Ateş ve Kan Kitabından Öğrenilen 10 Şey

asoiaf
fire-and-blood
house-targaryen

Benim başıma bir kez geldi. Başka kim var, buradan sanan da mı var? :smiley:

O da güzel. :rofl:

Discordda konuşurken abla dedim dkendlenx

Senin kafa gitmiş bayağı hocam df

Abim haklısın valla ya :smiley: Asoiaf yüzüne gördüğüm rüyayı da anlattım resmen kafayı yedim :smiley:

Arya konunda şöyle bir ifade var:

Jon Arya’nın saçını okşayınca Arya kızardı, benim de iki abim var hiç öyle olmuyor çok saçma demişsin

Ben de herif direkt moto mot çeviri yapmış, en azından böyle kişiliğinden örnek veren örnekleri çevirseymiş diye düşünmüştüm skslddm. O zaman bile senin erkek olduğunu copy paste yaptığını düşünmüşüm

Ya kötü de olmadı be. Eğlence çıktı güldük falan güzel oldu :smiley:

Eskiden tek Targeryan Savunucusu @Starkgaryen di; paragraflarca savunurdu. Ama yan kitaplara geçenler Targeryan popülerliğini artırdı bu forum için. Aslında lanister lobisi daha kalabalık ama şuan aktif değiller.

O kadar bilgim yok açıkçası. Sadece teorilere bakıp cevap verip çıkıyorum birileriyle sohbetim olmadığı için olaylara da uzak kalıyorum.

ahahahhahahah itiraflara gel. :smiley: :smiley: :smiley: Gerçi benim de eskilerden, kız mı erkek mi olduğunu hala bilemediğim; erkek sandığım ama aslında kız olduğundan şüphe ettiğim kişiler var. Misal svurgun, cinsiyeti ne bunun ya? :smiley: Neyse cinsiyet konusunu kapatalım artık, dağıldı başlık. :smiley:

Lannisterların Tyrion’u Cersei’si Jaime’si

Starkların Arya’sı Bran’ı Ned’i…

Ama güncel seride Targaryen hanesinin tek temsilcisi Daenerys. O da herkesin sevebileceği bir karakter değil. Ama yan kitaplara geçip, tarihi okuyup, Jaeherys, Daemon gibi karakterleri tanıyıp, Egg’in yanağını sıkanların Targaryen sevmemesi zordur biraz.

Gerçi mod ablalar şimdi banlayacak ama aslında konu Targlarla ilgili. Her ne kadar çıkış kaynağı farklı da olsa çok da konu dışı sayılmaz asldldşf

Targaryen hanesi çok sevdiğim bir hane değil ama Daemon a bayılıyorum. Mükemmel bir adam.

Bir tane mi?
Iki Dany vardi. Bizim Daenerys ve birde Iyi Kral Daeron II’nin kiz kardesi olan, Maron Martell ile evlenen, ugruna Dorne’daki Su Bahçelerinin insa edildigi Daenerys.
Simdi, Kral Jaehaerys I’in kizi ile birlikte, üç oldu.

Teori de buradan çikiyor iste, “üç” mevzusu, tabi ek olarak bu üç Daenerys’in karsilastirilmasi, analizi sonucu.
Teoriyi çevirecegim de, çeviri moduna giremiyorum bir türlü :smile:

Yok, yani bizim Dany dışında tarihte 1 tane var, onu demek istedim. :joy:

Çevirirsin çevirir :slight_smile:

Wuhuuuu! Ben bu kismi çok yanlis anlamisim millet :smile:
Bu konuda sadece göz gezdirip yeterince arastirmadan bilgi aktarirsam olacagi bu.

Neyse, su an yeni Daenerys’in hikayesinin çevirisini yapiyorum, bitmek üzere hatta ama bugün ekleyebilir miyim viki’ye emin degilim. Ama çeviriyorum yani, tamamdir :smile:

Yani bize söylediğin her şey yalannnnmıııı? :smiley:

Yok tam yalan değil, yanlış anlaşılma sadece.

Daenerys’in hikayesinde bir yanlışlık yok.
O alıntı yaptığım kısımda yanlışlıklar var. Mesela Aeryn’in ismi Daenerys olmamış sadece, Aeryn karakteri komple kaldırılmış gibi daha çok. Aeryn bir erkek, altıncı çocukmuş, o karakteri silip yerine ikinci çocuk olan prenses Daenerys konmuş. Veya bir hikayesi yoktu, eksikti, Martin şimdi tamamladı demişim, öyle de değil bu durumda doğal olarak. Ve tabi Aeryn konusunda bizim vikide de hata var falan demiştim ya, aslında eski versiyona göre yokmuş. O tarz :smile:

Çok enteresan şeyler var yalnız.
Hiç duymadığımız bir hastalık, sonra Ejderha Muhafızları diye çevirebileceğim bir birlik ve son olarak Kral Jaehaerys’in yarattığı, ortaya attığı İstisnacılık Öğreti’si / Doktrini. Bu sonuncu şahane :smile:

O adam zaten baya baya üstünlük doktirini atan kişiymiş, ne kadar iyi kral tartışılır yani :smiley:

???

Hep seri bitince şöyle sırf kraliyete bağlı düzenli ordu olsun, böyle arada lordların kafasına kafasına vursun istemiştim. Buna benzer bir şey mi?

Yok öyle bir şey değil. Ejderha Kayasında ejderhaların (anladığım kadarıyla yeni doğanların) ‘tutulduğu’ yerde duran, onları koruyan bir birlik. Ayrıca Kral Şehrindeki ejderhalar için de var bir birlik. Kapıda nöbet tutuyorlar yani, olay bu gibi.

Beklediğim kitaplar arasında… :slight_smile: