tanrı ile karıştırmayalım.