Ateş ve Kan Kitabından Öğrenilen 10 Şey

asoiaf
fire-and-blood
house-targaryen

#1

Bu videonun sahibi Ateş ve Kan kitabından, ilgisini çeken 10 konunun kısa bir listesini yapmış, ben de paylaşmak istedim, bakarsınız ilgi çekici bir şeyler vardır. Yalnız söylemem gerek, liste oldukça yüzeysel ve elbette ki tüm dikkate değer konuları almıyor ve sadece video sahibinin ilgisini çeken bazı şeyleri listeliyor. Başlayalım.

1. Burada yazanların hiçbiri gerçek “tarih” değil.

 • GRRM’in şu ana kadar yazdığı tüm kitaplar; ana romanlar, Dunk ve Egg, Buz ve Ateşin Dünyası ve Ateş ve Kan kitabı, kasten ön yargılı; belli bir kişinin bakış açısıyla yazılmış. Okuduğumuz her şey x karakterin gördüğü, anladığı ve inandığı şekilde aktarılıyor. Bu da sadece o karakterin tecrübe ettiği şekilde hikayenin gerçekliğinden bir parça okuduğumuzu gösteriyor.
 • Bu kitap da Aliüstat Gyldayn’in bakış açısıyla yazılmış ki kendisinin hikayeleri/tarihi yorumlama şekli de gerçekten çok ön yargılı. Kendisi bir üstat, bu yüzden büyü hikayeleri hakkında ya çok aşağılayıcı ya da küçümseyicidir. Görünüşe göre kendisi Targaryenlere sadık biri ve İyi Kral yönetiminin ve El’i Rahip Barth’ın hayranı. Aynı zamanda burnu aşağıya bakan sosyal olarak muhafazakar biridir ya da bazı karakterlerin cinsel tercih ve yönelimlerini kasten görmezden gelir. Haliyle her şeyi resmi/gerçek bilgi olarak kabul etmek ne kadar çok cazip gelse de bunu yapamayız.
 • Anlatıcının gündemi değerlendirilerek her şeyi yorumlamamız gerekiyor. Bir diğer dikkate değer şey ise bu üstadın aynı zamanda Harrenhall yangınında bulunan kişi ile aynı olması. Tarihin ilgisiz ve nesnel gözlemcisi değil, kendini tasvir etmeyi seviyor.

2- Cinsiyet eşitliği, hikayenin merkezini oluşturuyor.

 • Daha önceki hikayelerde ağırlıkta hep Targaryen kralların yönetimi, savaşları vb. şeylerine yönelmiş iken Ateş ve Kan kitabında bu değişmiş; kadınlar, burada merkezi sahnede. Aslında Targaryen kadınları her zaman merkezde yer alıyordu ama bize bu daha önce söylenmemişti, en azından bu kadar açık şekilde.
 • Hikayenin başlangıcından itibaren Visenya ve Rhaenys sadece Aegon’un eşleri değil, onlar eşit hayat arkadaşları. Onlar, Demir Tahta oturuyor ve yasaya göre adalet dağıtıyorlar.
 • Alyssa Velaryon, iki sene boyunca naip kraliçe oldu, kraliyetin ilerleyişini kendi başına yürüttü ve kendi iradesiyle yasaları zorladı.
 • Rhaenyra Targaryen, Demir Taht’a 6 aylığına kraliçe olarak oturdu ama onun hükümdarlığı tarihçiler tarafından silindi, zira onun tarafı iç savaşı kaybetti. Elbette birde Ejderhaların Dansı iç savaşı, iki kadın tarafın etrafından şekillendi.
 • Ateş ve Kan kitabında, kadınların hikayeleri “başarı” hikayelerindeki rollerini sunulmaktadır. Örneğin Aegon’un hikayesinde iki eşinin rolleri veya İyi Kral’ın tahta geçişindeki ablasının rolü gibi. Tarihteki her güçlü Targaryen kralının ardından güçlü bir Targaryen kadınını görüyoruz; belki tahta oturmuyorlardı ama krallar kadar etki sahipleriydiler.

3- Elissa ve Ejderha Yumurtaları

 • Daha sonra Elissa denen kız ve ejderha yumurtalarından bahsetmiş ki onun hikayesine burada değinmiştim. Kan ve Ateş "Ejderha Yumurtaları" Dany ile olan bağlantılara girerek, Braavos ve Deniz Lordu’nun Targaryen Hanesinin diriliş girişimleriyle bağlantısı olabileceğine dair arada bir kuram kasmış bize. Oraya girmiyorum. Arzu eden 5. dk.'dan sonra, ilgili kısmı, dinleyebilir.
 • Elissa’nın kaçışını biliyoruz ama sonrasında olanları bilmiyorduk, videoda anlattığına göre Valerion hanesinden seyahatlere düşkün başka bir oğlan (ismini çıkartamadım) uzun bir yolculuğa çıkıyor hatta bu konuda yazdığı kitabı da varmış sanırım, Asshai’nin doğusuna kadar gidiyor ve Elissa’nın gemisini orada görüyor. Eğer haklı ise demek ki bizim kız Pentos’tan çıkmayı başarmış. :slight_smile: Devamında coğrafi şeylerden bahsetmiş. (10. dk.)

4- Dünya Yuvarlak(muhtemelen)

 • Elissa, Pentos’ta 3 ejderha yumurtasını sattı ve Sun Chaser isminde bir gemiye sahip oldu, mürettebat topladı ve Eski Şehir’e götürerek seyahati için hazırlıklar yaptı.(Ve İyi Kral bunu öğrenememiş mi? Şaka gibi.) Orada Hightower ailesine mensup 2 müttefik buldu ve onları da gemiye dahil etti. Şiddetli bir fırtına Hightower gemisinin kaybına yol açana kadar üç gemi batıda ve biraz güneyde uzun bir süre bekledi. Diğer kötü bir şekilde zarar gördü. Tamir vb. şeylerden sonra kaptan geri dönmeye karar verdi. Elissa ise devam etti ve batı ufkunda kayboldu. Resmi hikayesi burada sona eriyor.
 • Lakin daha sonra seyahatlere takıntılı bir başka kişi, bir Valeryon hanesinin üyesi, doğuya gidiyor ve Asshai’nin doğusunda Elissa’nın gemisini buluyor. Demek ki Elissa uzak doğuya giderek uzak batıyı buldu; Essos’un doğu sahillerini. Bu da gezegenin yuvarlak olması demek.

5- Ejderhalar(ateş üfüren), Sur’u geçmek istemiyorlar yahut geçemezler.

 • Aslında bunu (Ulu_Kurt)'un Ejderhanın Oğulları çevirisinde görmüştük. İyi Kraliçe, sıkılınca ejderhasına atlar ve Sur’a gider, Sur ötesine geçmek ister ama ejderha bir türlü itaat etmez ve üç kere denemesine rağmen bir türlü geçirtmeyi başaramaz, kraliçe bu duruma baya şaşırır ve hayatında ilk defa ejderhasının kendisine itaatsizlik ettiğini söyler.
 • Sur, maddesel bir bariyeden ziyade büyülü bir bariyer görevi görüyor, inşasında büyüler kullanılmıştır. Çok güçlü büyüler. Soğukel, Sur’u geçemediği için Sam’i Bran’ı alması için gönderdi; Jon, Sur’un farklı taraflarında olduğu zaman Hayalet’i sezemiyordu(aynı şekilde Yaz’ın orada olmasını bildiği halde onu da sezinleyemiyordu.).

6- Ejderhalar “evcil hayvan” değildir.

 • Bu elbette bildiğimiz bir şey, altı defalarca çiziliyor. Targaryenler sadece büyüyle onları kontrol edip, istemediği şeyleri yaptıramıyorlar. Silver Wing ve Sur vakası ile Aerea Targaryen ve Balerion vakası bize bunları gösteriyor. Ayrıca Ejderha Tohumları da… kaç tane Valyria doğumlu (melez oldukları dikkate alınmalı aslında) onların elinden öldü?
 • Ejderhaların “yumurtlaması” bile görünüşe göre sadece “onlar” istediği zaman oluyor; sonraki Targaryenlerin düşündüğü gibi üretim mantığıyla veya mühendislikle olabilecek bir şey değil.
 • Hatta ejderhalar Targaryenlere “bağlı” olsalar bile özünde onlara “ait” olmayabilirler.

7- Jaehaerys Targaryen propagandadan ibaretti.

 • Aliüstat Gyldayn’in I. Jaehaerys yönetimi için söyleyeceği çok güzel şeyleri var. Yedi Krallığın halkının, O ve kraliçesi için sokaklarda kadeh kaldırmalar,tezahüratlar; aldığı akıllıca kararlar hakkında anlatan hikayeler zaman zaman neredeyse Targaryen propagandası gibi geliyor, biraz da dönemsel bir üstünlük sahibiydi, şeklinde bir şeyler diyor. Jae’nin eylemleri söylenildiği gibi her daim akıllıca ve insanların takdir ettiği şekilde kabul etmemek gerekiyor, diyor.
 • Misal Naip Kraliçe ve El’in isteği dışında kız kardeşiyle evlenmesi, tamamen başkalarının isteğine karşı gelinerek alınmış bir karar ki bu onun ilk karşılaştığı krizdi; İnanç isyanı ile ilgili bir şey söylüyor(anlayamadım tam olarak) ve bu yaptığından herkesin nefret ettiğini belirtiyor. Onun tepkisi bunun üstüne bir nokta koymak değildi; Targaryens’in ırksal üstünlüğü doktrini ile ortaya çıktı; Targaryenler istediği her şeyi yapabilirdi, çünkü herkesten üstündü; ilahlara, insanlara ve yasalara hesap vermezlerdi. Bu mesajı krallığa yayması için sözde 7 ulak gönderdi. Kısacası eski usul propaganda.
 • Yasalarla ilgili başarısızlığı ile ilgili bir şeyler söyleyip, bunun Ejderhaları Dansına neden olan temeli attığını söylüyor ki bunun da bir sürü masum insanın, ailesinin yıkılışına giden yolu ve ejderhaların ölümüne neden olduğunu belirtmiş. (Adam baya gömmüş buna, kitapta neler yazıyor merak ettim. :smiley: )

8- Westeros’ta bir çok melez insan var.

 • Seride neredeyse tüm hanelerin kendilerine özel karakteristlik renkleri ve görünüşleri var. Starkların gri gözleri, uzun yüzleri; Lannisterların yeşil gözleri ve altın sarısı saçları; Targaryenleri gümüş saçları ve değişik renklerdeki gözleri gibi… Fakat Ateş ve Kan kitabında açığa çıkan şeylerden biri de kitabın bunu aşırı basitleştirmesi.
 • Evet, ailelerin karakteristik özellikleri var ama aileler arası evlilikleri ve melez çocuklar, sandığımızdan daha fazla olabilir. Kitapta düzinelerce sayfa sayfa isimlerini dahi bilmesen Targaryen piçi var; Valerion, Baratheon kanı ve biraz Valyria atalı(Plumm ailesi geldi aklıma, iki damla varmış ya)… ASOIAF’ta atalarında Valyrialı olan yüzlerce kişi olmalı.
 • Ejderhaların Dansından sonra kuzeyli adamlar ve Nehirova dulları arasında yüzlerce evlilik gerçekleşiyor. Yüzyıllar sonra binlerce melez çocuktan(İlk İnsan ve Andal karışımı) bahsediyor olmalıyız. Bunun gibi çok örnek var kitapta. Kısacası etnik köken, ilk göründüğü gibi, çok kesin değil.

9- Dünya, düşündüğümüzden daha büyük ve daha garip.

 • Aliüstat(kitabın yazarı), diğer üstatlar gibi büyü konusunda şüpheci yaklaşanlardan, büyüyü yahut büyülü yaratıkları bir çok etkisini potansiyelini reddediyor. Lakin kitap bize üstadın bile reddedemediği bir çok kanıt veriyor.
 • Bunlardan biri Ateş ve Kan: Ateş Solucanları ve Aerea Targaryen vakası. Ayrıca Krakenler hakkında düzinelerce denizcilerin anlattıkları var. Bu leviathanlar, basiliksler ve diğer garip yaratıklar ile devam edip gidiyor…
 • Birkaç karakterin büyü gücü olduğu konuşuluyor ve bir kaç kişinin uzak diyarlara gidip garip insanlarla karşılaştığı anlatılıyor. Bu da bize Westeros’un anlatıldığından daha büyük olduğunu düşündürüyor.

10- Ejderhalar savunmasız.

 • Dizide ejderhaların nükleer güç gibi görünmesine, anlatılmasına; her şeyi yakıp yıkan büyük bir güç olarak gösterilmesine alışkınız. Lakin kitapta görüyoruz ki ejderhalar yaralanamaz değil.
 • Rhaenys Targaryen’ın ejderhası görünüşe göre kötü hava koşulları yüzünden toprağa çakıldı ve (Yahut sürücüsü çok kötü bir sürücü :smiley: ) ve daha sonra gözüne saplanan bir akrep sürgüsüyle öldü. (Tyrion, 5. kitapta ejderhaların gözlerinin en savunmasız yerlerden biri olduğunu, oraya saplanacak şeyin doğruca beyni delip geçeceğini söylemişti. İşte böyle ejderha öldürürsün, sır değil yani.)
 • Targaryen ejderhalarının en büyüğü ve en güçlüsü, Valyria’da ne olduğu tam bilinmeyen (muhtemelen ateş solucanı) bir şey tarafından çok kötü bir şekilde yaralanmıştı.
 • Bir çok ejderha bir diğer ejderhalar tarafından, iç savaşta öldürüldü. Ayrıca halk tarafından, tepelerine çökertilen tavan yüzünden Ejderha Çukurunda ölenleri de unutmayalım.
 • Kısacası ejderhaları öldürmek için bir çok yol olduğu görülüyor; onlar yok edilemez, zarar verilemez canlılar değiller. Dany, ejderhalarını getirdiği zamanda dizideki gibi bir zarara uğramasını, yaralanacaklarını beklemek gerekir hatta seri sonundan hiçbirinin sağ çıkmama olasılığını da beklememiz gerekir.

Kitapta bahsi geçmeyen yahut ayrıntısına girilmemiş şeyler neler?

1- Addam Velaryon’un Yüzler Adası ziyaretinden şöyle bahsedilmiş ama ayrıntıya girilmemiş.
2- Aegon’un 7 Krallığı birleştirme arzusunun bir tehdit olasılığı üzerinde peydah olduğuna dair bir bilgi verilmemiş (oysa GRRM bir videoda söylemişti) ve özünde de zaten böyle olmadığına dair işaret var.
3- Hikaye tamamen Targaryen tarihi üzerine kurulu, diğer şeyler hakkında bir şeyden bahsetmiyor; Ötekiler, Yüzler Adası vb. şeyler. Yani kitap bize bir çok yeni bilgi verse de oyunu değiştiren, finale işaret eden bir bilgi vermiyor.

Yazı burada bitiyor, inşallah beğenmişsinizdir. :slight_smile:


#2

Öncelikle konu için teşekkürler. Böyle bir şey bekliyordum uzun zamandır.

Yandık. Artık tartışırken ne zaman bu kitaptan argümab öne sürsem ama bu gerçek tarih değil Glydan taraflı falan diyeceksin. :stuck_out_tongue:

@Starkgaryen ile bu konu hakkında tartışıyorduk. Ben demir tahtın önemli sembol olduğunu, ikisi eşit gibi olsalar da orada bir kişinin oturabileceğini söylemiştim ama demek ki paylaşımlı kullanılabiliyormuş.

Gördüğüm en ilginç bilgilerden birisi bu sanırım. PR’li Maegor demek ki :smile:. Aslında meseleye geniş açıdan bakınca Maegor yakıp yıkarak ejderhaların sinirlendiğinde ne olabileceğini gösterdi pislik, zalim damgası yese de. Maegor “kötü polis” olurken ekmeğini yemesi “iyi polis” Jaeherys’e kaldı. Düşününce bu 7 isyanı olaylarında herifler tek bir taviz vermediler. En ufak bir geri adım olmaksızın resmen ensest gerçeğini diyara kabul ettirdiler, hatta yanında 7’in ordu hakkını falan da aldılar.

Aslında evet buraya ben de katılıyorum. Tüm anlaşmazlığın kökeni varisi Aemon ölünce veraset hakkını Aemon’un kızı yerine oğlu Baelor’a vermesi. Peki merak ettiğim şey şu bunjn sebebinin ne olduğu açıkça belirtiliyor mu? Ben hep taht Valeryonlara geçeceği için Jae böyle bir düzenleme yaptı diye düşünmüştüm ama aslında bu düşünce gerçek olsa bile biraz bahane gibi duruyor. Westeros’da soyun kadından devam ettiğini gösteren örnekler var. En büyük örnek Martell Hanesi. Her ne kadar açıkça açıklanmamış olsa da böyle durumlarda çocuğun annesinin soyadını alıyor olması lazım. Yani olay isimse gerçekten masaya oturursun, 3 ejderin bir ağırlığı var Denizyılanı kardeş dersin ve doğacak çocuk tahta geçerken Targaryen ismini almalı dersin olur biter. Zaten Alyysannie’nin feminist trip atıp terk etmesi de olayı açıklar nitelikte. Jae basbayağı kadından yönetici mi olur len diye düşünmüş olabilir.


#3

Rica ederim. Ideas of Ice and Fires kitap hakkında 2 podcast yapmış, oradan başla şeyler var mı bakalbilirsin, ben uzun diye dinlemedim. Zaten ing çok iyi değil, her şeyi anlayamıyorum malum. :grin:

Ayıpsın, yapmaz isem olur mu? :joy::joy::joy:

Videoda Jae’nin eylemleri konusunda çok bir şey anlatmadı yahut ben anlamadım, bu yüzden yasa konusundaki yetersiz şeyleri ne bilemiyorum. İlla kitapta anlatmıştır, belki başka bir video yapılır veya yapan vardır.

Benim için ejderhalar kısmı ilgi çekici oldu, zaten öldürülmesi sanıldığı kadar zor değil diyordum, şimdi daha çok argümanım var denebilir. :smirk:


#4

Zaten pek çok insanın atladığı bir ayrıntı var, bunun bir kurgu olduğu unutuluyor. Yani şöyle ki kurgusal eserlerin belli bir gidişatları vardır. Mesela ana karakter hedefine basitçe ulaşamaz. Daenerys’in gerçekten ejderler yenilmez olsaydı birkaç gün içinde Westeros’u ordu desteğini göz önüne alacak olursak dize getirebilmesi gerekirdi. Ama bu olmayacak. Demek ki ejderler göründüğü kadar tanrısal değil. Dizide bu olayı tam veremediler ve bu yüzden pek çok insana durum çelişkili geldi zaten.

Zaten Aegon fetih yaparken ilk 3 savaşı kaybediyor. Ejderhalara rağmen. Sonradan kazanıyor.

Dizide aman küllerin kraliçesi olmayım diye gücünü düzgün kullanmayan, ama böyle diye diye 3 lordluğu kaybeden Dany gördük. Sırf Dragonstone kuvvetiyle kral olma planları yapan Stannis’den 3 ejderha+Dothraklar+lekesizler ile 3 lordluk kaybeden Dany’e :joy:. Tabi gücünü orantısız kullanmaktan kaçınması durumu kitapta da işlenecektir, ama dizide olduğu kadar yüzeysel ve garip şekilde değil.


#5

Elbette, illa ki. Dizi eleştirmene kızıyor Duygu ama yani, görüyorsun 7. Sezonu ve çelişkileri :smiley:

Ben bu yüzden ejderhaların karşı tarafa karşı kullanılacak ve gidişatı değiştirecek etkide muazzam bir etki olarak asla görmüyorum ki oradan da buz ejderhası bekliyorum zaten.

Ya şu Jaqen konusun da yazsanız ya :joy:


#6

Yani konudışı olacak sanırım, ama şu da var dizinin bence son sezondaki eksik tarafı sanki Dany sırf tatlış olduğundan istila edememiş gibi göstermeleriydi. Ancak gene de bu fazla yeterli ve ayakları yere basan bir sebep değil. Dany dizide olduğu gibi kitapta da gücünü tamamen kullanmaktan kaçınacaktır, ancak bunun yanında ordusunun yenilmez olmaması da etkili olacaktır. Olay sadece ejderhalarda bitmiyor. Ayrıca en basit kaleyi almaktan bile yoksun olan Dothraklar Westeros gibi kaleler diyarında biraz zorlanabilirler. Sonra Dany’nin önemli bir zayıflığı ise düzgün donanmasının olmaması, ya da düzgün daha doğru bir ifadeyle Euron ile kapışacakbir donanmasının olmaması. Vic’in demir donanması ne kadar tutunur bilinmez :D. Ben burada Kuzey donanmasının devreye gireceğini düşünüyorum. Jon Ejdercamı olayından ejderhakayasına göz diker, o sırada orada Greyjoy donanması tarafından zor duruma düşmüş Dany’e yardım eder ve Geyjoy donanması dengelenir bu sayede. Jon da dizide olduğu gibi tamamen dilenci kral durumuna düşmemiş olur.


#7

Vic’in sadece 100 gemilik bir donanması var, Euron ile güzel kapışır ama Demir Adalar donanması illa ki daha büyüktür, buna rağmen bu, Vic’in kimseyi yanına çekemeyeceğini göstermiyor. Bazıları Euron yerine onu isteyebilir, bu durumda Dany’nin Euron’a karşı kalkanı Vic olacaktır, ölmeden gelirse Westeros’a. :slight_smile:

Söylediğin gibi Dothraklar, kale fethedemezler. Bu yüzden kalelerin arkasına saklanan tüm diyar, kurtulur bunlardan ama köyler ve kasabalar için aynısını söyleyemeyiz. Bunlar yağmacı ve tecavüzcü olduğu için(gerçi kim değil ki) Dany aleyhine bir durum olacak, onları durduramayacak bence bu konuda. Halk olumsuz bakacak Dany’e. Fakat açık arazide çarpıştığı zaman süvari ordusu ezer geçer.

Kale meselesinde Lekesizler iş görebilir ama adam dikmekle kale fetih edilmiyor. Dahası Westeros kalelerinin en eskileri (Kışyarı, Fırtına Burnu ve Kaya gibi) fethedilemez gözüyle bakılan yerler. Gerçi her birinin zayıf noktaları var ve öyle yahut böyle aşılamaz değil, biliyoruz ve okuduk da. Yine de kuşatmalar genelde aylar süren bir süreç. Ejderhaları kullanması en akıllıca olanı olur.

Paralı askerler kaypak zaten.

Ejderha Camı meselesinde zaten Jon biliyor, Stannis bahsetti hatta emir verdiğini, çıkarıp buraya getirmelerini söyledi. Elbette kaleyi aldılar ama belki bir ihtimal bir miktar cam şu an kuzey yolunda olabilir ama sanmıyorum ki dizideki gibi bir cam için güneye insin, ben böyle sebeplerle ineceğine fazla ihtimal vermiyorum. Yani başlı başına o sahne bile saçma idi; sen kimsin? Bu kız kim? Nereden gelmiş? Burayı ne biliyor? Buralı adam bile sana deli gözüyle bakarsak o neden bakmasın? Onu da geçtim kanıt yok iken baban bile inanmaz sana, onu ikna edeceğini nasıl düşündün? Gerçi ben iki ölünün dirileceğini ve bunları kanıt olarak kullanacağını düşünüyorum kitaplarda, boş yere konmadılar buz hücresine sonuçta :smiley:


#8

Olabilir ama gene de Vic nasıl düşünürsen düşün daha zayıf kalacaktır. Euron RTE gibi bir şey oldu şuanda :wink:

Ayrıca kitapta boş yere ayrıntı eklenmez. Bir işlevi olmayacaksa neden Kuzey donanması muabbettine girdiler?

Aynen benim de aslında varmak istediğim nokta burasıydı. Meydan savaşlarında ezip geçseler de kale fethedemedikten sonra pratikte çok yararı olmaz. Bu arada yağmalayıp yakıp yıkarlar ve bu durum da halkın nefret etmesine sebep olur.

Hepi topu kaç lekesiz var ki? Hepsiyle iş görmek mümkün değil pek

Sen o işi Martin’e bırak ;). Motivasyon daha iyi işlenecektir.


#9

Ejderhaların yok edilemez olmadıklarını, zarar görebildiklerini üç kez gördük dizide : Dövüş çukurunda, “ikinci ateş tarlası”'nda, Sur’un ötesinde (öldü gitti zaten :sob:)
Daha ne olacaadı? :smile:

Güzel konu olmuş, teşekkürler, emeğine sağlık :kissing_heart:


#10

Doğru düzgün zarar görmediler sadece öldüler aslında.


#11

Vic’in çok zayıf kalacağını sanmıyorum ya, o da iyi bir denizci.

Niye kuzey donanmasını illa Dany’e yardım için kullanılacağını düşünüyorsun ki? Yani Euron delilik edip belki oraya saldırır, savunurlar kendilerini yahut bakarsın ayrı bir delilik LF yüzünden Vadi’den gelir; eskiden birbirlerine karşı savaşırlardı. Nitekim Manderly Hanesinin işi de bir yerde o sahilleri koruyarak düşmanın denizden gelmesine engel olmak değil mi? Ayrıca ticaret gemilerini korumak için de gerekli.

8 bin tane kaldı sanırım, aklımda böyle kalmış.

Bırakıyoruz zaten, göreceğiz :slight_smile:

Sur ötesini sayma, onlar WW; silahları her şeyi yok edebilir neredeyse. :slight_smile: Ya bazı insanlar ejderhaları yenilmez, yok edilemez; onu kullandın mı uuuuuuuuuu her şeyi elde edebilirsin, üstüne ww saldırılarında on numara silah olur… düşüncesinde ama her geçen gün ateş ejderhalarının ww karşısında kafalarda yansıdığı kadar etki gösteremeyeceğini düşünmeye başlıyorum. İnsanlar tarafından bile rahatlıkla öldürülebilen, kötü hava koşullarında yere çakılan yaratıklara nükleer silah gözüyle bakmak abartılı gelmeye başlıyor. Hele de onlar tarafından da başka ejderha çıkarsa; buz ejderhaları 3 kat büyük ateşlerden. Bununla ilgili başlık açacağım inşallah.

Rica ederim canım. :smiling_face_with_three_hearts:

:rofl::rofl::rofl:

Yalnız biriniz bile çıkıp Yeniay, 4. madde nerede? Yedin mi? diye sormuyorsunuz. Bekircem demese fark etmeyeceğim. :smiley: 4. madde de eklendi. Coğrafi şeylerden bahsetmiştim dedim kısım 4. madde imiş meğerse hihihihi


#12

İyi bir denizci ama maalesef Euron’un yanında çok sönük kalıyor. Euron Greyjoy’un arkasında Demirdoğumlular var, üstelik evleviyet açısından bakarsak Euron Victorian’dan daha büyük. Adamın sihirbazları var, arthifactları var. Onu geçtim Demirdoğumlular şeker oğlanlar değil. İstedikleri şey yağma yakma yıkma tecavüz. Euron onları buna veriyor. Bir de karşısında kim var? Ben yağmayı yasaklayacağım yağma kötü bir şey taam mı diyen Dany’nin yanında saf tutmuş Vic. Üzgünüm başarı şansı oldukça az. Zaten ben kemik noktalarda diziyi baz alma taraftarıyım dizide Vic’in işlevi Yara’ya verirdi Euron da ezdi geçti Yara’yı.

Yani Euron’a karşı kardeşleri bazında kötü bir bakış açısı var ama bunun sebebi birinin karısına tecavüz etmesi, diğerine de çocukken tecavüz etmesiydi. Euron’un tüm demirdoğumlulara tecavüz ettiğini sanmıyorum :smiley:

Çünkü Kuzey eninde sonunda Jon aracılığıyla Dany ile birleşecek. Yani ortak düşmanlar, birlikte hareket etme falan. Söylediğin alternatiflerin gerçekleşme olasılığı zayıf. Donanma’nın inşa sebebi denizden üstünlüğü ele geçirmekti. Manderly donanma inşa ederken birkaç sene içinde aynı anda Dragonstone ve Kralın şehrine çıkarma yapacak bir donanmamız olur diyordu. Her göndermeyi yalayıp yutan birisin bunu da görmezden gelme bence :wink:


#13

Dany ne zaman böyle söyledi? Dizide söyledi, kitapta böyle bir şey demedi diye biliyorum. Yaşadığı evrende böyle bir realite mümkün değil, böyle şeyler diyorsa boş hayaller görüyor. :smiley: Dothraklar başlı başına zaten yağmacı. Anlaştık zaten bu konuda ve Vic de asla yaşam tarzından geçit verecek bir adam değil. Yok, belki Euron kadar üstün bir konumda olmayabilir ama onunla kapışacak biri… Euron’u zorlar. Rahip kardeşi bile Euron için tehdit hale gelmiş ise Vic. hayli hayli gelir bence.

Nitekim o da kurtulmayı başarır ise Euron’un elinden, zaten inancı kullanarak Vic tarafına adam da çekebilir. Hem Euron değil miydi Dany’yi kendime eş alacam, ittifak edecem ve üstüne 3 ejderhası var kızın… Eee Vic bu kızı yanına çekmiş şekilde gelirse, demirdoğumlular için büyük bir artı olmaz mı?

Vallahi hatırlamıyorum. :rofl: Davos povda mı dedi? Ben o kısımlara bir daha bakayım.


#14

Bak olay savaş sırasında yağmayı yasaklatmak değil, bir yaşam tarzı olan yağmayı yasaklatmak. Savaş sırasında yağma yapılır, senin de dediğin gibi o çağlar için bir savaş kuralı. Ama mesele motto olarak ekin ekmeyiz’i benimseyip balık tutmaya ya da avlanmaya gidiyormuş gibi yağma yapmak. Zaten Demirdoğumluların eski usül eski usül dedikleri şey bu. Yedi krallıktan bağımsız olmayı isteme sebepleri de. Tarihte sırf bu yüzden kaç kere Targaryenlerle karşı karşıya gelmiş, hatta Rheanys’in uyarısıyla bu konuda yasaklar konulmuş bir aile. Sence Daenerys tamam eski usulü devam ettirin koçlarım gücünüz yettiğince yağma yapın der mi? :D. Kimse demez.

Bunu bir de ejderhalara söyle

Zaten onu zorlamaz demiyorum. Ama Euron üstünlüğü ele geçirir. Şurası kesin ve net ki Victorian’ın demir donanması Euron’a karşı tek başına denge unsuru olamaz. Hayır hepsini geçtim sayı üstünlüğü var.

Bu biraz şuna benzedi, biz neden YPG’ye karşı operasyon yapıyoruz? Gerçekten Suriye’nin Kuzeyinde olan bir avuç çapulcu’nun Türkiye’ye ne zararı olabilir? Ülkeyi tamamen yıkacak değil. Ancak gene de operasyon çekiyoruz. Neden? Çünkü orada güçlenmesi ülkedeki terör örgütünün güçlenmesine ve daha fazla şehit artı bomba patlamasına sebep olabilir. Şimdi olmasa da orada Kürt devletinin kurulması uzun vadede ülkede ciddi problemlere sebep olabilir. Yani varmak istediğim nokta YPG’ye operasyon çekiyoruz, bizim için sorun olabilecek bir örgüt. Ama bu YPG’den aşırı tırstığımız, aman Allah çok büyük rakip gördüğümüz anlamına gelmez :D. Euron ve kardeşleri için de benzeri durumlar geçerli. Aeron’un yapabileceği şeyler sıkıntı, orada bir muhalefet oluşturabilir gerği yok uğraşmanın. Zaten olaya daha minör ölçekte baktığımız zaman Aeron lordlardan umudu kesip halkı ayaklandırmanın yollarını aramaya başlamıştı.

Victorian’ın Dany ile evleneceğini hiç zannetmiyorum :D. Victorian bir şekilde boyun eğse bile kral özgürlük için savaşırken demir tahta diz çöken adam olur en fazla insanların gözünde.

Ayrıca inanç diyorsun da bu gerçekten ne kadar etkili? Euron ne yapıyor sanki? Boğulmuş rahip mi kesiyor? Alevli bir dine mi inanmaya başladı? Ya da 7 Dothrak inancı karması bir kraliçeye diz çökmek mi üzere?

Donanma ilk defa inşa edilirken. Bran povunda olması lazım. Hatta Bran heyecanlanıp evet lan ayaklarım yok ama gemi kontrol etmek için ayaklara da ihtiyaç yok falan diye hayal kurmuştu. Donanma amirali Brandon Stak, hiç fena durmuyor :smiley:


#15

Anladım ama zaten Euron, Dany ile evlenmeyi vaat ettiğinde de Demirdoğumlular “iyi de böyle böyle” diyerek, senin söylediklerini söyleyip düşünmüş müydü? Euron deyince alkış, Vic. tarafına çekince “ama şöyle böyle” mi olacak demir doğumlular için?

Elbette denge olamaz tamamen ama en azından bir süre uğraştırır ve o sırada da Dany’e zaman kazandırabilir. Sonuçta iyi kötü Menzil de Euron’a karşı mücadelesini sürdürür gibime geliyor. Euron’un da başı tamamen boşta kalmaz.

Eee tamam ben de bu yüzden diyorum zaten. Buna sebep verebilecek bir adamdı, Vic. için en başta ne dedim? Demirdoğumluların bazılarını yanına çekebilir belki, dedim.

Evleneceğini söylemedim ki zaten. Dany ile ittifak yapmak için gidiyor, istediği şekilde (evlilik) olmasa da o ittifakı alacaktır.

Onu rahip kardeşe sormak gerek, onun ileride tehdit olacağını düşündüğü için alıkoyduğunu kabul ettiğine göre demek ki insanları ona karşı çevirmek için elinde argümanları olan biri. Ayrıca adam rahip “bu herif dinsiz, ilahsız” dese “yalancısın” mı dicekler?

Hmm nokta atışı yapmam için kesin bir hedef göstermen gerek, bulamam ki böyle :slight_smile:


#16

Euron Greyjoy’un iddia ettiği şey:

Dany karım olacak, ama asıl kral ben olacağım, ejderleri de benim olacak, tüm diyarı yakıp yıkacağız, demirdoğumlular her yere hakim olacak!!!

Şu değil

Ejderha kraliçesine diz çökeceğiz, belki yanında savaşırken hain lordların toprakları yağmalanır ama aynı tas aynı hamam devam edecek.

Şimdi Vic’in düşüncesi Euron’un ilk düşüncesi gibi. Yani kısaca Dany’nin Khal Drogosu olmayı hedefliyorlar. Ama Dany bu saatten sonra yeni bir Khal Drogo’ya sahip olmaz. Yani kısaca olmaz o iş. Gerçekten Vic Euron’un hedefini yerine getirse senin de dediğin gibi Demirdoğumlular çok kan kaybeder. Ama olmaz öyle

Sen de bilirsin ama savaşlarda en az ordu kadar donanma da önemli. Şimdi diyelim Dany lekesizleri, Dothrakları yığdı Westeros’a. Kendisi de bir yandan Ejderhakayasında. Ama Euron donanmayı yendi, Dragonstone’u kuşattı. Karadaki ordusu donanma olmadan nasıl imdada yetişecek? En fazla ejderine atlayıp karaya geçer ama muhtemelen maiyetini, o çok değer verdiği Missandei’sini falan bırakmak istemez. Yani Dany’nin bir süre yem niyetine oyalacak bir donanmaya değil denk bir donanmaya ihtiyacı var.

Çok ufak bir kısmını belki o da. Euron’un ayaklarında çivi olacak kadar.

Dany ile ittifak olsa bile Vic’in şartlarında olmaz. Eski usül gelsin yağma yaparım. Hatta teknik olarak Cersei’ye diz çökmesinden farkı yok.

Ama kardeşi ve Vic ayrı. Kardeşinin olayını değerlendirirken şartları da göz önünde bulundur. Aeron zaten bunu denedi. Dinsiz imansız diyerek. Ama lordlar Euron’u seçti. Aeron’un sonraki hedefi ise halkı kışkırtmaktı. Victorian bunu nasıl yapabilir? Demiradalara gidip tanrısız bu diye propaganda mı yapacak?

Ben senin kadar çalışkan değilim. Üşeniyorum. Ama Wyman Manderly’nin ilk gözüktüğü pov olabilir.

Üşengeçliğimi yendim buyur

Darphaneye ek olarak Kral Robb için bir savaş donanması kurulması gerektiğini söyledi. “Yüzyıllardır denizde kuvvetli değiliz. Yangın Brandon babasına ait gemileri ateşe verdiğinden beri. Bana gerekli altın sikkeleri verin ve bir yıl içinde Ejderha Kayası’yla Kral Toprakları’na aynı anda
çıkarma yapabilecek bir donanma kurayım.”


#17

Asshai’ye giden Corlys Velaryon olmalı başka giden yok zaten ama Asshai’nin ardına geçip Essos’un doğu sahilini görmesi ilk kez burada geçiyor. Dany’nin batıdan westerosa gelme ihtimalini daha da arttırdı bu benim için.


#18

Sence direkt Kuzeye, yiğeninin yanına gidebilir mi?

Quaithe ne demişti

Batı için doğu
Kuzey için güney

Yani kısacası Westeros’un Kuzeybatısı. Orada ejder noktası mı ne öyle bir toprak da vardı sanki.

Bir de ben açıkçası dizideki kurguyu sevmiyorum. Yani Jon’un dilenci kral gibi Dany’nin yanına gitmesi, ona diz çökmesi falan. Her ne kadar DD ikisi eşit falan dese de biraz lafta kaldı sanki. Benim hayal ettiğim şey iki eşit gücün bir araya gelip müttefik olması.


#19

Benim de aklımdan Deniz Ejderi Burnu geçiyordu tam, oradan gelebilir. Belki de oranın adı bu yüzden böyledir.

DD’nin dediği hiçbir şeyin benim için önemi yok hatta direk ikisi umurumda bile değil.


#20

Gayet değişik bir kurgu olur gerçekten. Bu arada Tyrion’da Batıdan Casterly Kayasına dalar.

Ayrıca şimdi hatırladım da kehanetin aslında başka bir kısmı daha vardı:

“Işığa dokunmak için gölgeyi geçmelisin”

En Doğuda ne var? Gölge dağları

Westeros’un en batısında ne var?

Işık adası.

Ayrıca Quaithe oraya git gerçekleri gör falan diyordu. Gerçeklerden birisi yiğenle ilgiliyse ya :D.

Neyse diziciler ve uçtunculae yatmışken hazır böylesi güzel olue bence gerçekten.