Ateş ve Kan Kitabından Öğrenilen 10 Şey

asoiaf
fire-and-blood
house-targaryen

O ada önemli oradan gelirse Euron vs Dany savaşı görebiliriz o civarda kraken çıkıp Dany’nin ejderhalardan birini devirirse muhteşem olur.

Yani kısacası Vic’in Dany’den neler koparabileceğine göre Euron karşısındaki durumu iyi/kötü olarak belirlenecek.

Fakat yok. Vic eğer yetersiz kalacak ise o zaman dizide olduğu gibi bir sürü mağlubiyet bekliyor onu, gerçi öyle yahut böyle de olacak bu mağlubiyetler kehanetlere göre.

Aslında muhtemelen Altın Mürettebat’ı getiren ve Dany’i getirecek gemiler donanma açısından sayısal denklik sağlayacaktır ama oraya yığılacak askerlerin “denizci” olmadığı da aşikar. Yine de tamamen etkisiz olmasını da beklemem, eğer Vic ve 100 gemisi öncülük edip, iyi taktikler uygularsa yine Euron’ı terletebilir. Yani sonuçta Vic’in Dany tarafına gönderilme sebebi olmalı, yazar tarafından değil mi? Bir işine yaramayacağını düşünemeyiz.

Hem menzil donanması (her ne kadar 6. kitapta hezimete uğrayacak gibi görünse de) da var. Bunun dışında şu Valeryon piçini ve çaldığı gemileri unutmayalım, bu adamlar denizci hane.

Yani aslında gemi + denizci bakımında güneyde bir çok faydalı kişi bulacaktır Dany, Manderly donanmasına ihtiyacı yok.

Zaten sanmıyorum ki Dany geldiği zaman “haydi hemen ittifak yapalım” moduna girecekler kuzeyle. Bence o aşamaya gelene kadar Euron yapacağını yapar.

Sen yanlış anladın. Şimdi Euron’dan herkes sürekli “mutlu” mu olacak? Böyle bir yönetim gördün mü? İlla bir şeyleri fark eden, rahatsızlık duyacak kişiler olacaktır… Bunun dışında Vic’i sevenler de vardır… Kardeşi halkı kışkırtabilecek kadar etki sahibi ise Vic bir onun kadar olamıyor mu? Bir de kaçmayı başarırsa Aeron muydu adı ne, Vic’e artı olur hatta bu öğrense, Vic kurtarmaya kalkabilir kardeşini. Sonuç olarak birlikte de kendi taraflarına adam devşirebilirler.

Hangi pov? Yalnız bir şey diyeceğim; adam “güçlü değiliz” diyor ve “para ver, yapalım” diyor. Eeee Robb vermiş mi? Yapılmış mı? Robb kral olup, ölmesinin üstünden en az bir sene geçti.

Olabilir aslında, evet. Dany 7. kitapta anca gelecek ise 6. kitap boyunca Meeren savaşı sonrası dönüş macerasını okuyabiliriz.

Sanki değil, baya baya lafta kaldı. Getirdiler şöyle bir atar yaptı oğlan sonra fino köpeği gibi “kraliçe kraliçe, majesteleri” diyerek dolandı… Dany ise “jon jon” diyor. Çok eşitler, zaten işareti buradan çakmışlar; diz çöken biri nasıl eşit olur be? DD’nin suratına tüküreyim.

Hahahaha sakin ol abla :joy:

Olamam kardeş :joy::joy::joy:

Aynen öyle ve fazla taviz alabileceğini zannetmiyorum.

Zaten daha geçen gün sırf mağlubiyet lazım ihanet lazım diye Tyrion’u hain ilan etmedin mi? :D. Dany zaten kolayca alamaz Westeros’u. Durum tersi olsa kitap hemen biter. Ya bazı zayıflıkları olacak ya da dizinin son sezonunda olduğu gibi Cersei’yi lanet olası bir dahi yapacaklar.

Bir işe yaramayacak değil, bir işe yarar, Euron’u terletir ama o kadar. Dany’nin direkt yem olmasını engeller. Zaten seri gidişatına bakıldığında genelde eski neslin aradan çekildiğini ve yeni neslin parladığını görüyoruz. Starklardan Stark çocukları, Dorne’da Arrienne, Demirdoğumlularda Asha ve ne kadar sevmesem de Theon gibi gibi.

İşte menzil donanmaso Euron tarafından yok edilecek muhtemelen :smiley:

Valeryon donanması var ama orası biraz karışık çocuk ne yapacak belli değil.

Nasıl hala ihtiyacı yok diyorsun anlamıyorum ki? Yani Euron haterı falan mısın :smiley:

Victorian’ın elinde 100 gemi var. YÜZ.

Euron’un ise bin civarı dar gemisi var.

Yani nereden bakarsan bak Euron karşısında Victorian’ın hiç şansı yok üzgünüm.

Herkes sürekli mutlu olmayacak, ama madem öyle neden insanların Euron yerine Victorian’ı destekleyeceğini açıklaman gerekiyor.

Ancak böyle bir sebep yok işte. Sadece şu din mevzusu var o kadar. Ama onun da Lordların taktığı söylenemez. Aeron’un yapmak istediği şey lordları ikna etmek değildi. Onu zaten denedi kaptanlar konseyinde. Aeron’un yapmak istediği şey halka inmek, boğulmuş rahip title ile halkı kışkırtmaktı. Ancak bunu yapamadı işte. Zaten bu kışkırtma da ne kadar etkili olurdu orası belli değil. Victorian da Asha da bir şeyler deneyecek ama çok bir şey çıkmaz oradan diye düşünüyordu. Şimdi Victorian ne yapacak? Gizlice demiradalara sızıp halkı mı kışkırtacak?

Davos povunda aynı şekilde gemilerin yapıldığını görüyordu Davos.

Söyledim ya az önce? Wyman Manderly’nin ilk defa gözüktüğü pov. İkinci kitapta bran povlarından birisi.

İşte ben de bu yüzden bazı zayıflıkların olacağını düşünüyorum ve bu zayıflıklara bir şekilde Jon’un çare olabileceğini ve bu sayede eşit olabileceklerini. Dany’e sağdan soldan donanma yağabilir hiç belli olmaz. Ama şuanda görünürde bu var ve Westeros’un tüm donanmaları birbirini yerken orada koca bir Kuzey donanması inşa ediliyor. Bu yüzden donanma burada kullanılır diyorum ama sen yok diyorsun. Hayır anlamadım Duygu hesabını falan mı hackledi :D. Onunla tartışıyormuş gibi hissediyorum çünkü. Arada milet çakmasın diye diziye falan sövüyordur belki de :stuck_out_tongue:

Bir sey daha çikti ortaya… Bir Daenerys daha varmis.
Kral Jaehaerys I ve Kraliçe Alysanne’in ikinci çocuklari.
Aslinda zaten bilinen 13 çocuktan biri. Hatta Aeryn olarak geçiyordu wikilerde ama aslinda Daenerys’mis, ingilizce wiki’de düzenlendi sayfa, Aeryn’in sayfasi artik Daenerys sayfasina yönlendiriliyor. Bu arada tabi bizim vikide Aeryn sayfasinda da yanlislik var, yani tabi öncelikle öyle biri yok, Daenerys o, ve altinci çocuk degil, ikinci çocuk oluyor dolayisiyla. Ingilizce vikide de önceden altinci çocuk diye geçiyorsa bir sey diyemem tabi :grin:
Neyse bu karakterin yanlis bir ismi vardi ve bir hikayesi yoktu, ama Fire and Blood kitabiyle ortaya çikarmis Martin.

Kisaca hikayesini özet geçeyim :

FS 53’de, Kral Sehrinde dogmus. Mutlu, merakli, korkusuz bir çocukmus, onu taniyanlar için bir neseymis. Hayat dolu ve sürekli gülümsermis. Genelde çamur ve otlarla kapli olurmus. “Diyarin sevgilisi” ve büyük bir güzellik olarak görülür, kabul edilirmis. Hatta FS 55’de, Blackhaven’dan Ser Simon Dondarrion tarafindan Ask ve Güzellik Kraliçesi ilan edilmis.
(Neyse çok daha fazla detaya girmeden…)
Ilk çocuklari Aegon öldügü için (FS 52’de), Kraliçe Alysanne kizi Daenerys’i vâris ilan etmek istemis çünkü en büyük çocuk olarak bu onun hakkiymis (o sirada ondan küçük iki erkek kardesi var, Aemon ve Baelon), ama Jaehaerys Daenerys’in bir kiz olmasi sebebiyle bu duruma sicak bakmiyormus, onun için vâris Aemon’mus. Hatta Alysanne’a Daenerys’in zaten ileride Aemon ile evlenecegini, bu sayede Kraliçe olacagini söylemis ve bu cevap Alysanne’in hiç hosuna gitmemis. Bu da tabi Kral ve Kraliçe arasinda gerginlik yaratmis. Bu arada ufak bir parantez… Bu olay Alysanne’in oglu Baelon’un degil, torunu Rhaenys’in (büyük oglu Aemon’un kizi) vâris olmasi gerektigini söyledigi ve Jaehaerys’in buna karsi çiktigi olayi getiriyor akillara biliyorum, benim de önce kafam karisti, “ben bunu bir yerden hatirliyorum” dedim ama ikisi ayri olaylar. Neyse bu durum gerginlik yaratmis, tartisma konusu olmus Kral ve Kraliçe arasinda, ta ki Daenerys 6 yasinda hayatini kaybene kadar (hastalanmis, hemde hep saglikli bir çocuk olarak tanimlanmasina ragmen, hastalanmis ve herkes elinden geleni yaptigi halde durumu hep kötülesmis). Onun ölümünden sonra Kraliçe Alysanne konseylere katilmayi birakmis, uzun süre de kizinin ölümünün acisini çekmis, hatta Daenerys’in ölümünden sonra dogan Alyssa’ya baktiginda aglarmis çünkü kiz Daenerys’e benziyormus.

Wiki sayfasi burada.
Cevirip bizim Viki’ye ekleyebilirim.

Martin değişiklik yapmış, ilginç. Teşekkür ederiz efem, çeviri ekibine iş düşmüş. :slight_smile:

Yalnız aklıma şimdi ne geldi, biliyor musun? Ahahhaha sinir olacaksın bak, Duygu. :joy:

Olasılık üzerinden gidiyor fikrim elbette ama… Şimdi GRRM niye ismi değiştirdi de Dany yaptı? Ne gerek vardı?

Biz Jon’un isminin Aemon olabileceğini tahmin etmiştik. Gerek prensin amcasını çok sevmesi gerekse Jon’un kahramanlarından birinin ejderha şövalye olması dolayısı ile. Kardeşi Aegon var iken 2. Aegon saçma kaçar, diye yorumladık.

Bu hikayede de Dany, yaşça en büyük olunca AEGON öldüğü için (burada onu Jon’un kardeşine başlayabiliriz belki ) varis olsun, denmiş. Şimdi ise Dany, (yaşça küçük olsa da Jon ve çakma Egg’den) abilerinden sonra geldiği ve dahası koca orduyu ardına alıp geldiği için tahtta hak sahibi olduğunu söylemesi ve varis ilan etmesi kendisini falan biraz benzeşme yaşıyor. Fakat diğer yandan erkek olan taht sahibi Jon var. Neyse sonuç olarak Dany ön plana çıkıp tahta oturtulmaya çalışılırken hatta ya sen yeğeninle evlen moduna sokulacak iken tak ölüp gidebilir… Yani buna foreshadowing olabilir. :crazy_face: Sonuç taht zaten en baştan beri hak sahibi olan Aemon(Jon)’a kalır, rakipsiz. :grin::grin::grin:

Jon’un isminin Aemon olduğunu bile bilmeden teori üretmek… :smile:

Neyse hadi bunu boşvereyim; bakış açısı Ayça! Dün ben bu bilgiyi Üçün Çocuğu / Martin’in “Üç” Kuralı isimli bir teori / analiz yazısını okurken öğrendim.
Hatta başta epey kafam karıştı, üçüncü Dany nereden çıktı diye. Ama özetle o analizde, teoride üç Daenerys arasında bağ oluşturulmuş ve sonuç bizim Dany’nin taht’a oturacağı.

Bakış açısı, bu tip konularda isteyen kötü sonuç elde eder, isteyen iyi sonuç. “İstediğin yere çek” konuları bunlar.

Değişen tek şey de bu değil bu arada, en azından anladığım kadarıyla. Elio’nun dediğine göre, Martin’in Kral Jaehaerys I’in çocukları ile ilgili yeni fikirleri olmuş ve onların doğum sıralamasında da değişiklik yapmış.

İsim değişikliği konusunda, ben o bahsettiğim teoriye tam inanmıyorum, dediğim gibi, nereye çekersen oraya gelir bu konu. Ama o teoride çok enteresan bir nokta var… Martin’in üç Daenerys olmasına ihtiyaç duyduğu olasılığı. Tüm o üç muhabbetleri, Dany’ye söylenen “Üçün cocuğu” sözü… Dany üçüncü çocuk, ve bu değişiklik ile Targaryen hanedanındaki üçüncü Daenerys oluyor. Ve bu da, bu yönde ilgi çekiyor.
Dolayısıyla o teoride, analizde, sonuç için bir şey diyemem ama izlenilen yol doğru. Üç konseptini düşünüp incelemek lazım, yani tüm Daenerys’leri hesaba katmak.

3 Daenerys meselesi hoşuma gitti. Öte yandan ikinci Daenerys’in Daemon’un sevdiceği olduğunu unutmamak lazım. Şimdi çok ayrıntı vermek de istemiyorum ama Daemon isyanıyla günümüz arasında bazı paralel noktalar var.

Işte Daemon’a da biraz değinmiş sanırım teori sahibi. Belki çevirip paylaşırım burada, bakayım.

Örnek olarak söyler misin ne tür paralellikler var ?

[quote=“Starkgaryen, post:28, topic:11850”]
Jon’un isminin Aemon olduğunu bile bilmeden teori üretmek… :smile: [/]

Ben gayet net bir şekilde taaaa en başta belirtmişim zaten; “fikrim, kuram OLASILIK üzerine kurulu.” diye… o da zaten Jon’un ismi. Sanki yazınca bunları %100 yahut çok çok yüksek ihtimal çıkacak, havası verdiğimi sanmam. Konuşuyoruz sonuçta. :smiley:

Dediğin gibi çek çekebildiğin yere; sonuçta ilk aklıma gelen bu oldu; isimler üzerinden gittim… Elbette ki başka bir Dany eklemiş olması dikkate değer, zaten kuram çıkarma sebebi insanların da hemen bu sebeple. Ekledi, demek bir sebep var. Nedir? Ya foreshadowing veriyor, oturmayacak ölecek ya da senin dediğin 3 Dany muhabbeti ile ilgili önemli bir şey var. Veya çok başka bir şey…

Deamon meselesi nedir, merak ettim. Bağlantı…?

Aslına bakarsanız çok net şeylere sahip değiliz. Biraz da o yüzden çok derine inmek istemedim. Ama soruyorsunuz madem

O dönemki isyan sebebi Daeron’un kraliçenin kral muhafızıyla olan zinasından çıktığı iddiasıydı

Benzer iddia günümüzde de var

Daemon’un sevdiceği Daenerys

Jon’un da sevdiceği Daenerys

Daemon piç olarak büyüyen, başta babası belli olmayıp sonradan açıklanan biriydi. Sonrasında isyan etti

Jon da piç olarak büyüdü, babası açıklanmadı başlarda ama açıklanacak, isyan edecek sonrasında taht için.

Aslında bunlar çok önemli şeyler değil ama benim Blackfyre teorim tutarsa asıl o zaman anlamlı olmuş olacak.

Yine az bağlantı var ama tam oturtamadım. Ya hala abla diyesim geliyor arada djendıwnxıeb

:unamused:

Yalnız genelde açığa çıktığına dua et, aksi takdirde abla deme lazım olurla girip birazcık troll yapabilirdim alaldş

Valla öyle abi, beni biraz işletsen aşırı komik olurdu zkwjzkwj

Belirtmişsin evet, gözümden kaçmış, çok özür dilerim :confused:

Bu arada bu değişiklik Buz ve Ateşin Dünyası ile Ateş ve Kan kitaplarının çıkışı arasında, yanılmıyorsam işte 2014-2018 yılları arasında yapılmış. Aeryn’in varlığını da ilk BvAD’daki Targaryen soyağacında öğreniyoruz, daha önce hiçbir yerde adı geçmiyor benim bildiğim kadarıyla.

Anladım, dizi üzerinden gittiniz biraz. Yine de sonuca ulaşamadım. Olsun, bir fikir bu da.

Sen @alpaltu, Ömer’i kadın mı sandın? ahahahahhahahah
Olur böyle şeyler. Yıllar evvel, sanal alem hep tarla; sadece forum ve özel sohbet siteleri mevcutken bir tanesine davetle üye olmuştum, kızın biri zorla beni erkek bellemişti. “Sen erkeksin, ben anlarım. Yazım dilinden belli.” diye. Hey Allah’ım, ne kastıydı beni. Kendimden şüpheye düşürecekti illa :smiley:

:heart:

Hmm. Vardır bizim tontişin aklında bir şey illa. :smiley: Yahut hiçbir mana aramamak gerek, topu toplam bir tane Dany vardı, bu kadar az olmasın bir sürü şu bu ismi var, bir tane daha ekleyelim bile demiş olabilir. Öyle hale geldik ki el mahkum, minnacık söz etse kuram kasıyoruz. Fire and Blood kitabı tanıtımlarında “Aegon tehdidi görmüş de birleştirmiş diyenler var.” dedi… dedikoducu gibi, ortalığı karıştırdı, konuştuk da konuştuk. :smiley:

Beni Duygu, @Starkgaryen ‘i de Ömer zannediyormuş :S

Ama hocam seni pek çok kişi erkek zannediyor yazım şeklinden de ST’nin kız olduğu 50 kilometreden belli bence

Ya aslında Starkgaryen i sanmadım onu orada ortam komedi olsun diye dedim :smiley: şimdi tam eskiden sandığım şeyi söylüyorum. baktım millet birine Ömer diyor ve Duygu diyor seni Duygu sandım Seher’i Ömer sandım. İkinizde de Targaryen sancağı olunca da karıştı tabi :smiley: