ASOIAF Hakkında

A Song Of Ice and Fire( Buz ve Ateşin Şarkısı). Yazıma bu serinin adını kendimce yorumlayarak başlıyorum. Seride dansın aslında ölümle ilişkili bir tabir olarak kullanıldığını biliyoruz. Şarkı, dans ile ilişkilidir. Ayrıca, düşmana yaklaşmanın en kolay yolu da şarkıcı kılığına girmektir. Çünkü şarkıcılar, kuzeyde bile saygıyla karşılanır. Yani şarkı bir öldürme biçimi. Seride de zaten, Buz ve Ateş tarafının öldürme(yıkım) biçimlerini görüyoruz. Bu seri ikisinin de getirdiği yıkımı anlatıyor. Yani R’hllor(Ateş) tarafı da kazansa Öteki(Buz) tarafı da kazansa yıkım gelecek. Bize bir denge lazım.

Buzun kadehinden iç, ateşin kadehinden iç Ama Dany bir denge unsuru değil. (Ben onun Azor Ahai olduğu düşüncesindeyim.) Çünkü Dany, ateşi seviyor. Ateş, ona güç verdi. Onu Kraliçe yaptı. Dany’i tehlikeli yapan şey Ateş Ejderhaları. Dany’in Buz’un kadehinden içeceğini düşünmüyorum. Buz ona hiçbir şey vermedi ve ona güç veren ateşle düşman konumunda. Kendisine yegane güç sağlayan şeyi tercih edecektir.

All man must die. Arya, ölümün aslında kötü bir şey olmadığını, ayrıca bir hediye olduğunu öğreniyor. Onun sahip olduğu güç ölüm. O, ölüm getiriyor.(Arya da buzun şampiyonu bence.) Ayrıca, ejderha ve ejderha lordlarının yıkım getirdiğini düşünmesine yol açacak bir şehirde şuan.
İkisinden birinin kazanması da yıkım getirecek. Buz, daimi gece ve kışı; Ateş, daimi gündüz ve yazı getirecek. Fakat bir denge olmalı. Kış soğuktur. Yaz da kurak. Bu ikisi arasındaki denge Bahardır.

You Know Nothing Jon Snow. Jon, yarı Stark yarı Targaryen. Yarı ateş, yarı buz. Yani denge. (Hayalet’in öleceğini düşünmememin sebebi bu. Jon, Ejderhalardan( Büyük ihtimalle Rhaegal ) birine sahip olacak( Ejderhanın 3 başından biri olarak ) Ejderha, onun ateş tarafını simgelerken, Hayalet, buz tarafını simgeleyecek. ) Jon, Westeros’a bahar getirecek. Bunun en büyük foreshadowing’i son kitabın adı:A DREAM OF SPRİNG.
Ormanın Çocukları’nın da istediği şey denge. Kankuzgunu bir Targaryen(Ateş) Bran ise Stark(Buz). Bran ile kurdu Yaz’a da değinelim. Dizide Yaz öldü ve kış geldi. Bran ile Yaz’ın bir paralelliği olmadı.:disappointed:

İkisinin arasında şöyle bir paralellik kurdum. Bran, adını amcası Brandon Stark’tan alıyor. Ölen amcasının adını yaşatmak ve onu anmak amacıyla bu isim ona verildi. Biz de ölen sevdiklerimizin ismini çocuklarımıza veririz.( Harry Potter da ölen tüm sevdiklerinin-Remus hariç- ismini çocuklarına verdi.:stuck_out_tongue_winking_eye:) Bran’in kurdunun da, Yaz mevsiminin ölümü sonrasında( Westeros’a bahar geleceği için, yaz mevsimi ölü olacak ) onu anmak ve yaşatmak için adının yaz olması ikisi arasında paralellik. Ve ben, Bran ile birlikte uzun yıllar yaşayacağına inanıyorum.Yaz, Bran’in içinde hala Stark olduğunun göstergesi olacak.(Kankuzgunu’nun Targaryen olduğunun göstergesi Darksister ) Hazır kurtlara değinmişken Nymeria’ya da değinmek istiyorum. İlk önce ismini kimden aldığından bahsedelim:

Nymeria savaşçı bir kraliçe ve Rhoynar Prensesi’ydi. Rhoyne, Valyria tarafından fethedildikten sonra, Nymeria Rhoynar’ı Dorne’a getirdi ve Mors Martell’le evlendi. O zamandan beri Dorne’da Nymeros Martell Hanesi hüküm sürmektedir.

Aslında, buradan, Dorne’nun neden Fatih Aegon’a bağlanmadığı ve Arya’nın Dany ile düşman olacağı(foreshadowing) çıkarılıyor. Nymeria (ulukurttan bahsediyorum) ve Arya arasında çok derin bir bağ var. Arya’nın paralelliği kendi kurdu. Nymeria, Bir kurt sürüsüne sahip. Onların KRALİÇESİ. Adı da bir kraliçe’ye ithafen konuldu. Yani Arya bir kraliçe OLACAK. Arya ve Kraliçe Nymeria arasında da paralellikler var.

Arya’nın Wargladığı diğer bir hayvan da kedi. Ki kediler Antik Mısır’da yeraltı koruyucularıdır. Martin, miti seviyor ve Antik Mısır Miti, Eski Yunan ve Roma mitleri kadar meşhurdur. Nymeria, halkını korudu ve onlara yeni topraklar verdi. Arya’nın kurdu da Arya’yı korumak için Joff’un elini ısırmıştı.(burayı okuduktan sonra içimin yağları erimişti.) Arya’nın en büyük pişmanlığı ailesini koruyamamak. Kraliçe olmasa bile(ki ben buna ihtimal vermiyorum), ailesini korumak için Westeros’ta kalacaktır. Keşfetmeyi seviyor fakat Arya, ailesine daha düşkün. Hatta, kendini öldürecek kadar çok seviyor( Mecazi ölümden bahsediyorum. İçindeki Arya’yı öldürmesinden.) Çünkü Arya güçsüzdü, zayıftı ne babasını kurtarabildi, ne annesini(kurtardığını bilmiyor.:wink:) ne de kardeşlerini.

Arya; ablası, ablasının arkadaşları ve diğerleri için sadece Arya Atsurat’tı. Ama şimdi hepsi ölüydü, Arya bile, Arya’nın üvey ağabeyi Jon dışında herkes.

Arya, ailesine kavuştuktan sonra-dizideki gibi- bırakıp gitmez. Çünkü onları koruyamamak ona acı veriyor. Yazar, acı tatlı bir son olacağını hatta Yüzüklerin Efendisi gibi bir son istediğini (Frodo’nun tam olarak sağlıklı olamayacağı hoşuna gitmiş.) söyledi. Fakat, Aragorn’un sorunsuz bir krallık yönetimi hoşuna gitmemiş. Kitabın sonu gelecek fakat karakterler asla finalde bile güvende olamayacak. Ve Arya, ailesini bırakıp, dünya turuna çıkacak. O ZAMAN BU KIZ BUNCA ISTIRABI NEDEN ÇEKTİ!!!

Dizinin son sezonunda kitapta da olabilecek Arya ile ilgili kısım bence King’s Landing halkını, Drogon ve Dany’den korumak için onları kaçmaya teşvik edişiydi. Nymeria da halkını Valyrianlı ejder lordlarından kurtarmıştı( ya da kaçırmıştı.) ve altı kralı yenerek Kraliçe olmuştu.Bu da Arya’nın Kraliçe olacağına dair bir foreshadowing.:smirk:

Vakit bulduğum zaman Antik Mısır’da Kedilerin Yeri Ve Arya-Kedi İlişkisi adında bir başlık açacağım. Bana katlandığınız için Teşekkürler.:blush:

3 Likes

Güzel benzerlikler bulmuşsun beğendim.

1 Like

Teşekkür ederim.:blush: Beğenmene sevindin

Harika yakalamışsın, kullanırım bunu bundan sonra. :slight_smile: 7’li Tom da Jaime’nin yanına şarkıcı olarak takılmış ve Edmure ile (muhtemelen) konuşmuştu; hem de Jaime, Sancaksızları yakalama düşünceleri ile boğuşurken. Yani düşman zaten “şarkıcı” olarak yanına sızmıştı. :slight_smile:

Ben bu kısmın ne olduğunu hiç çözemedim, aklıma bir fikir gelmemişti yani ama sen şimdi bu şekilde söyleyince… Sonuçta tüm bu karakterleri konuşturan GRRM, onların ağzıyla bize ipuçları veriyor. Buradaki bu sözün sebebi şu olabilir mi?

Senin söylediğin gibi “ateş kadehinden iç…” sözü, ona güç verdi; kraliçe yaptı… özetle onu, o yapan ejderhaları verdi.

Bir ateş için ise “buz” ölüm ile aynı şeydir ki (ateş rahibesi olarak) Melisandre de zaten bu şekilde ifadelerde bulunuyor. "buzun kadehinden iç…"ince de Dany ölecek mi? Bu, bahsettiğimiz Dans 2’nin işaretleri mi? Ejderhaları ölürse ki en az bir tanesini yitireceği kesin (grrm, bunun imasını yapan bir ifade kullanmıştı), buzun kadehinden içmeye mi başlamış olacak?

Katılıyorum. :slight_smile:

Bran’ın kurdunun ölümü, yapımcıların yük hafifletme olayından başka bir şey değil. Kurtları süs olarak kullanıp, öldürdüler çünkü kurtların temelde “warg” yetenekleri ve genelde de muhtemelen bir Targ için ejderha ne ise bir Stark için kurt onu ifade eder ve bir güç verir şeklinde bir manası var. Dizide ise bunların hiçbirine değinmediler. Bir de aslında BR de nispeten ateş-buz karışımı kabul edilebilir bir yerde. Belki yanlış yorumluyorumdur ama… BR’nin babası bir Targ(ateş) ama annesi bir İlk İnsan ve eski inanca sahipler; eski nehir krallarının soyundan geliyorlar. Warg kanı onlarda da akıyor. Genelde Starklar “buz” ile özdeştirildi seride doğru ama belki kuzey ile olan bu yakın bağ yüzünden de diğer ilk insan/kuzey inancına sahip haneleri bir ucundan özdeştirmek doğru olabilir. Bu haliyle BR’nin denge arzulayan biri olması daha olası; iki tarafa ait olduğu için. Darksister, Targlığına; Yeşilgören yeteneği ise Kuzeyle olan bağlılığına işaret oluyor o zaman :slight_smile: Bir de adam Büvet ağaçları gibi kırmızı gözlü ve bembeyaz. Aynı Hayalet’in renkleri.

Jon’un ebeveynleri ve son kitap ismi bence de dikkat çekici; bir yaz rüyası değil ya da kış rüyası da değil; bir bahar rüyası… Yani ne soğuk ne sıcak… İkisinin karışımı bir denge.

Bir de şu Şafak İmp. hikayesinde de Jon’a benzer bir hikaye var temelde. Yeryüzü İmp.'u; Işıktan Kadın (gündüz-yaşam) ve Gece’nin Aslanı(gece-ölüm)'nın oğlu olarak doğdu; yani kendisi hem gece hem gündüz; hem kış hem yaz; hem yaşam hem ölüm… Özetle kendisi bir DENGE idi. Bu yüzden de 10 bin yıl boyunca Şafak İmp.'luğu refah içinde ve mutluluk ve güzellikle, dengeli bir şekilde yönetildi; insanlar mutlu idi ve denge içindeydi ama onun(dengenin) ölümünden sonra her şeyi tepe taklak olup, kötüye gittiler… Uzun Gece geldi…

Bir de bilmiyorum buna foreshadowing olabilir mi ama 3. ya da 5. kitabın Jon POV’unda; Ned’in Lütuf toprakları ile ilgili planlarından bahsediyor ama sonra Ned, “Kış gelirken kimse bu topraklara gelmez. Benimkisi bir bahar rüyası…” diyordu. Son kitabın ismine bir gönderme olduğu kesin de Jon’un olduğu şeye gönderme kabul edilebilir mi emin değilim ama hoş bir tevafuk olduğu kesin. :slight_smile:

Jon’un bu “denge” meselesine işaret olabileceğine inandığım bir diğer şey ise Yabanıl ve Kuzey halkı arasındaki “arabulucu” rolü… Yabanılın söylediğine göre Stark soyunda Yabanıl kanı var… Starklar ve Yabanıllar binlerce yıldır birbirlerinden nefret ediyor; her fırsatta birbirlerinin kellesini almışlar hatta Tormund bile ilk tanıştığı zaman Jon’a “Starkları sevmem ben” demişti. Şimdi? Jon’u neredeyse evlat edinecek. :smiley: Jon, iki tarafa da ait bir portre çiziyor; sadece kanında Yabanıl olması değil ayrıca hal hareket ve eylemleri… Thorne onu Yabanıl olmakla suçladı ve sonrasında da Jon’un arkasından hep Yabanıl olduğunu fısıldayıp eleştirdiler ve üstüne Tormund bile son POV’da öldürülmeden önce “seni yabanıl yaptık” dedi. Yani 2. kitaptan beri bu kadar “yabanıl” vurgusu boş yere olmasa gerek, değil mi? Özetle; Jon, iki tarafa kan ve diğer şekillerde ait biri ve bu iki tarafı bir araya getirip, düşmanı dosta çevirdi ve denge yaratarak aralarında sulh sağladı.

Buz ve Ateşin kanına sahip biri olarak aynı şeyi iki taraf arasında süren savaşı durdurarak neden yapmasın? Eğer haklı ise o zaman son 2 kitapta Jon’un buz-ateş kanına vurgu yapılmasını beklerim.

Arya’nın kedilerle bağlantısına ben de dikkat ettim; kedilere çok düşkün ve Braavos da kedilerden geçinmiyor hatta kediler için harika bir şehir olmasından bahsediyordu. Kedi, kozmolojide ayrıca “ay” hayvanıdır; ay ise geceye hükmeder ve seride ölümün geçtiği yerlerde sık sık kullanılıyor. Yani R’hllor ateşi simgeleyen güneş ise Büyük Öteki de buzu simgeleyen ay, diye yorumluyorum; biri gündüze diğeri geceye hükmediyor. Kurtlar da kediler gibi “ay” hayvanı olarak kabul görür.

Söylediğin gibi “ölüm” ile ilgilidir de sadece Antik Mısır’da değil ayrıca, başka kültürlerde de öyle diye biliyorum; öbür dünya ile ilişkili kabul edilirler. Bu yüzden “kedi” ismini alması, kediler ile içli dışlı olması da dikkate değer ve Braavos’un bir “ay”, “su(buz)” şehri; ateş karşıtı… olması da ayrıca dikkate değer; FM’nin evinin kapısında da ay işlemesi var. Şehri Ay Ozanları buldu falan…

Söylediğin gibi ölüm Arya için bir “güç”… Ölüm verebilmek ona cesaret veriyor, güvende hissettiriyor ve onun için “güç” oluyor; aynı, Dany’nin ejderhalarının ona güç vermesi gibi… Temelde onlar da aslında ölüm getiren bir aracı olduğu için Dany’nin de Arya ile “ölüm” paralelliği var denebilir. Tabi Arya’nın kendisi ölüm vasıtası, Dany’de ejderhalar… Buz ve Ateşin yıkımı işte…

Arya “keşfe” meraklı bir kız ama bu keşif merakı yeni şeyler öğrenmek vb. şeyler için geçerli; denizci olup, kıtalar keşfetmek gibi bir niyeti hiç olmadı hatta babasıyla konuşmasına bakarsak bile böyle şeyler yoktu. İnsanlar diziye bakıp, orada olan bir şeyi bilhassa Nymeria’nın halkını deniz üzerinden taşıyarak getirmesine bakarak zorla uydurma çabası saçma geliyor.

Arya’nın motivesi “intikam”… Ailesini ve sevdiklerini koruyamadı ve şimdi intikama aç bir şekilde geziyor. Elinde kalan ailesine kavuştuğunda elbette ki onları terk etmek istemez… Zaten KL’den beri sürekli yalnız ve buna vurgu yaparak kendi “sürüsünü” kurmak istiyor yani o kız yalnızlığı sevmiyor, yalnızlık onu üzüyor ama başka çaresi de yok; yalnız kurt hayatta kaldı, sürü katledildi diye hayıflanıyor. Aileyi bulunca “haydi ben kaçtım” diyeceğini düşünmek Arya karakterini hiç anlamamaktır.

Arya ve kraliçelik meselesine bakışım ortada zaten, yoruma gerek yok. :stuck_out_tongue:

Ne demek, daha fazla katlanmak isteriz; bahsi geçen konu ile ilgili başlığını beklerim. Seviyorum böyle şeyleri. :slight_smile: Eline sağlık.

2 Likes