Asshai Hakkında Bilgiler

• Bilinen dünyanın en güneyinde ve en doğusunda bulunur.

• Şehrin kuruluş hikayesini Asshaililer bile bilmezler. Buranın dünyanın oluşumundan beri var olduğunu ve dünyanın sonuna kadar var olacağını söylerler.

• Şehrin tamamı kara taştan yapılmıştır. Ve bu taşların mum ve meşalelerin ışığını emip sonuklestirdigi iddia edilir. Burada yazın en parlak günleri bile gri ve kasvetlidir.

• Asshai şehri içine Volantis, Qarth, Kral Toprakları ve Eski Şehir’i sığdıracak kadar büyüktür.

• Asshai’de kimse binek sürmez. Şehrin dışarısından getirilen hayvanlar kısa süre içinde ölür. Üstatlar bunu şehrin kirli sularına bağlar. Septon Barth ise bu konuyu derin gizemlere bağlar.

• Asshai’nin nüfusu kalabalık değildir. Geceleri sokaklar çok ıssızdır. Günün en aydınlık zamanında bile aşırı ses yoktur. Herkes maskeli veya peçelidir ve daima şüphe uyandıran halleri vardır.

• Asshai’de çocuk bulunmaz. (Asshaili Melisandre’nin durumu bu konuda ilginçlik kazanıyor. Asshai’de çocuk yoksa biri nasıl Asshaili olabilir?)

• Asshai şehrinde sadece hayalet ot (bu ot da oldukça ilginç bir ottur) bulunur. Bu sebeple Asshai yiyeceklerini tamamen ithal eder. Bu sebeple Asshai limanı canlı bir limandır.

• İçme suyu da ithal edilir.

• Nehirde yaşayan balıklar öyle bozuk şekillidir ki sadece aptallar ve gölge bağlayıcıları onları yiyebilir.

• Asshai yiyecek sorunu yaşasa da altın ve mücevher konusunda zengin olduğu için tüccarları kendine çeker.

• Bu şehir büyüye batmıştır. Büyücüler, simyacılar, kızıl rahipler, ölüm büyücüleri, şekil değiştirenler vs. tamami Asshai’de hoş karşılanır. Kurallar olmadığı için ağza alınmayacak ayinler yapmakta ve iblislerle zina etmekte özgürlerdir.

• Asshai’deki en tekinsiz kişiler gölge baglayicilaridir. Asshai surlarının ardındaki nehirden yukarıya sadece onlar gitmeye cesaret edebilir.

• Kül Nehri’nin kayalıklarındaki mağaralarda iblisler, EJDERHALAR ve daha beter şeyler yuvalanmıştır. Şehirden uzaklaştıkça yaratıklar daha da korkunçlaşır.

• Asshai şehrinin ötesindeki Gölge’nin kalbindeki ölü şehir Stygai’nin kapılarının ötesine gölge bağlayıcıları bile girmeye cesaret edemez.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 308 ve 309 kaynak olarak kullanılmıştır.

FB_IMG_1563703886955

6 Beğeni

Gölge bağlayıcısı tam olarak nedir ve ne yapar?

Tam tanımını bilmiyorum. Ama Quaithe ve Melisandre gölge bağcıları olarak geçiyor. Sanırım bu gölge doğurma işleri vs. gölge baglayiciligina giriyor.

2 Beğeni

Sadece o değil hiçbiri oralı olamaz. Muhtemelen oradakilerin alayı ateş wightı. Bu yüzden yaşayan hiçbir şey olmadığı halde orada kalabiliyorlar; yeme ve içme ihtiyaçları yok. Üreme kısmı muamma olsa da öyle bir amaçları olmadığı da aşikar gibi. En fazla işte köleleri genç yaşta getirir, büyütür ve hizmet ettiriler diye düşündüm. Mel’in anısının Ashhai’den olduğunu sanmam, öncesi olabilir.

1 Beğeni

Stygai hakkında daha fazla bilgi var mı? Sadece çok korkunç iblislerin filan olduğunu biliyorum

Ne yazık ki yok. Belki yabancı kaynaklarda teoriler vardır. Ama kesin bilgiler yok.

Bir de şey soracaktım; ejderha camı var mı burada? Öyle duymuştum, ticaretini yapıyorlar diye.

Kara Taş dediği de şu Siyah Taş herhalde; Valyria’nın eriterek şekil verdiği; Kantaşı İmp.'nun taptığı.

Çok yüksek ihtimalle aynı kara taş. TWOIAF’ta Asshai’de ejderha cami bulunduğuna dair bir şey geçmiyor ama volkanik bir bolgede Asshai. Imkansız değil. Ama olsa bahsederdi kitap herhalde. Skagos’takilerden bahsetmiş.

1 Beğeni

O zaman yanlış anlatmış, duyduğum kişi. Teşekkür ederim. :slight_smile:

1 Beğeni

Madem nüfus kalabalık değil neden bu kadar büyük bir şehir yapma gereği duymuşlar diye düşünmedim değil.

Acaba Martin bir şekilde bu mekanları gösterecek veya kitap falan yazacak mı çok ilginç mekanlar var daha fazla değinilmesini isterdim.

Eski dönemlerde nüfus yeterli seviyede olabilir belki. Bir de bazen sadece şanslısındır, geniş topraklara konarsın ama bu biraz da kimsenin o toprakları istememesinden de kaynaklı olabilir.

Moğolistan da nüfusu için oldukça geniş bir yerdir ve bilirsin çölüyle de ünlü. Oluyor bazen böyle işte.

2 Beğeni

Yeni yaptiklarimi paylaşma bahanesiyle konuyu da hortlatayım.

6 Beğeni

Asshai kim veya kimler yönetiyor şu an ?

TWOIAF’ta geçen öyle bir topluluk yok. Kuralların olmadığı geçiyor. Ve gölge bağcılarından korkulduğu. Bence gölge bağcıları resmi olmayan yöneticiler. Ama bu sadece bir tahmin.

@QueenTargaryen

Umarım Dany’nin yolu buraya düşer.

Benim merak ettiğim bir şey var. Ee bunlarda büyücü olduklarına göre ve mağaralarda ejderhaların olduğu söyleniyor. Bunlar nasıl ejderha sürücüsü değiller ? Asshai,Volantis falan bunlar büyü ile ilgilenen şehirler. Kafamı karıştıran detaylar ortaya çıkmaya başladı.

1 Beğeni

Ejderha sürme kavramı hala tam açıklanamayan ve netlik kazanamamış bir konu. Ejderha sürme şartlarının ne olduğu tam net değil. Sam’in povlarını bekleme sebeplerimden biri de bu. Netleşmesini umuyorum.

Bir yandan seviniyorum aslında sadece Targaryenlerin ejderha sürücüsü olmasına :smiley: başka ejderha sürücüsü olsaydı hazmedemezdim. Bence bu konuya mükemmel bir açıklık getirilmeli

1 Beğeni