Ateş ve Kan: "Fatih Aegon'a Gelen Mektup"

asoiaf
fire-and-blood
targaryen
#1

Uzun süredir kenarda tuttuğum ama çevirip çevirmemeye karar veremediğim bir video. Ateş ve Kan kitabından bir olayı anlatıyor.

Dorne fiyaskosundan sonra Aegon’a Dorne’dan gelen bir mektup oldukça ilgi çekici ama bir o kadar da gizemli. Başlayalım.

Dorne Savaşı

Bilindiği gibi Aegon ve kardeşleri, ejderhaları ile dört bir yandan fetihler yaparken en son Rhaenys Targaryen’ın bahtına Dorne düşmüştü. Muhtemelen çantada keklik sanmışlardı ama durum hiç de böyle olmadı. Rhaenys Targaryen ve ejderhası Meraxes’in ölüm haberi Aegon ve Visenya’ya ulaştı.

Söylenenlere göre ejderha düşerken Rhaenys Targaryen de sırtında idi; bir diğer söylentilere göre ise ejderhanın altında kalıp, ezilmişti ama en ilgi çekici söylenti ise Rhaenys Targaryen bu düşüşten sağ çıkmış ve Uller Hanesi’nin eline geçip işkence ile yavaş yavaş ölmüştür. Resmi olarak Rhaenys Targaryen fethin 10. yılında Dorne Savaşında ölmüştür ve yine resmi bilgilere göre bedeni asla Kral’ın Şehrine ve ailesine dönmemiştir. Yani kendisi Dorne kumlarına gömülü kalmıştır.

Peki, gerçekten de iş böyle mi? Aslında oldukça sorgulamaya açık bir durum söz konusu.

Savaş Sonrası

Rhaenys Targaryen’ın ölümü sonrası Visenya ve Aegon’un cevabı elbette ki sert olmuştur ve savaşa devam edip, intikam almak istemişlerdir ama Dorne asla tam manasıyla yenilmemiş ve teslim olmamıştır; iki taraftan da binlerce insan ölmüş ve kayıplar verilmiştir.

Dorne’un hükümdarı ve lideri Meria Martell ölünce yerine oğlu Prens Nymor Martell geçti. Annesinin aksine daha barışçıl çözümler isteyen prens, sonunda bu savaşı sonlandırmak için kızı ve varisi olan Deria Martell’i iyi niyet göstergesi olarak Meraxes’in kemikleri ile birlikte barış teklifi için Aegon’a gönderdi. Elbette bu barış teklifi; yenen ve yenilen şeklinde değil, iki eşit taraf şeklinde idi. Drone gibi Aegon da savaştan bıkmışa benziyordu ama Visenya ve diğer danışmanları teklifi reddetmesi yönünde telkinlerde bulundular; onlara göre aksi yönde bir hareket onu zayıf gösterecekti; Rhaenys Targaryen’ın ölümünü anlamsız gösterecek ve diğerlerinin Targaryen Hanesine karşı ayaklanması için cesaretlendirecekti.

Aegon bu görüşü kabul etti ve barış teklifini geri çevirmeye karar verdi ama Deria Martell, babasının yazdığı mektubu doğrudan eline teslim edince işler değişti. Görünüşe göre Nymor Martell’in mektubu bir yedek plan olarak düşünülmüştü. Kitabın bu kısmının İngilizcesi aşağıda.

Mektup

mektup

Özetle; mektup sadece krala özel, onun görmesi, okuması içindi; başkalarının okumasına izin yoktu. Aegon herkesin içinde mektubu Demir Taht’ta iken okudu ve ayağa kalktığında elinden kan damlıyordu. Mektubu yaktı ve onun hakkında bir daha konuşmadı. Lakin Aegon, o gece Balerion’a binip Ejderha Kayasına gitti ve ertesi gün döndüğünde Dorne Prensi Nymor Martell’in barış teklifini, onun sunduğu koşullarda, kabul edip Dorne ile sonsuza dek sürecek bir anlaşma imzaladı.

Aslında okurken sizin de aklınıza bir şeyler gelmiştir. Dorne direniyor, kayıplar verse de muhtemelen en büyük kaybı Aegon’a; kardeşi ve onun ejderhasını öldürerek veriyor. Buna rağmen savaş devam ediyor ama iki taraf da artık savaştan bıkmıştır. Dorne barış teklif ediyor, Visenya ve diğerleri aksi yönde telkinler veriyor. Martell gizli bir mektup veriyor ve Aegon bu mektubu okuyunca “savaşa devam” kararı almış iken “barış” kararı alıyor ve bir geceliğine Ejderha Kayasına gidip geliyor.

Neden? Mektupta ne yazıyordu? Ne tür bir bilgi Aegon’un fikrini değiştirmiş olabilir? Mektup sonrası bu kararı hemen vermediği ortada; önce Ejderha Kayasına gidip bir şeyleri kendi gözleriyle görüyor ve sonra dönüp, barış kararı alıyor. Daha da önemlisi mektupta ne yazıyordu ise onu kızdırmış, hırslandırmış olsa gerek ki tahtta otururken ellerini sıkmış olmalı ki ayağa kalktığında elinden kan damlıyordu.

Mektupta neler yazdığı muamma çünkü Aegon, Visenya’nın kendisine bile bu bilgiyi paylaşmamış görünüyor(istemediği için mi yoksa söyleyemediği için mi? Bilemiyoruz), içinde yazanlar tam bir sır. Ateş ve Kan kitabını yazan üstat kendince bir fikir yürütmüş aslında; bir ihtimal Dorne Prensi, savaşa devam etmesi halinde Braavos’tan Yüzsüz Adam kiralayıp oğlunu öldürmekle teklif etmiş olabilir, diye.Pek doğru görünmüyor.

Mektupta Tehdit Mi Var?

Öncelikle ben Dorne Prensi olsam doğrudan kralın kendisini hatta ejderhalarını öldürmeyi oğlunu öldürmeye tercih ederdim. Diğer yandan aslında olabilecek şeyler hakkında bir iki ipucu var görünüyor. Deria niye son anda mektubu veriyor? Eğer onu oğluyla tehdit ediyor ise Deria’yı, kendi varisini neden riske atıyor? Sonuçta kimse bir başkasının varisini öldürmekle tehdit etmek için kendi varisini göndermez, değil mi? Bu çok akılsızca bir hareket olur.

Mektup sonrası Aegon bir zaman sonra 10 yıllık barışı kutlamak adına Dorne’u ziyaret dahi ediyor, hüküm süresince Marteller ile iyi ilişkiler kuruyor. Mektup onu kızdırıyor, öfkeden elini kanatacak kadar ama ejderha kayasında gördüğü yahut yaptığı her ne ise barıştan yana karar alıyor, Martellerin şahsına öfkelenmiş gibi değil. Zira barış sonrası gayet arkadaş canlısı davranmış.

Videoda da değindiği gibi onun asıl fikrini değiştiren her ne ise bu, ejderha kayasına gittikten sonra oluyor. Sonuçta mektupta her ne var ise o anda fikrini değiştirip, anlaşmayı kabul ettiğini bildirebilirdi ama hayır, onun yerine hızlıca ejderha kayasına gidip orada bir şeyi görmesi, yapması, onaylaması gerekiyor ki oradaki o şey, onun fikrini değiştirmesini sağlasın. Peki, o şey ne olabilir?

Ateş ve Kan kitabını yaza üstadın Targaryenleri sürekli olarak pozitif yönde ayrımcılık yaparak anlatması, Aegon gibi bir adamın Dorne konusunda başarısızlığa uğradığı ve basitçe vazgeçtiği yönündeki olası gerçeği kabullenemediği için bu “barış” teklifinin kabulünün böyle garip tehditler yahut işte büyü ile kandırılma gibi şekilde olağan üstü durumlara bağlamaya çalışması olarak yorumlanıyor video sahibi tarafından.

Her şeyden önce savaşın devam etmesini isteyen onun danışmanlarıydı, Aegon’un kendisi de savaştan yorulmuştu. Bu yüzden mektupta yazan her ne ise; Martell ona ne sunmuş ise; Aegon’un fikri değişip, kolayca barıştan yana karar alabilir, nitekim en başta kabul etmeye eğilimli idi zaten.

Mektup Rhaenys Hakkında

Çok uzatmadan sadede gelirsek mektup içeriğinde ikinci bir iyi niyet göstergesi sunulmuş olabileceği, söyleniyor. İlk bölümde Dorne savaşı kısmını okuduğunuzda dikkatinizi çekmiştir; resmi bilgiye göre Rhaenys’in cesedi hiçbir şekilde iade edilmemiş, ailesine verilmemiş ama sizce de bu garip değil mi? Dorne olarak barış teklif etmek istiyorsunuz ve iyi niyet göstergesi olarak ejderhanın kemiklerini yolluyor ama adamın karısının kemiklerini yollamıyor musunuz? Sebep?

Unutmayın ki Aegon, görev için Visenya ile evlenirken aşk için Rhaenys ile evlendi. Onun ölümü sonrası Dorne’a öfke kustu. Muhtemelen mektup içeriği Rhaenys hakkında idi. Ve sanıldığı gibi düşer düşmez ölmemiş olsa gerek. Unutmayın ki söylentiler arasında hayatta kaldığı ve Hellholt’da işkenceye tabi tutularak yavaşça öldüğü de var.

Meraxes düştüğü zaman hala hayatta idi; Dornelu adamlar tarafından mızraklanarak öldürüldü. Bu durumda sürücüsü Rhaenys da hala hayatta olması gayet mümkün görünüyor. Ejderha kalan son gücünü onu korumak için kullanmış ve olabildiğince düzgün bir şekilde inmeye çalışmış olabilir. Sonra da öldürüldü. Rhaenys yaralı şekilde kurtulup esir düşer ve işkenceye tabi tutulur.

Uller Hanesi ve konumları Hellholt, isminden de anlaşılacağı üzere pek iyi imaja sahip değillerdir, Dorne halkı için bile; yarı deli yarı daha kötü olarak tanımlanıyorlar. Arienne bile davası için onları yanlarına katmayı düşünmüş ama sonra “çok tehlikeli” oldukları gerekçesi ile vazgeçmiştir. Yakaladıklarına işkence etmekle de ünlü insanlardır. Nitekim ejderhanın kemikleri de yine onların kalesinden alınmıştır.

Yani Rhaenys hayatta kalmış ve uzunca süre işkence görmüş ise barış isteyen Nymor, onu da almış ve gizlice ejderha kayasına göndermiş ve uygun cenaze yapılmasını istemiş olabilir. Elbette neden doğrudan göndermemiş? sorusu da sorulabilir. Rhaenys’in tüm o işkence görmüş bedeninin herkesin içinde sunulması pek hoş etki yaratmayabilir; ejderha kemiklerini görünce de misilleme isteyenler olmuştu(nitekim Visenya ve diğerleri savaşın devamını istiyordu) ve Targaryen Hanesi üyelerini yaktıklarına göre bu iş gözlerden uzak bir şekilde halledilebilir. Nitekim Aegon’un mektubu okurken ki tepkisi de gayet açıklanabilir oluyor. En iyisi bu işi gizlice Aegon ile çözmek olacaktı, mektup da sırf bu yüzden sadece onun okuması içindi ve o da sırf bu yüzden içeriğinden kimseye bahsetmedi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu tablo içindekiler tablosu içerir.
8 Likes

#2

Güzel bir yazı olmuş (keşke çevirecek somut bir şey olsaydı da vikiye ekleseydik :D) bende Rhaenys’in canlı olduğunu sonrasında Ejderha Kayası’na cesedinin götürüldüğünü düşünüyorum. Ama nasıl öldürüldüğünü merak etmiyorum değil acaba nasıl işkence ettiler :confused:

0 Likes

#3

Bence Rhaenys ölmedi.

Ama eğer devam ederse bu öyle pis ölür ki kimse tanıyamaz dendi.

Çünkü düşün eğer öldüyse Aegon’un intikam için daha beter saldırma ihtimali var.

0 Likes

#4

ehehe evet maalesef çok somut şeyler yok. :slight_smile:

Bu Uller Hanesi sanırım milleti zemine mi ne gömüyormuş, videoda o kısmı tam anlamadım. Çölün ortasında bunları kaleleri zaten; o çöl sıcağına gömüp yakıyorlarmış herhalde. Lakin bu kıza muhtemelen daha geleneksel işkenceler uygulanmıştır. Özetle bedenini geri gönderdiklerinde çok güzel bir halde olmasa gerek; Aegon’a mektupta bundan bahsedilmiş ise delirmesi olağan.

Zaten öldüğünü düşünerek savaştılar yıllarca, öyle beklemediler ki. Lakin iki taraf da üstün gelemedi ama Aegon tarafından bakar isek kaybeden asıl kendisi oldu çünkü Dorne fethedilmedi, diz çökmedi. Aegon kaybetti. Savaştan bıkmış bir halde idi diyor videoda, barışı kabul etme eğiliminde iken Visenya ve diğerlerinin öne sürdüğü şeyler onun tersi yönde karar almasını sağladı ama mektup, tüm olayı değiştirip barıştan yana kıldı.

Karısı yaşıyor olsaydı bunu herkes bilirdi herhalde? Yani saklamazlar ki :slight_smile:

0 Likes

#5

EK ye gidip kontrol ettiğine göre Rhaenys ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü EK o sırada zaten Targ kontrolünde olduğundan en kötü bir vali vardır, onun ailesi hizmetkarları şuyu buyu. Rhaenys oraya gelse görüşseler dedikodusu çıkardı. Dorn’nun elinde şuanda Ejderhalarla ilgili bir kitap var. (O sırada varmydı bu kitap bilmiyorum). Aegon’nun gücünün kaynağı ejderhalar ve zaten Dorn bir tane ejderhayı öldürmüş. Ben ejderhalar ile ilgili birşey olduğunu düşünüyorum

1 Like

#6

Öyle bir kitap olsa onu Doran oğluna verirdi yanlış mıyım

0 Likes

#7

Babası onu görmek için geldiğinde, Arianne o hainin kim olduğunu
öğrenecekti. Ama Prens Doran ertesi gün de gelmedi. Ondan sonraki gün de.
Prenses volta atmak, ağlamak ve yaralarını iyileştirmek için yalnız bırakılmıştı.
Günün aydınlık vakitlerinde kitap okumayı deniyordu ama hücreye bırakılan
kitaplar ölümüne sıkıcıydı: Ağır tarihler ve coğrafyalar, açıklamalı haritalar,
Dorne kanunlarının kum kadar kuru bir incelemesi,
Yedi Köşeli Yıldız
ve
Yüce Rahiplerin Hayatı,
ejderhalar hakkında, onları bir şekilde su keleri kadar ilginç yapmayı
> başaran kalın bir cilt. Arianne,

Kargaların ziyafeti Arrienne Pov undan
bu kitaplar ilgili daha ayrıntılı açıklama ve niye oğluna vermediği de Geek teori Dorn komplosu videolarında geçiyordu

0 Likes