ASOIAF evrenine bırakılsanız ne yapardınız?


#1

Düşünün ki bir gün bir uyanmışsınız yıl FS 299. Kral Robert Winterfell’e doğru yola koyulduğunu öğreniyorsunuz. Lokasyonunuz Yol Ağzındaki Han ve yanınızda yolculuk için gerekli ekipmanınız, erzağınız ve bineiğiniz olduğu varsayılıyor. Hikâyeninz nasıl ilerlerdi, nereleri görmek, kimlerle tanışmak isterdiniz?

Bu arada ‘bilgi güçtür’ hayat felseniz olurdu muhtemelen.


#3

Robertle winterfelle ardından kings landinge giderim orda tesisatçı dükkanı açar kings landinge alt yapı düzenlerim bu sayede kings landing dışkı kokusundan kurtulur bende paraya para demem ve küçük konseyde dışkıların efendisi olarak katılırım

Paraya para değil tuvalet kağıdı derim


#4

Littlefinger’a para kazandırırdım


#5

Savaşlar daha çıkmamış ama ben her şeyi biliyorsam Kral’ın Şehri’ne giderim. Eddard’a gizliden durumu anlatırım ve mal gibi ölmesini engellerim. Sonra o ve ailesini kaçırtır büyük Stark İsyanını başlatırım. Robert her türlü ölecek, ama Eddard isyan ederse Stannis tahta geçer. Sonuçta ben de Eddard sayesinde bir yerin lordu olurdum. Tahmini olarak böyle gelişirdi


#6

Önce Winterfell’e giderim ve orada biraz takılırım. Daha sonra yüksekbahçe’ye ve eskişehirden Braavos a. Tek savaş olmayan yer orası çünkü…


#7

Burada iken her şeyi bileceğim için, doğrudan Kışyarı’na gider; Ned Stark’a olacakları söylerdim. Doğal olarak bana ilk başta inanmayacaktır, inandırmak için de 14 yıl önce olmuş bütün malum sırları bir bir dökerdim. Yiyorsa inanmasın. :smiley:

Ondan sonra da Jon’u kendime aşık etmeye çalışırdım. :kissing_heart: :upside_down_face:


#8

Jon kitapta pek yakışıklı değil yalnız…


#9

Kime göre? Neye göre? Çirkin ya da yakışıklı diye bir betimleme yapılmadı. Ned’e benzetiyorlar ama %100 aynısı manasında değil. Anası ve babası güzel/yakışıklı olduğuna göre bu oğlan da yüzüne bakılacak cinstendir. :smiley:

Ayrıca karakter güzel :smiley: Hem ben onu Kit’in yüzüyle hayal ediyorum. :slight_smile:


#10

Şöyle, kendisinin aynı Ned gibi olduğu söylenmişti. Catelyn ise Ned hakkında ilk gördüğünde hayal kırıklığına uğradığını düşünmüştü. Sonradan sevmişti. Kit gerçek Jon için fazla yakışıklı bir cast. Aynı şekilde Rosa Leslie de Ygritte için fazla güzel. Muhtemelen kitapla tip olarak en uyumlu Stark çocuğu Arya. Zaten Martin de Arya çok iyi tam hayal ettiğim gibi diyordu.

Ben asıl Daenerys ne düşünecek Jon hakkında onu çok merak ediyorum ama muhtemelen 7. kitapta anca karşılaşırlar. 6’da karşılaşmalarını beklemeyi istesem de biraz Pollyanacılık olur.


#11

Dediğim gibi yukarıda; Ned’e benzemesi %100 ikizi gibi olması manasında değil, ilk görüşte zaten oğlanın bir Stark benzerliğine vurgu. Hatta yazarın yemlemesi bile diyebilirim kurgu arkası plan için; Jon’un kimliğinden şüphelenilmemesi vs. şeklinde. Şahsen bu adam biz okuyuculara böyle çok sık yem atıyor(misal Jaime’nin rüyasında alevli kılıç görmesi gibi), eğleniyor resmen bizle. :smiley: Ygritte’in pek de güzel olmadığı betimlenmişti ama Jon’un tipinin yakışıklı, ortalama ya da çirkin olarak hiç betimlenmedi. Sadece mamuta binen Dev’in Tormund’a Jon için “pembe yanaklı kız” tanımlaması var. Buradan o sıralarda bir kıza benzediği görüşünü de çıkartabiliriz belki.

Jon’un kitaba göre tasvirlerinden biri; çok sık kullanılan bir resim. Şahsen benim de çok hoşuma gidiyor. Sanırım nöbete ilk katıldığı dönemler(o zamanlar sakalı yoktu, sonradan bırakmaya başlamıştı.)


#12

Haklısın olabilir, bizzat bir betinleme asla görmedik Jon ile ilgili.


#13

Bran’ın betimlemesi var ve sanırım bir de Tyrion’un; uzun yüzlü olduğuna vurgu yapmıştı. Bu da Bran’ın;

Jon’un neredeyse siyaha çalan çok koyu gri gözleri vardı. O gözlerden hiçbir şey kaçmazdı. Robb’la aynı yaştalardı ama bu tek benzer taraflarıydı. Jon, Robb’un kaslı yapısına oranla inceydi. Robb beyaz tenliydi, Jon ise esmer. Jon seri ve zarifti, Robb’sa güçlü ve hızlı.

Bunun dışında hiçbir şey yok; güzel, çirkin, yakışıklı… Robb için de yok, bildiğim kadarıyla.

Yalnız Jon, Val gibi birinin ilgisini çekebiliyorsa iyi kötü yakışıklı olsa gerek. :stuck_out_tongue:


#14

Val’in ilgisini nerede çekmişti? Tam hatırlayamadım.

Biraz zor bir ihtimal ama daha öncesinde aslında Jon’un asıl yüzünün büyüyle Targ olduğunu şaklamak için gizlendiğine dair teoriler vardı. Dirilince asıl yüzü ortaya çıkar platin saçlarıyla ortamlara akar falan.

Ancak hem kişiliğinde hem de dış görünüşünde adamda Ejder kanı olduğuna dair tek bir ima bile yok. Muhtemelen gizlemek için özellikle yapılan bir şey ama gene de sadece kütük bilgisi haricinde bir şeyler de olmalı bence. Sadece tek bir gönderme var, Jon arada Ejder olaydı iyiydi hatta bir değil üç tane ejderha olsa falan diyordu. Bu güçlü bir foreshadowing bana kalırsa.


#15

Acıçelik de bir Targ ama tamamen ana tarafına benziyor, değil mi? Adamın Targlığından kimsenin şüphesi yok. :smiley:

Lütfen o kuramı unut, aklına dahi getirme; ne saçma bir kuramdır öyle. Kuram bile değil o, uydurma bir şey tamamen. :smiley:

Zarif ince vb. tanımlamaları biraz Targ hanesine benzettim. Robb saç ve göz rengi olarak Tully ama kalan her şeyi ile bir Stark. Ona göre ince ve zarif kaçmasını işaret olduğunu düşünüyorum. Hatta ‘zarif’ tanımlaması tamamen işaret gibime geliyor. Bildiğim kadarıyla Targ erkekleri genel olarak zarif olarak kabul ediliyor? Ned bu şekilde tanımlanmıyor misal. Yüzü ana tarafına çekse de bedeni baba tarafına çekmiş gibime geliyor. Bir de bu ‘esmer’ kaçması; Stark hanesine özel mi? Yoksa sadece Jon’a mı özel bir durum? O kısmı bilemedim.

Jon’un Targ olduğuna dair ise işaretler zaten bol ama tip olarak-şimdilik- bir tek bunlar var elimizde. Dizideki Jon’un bakışları babası gibi hüzünlü ama kitapta bu hiç işlenmedi, işleneydi güzel olurdu. :slight_smile:

Son kitapta bir ara Sur ötesindeki sahnelerden birinde (ya Tormund ile buluşmalarını sağlamıştı ya da Yabanılların Sur’a alınış kısmı, tam hatırlayamadım.) Jon ile flörtleşerek konuşmuştu. Sonuçta ilgini çekmeyen biriyle flörtleşmezsin.


#16

Öncelikle paralı asker olur birkaç savaşta savaşıp para kazanırdım sonra Demir Adalara gidip kendime bir gemi yaptırıp mürettebat toplayarak Basamaktaşlarına korsanlık yapmaya giderdim orada aldığım ganimeti satıp gemimi büyütür daha uzaklara giderdim böyle böyle zenginleşerek kendi korsan krallığımı kurar ardından Tyrosh ya da Lys’i ele geçirip büyük bir krallık kurardım ondan sonra Myr, Pentos Volantis sırayla fethederdim.


#17

Eger her seyden haberim olacaksa… Para biriktirip hayatta kalmaya çalisirdim öncelikle, sonra Daenerys’in ejderhalara sahip oldugu haberi yayilinca, en yakindaki limana gider ve beni Essos’a götürecek bir gemi bulurdum. Hala hayattaysam veya esir alinip köle olarak satilmadiysam, gider Daenerys’i bulur, diz çöker ve “Size hizmet etme onurunu bana bah$edin Kraliçem” derdim yarim yamalak bir Ortak Dil ile :wink: Baska bir evrenden geldigimi söylersem, ilgisini de çekerdim bence, gelecekte yasanacak olaylar hakkindaki bilgim sayesinde öyle siradan biri de olmazdim. Her açidan çok daha ileride olan bir evrenden gelmemin de ufak tefek faydalari olabilirdi hatta. Missandei ile kanka olur, isine yaramayacaksa bile ona Türkçe ögretirdim, o da karsiliginda bana Ortak Dil’i ve tabi ki bayildigim High Valyrian dilini :smile:


#18

Eger biz herseyi bilceksek ben direkt edmure tully i öldürmeye veya öldüremesem bile onu tywinin nehri geçmesine izin vermesini sağlardım böylece stanis kings landing alır ve tywin ve tyreller gelmezdi ve robbun planı da tutarsa robb tywini bitirirdi bitirmese stanis onu ezerdi ( edmure’den sırf bu yüzden nefret ediyorum oraları okurken çıldırdım)


#19

Külizine giderim ilk önce:D
Kral eli turnuvasına gider. Oynadığım bahislerle zengin olurum. Paralı asker toplar ejderhaları ilk doğduğu gün Danynin zayıf olan khalasarına baskın yaparım. Ejderhaları kendime alsam mı yoksa öldürsem mi bilemiyorum. That oyunları oynarım Asoiaf ın altını üstüne getirirm


#20

Kitaptaki olayları hatırlamayacaksam boş boş kalırsın öyle. Kılıç kullanmayı öğrenir Sancaksız Birliğe katılırdım belki :thinking:


#21

Şunu söyleyim de çoğu insan bir şey yapamaz. Mesleğiniz her neyse orada denkliği olmadığı için vasıfsız konumuna düşersiniz. Eğer biraz güçlüyseniz fitness falan yaptıysanız savaşta işe yarıyabilirsiniz ama kılıç kullanmayı bilmediğiniz için pek bir şey olmaz ondan da muhtemelen. Zaten kadınsanız hepten yandınız.

Öte yandan olacak olan olayları söyleseniz de bunu kimse umursamaz. Kimse inanmaz size. Geçmişte olan olayları söyleyerek güven kazanmaya çalışırsanız muhtemelen kim söyledi lan bunu diye sorguya çekilirsiniz.