ASOIAF - Game of Thrones'un sonu / Daenerys ve Jon / Çember

8.sezon çekim haberleri basliginda @Symmachus’un su üstteki yorumu ile birlikte, dolayli olarak aklima okudugum bir teori geldi. Bu teoriyi ben @YeniAy_Ottoman ile özelden paylasmistim, basligini açmak istemedim çünkü açikçasi son zamanlardaki Dany karakteri etrafinda dönen tartismalardan biraz usandim, yenisini yasama ihtimalini bile göze almak istemedim. Ama Symmachus’un yorumundan sonra, karsi konulamaz bir paylasma istegi duydum :smile:

Teoriye instagram’da denk geldim, direkt fotosunu atiyorum :

En iyi sekilde çevirmeye çalisacagim…

Teorinin sahibi söyle demis :

Serinin sonunda Daenerys ve Jon’un birlikte hayatta kalacaklarina inanmamin sebebi, Buz ve Atesin Sarkisi’nin çemberinin tamamlanacak (tam tur atacak) olmasidir. Savaslar bir Ejderhanin bir Kurt ile evlenmesiyle basladi; birlikte Westeros’un yaralarini iyilestirecek bir Ejderha ve bir Kurt’un evlenmesiyle de bitebilir. Bu Martin’in, savas kayip üstüne kayip yaratir ve sonunda hiçbir sey degismez, her sey baslangiçtaki noktaya geri döner düsüncesini ortaya koyacak örneklerden biri olabilir. Savasi elestirme niyetini düsünürsek.

Ne düsünüyorsunuz?

Ben mantikli buluyorum.
Tabi aslinda her sey tam olarak basladigi yere de dönmüs olmuyor, teorinin sahibi bu düsüncesini genele yaymiyor, yani “Her sey bosunaydi” durumu yok burada.
Sadece bir döngü var, bir çember var ve o tamamlaniyor. Savaslar Rhaegar ve Lyanna birlikteligi ile basladi, Jon ve Dany birlikteligi ile sona erecek. Ejderha-Kurt. Simdi “Jon da ejderha” diyenler olacaksa, evet öyle ama Jon kabul edersiniz ki daha çok Kurt olmaya yakin, o sekilde yetismis.

Martin böyle bir sey yaparsa, ki isaretler var ve ek olarak dizide de Dany - Jon birlikteligi oldu, nasil tamamlanir onu bilemeyiz tabi ama olayin kendisi var yani… Neyse, Martin böyle bir sey yaparsa ne olur?
O döngü, çember olayinda çok hos bir durum olur bu. Rhaegar-Lyanna, Dany-Jon. Ilk çift ile savaslar basladi ve o zamandan beri tam, sürekli bir huzur, refah olmadi. Diger çift ile, savaslar, kaos son bulacak.
Baslangiç noktasina dönüyoruz; burada “savas kötüdür, kayiptir, ve döner dolasir ayni noktaya gelirsiniz” mesaji var.
Ama ayni zamanda devaminda her seyin çok farkli olabilecegi sinyali, umudu, mesaji (ne derseniz deyin) de var. Ucu açik diyebiliriz. Savasla, kaosla baslayan bir süreç tamamlandi, artik yeni bir çagin safagindayiz.

Neyse aslinda çok yönlü bir teori, fikri genele yaymayin.

1. Senaryonun gerçekleşmesi halinde kurt ejderha evliliği olmayacak. Jon kurt değil ki. Ejderha ile yine ejderha evlenecek.
  2. Bizi çok şaşırtan bir teoride değil. Herkesin beklediği son.
  3. Jon Dany evliliği, beraber kral kraliçe olmaları falan çok sıradan, çok bayağı, çok iğrenç bir senaryodur. Serinin ruhuna aykırı. Herkesin beklediğinin olması. Game of Thrones bu duruma düşmemeliydi.

Maalesef bu aslında kurt sayılır bence diye geçilebilecek bir şey değil :D.

Şimdi aslında bu konuda ne dersek diyelim afaki kalacaktır. Çünkü Jon’un Targaryen olduğunu öğrendikten sonra nasıl bir değişim yaşayacağını, nasıl bir yöne gideceğini bilmiyoruz. Ancak Jon her zaman ailesi içinde ötekileşmiş ve yabancılaşmış biriydi. Her zaman bir Stark olmadığı söylendi ve bunu kabullendi. Rüyasında Mahzen mezarlara girerken bile ben Stark değilim diyordu. Ayrıca Jon’un hep farklı bir kişiliğe sahip olduğu söyleniyordu.

Gölgelim az önce söylediklerim bilinen şeyler, şimdi olaya biraz da teknik açıdan bakmak gerekiyor. Eğer Jon Targaryen kimliği açığa çıkınca da hala kurt yanı baskın olarak kalmaya devam ederse bunun pek bir anlamı kalmaz. Jon burada büyük ölçüde denge unsuru. Zaten dizi Ejder başlarıyla da bunu onayladı

Night King İce
Daenerys fire
Jon İçe and Fire

Ancak gene de bu düşünceye göre Jon’u bir sınıfa sokmak gerekirse çocuk özünde bir Targaryen. Lyanna’nın kopyası içinse başınızı sola doğru çevirip avatarıma bakmanız yeterli .d

Ayrıca bu göndermeden yola çıkarak diğer evlilikleri de tahmin edebilir miyiz acaba :smiley:

Iyi ki bu konuda bir not düsmüsüm, yapmasam ne olurdu kim bilir? :smile:
Okumadin mi? Degindim ben bu duruma. Jon simdi daha çok ejderha mi? Kurt mu? Simgesel bir durum bu, bu noktada, ve o sekilde bakmalisin. Yoksa olayi direkt hane seklinde ele alirsak, Jon yari yariya Kurt ve Ejderhadir. Ama burada karakterin hangi tarafa yakin olmasi, ne sekilde büyüdügü söz konusu.

Valla aslinda hiç de öyle degildi. Bu forumda birkaç yil önceki yorumlari, basliklari arastirirsan; Jon-Dany birlikteligine ihtimal verilmiyordu, hatta bu fikir komik bulunuyordu; hiçbir sekilde böyle bir beklenti yoktu.
Dizi ile birlikte durumlarin sekillenmesiyle, özellikle de son 2-3 yildir Dany-Jon olayi gerçek anlamda ciddiye aliniyor. Ve bu ihtimal, kitaplar dahil, basindan beri var; fakat bunu algilama hikayenin sekillenmesiyle birlikte geldi.
Hee birde ek olarak… Martin’in yazacagi final tek cümlelik olmayacaktir. Yani “Dany ve Jon evlenir ve diyari birlikte yönetirler” gibi bir son cümlesi olmaz bu hikayenin. Cok tarafli bir son olur ve bunlardan biri Dany ve Jon olabilir. Birçok karakter hikayenin sonuna farkli farkli iz birakacak ve ortaya bu sekilde genel bir son çikacaktir. Dany ve Jon birlikteligi son olmaz, son’un bir parçasi olur.

Kime göre? Neye göre?

Sebep? Ne açidan aykiri?

Dany ve Jon isaretleri kitapta da var yalniz; o yüzden bence çok erken konusma Zekicim :smile:
Bu arada discord’da sen ne güzel Targciydin be, simdi yine mi Lannister? :stuck_out_tongue:

Yukarida açikladim. Bence’lik bir durum degil.

Evlilik tahmini diye mi yorumluyorsun sen simdi bu teoriyi? :smile:
Evlilik ana fikir degil burada.
Teorinin sahibi Jon ve Dany’nin sonunda hayatta kalacaklarini ve Rhaegar - Lyanna ile baslayan savas, kaos dönemini sona erdirecek kisiler olarak çemberin tamamlanacagini söylüyor daha çok. Konu daha çok bu; evlilik konunun bir parçasi, ana fikri mümkün kilan bir durum gibi diyelim; esas yorumlanmasi gereken sey degil.

Bence buradaki ele alma kısmı biraz yanlı. Çünkü kime göre neye göre durumu oluyor tamamen.

Yani bu kuram, simgesellik üzerine kurulu. Ama Jon’u ele alırken Ejder olarak mı ele alacağız kurt olarak mı burası göründüğünden daha fazla karmaşık ve neyi ön plana koyduğuna göre değişir.

Jon resmî olarak bir Targaryen
Kurtlarla birlikte büyüdü(kurt olarak değil kurtlarla birlikte burası önemli)
Muhtemelen kendisi kişilik olarak babasına benziyordu, yani huy olarak Targaryen
Tüm seri karakterlerinde olduğu gibi ciddi bir değişim yaşayacak ve o zamandan itibaren Ejder tarafı daha ağır basmaya başlayacak
Ulu kurdu var ama görünüşe göre yaşadığı değişimden sonra Ejder de sürecek
Kendisi bir Warg

Yani şimdi anlatmaya çalıştığım şey şu, Jon’un ejdere hitap eden yanı da var kurta hitap eden yanı da. Üstte doneleri yazdım. Ancak bunların arasından sadece birisini, kurtlarla birlikte büyüdü meselesini ele alıp Jon kurt sayılır demek pek mantıklı gelmiyor. Mantıklı olması için bu yönünün diğer tarafına baskın olması gerekiyor ama sence öyle mi olacak gerçekten? Yoksa tam bşr denge mi olacak? Ben meseleyi ikinci yönünden değerlendiriyorum.

Yok mesele sadece bu değil. Diyardaki tüm kaos yasak aşktan dolayı başladı. Yani tabiki tek sebep bu değildi ama domino taşı buydu. Aşkın yasak olmasının sebebi de politikaydı. Ama olay Sadece Lyanna ve Rheagar değil, politikaya kurban giden aşklar da benzeri pek çok kötü sonucun doğmasını sağladı

Stark Tully yakınlaşması sonucu Petyr Baelish gifi bir canavar ve Leydi Dustin gibi ne idüğü belirsiz biri doğdu.

Cersei ona buna yamanmaya çalışıldı. Ama kız bu süreçte deliye döndü, hem sevdiği hem sahip olduğu bir kadının peşimden gitti.

Lysa istediği ile evlenmedi, sonucu biliyoruz.

Aerys aşk evliliği yapamadı ve kendisi mahvoldu,

Yani şimdi Lyanna Rheagar olayı ne? Politikanın yasak aşkın önüne geçmesi ve aslında ciddi bir kaosun olması ve eninde sonunda dönüp dolaşıp aynı noktaya gelinmesi. Ben de kısaca diyorum ki böyle olan bir Lyanna Rhaeger değil. Belki aynı msntığı başkaları için de kullanmış olabilir.

Siz editlerken bende mesajı yazıyordum sanırım. Sonradan gördüm :grin: Adı Aegon soyadı Targaryen olan kendini stark olarak görmeyen, kuzeyin kralıyken bile üstüne basa basa Jon Snow diye anılan birisi “bence” kurt olamaz. Şimdi beyaz kurt falan diyebilirsiniz. Haklısınız. Ama yinede kurt değil. Ben ataerkilciyim. Soy babadan yürür. Soyadı Targaryen ben bilmem.

• Valla aslinda hiç de öyle degildi. Bu forumda birkaç yil önceki yorumlari, basliklari arastirirsan; Jon-Dany birlikteligine ihtimal verilmiyordu, hatta bu fikir komik bulunuyordu; hiçbir sekilde böyle bir beklenti yoktu.

Valla ben 3. Sezondan itibaren seriyi takip etmeye başlamıştım. Ekşi sözlükte Jon <3 Dany teorisi R+L=J kadar eski ve çok dillendirilen bir teoriydi.

• Kime göre? Neye göre?

Bana göre.

• Sebep? Ne açidan aykiri?

O ZAMAN NED STARK’IN, ROBB STARK’IN GÜNAHI NEYDİ ?
Bütün umutlarımı onlara bağlamıştım ben. Madem en sevilenler ölecek Dany de ölsün. Jon’da ölsün.

• Bu arada discord’da sen ne güzel Targciydin be, simdi yine mi Lannister? :stuck_out_tongue:

Dicord kanalına uğradığınız yok leydim. Dragonstone öksüz kaldı. Yokluğunuzda @Loren_Lannister kanıma girdi. Fabrika ayarlarıma döndürdü beni.

Siz ne yaa? :smile:
O notu en basta yazmistim zaten ama neyse, olsun :smile:

He ejderha olarak görür ama öyle mi? Bu kadar basit olabilir mi yaa?

Ayy yok valla ben anlatamayacagim bu meseleseyi… En bastan alalim; @Symmachus bu yazacaklarim senin için de.

Bakin Jon ile alakali söylediklerinizin hepsi hemen hemen dogru seyler, gerçekler. Siz direkt adamin DNA’si açisindan bakiyorsunuz bir nevi ama bu konuda o açidan bakilmiyor.
Burada esas üzerinde durulan nokta, karakterinin kendisi, onun bakis açisi, onun hissiyati, onun yetistirilme tarzi, onun gönül bagi.
Jon elbette kurt oldugu kadar ejderhadir, ama o ne hissediyor ve ne hissedecek? Aidiyet duygusu her zaman hangi tarafta daha baskin olacak?
Tabi ki Targaryen ve dolayisiyla “ejderha” kimligini kabul edecek ama her zaman kendini Kuzey’e, Stark hanesine daha fazla ait hissedecek. Içinde her zaman kendini ejderhadan çok kurt gibi hissedecek. Bunu asla geride birakamaz, asla kendini kurt’tan çok ejderha gibi hissedemez.
Kuzey’de, Stark hanesinde, “kurtlarin” arasinda büyüdü ve bir “kurt” gibi yetisti. Ned tarafindan yetistirildi, onu baba bildi, onun gibi olmak, onu gururlandirmak istedi ve Jon’u Jon yapan tüm bunlardir. Kimliginden vazgeçemez, diger kimligi hiçbir zaman “kurt” kimliginin önüne geçemez. Hem ejderha, hem kurt gibi de hissedemez, yani net bir denge olmasi mümkün degil.
Mesela Rhaegar ne yazik ki asla Jon için baba figürü olamayacak, bu kisi hep Ned olacak. Belki kendisiyle ilgili gerçegi ögrendiginde Ned’e kizabilir ama sonradan, Ned’in her seyi onun için yaptigini anladiginda, hatta onun için onurunun lekelenmesini bile göze aldigini anladiginda, Ned’e olan saygisi iki kat artacak. “Baba” kelimesi geçtiginde aklina hep önce Ned gelecek.
Hatta belki annesi bir Stark oldugu için ona hep daha yakin gelecek; Lyanna’nin annesi oldugu gerçegini belki de çok daha çabuk ve kolay bir sekilde kabullenecek.
Ya da ejderha sürücüsü oldugunda mesela, kurdu Ghost’a olan bagliligi her zaman baska bir noktada olacak.
Kardes bildiklerini hiçbir zaman kuzen olarak göremeyecek, onlar onun için hep içten içe kardes olacak.
Ve tüm bunlar Jon’u Kuzey’e, Stark hanesine, “kurt” kimligine Targaryen hanesine, ejderha kimligine baglayamayacak sekilde bagliyor.
Iste bu açidan Jon kurt’u simgeliyor, ejderha’yi degil.

O zaman “serinin ruhuna aykiri” demeyeceksin, “bana ters”, “benim hosuma gitmiyor” diyeceksin.

Sen simdi Rhaegar - Lyanna olayini, askini ve bunlarin yarattigi etkiyi o diger saydiklarinla bir mi tutuyorsun?
Biri kökten bir degisime, 300 yillik bir hükümdarligin son bulmasin, koskoca bir hanenin neredeyse yok olmasina sebep olmus; digerleri belli basli seyleri etkilemis, domino tasi etkisi yaratmis. Rhaegar-Lyanna olayi kocaman bir degisimin, bir savasin, kaosun resmen temelidir; bunlarin yarattigi etki hala da devam etmektedir, Dany’nin, Jon’un yasadiklari hayatin temelinde bile bu olay vardir, iki insanin kaderini sekillendirmistir, bugün olduklari kisi olmalarina sebep olmustur.
Digerleri… Harbiden yani, yapma.

EDIT :
Herkese iyi bayramlar bu arada! :slight_smile:

İyi bayramlar Duygucum.
Serinin ruhuna aykırı derken şöyle;
Bu seride vazgeçilmez karakter yoktur, seri sonuna kadar ölmeyecek başroller yoktur. Kısaca Polat Alemdar gibi karakterler bu seride yoktur. Jon’un ölüp ölüp dirilmesi sürekli ölümden son anda kurtulması sizce de çok Polat Alemdarca değil mi ?
Polatın üstünden mermiler yağarken bir tanesi isabet etmez, Bolton okçuları yağmur gibi Jon’un tepesine ok yağdırır ama Jon ölmez. Polat elinde tabancayla 20 kişiye dalar sapasağlam çıkar, Jon tek başına Bolton süvarilerine yürür. Polat Alemdar sezon sonu öldü denir, sonra ertesi sezon “aslında ölmedi, gandırdıııık ehehehe” diye tekrardan piyasaya sürerler. Jon’u sürdükleri gibi. Birde Polat’ı hep ölümden son anda Memati ve Abdülhey kurtarır. Jon Snow’un Memati’si de Dany dir.
Jon Polat Alemdar’a, GoT isr Kurtlar vadisine dönüştü, ben buna kızıyorum. Bende @YeniAy_Ottoman gibi başlık açacağım. GoT vs Kurtlar Vadisi Pusu.

Jon ihanete uğradı ve öldü niye tadında bırakmıyorsunuz abi. Niye ? Kızıl abla gelip iki tel saç sakal kesip Jon’a abdest aldırdı birşeyler yaptırdı sonra Jon gözlerini açtı. Bir yürüyün gidin ya. Mevzu sadece en sevdiğimiz karakterin ölmesi de değil klişelerden arındırılmış en ummadığımız karakterin en ummadığımız zamanda hiç beklemediğimiz bir şekilde ölmesi zaten bizi bu serinin müptelası yapmadı mı ? Herkes bir farklılık olduğunu gördüğü için, klişelerden bıktığı için bu seriyi sevdi.

İzleyiciye istediğini veren, vıcık vıcık Jon Dany aşkını izleten GoT serinin ruhuna aykırıdır.

Kitapta Jon ve Dany birlikte olabilir ama dizide olduğu gibi olmaz o kadar basit ve komik olmaz.

Jon konusunda bu şekilde tartışmanın bence bizi bir noktaya götürmesi zor. Çünkü henüz daha olmamış bir şeyden bahsediyoruz. Ben senin gibi düşünmüyorum bu konuda. Çünkü bu serinin en önemli olaylarından birisi o mektupta görüldüğü üzere karakterlerin kendilerini ve dünyayı değiştirmeleri. Jon Kuzeyli olarak büyüdü ama asla kendisini bir Stark olarak görmedi ve hep yabancıydı. İnsanın karakterinin asıl oturduğu ergenlik çağında ailesinden koptu, Arya’nın ve diğerlerinin kardeşi olup olmadığını sorgulamaya başladı. Kendisi gece nöbetçilerinin adamıydı artık. Ölüp dirildiktwn sonra ise çok büyük bir karakter değişimi yaşayacağını biliyoruz. Özellikle o mahzenlerde kendi kimliğini keşfedecek olması ve geçen konuştuğumuz ejder uyanması görüsü gerçekten Jon’u simgeliyorsa bu kendisi için çok önemli bir olay olacaktır. Evet babası yok ama baba yarısı halası var. Gerçi görünüşe göre fazla samimi olacak ama olsun. Zaten Stark çocukları farklı yerlere girdi. Bran 3 gözlü kuzgun olacak. Arya ise bit yüzsüz adam. Jon ise bir ejder. Üçünde de Stark tarafı önemli bir yer tutsa da bu karakterlerin asıl olayı bu olacak. Hem ben beş ana karakteri hep böyle düşünmüştüm

2 Targaryen
2 Stark
1 Lannister

Hayır ya tabiki bir tutmuyorum, şu şekilde bakıyorum, doğru gibi görünen yanlış evliliklerin doğurduğu fitne. Birisi koca diyarı batırmış, diğeri daha küçük çaplı şeylere sebep olmuş. Bu benim daha önce de düşündüğüm şeydi, ne kadar pislik olmuşsa bu evlilikler yüzünden olmuş diye :D. Yoksa tabiki bir tutmuyorum, öyle düşünmenizi de esefle kınıyorum.

Öncelikle en baştan söylediğim şeyi yine söylüyorum(tamam sen not düşmüşsün ama katılmıyorum işte); yani 7. bölüm ismine hep karşı çıkmışımdır. Tamam, Jon bir kurt olarak yetiştirilmiş olsa da o aynı zamanda bir ejderha; bu kısmını hiç bilmediği için sahiplenme imkanı olmadı ama Theon’a söylediği şeyi hatırlayın; “seçmek zorunda değilsin, hem bir greyjoy hem bir starksın.” bence bunu kendisi için söylettiler dizide, artık çok açık seçik foreshadowing verdikleri için… Yani kendisi iki haneyi de sahiplenecek diye düşünüyorum.

Kısacası Jon bir ejderha ve kurt; buz ve ateş. Kendisi başlı başına serinin ismini karşılayan yegane kişidir. Yani bir başa dönme vs. çemberin tamamlanması gibi bir şey olmayacak ortada. Yani kurt olmaya daha yakın olsa da Dany bir Targ olarak Rhaegar’ın kardeşi; Jon ise yine resmi bir Targ olarak onun oğlu. İsmi bile Aegon Targ yani. Jon bir Targaryen kurdu ama dizide de seride de onu ejderha sürerken göreceğimizi biliyoruz, tahmin ediyoruz hatta ucundan bir resim paylaşılmıştı. :slight_smile: Yani ejderhalar karşısındakinin bir ejderha olduğunu anladı, onayladu biz neyine karşı çıkıyoruz? :smiley: Jon’u özel yapan zaten bu iki tarafın kanına, gücüne sahip olması. Hem ejderha hem kurta hükmedebilmesi. Denge gibi görmeye başladım Jon’u şu son videolardan sonra. :slight_smile:

Dürüst olmak gerekirse (özür dilerim Duyguuuu) dizideki Dany’nin hayatta kalacağına ciddi şüphem var. Sebep? Ölümsüzler Evinde gördüğümüz görüyü hatırlıyor musunuz? Tahta yaklaştı, dokunmak için elini uzattı ama bir şey onu durdurup uzaklaştı ve gitti, o sırada da kale yamuk yumuk bir halde, kış gelmişti. Ben Dany için (dizide) hep yükselip yükselip tam istediğini elde edecek iken çöküşe geçip, her şeyi kaybetmesinin tam GoT serisinin tarzına uyacağını düşünmüştüm. Nitekim aynı şey Cersei için hazırlanmış durumda, onun sonundan kimse şüphe duymuyor sanırım? Yani taht için uğraş veren 2 kişi ve ikisi de onu elde etti/edecek iken kaybediyor ve taht, onu hiç istemeyen birine gidiyor… Jon Stark Targaryen. Temenni olarak yazmıyorum bunları, serinin gelişimi açısından tarzına uygun olması açısından yazıyorum.

Duygu hatırlıyor musun, sana HBO’nun yayınladığı videolarda verilen bir bilgiden bahsetmiştim; Blackfyre İsyanı’nı anlatırken 2. Daemon’un bir kehanetten bahsettiğini söylemişlerdi; “Targaryen Hanesi bir piçin elinden yükselecek, yönetilecek.” şeklinde… Bildiğim kadarıyla kitaplarda böyle bir şey yoktu ama HBO videosunda eklenmişti, Türkçe çeviren bir arkadaş vardı, bulamadım videoyu şimdi. :frowning: Bu yüzden bu gidişle bir tek Jon tahta oturabilir gibime geliyor.

Yine de HBO ve D&D’nin elinden ne çıkacağı hiç belli olmaz, eleştiri eleştiri eleştiri yapıp duruyorum adamlara. Bir yenisini daha ekleseler çok olmaz. :smiley:

(Bu arada yaptığım tüm yorum, DİZİ için geçerli. Seri için değil. Seri tahmin edilmesi güç ama imkansız olmasa da kitapları adam akıllı yeniden okuyup, ipuçlarını iyi görmek gerekiyor. Sonunu tahmin eden etmiş çünkü.)

Bir dakika bir dakika

Bunu önceden kılıç üzerinden yazmıştım teori olarak

Böyle bir şey mi varmış? İnsan söyler konuda :unamused:. Ya da sonra görmüşsen bile mesah falan atsaymışsın hoş olurmuş yani.

O zaman tamam teori çok büyük ihtimalle doğru sdfasdf

Ama sen ışıkgetiren üzerinden yürümüşsün olaya, ben piç birinin targ hanesini eline geçirmesinden bahsediyorum. Açıkçası çok zaman oldu, videoyu bulsam bakacağım doğru mu hatırlıyorum diye.

Tam olarak ışıkgetiren üzerinden girmedim aslında. Ben de konu hakkında Daemon’un Blackfyre kılıcının parçası olduğu bir kehanetten gaza gelerek isyan ettiği yorumunu atmıştım. Yani burada kılıcın ışıkgetiren olması ya da olmaması pek önemli değil. Ha olsa seri açısından daha güzel olur orası ayrı. Bu sonuca da Brynden kılıcı abisine vermek yerine neden alıkoysun sorusuna cevap vermeye çalışırken ulaştım. Çünkü kendisi ezelden beri doğru kişinin gelmesini bekliyordu. Doğru kişi geldiği zaman ise kılıcı ona teslim etti.

Ayrıca konuda kullanmadığım başka bir argüman daha var, bana hep garip gelmiştir adamın kendi hanesine Blackfyre ismi koyması. İlk duyduğum zaman amma gaza gelmiş ergen babam kılıç verdi diye düşünmüş ve vizyonsuz bulmuştum. Kılıç ne abi? Ama işte kılıç önemliyse demek ki.

Bir saniye… Serinin ruhuna aykiri olan Dany ve Jon evliligi, beraber kral ve kraliçe olmalari degil miydi? Basta söyledigin buydu; konuyu ne ara, nasil Jon’un Polat Alemdarligina getirdin? :smile:

:joy: Komiksin valla.

Hiç basit ve komik degildi bence. Cok iyi islediler bu konuyu, ve bunu sadece 5 bölümde yaptilar, ben basarili buldum. Cok kisa bir sürede islenmis olmasina ragmen, hiçbir sekilde oldu bittiye gelmedi. Hatta 2-3 sahne sayesinde Dany ve Jon’un birlikte aslinda bizim izledigimizden daha fazla birlikte vakit geçirdikleri, daha uzun zaman ayni yerde yasadiklarini ve ek olarak bizim izledigimiz anlarin disinda da sürekli gelisen bir iliskileri oldugu hissini verebildiler. Yani bence kesinlikle basit olmadi. Komik? Komik derken neyi kastediyorsunuz? Onu da hiç anlamadim.
Size göre komik ve basit olan neydi tam olarak?
Forumda bu aralar herkes ortaya kelimler atiyor; yani kelimelerle olay, durum, karakter tanimlamalari yapiliyor ve orada kaliyor. O kelimeleri kullanmaniza sebep olan seyleri, size o hissiyati veren durumlari biraz anlatsaniz çok daha anlasilir ve iyi olur.
Ben de çikip mesela atiyorum, “bu olay çok saçma” veya tam tersi “bu olay çok iyiydi” diyebilirim, ama nedenini açiklamadiktan sonra, bir anlami yok.
Ve yanlis anlamayin, bu laflarim sadece size degil, dedigim gibi, bu aralar forumda ortaya kelime atip açiklamama durumu var.

@Symmachus
Hala dogru noktadan bakmiyorsun.
Konu Jon’un mantigi degil, kalbi. Hisler, aidiyet duygusu, gönül bagi.
Jon “Ben piçim, Stark degilim, o ailenin bir parçasi degilim” gibi, veya “Ben Gece Nöbetinin adamiyim, benim tek kardeslerim burada, Sur’da” gibi düsüncelerin temelinde mantikli yaklasim var. Bu açidan yorumlamak gerek bu konuda. Jon ne hissediyor en derinde? Olay bu.

Ve tekrar söylüyorum; elbette Jon Targ kimligini eninde sonunda kabul edecektir, benimseyecektir de; hatta belki Dany ile de çok iyi olur, Dany ona, o Dany’ye aile olur. Bunlar baska. Ama bunlar, belli bir öneme sahip olacaksa da, hiçbir zaman Jon’un “kurt” kimliginin önüne geçemez; bu onun iliklerine kadar islemis; Jon’u Jon yapan çogu sey bu “kurt kimligi” dedigim seyde.

Haydaaaa… Ayça sen de mi? :smile:
Yaa bak bu söylediklerinizin hepsi dogru ama bu konuda, bu açidan bakilmiyor.
Siz gerçeklerden bahsediyorsunuz, ben hissiyattan, gönül bagindan.
Yoksa tabi ki Jon hem ejderha, hem kurt, hatta bazilari baba daha üstün oldugu düsüncesinde oldugu için, onlara göre Jon daha çok ejderha.
Basindan beri Jon’un gönül bagi diyorum, yetistirilme tarzi diyorum, onu o yapan seyler diyorum, ve ek olarak temsili, simgesel diyorum; siz olaya facts açisindan bakiyorsunuz.
Böyle olmaz ki ama yaaa :smile:

Ve sonrasinda yazdiklarinda da sen olayi gerçeklikler, mevcut durumlar üzerinden yorumlamissin, o yüzden ne desem bos. Olay Jon’un özelligi, gücü, ejderha sürecek olmasi, ejderhalarin onun ejderha oldugunu anlamis olmasi falani filani degil. Kimse bunlara karsi da çikmiyor, her sey ortada. Ama tekrar ve tekrar söyledigim gibi; burada duruma bu açidan ba-kil-mi-yor.

Valla deli ettiniz beni hee! :joy:

Benim de var, her firsatta söylüyorum ya zaten :smile:

He onun devami da var ama. Taht odasindan çikiyor, kendini Sur’da buluyor, karin firtinanin ortasinda bir çadir var, oraya giriyor, içerisi aydinlik güneslik, Khal Drogo ve Rhaego oradalar, yani orasi bir nevi ölüler diyarini, huzuru simgeliyor ve Dany orada kalmiyor, onlara veda edip tekrar “gerçek hayata” dönüyor.

Otursun, yakisir, hakkidir. Dany oturamayacaksa, o otursun zaten. He keske ikisinin olsa o taht, birlikte yönetseler, ama hayal etmeye bile cesaret edemedigim bir son bu.

Aslına bakarsanız mantık ve duyguyu her zaman birbirinden ayıramazsınız. İnsanlar belli ortamlara veya belli durumlara uyum sağlamayı mantıklarıyla seçerler. Ancak belli bir süre sonra kalben de ait hissetmeye başlarlar.

Jon başta mantıkla gece nöbetine katıldı. Ama hissiyat olarak oraya ait hissedemedi kendini. Çatıştı, atarlı ergen modunda dolandı ama sonunda tamamen gece nöbetine ait oldu. Muhtemelen aynısı Targaryen tarafını kabullenince de mümkün olacaktır. Yani elbette içinde her zaman bir kurt tarafı olacaktır ama Targaryen tarafı baskın olacaktır.

Ben mesela Müslüman bir ailede doğdum ve Müslüman olarak büyütüldüm. Ailem az buçuk sindar da sayılırdı hatta lisedeyken bayağı bayapı dindarlığı abarttım. Ama üniversiteye geçince bu kimlikten sıyrıldım ve inancımı kaybettim. Eh gene de içimde İslam’a karşı geçmişten dolayı olumlu bir hissiyat var. Yobazlık derecesine varmadan ibadet edenlere bir samimiyet hissediyorum ve hala oyun oynarken kimi zaman daha avantajlı olduğu halde Türkleri Hristiyan yapmaya elim gitmiyor :smile:. Ama neticede farklıyım artıkX

Yani Kısaca Jon Snow bir kurt olarak yetişmiş olabilir. Ama insan illa yetiştiği şekilde kalacak diye bir kaide yok. Tamamen farklı bir yola gelebilir. Elbette Kışyarı, ailesi gibi şeyler kalbinin bir tarafında kalır ama baskın olmaz.
Kaldı ki Catelyn saılsun çocuk asla kendimi kurt olarak hissedemedi bile

Ama bu kehanet(yani targı piç yönetecek), onun oğlu tarafından söyleniyor HBO videosunda, öncesinde yok kehanet falan yahut bir kılıç kehaneti. AA meselesi dışında ki o dönem AA biliyorlar mı vs. bilmiyoruz da.

O kılıç Targ Hanesinin ünlü kılıcıdır ve kurucularına ait; kralların simgesi o kılı. Manevi olarak da maddi olarak paha biçilemez. O kılıç için adam öldürülür, öyle bir kılıç bu.

Ben de Brütüs. :smiley:

Ohoo gönül bağı falan… Bak ne dedim “hem stark hem greyjoysun, seçmek zorunda değilsin.”

Şimdi bu kurama bu açıdan bakılmıyor diyorsun da kuram zaten belli bir bakış açısından doğar; ben de “o bakış açısı yanlış” diyorum, o kadar yani. Yoksa o bakış açısından bakar isek evet, diyebilirim ama gerçek bu mu olur? Hayır. :smiley:

Hmm evet, onları da görüyor ama zaten ejderhaların yanına çıkıyor oradan sonra; o kısma kadar içinde bulunduğu hiçbir yer gerçek dünya vs. değil zaten, geleceğini göstermiş bence orada.

Bakalım artık, ne planlamışlar ölmezsek görürüz. :smiley:

Kimin oğlu söylüyor? Yav sonuçta var böyle bir kehanet

Mesela Ned Jon’u meşrulaştırsa İce’i Verse Jon ailesinin ismine İçe mı diyecek?

Bir Lannister piçini meşrulaştırıp kılıç verince şanlı kükreyiş mi diyecek?
Aslında burası biraz kişisel görül.

İsyanı çıkartan adamın oğlu, babası öldükten sonra Beyaz Duvar turnasında söylüyor.

Kendisine yeni bir hane kuracağını sanmama ama Daemon bir hane kurmak istemiş. Ayrıca bildiğim kadarıyla piç olarak yaşarken de armalarının rengini tersine çevirip gezermiş, yani armasını ta o zamanlar yapmış ve haliyle Siyah Ejderha olarak bilinirmiş. Bu yüzden kılıcı da alınca Blackfyre yapması mantıklı. Stark Hanesinde de zamanında ayrılıp kendi hanesini kuranlar var, bazıları bunu isteyebiliyor, olağan.

Tamam İşte babam bu olaydan dolayı isyan etti demiyor mu? Karşı çıktığınız yer neresi onu tam anlamadım.