Atiye: İkinci Türk Netflix Dizisi

Az önce ortam biraz gerildi (mevzuyu ben başlattığım için biraz benim suçum) O sebeple konuyu dağıtıp yumuşatalım.

Hakan: Muhafız’dan sonraki yeni Türk Netflix dizisi olan Atiye üç gün sonra yayınlanacak. Fragmanları aşağıya koydum, belki izlemeyen vardır.

Sizce nasıl olacak? Bu sefer başarabilecek miyiz? Ve dizi Göbeklitepe’yi bize tanıtmayı başarabilecek mi?

1 Beğeni

Oyuncu seçiminin ne kadar önemli olduğunu Witcher’da gördük… En güzel dizi/filmi bile hiç edebiliyor. Bir de burada ana karakter; Beren Saat kendi çapında yeteneği olan bir oyuncu olabilir (ki şahsen hep aynı tipleme ile karşıma çıktığı için bilemiyorum da) ama “fantastik” deyince şu kardeşimizin yüzünde bunu alamıyorum. Yani kafamda oturmuyor Beren ve fantastik. Fragmanı izlemedim bile bunu görünce, o derece itici geldi dizi, düşün.

1 Beğeni

Yani cast olarak kaliteli oyuncular seçilmiş, konu ilginç ama bir olmamışlık var… Ben Osmanlı dizisini bekliyorum açıkçası Netflix’in, ondan bayağı umutluyum. Cast olmuş, fantastik ögeler olmadığından büyük bir iddia yok, dizi İngilizce olacak ve Osmanlı’nın yansıtılmasında bizim ülkenin senaristleri iyi bence, ilginçleştiriyorlar. Umarım Atiye de tutar, umarım biraz “uluslararası” açılır, ama pek sanmıyorum ben.:confused:

2 Beğeni

Osmanlı dizisi dediğin yeni çıkacak olan ise belgesel gibi olacak diye biliyorum.Turklere danışılarak yapılmış.Bende umutluyum.

1 Beğeni

Bence halihazırda dönem dizilerine ilgi varken gayet iyi bir fikir olur. Henry Catherine Anne Boleyn üçgenini 28338383 kez izledik. Avrupalılar da kendi tarihlerini biliyorlar ve pek çok uyarlama çekildi zaten. Biraz da Amerikan mantığıyla çekilmiş bir Osmanlı tarihi dizisinin ya da daha öncesinin epey ilgi göreceğini düşünüyorum iyi bir prodüksiyonla.

Dönem dizilerinin bir diğer avantajı da konu sıkıntısı nispeten az. Sıfırdan bir şey yazmak yerine olanı uyarlıyorsun.

Ben hep Vikingsvari Selçuk beyden alıp Anadoluya uzanan dizi istemişimdir. Konu zenginliği şahane olur. Türklerin geçirdiği değişimin anlatılması, bir yandan Araplarla, Perslerle yapılan mücadeleler, bir yandan Bizans entrikaları, haçlılar haşhaşinler falan… Sonradan gelecek Moğollar vesaire :grin:

Her ne kadar Osmanlı Türk tarihinin zirvesi olsa bu dönem gerek kırılgan ve değişken dinamikleriyle, gerek zenginliğiyle daha ilgi çekici bence.

Avrupalılar da Türkler neymiş ne değilmiş görmüş olur. Bence netflix sjw ayağına orijinal eserleri tahrif edip castingi başka etniklerden derleyeceğine ön yargılı olunan kültürlerin gerçek yüzünü tanıtmaya yönelik yapımlar çekmeye teşvik etse çeşitliliğe çok daha ciddi katkı yapmış olur.

6 Beğeni

Batılıların daha önceki Türklerle ilgili bilgisi ve bakış açısını gördüğüm için çok umutla ve sevinçle karşılamadım bu haberi ama inşallah beni haksız çıkartırlar.

Türk tarihçilere danışılmış yapım aşamasında, bunu duymasam izlemezdim bile. Malum, hep kötü gösteriliyor Osmanlı.:woman_shrugging:t2:

Yani danışmak başka, birebir öğrendiğini uygulama başka, ondan dedim. Neyse inşallah güzeldir.

Hiç beklentimin olmadığı bir dizi merakta etmiyorum açıkcası. Çok övülürse şans verebilirim

1 Beğeni

İlk üç bölümünü izledim.

Biraz yavaş akan bir dizi. Dizinin renkleri bana biraz Dark dizisini anımsattı. Dark’ın iç karartıcılığı dizide var. Dark’ta bu gerekli bir durumdu, bu dizide o kadar da gerekli değil. Yine de var.

Olaylar inandırıcı değil (fantastik bir dizi olduğu için ben bunu pek sorun etmedim) ama karakter tepkileri genel olarak inandırıcı. İki karakter hariç.

Beren Saat’in sinir krizi sahneleri harici oyunculugunu beğenmedim. Melankolik bir havada kendisi ve en çok gördüğümüz oyuncu o olduğu için diziyi sıkıcı yapıyor. Diziyi izlerken içimin bunalmasının ana sebebi şu an o.

Diğer problem Ozan’ın babası karakteri. Meksika mafyası gibi dolaşıyor, aşırı yapay bir karakter. Hatta karakter değil tip kendisi. Kötü adam tiplemesi. Problem oyuncuda değil, adam elinden geleni yapıyor. Sorun karakterin yazılışında.

Diğer oyuncuları ve karakterleri ise oldukça beğendim. Oyunculuğu ile aşırı öne çıkan biri yok, ama birini övmem gerekse bu Melisa Şenolsun olurdu. Sahneleri içimi açtı, karakteri güzel yansıtmış.

Dizinin yarattığı gizemi sevdim. Ama bu gizemin altından çıkan şey umarım düzgün ve gerçekten ilginç olur. Yoksa tüm senaryo bir balon gibi patlayacak. En riskli senaryo tipi seçilmiş, umarım altından kalkarlar.

Senaryo hataları yok değil. Erhan’ın birinin boğazına anahtar dayayıp tehdit etmesi aşırı saçmaydı. Dizi bazı yerlerde işin içinden çıkamayıp sahneyi direkt kesme yoluna gitmiş. Senaryoya genel olarak etki etmemiş bu durum ama beni rahatsız etmedi desem yalan olur.

Şimdilik Hakan Muhafız’dan daha iyi görünüyor. Ama dediğim gibi, hikaye bir gizem oluşturup en son gizemi açıklama yolunu seçtiği için dizinin iyi ya da kötü olacağına muhtemelen sezon finali gösterecek.

Bu arada İngilizce’den çevrilme senaryo olayı Hakan: Muhafız’daki kadar yoğun olmasa da yine de var. Ama diziyi bırakmak isteyecek kadar yoğun değil.

Kısacası aşırı mükemmel bir dizi değil. Keşke ilk Türk Netflix dizimiz bu olsaydı. Dünyaya rezil olmayacagimiz ve herkesin ilk olduğu için şans vereceği bir dizi olurdu. Bu dizi için zaman ayirmaya değer mi, emin değilim. Ama boş vaktiniz varsa ve yapacak bir şey arıyorsanız gayet iyi bir seçim. Sinir krizi geçirmeden izleyebilirsiniz.

1 Beğeni
  1. Yü bilmem ama 4.sü taş ve sopalarla olur.
4 Beğeni

Hakan: Muhafız daha ilk bölümden izlememe kararı aldırtan bi diziydi benim için, Atiye “ona kıyasla” bi tık daha iyi. Mükemmel mi, hayır ama şans verilebilir :woman_shrugging:t2:

Bence baya iyiydi. Çok gizem kokan bir dizi…

Hakan: Muhafız çıkmadan önce hem manevi anlamda destek büyüktü hem de bütçe sıkıntısı yoktu. Oyuncular eh işte boyutunda olsalar bile ümit büyüktü. Netflix’in ilk Türk dizisi sonuçta. Ancak gerek senaryo olsun, gerek oyunculuk olsun vasat geldi bana. Diyaloglar bile aşırı yapmacıktı. Ama neyse dedim, ilk sefer dedim, olur böyle dedim. Atiye çıktı. Fazla fark var mı? Hayır. Ama gözlerimi de kanatmadı. Bazı noktalarda içine çekildim hikayenin. Oyunculuk çok sırıtmadı ve senaryo fena değildi. Geliştirilebilir diyorum ve on üzerinden altı veriyorum.

Aşırı güzel bir dizi değildi bence. İzlenebilir bir diziydi, ortalamaydı bence .

6/10 dur o. On üzerinden 6 diyorsan bunun kesirli gösterimi 6/10 dur. Pay payda nedir bilirsiniz.

Ona takılmayınız zira matematikte asla iyi olmadım ve çok kötü anılarım oldu. Ancak bu hatayı farketmeniz beni aydınlandırdı ve sayıları bundan sonra harf ile yazmaya karar verdim. Teşekkür ederim, düzelttim.