Astroloji

#1

Buz ve Ateş dünyasındaki insanlar, gerçekteki insanlardan farklı değildir. Onlar her zaman geceleri gökyüzünü izler ve “nerden geliyoruz?”, “nereden geliyoruz?”, “kaderimiz ne?” gibi soruların cevaplarını merak ederler.

Ay ve Güneş
Gündüzlerin, mevsimlerle ilişkilendiği ve kışları daha kısa olduğu biliyor. Citadel’in Üstatları, Conclave için yaptıkları bu ölçümleri mevsimlerin sonlarını bilme olanağı tanıyordu.

Kırmızı rahipler arasında, güneş R’hllor ile ilişkilendirilir ve duaları onun akşamdan şafağa dönmesi üzerinedir. Qartlılar ejderhalara ve bu ejderhaların yumurtadan çıktığında ikinci bir ayın güneşin çok yakınına geldiğine ve çatladığına inanırlar. Dothraki’ler ise ayın bir tanrıça olduğuna ve güneşin karısı olduğuna inanırlar.

Yıldızlar ve Burçlar
Burçlar isimlerini birbirine çok yakın ve bağlantılı olan yıldız kümelerinden alır. Çoğu zaman, yıldızlar bir resmi temsil eder. İsimleri genellikle farklı halklar arasında değişir. Citadel’in Üstatları gökyüzünün yıldız haritasını derlemişler ve araştırmalar yapmışlardır. Ve onların bu bilgileri açık deniz gezintilerinde yol gösterici olmuştur. Özelliklede, Galley, Yaşlı Bilgenin Lambası ve Buz Ejderhasının gözü burçları ortaya çıkmıştır.

Bazı farklar olmasına rağmen, Yedi Krallıkta olduğu gibi Yabanıllar’da burçlara bir çok isim vermiştir. Kral’ın Tacı burcuna Yabanıllar, Beşik (Cradle), Aygır (Stallion)’na ise Boynuzlu Lord der. Dothraki’lerin inanışına göre yıldızlar ölülerin ruhlarıdır ve yıldızların parlaklığı, kişinin ölmeden önce yaptıklarının yansımasıdır.

Burçlar
Yaşlı Bilge’nin Lambası (Crone’s Lantern)
Galley
Hayalet (Ghost)
Buz Ejderhası (Ice Dragon)
King’s Crown (Kralın Tacı)
Ay hizmetlisi (Moonmaid)
Gölge kedisi (Shadowcat)
Dişi domuz (Sow)
Aygır (Stallion)
Sabahın Kılıcı (Sword of the Morning)

#2

[quote]Sabahın Kılıcı (Sword of the Morning)[/quote] arthur dayne adını burdan almış herhalde…