ASOIAF "İlginç - Küçük Ayrıntılar"

MOD DÜZENLEMESİ

Bu başlık altına, asoiaf evreniyle ilgili ilginç bulduğunuz ya da hoşunuza giden küçük ayrıntıları ekleyebilirsiniz.

Aliüstat Fomas ve onun Antik Yalanlar kitabına göre Akgezenler sadece yabani kabilelerden biriydi. Fomas’a göre uzak kuzeyde yaşıyorlardı ve göç etmek için güneye yürümüşlerdi. Üstada göre Gece Nöbetçileri ve Stark Hanedanı’nı kahramanlaştırmak için zamanla hikayelerde canavarlaştırılmışlardır.

(Eksik çevirdim ama aşağı yukarı bunu söylüyor.)

(@YeniAy_Ottoman küçük veya ilginc bilgiler adında bir başlık açılabilir. Bu konuya koymak bana biraz tuhaf geldi.)

Screenshot_2019-08-20-22-06-01-1

2 Likes

Aliustat Fomas stark ve kuzey düşmanıymış o halde benim de düşmanımdır. :neutral_face::neutral_face:

2 Likes

Ötekiler bu adamı götürsün. Belki aklı başına gelir.:smirk:

2 Likes

Başlığı yeniden düzenledim, burayı bunun için kullanabiliriz. Fikir için teşekkürler.

Hisar, bu sözleri Stark düşmanlığından değil Yobazlığından yazıyor. Adamlar büyüye karşıt ve inanıp-inanmama arasında gidip gelen bir zihniyet sahip. Haliyle Ötekilerin var olduğuna inanmadıklarından bu söylentilerin kökenini bu şekilde açıklıyor yoksa elinde bir kanıt, belge olduğundan da değil. Bağnaz işte. :smiley:

EKLEME:

Jon’un (ve Arya’nın) gözleri Valyria çeliğinin rengi ile aynı. :slight_smile: Jon bir tane Valyria kılıcına sahip oldu, acep Arya da gerçekten Kara Kız Kardeşe sahip olacak mı? GRRM bunu işaret olarak mı kullanmış yoksa rast mı gelmiş, final gelene kadar net bilemeyeceğiz.

“No,” Jon Snow said quietly. “It was not courage. This one was dead of fear. You could see it in his eyes, Stark.” Jon’s eyes were a grey so dark they seemed almost black , but there was little they did not see. Bran I, AGOT

“The colors are strange,” he commented as he turned the blade in the sunlight. Most Valyrian steel was a grey so dark it looked almost black , as was true here as well. Tyrion IV, ASOS

@sakura @Alya_Akbas @Zeynep

4 Likes

Kara kiz kardeş ismi en çok Arya’ya uyum sağlar.

1 Like

Yaygın sayılabilecek bir teori. Bran dizide Arya’ya hancer verdi kitapta Dark Sister’i verebilir.

1 Like

Büyüye inanıyorlar ancak yok etmeye çalışıyorlar. Severim bu maester lobisini bizi kertenkelelerden kurtardılar ayrıca şu an kuzeyde de barışı sağlayacak bir işler karıştırıyorlar gibi.

2 Likes

İyi Yakalamışsın.:slightly_smiling_face:
Ben de Arya’nın Kara Kızkardeş’e sahip olma ihtimalini yüksek görüyorum.
Bir de Sur tamamıyla buzdan yapılmıştı ve yapısında büyü kullanılmıştı diye biliyoruz. Acaba Sur’u Buz Ejderhasıyla yapmış olabilirler mi? Ateş ejderhaları sayesinde bir şeyler inşa edebildiğini biliyoruz (bkz: Ejderha Kayası) Buz Ejderhası da Sur’u yapmış olabilir
mi?

3 Likes

Bu çok ilginç ve aşırı hoş bir fikir. Eğer Sur’u akgezenlerin inşa ettiği teorisi doğruysa bunun doğru olma ihtimali yükselir.

1 Like

Ben yakalamadım aslında, Reddit’te gördüm. Gerçi Ned’in gözleri de aynı ve tabii olarak muhtemelen Lyanna’nın da sonuçta Jon anasına çekti, Ned’e değil.

Buz Ejderhası çıkar mı altından diye bekliyorum :slight_smile:

1 Like

Dorne Krallığı Moors İmparatorluğu’ndan esinlenilmiştir.
Söylentilere göre Avrupa 711-1492 yılları arasında 800 yıl boyunca bu imparatorluk tarafından yönetilmiştir.
Yine söylentilere göre ortaçağ kilisesi bu ımparatorluğu sadece zenci oldukları için Avrupa tarihinden çıkarmıştır.

(Söylenti dememin sebebi tek kaynaktan duymuş olmam. Doğruluk derecesini bilmiyorum.)

2 Likes

Endülüs Emevi Devleti için niye moors deniyor ki? Onu ben de duymuştum ki mantıklı, öyle bir havası var.

2 Likes

Moors?
Daha önce duymamıştım. Google’a yazınca Endülüs Emevi Devleti çıktı.
Aslında gemiler, yakma olayı falan…
Olabilir.

1 Like

Dark sister en sevdiğim kılıçlardan biri Arya’nın elinde görmek isterim açıkcası. En son BR da kalmıştı acaba şimdi nerede kılıç.

Ek olarak buz ejderhası :heart_eyes::heart_eyes:

1 Like

Hala onunlaymış, yanında götürmüş, GRRM dedi. :slight_smile:

1 Like

Buna sevindim o zaman Bran’da görecek kılıcı bir şekilde Bran aracılıyla birine verilecek.

2 Likes

Benjen Stark ile ilgili bir şey dikkatimi çekti.
çok keskin ve MAVİ GÖZLERİ vardır.
Benjen’in sadece en küçük Stark çocuğu olduğunu ve bilinmeyen bir sebepten ötürü Gece Nöbetine katıldığını biliyoruz. Ayrıca Bran’in, Lyanna’yı Arya’ya benzetirken kendisini Benjen’e benzetmesi, Benjen’in çok ince olması ve ortadan kaybolması ve MAVİ GÖZLÜ OLMASI dikkat çekici.

Evet, Benjen’in maviye çalan gri gözleri var ve Bran’a benziyor çocukluğu ki oğlan onun çocukluğunu gördüğünde ilk seferinde kendisi zannediyor. Bran’ın WW eline düştüğü aşikar gibi yine de tam bilemiyorum ne oldu. Bir işaret olabilir işte.

1 Like

Benjen Stark ile ilgili bir şeyler var. Bir gizemi var adamın.
Ben Lyanna’yı kurtaramadığı için Ned’den nefret ettiğini düşünüyorum. Martin’in mektubunu okuduktan sonra iyice görüşümün doğru olduğunu düşünmeye başladım. Mektupta Bran, annesinin ölümünden dolayı Jon’a düşman oluyordu. Halbuki Jon’un elinden bir şey gelemezdi. Aynı şey Ned için de geçerli. Lyanna’yı kurtaramazdı. Ama Benjen böyle düşünmüyor olabilir. Bran ile aralarında bir paralellik var gibi.

Şöyle bir şey açmıştım. Benjen Stark Jon'u Kandırdı mı?

1 Like