Ay, Güneş ve Ejderhalar

Tesekkür ederim yorumun için :slight_smile:

Yok ben farkli ejderhalar olmayacagini söylemedim, konu o degil. Daenerys’den “dogan”, ondan “gelen”, onunla direkt baglantili ejderhalar olmayacagini (Drogon, Viserion ve Rhaegal gibi) söyledim, ifade etmeye çalistim.

@Symmachus Estagfurullah, bos yaptigini söylemeye çalismiyorum zaten. Sadece, dedigim gibi, her baslik yeterince konu disi oluyor ve bu konuda daha fazla özen gösterelim istiyorum forumun düzeni için.

Ben teşekkür ederim güzel bir konu :smiley:

Ayrıca ikinci bir ay güneş birliği olacaksa kim olur diye düşündüm. Güneş, Dorne’un simgesi olduğundan ve Quentyn Martell’de kehanette güneşin oğlu diye geçiyor Arianne’da Dorne varisi ve büyük ihtimal Aegon ile evlenecek, Aegon’da Dany ile aynı saç rengine ve kesinlikle aynı soya sahip Blackfyre olsa bile onu da ay olarak nitelersek ikinci birliktelik bu olur tek eksik ejderha yumurtalarının olmaması belki bulurlar Yaz Kalesine yakınlar şu an.

1 Like

Ama saç rengi disinda Aegon’u ay ile bagdastirabilecegimiz bir olay, durum yok. Dany, yazida da belirttigim gibi, bu konuda ayri bir yere sahip, cidden Ay=Dany olayi var seride. Ayrica belirttigim gibi, hikayede ay sadece bir figür, bir dis görünüs aslinda, esas konu ejderhalari tasiyan yumurtalar olmalari. Ve bu da ayrica sadece bir kadinla bagdastirabilecegimiz bir sey, annelikle. Hepsini mümkün oldugu kadar iyi bir sekilde açikladim yazida. Neden Dany’den baska biri olamayacagini anlattim.

Bence de Dany’den başka biri direk ejderha yumurtaları ile ateşe girmez ya da herhangi bir ritüel gerçekleştirmez ama bence ejderha yumurtaları taşlaşmış olsalar da kendilerini o yumurtadan çıkaracak kişiyi kendileri seçiyorlar Dany ateşe girmeden çok uzun süre yumurtalar kendiliğinden ısınmaya başlamıştı zaten yaptığınız alıntıda görüldüğü gibii ve İllyrio’ya o yumurtaları Asshai’den Quaithe gönderdi aralarında bir ilişki olabilir ve Quaithe o yumurtaları açacak kişinin Dany olduğunu görmüş olabilir büyücü sonuçta.

Ama hikayenin ikinci kısmında geri döneceği söylenen ejderhaların zaten gerçek anlamda ejderhalar olmadığını, mecazi anlamda ejderhalar olduğunu da söyledim, sebebini de açıkladım :smile: Sanırım yazıya tekrar bir göz atmanız gerekiyor :grin:

Hatırlıyorum yazdığınızı ama bence Dany’nin ejderhaları yumurta verebilecek kadar yaşamayacak serinin sonuna kadar biri yaşasa bile o kadar vakit yok. Bence başka ejderha yumurtaları da bulunabilir Aegon bulabilir Jon bulabilir başka biri bulabilir farklı türde bir ejderha olabilir ama kesinlikle başka ejderhalar da olur diye düşünüyorum. Yumurta bulsalar bile çatlatamazlar dersen Dany o yumurtaları çatlattığında o mevzu bitti artık ejderha kanı olan herkes yumurta çatlatabilir.

Ama konu bu değil ki :smile: İki üç yorum önce yazdığım cümleyi aynen tekrar yazacağım: Daenerys’den “dogan”, ondan “gelen”, onunla direkt baglantili ejderhalar olmayacagini (Drogon, Viserion ve Rhaegal gibi) söyledim, ifade etmeye çalistim.
Ben bu yazıyı hikayedeki ay’ın, yumurtaların, durumun Daenerys ile bağdaştırılabilmesi durumundan yola çıkarak yazdım ve doğal olarak bu şekilde geliştirdim. Ay=Dany temasına başından sonuna kadar bağlı kalarak analiz ettim.
Dolayısıyla bu analiz yazısında Daenerys’den doğmayan, onunla şimdikiler gibi direkt bağlantılı olmayan ejderhalardan, Daenerys’in anne konumunda olmayacağı bir durumdan bahsedilmiyor.
Bu analizdeki mantık, izlenilen yol, olayı ele alış biçimi Daenerys’in anlatılan hikayede ay ile bağdaştırılması üzerine kurulu. Temelde bu var, dolayısıyla ay rolünü başka biri üstlenemez, ki bu zaten tüm analizi çöpe atar çünkü dediğim gibi bu analiz Ay=Dany teması, hatta ay=ejderhaların anası çıkarımı üzerine kurulu.
Analize göre başka ejderha da olamaz, yani tekrar Dany’nin ateşe girip ejderhalarla çıkması ile aynı seviyede, büyülü bir olay yaşanmaz. Yeni ejderh olacaksa, bunlar şu an var olanlardan doğar. Yani Dany’nin ejderhaları yumurtlayabilir, öleceklerse bile ölmeden evvel bunu yapabilirler ve o yumurtaları Jon, hatta olursa eğer Jon’un çocukları bile çatlatabilir.
Ayrıca Martin de zaten bu saatten sonra var olan ejderhaları yok edip, yenilerini getirmek için büyülü, ekstrem bir durum yazmaz, bu çok anlamsız olur. Halihazırda ejderhalar var, yenileri gerekiyorsa onların yumurtladığını yazar, mantıklı olan bu.
Başka türde ejderhalara gelirsek, yani mesela buz ejderha gibi, değil mi? Olabilir, fakat dediğim gibi, bunun konumuz ile ilgisi yok. Bizim konumuz Daenerys’den doğan ve doğacak olan ejderhalar. Ve yaptığım analize göre, ilk seferde gerçek ejderha doğdu ama ikinci seferde mecazi anlamda ejderhalar doğacak, yani “insan ejderha”, yani yeni Targaryen/ler, gerçek anlamda Dany’nin çocukları.
Tekrar tekrar tekrar belirteyim, yaptığım analizin temelinde Ay(ve hatta hikayedeki yumurtalar)=Dany teması var.

Ben zaten büyük büyülü bir olay olmaz diyorum çünkü Dany bu işi yaptı ve ejderhaları tekrar dünyaya getirdi büyü tekrar canlandı yani büyünün tekrar canlanmasına gerek yok. Eskiden Targaryen çocukları nasıl yumurtaları kolayca çatlatabiliyorsa bundan sonra Jon, Aegon veya başka ejderha kanından gelen kişilerde kolayca çatlatabilir ancak kesin böyle bir şey de olur demiyorum sadece Dany bunun yolunu açtı diyorum.

farklı ve güzel bir konu olmuş, teşekkürler :slight_smile:
ben 2 ay meselesinde birinin simgesel olarak birisini temsil ettiğini diğerinin normal bildiğimiz ay olduğunu düşünüyorum.
ama ejderhaları getirecek iki farklı ay şeklinde düşünürsek:
bence dany kendi 3 ejderhasından başka ejderha getirmeyecek.onun için gerek yok çünkü.3 ejderha yeterince büyük silahlar,ki dany hala rhaegal ve viserion’u ne yapacağını bilmiyor. öte yandan dany o yumurtaları sadece çatlatıyor,kendisinin o yumurtaların oluşumunda bir katkısı yok ve yumurtaları çatlatmasında dany’nin kendine has özelliklerinin,belki seçilmişliğinin,kan büyüsünün etkisi olsa da,asıl etki eden ejderha kanı,dany’nin damarlarında ki büyü. yani bence ay dany’den ziyade büyü kanı taşıyan erkekleri,yani targaryen hanesinin belli erkeklerini de-yumurtayı erkekler de çatlatabiliyor zaten- temsil ediyor olabilir. aegon’u saymazsak-blackfyre olduğunu düşünmemin yanı sıra,bana pekte seçilmiş,büyü özellikleri varmış gibi gelmedi. zaten muhtemelen uzun süre kardeş evliliği olmadığı için büyü özelliği azalmış olabilir-,seride, dizide de ayrıca, öne çıkan iki karakter var.dany ve jon. hikayenin iki ayrı ucu. şu ana kadar konuştuğum bir çok kişi,ben dahil, jon’un ölümden dönerken,ya da daha sonra yanında ejderha ya da ejderhalar getireceğine emin.
yani diğer ay’ın jon olması çok muhtemel.
ya da ayın sadece dany olduğunu düşünürsek , diğer ejderhalar gerçek ejderha değil,onun gelecekteki çocukları olabilir.
jon’un ‘ay’ olmasına yönelik ek birşeyden bahsetmek istiyorum:
seride ay ve güneş aynı kitap,taht oyunlarında bir kez daha geçiyor. ned arya’ya ''kızkardeşinle ay ve güneş kadar farklı olabilirsiniz’diyor. bundan bir şey çıkarabilir miyiz,çok emin değilim. ama arya ve sansa’ya baktığımızda gerçekten arya ay’ı,sansa güneş’i temsil ediyor. dany’nin saç renginden yola çıkarsak,sansa’nın da saç rengi açık sonbahar kızılı.yani güneşin rengine çok benzer bir renk.ayrıca arya’nın jon’a benzemesi gibi bir durum da olduğu için jon’un da ay’ı temsil etmesi çok sıradışı değil.-gerçi jon’un ay olması targaryen olmasına bağlı ama, burada sembolizmden bahsediyoruz :stuck_out_tongue: - (konunun başka yere çekilmesini istemediğini söyledin ama,senin teorinden yola çıkarsak bana olabilirmiş gibi geldi. paylaşmak istedim,kusura bakma :smile: )

Hem senin hem de Ömer’in bakış açısını beğendim, ilginç bir konu olmuş. Hikaye saçmalık ötesi diye hiç üzerinde durmamıştım; Yaşlı Dadı’nın devin gözünde yaşıyoruz hikayesi gibi… Aslında Dany tabiri caiz ise yaratılışı gereği ‘ateş’ ve ‘güneş’ simgelerini taşıyan biri ama biz hikaye ve hitaplara bakalım.

Şimdi hikayeleri birleştirelim madem; Güneş(erkek) ve ay(kadın) evli; hatta güneşin 2 karısı varmış ama bir tanesi güneşe fazla yaklaşmak gibi bir hata yapmış ve doğal olarak parçalara ayrılmış, yani aslında ölmüş ve bu parçalar ejderha olarak yeryüzüne düşmüş ve bir kısmı ateşin içine girdiği için ateş solumuş.

Kızlara göre diğer ay da güneşe yaklaşınca ejderhalar yeniden doğacakmış.

Elbet burada anlatılanlar kanatlı ejderhalar, iki ayaklı değil ama bu hikaye üzerinden hem kanatlısı hem insan ejderhaların doğumunun anlatıldığını farz etmek istenmiş olabileceğini pek tabi düşünebiliriz. Fakat iki ay’ın da tek bir kişiyi temsil edip, 2. ay olası mantıklı değil şeklinde bakmak yerine (çünkü 2. bir Targ kızı veya seride ay ile ilişkilendiren; Dany kadar doğrudan, başka biri yok diyorsun?) belki de ay olarak tabir edilen güneşin karılarının illa ki Dany’de olduğu gibi çok açık seçik belirtilmesi gerekmiyebilir mi?

Çünkü bence de gerçek ejderhalar için yeniden benzer mucizeye gerek yok, gelecekler ise; en fazla taştan ejderhaların uyandırılması meselesinde Melisandre haklı ise belki Ejderha Kayasındaki heykeller uyanır ama bu, hikayede olduğu gibi gerçekleşmeyecektir herhalde… Çünkü teknik olarak Dany’nin güneşi öldü ve şu an gerçekten de güneş olarak tabir edilecek kimse yok. Jon olmasını umanlar var ise onun güneşle yakından uzaktan ilgisi yok(en azından bu hikayede anlatılan betimleme şekli vs. yoksa yarı targ ve stark olarak; güneş ay ve ay; ateş ve buz şeklinde bir arkadaş kendisi.). :smiley:

Haliyle ister isteme -GRRM bize bu hikaye ile ejderhaların dönüşünü, yükselişini vb. bir şey anlatmak istiyor ise- 2. ay meselesi nedir? diye sorduğumda aklıma ilk gelen şey Rhaegar ve Lyanna oldu.

Rhaegar asla doğrudan güneş ile tabir edilmedi veya Lyanna ay olarak, doğru ama onların temsil ettikleri tarafları düşünür isek ister istemez bağlantı kuruyorum.

Rhaegar, kendisi dışında 3 Targ olmasına rağmen Son Ejderha olarak anıldı, Dany’e söylendi bu söz ve son değildi, diyerek kendisinin de ejderha olduğunu ifade etti. Viserys için ejderha olmadığını söyledi… İşin ilginç yanı kendisinin ejderha olduğundan emin olan Dany, ejderhaların yeniden dönmesine vesile oldu. Yani Rhaegar burada ateş ve son ejderha sıfatı ile güneş tarafını temsil ederken; Lyanna da buz ve kurt olarak ay tarafını temsil eden kişi olabilir. Seride daha onaylanmasa da ikisinin evlendiğini vs. düşünürsek(öyle olmasa da pek fark yok) birbirine eş olmuş güneş ve ay’dan Jon doğdu ve bu ikisinin birleşmesi de ikisinin ölümüne neden oldu. Ne olmuştu? ay güneşe fazla yaklaştı ve parçalanarak öldü ve o parçalar ejderha olarak doğdu… Bu sırada Targ Hanesinin soyu tükenme, yok olma aşamasına gelmişti unutmayın. Jon ise bir nevi maddi manevi Targ Hanesinin erkek olarak soyunu devam ettirebilecek, yükseltebilecek kişi… Yani tam ejderhalar yok oldu, kurtulduk dedikleri zaman isyancılar; Jon doğdu. Yani bu hikayedeki 1. ay çatlaması bu; Dany’nin Drogo meselesi de 2. ay çatlaması olarak kabul edilebilir.

Haliyle ileride başka bir ejderha doğma meselesi beklemek gerekmeyebilir. Zaten Dany’nin bir ejderha ile birlikte olmadığı sürece doğuracağı çocukların doğrudan ejderha olarak kabul edilebileceğinden ciddi şüphem var. Çünkü -çok ataerkil bir düşünce deseniz de gerçeklik bu şekilde; hem kendi dünyamızda hem bu evrende- çocuk, babanın soyuna addedilir, onun soy ismini ve kültürünü alır. GENEL OLARAK konuşuyorum, istisnalar da var. Bu yüzden Jon bir Stark gibi yetişmiş olsa da özünde meşru bir Targaryen, ejderha diyoruz. Bu yüzden SAegon ejderha kanı taşısa da öyle görünse de özünde babası ejderha değil ise ejderha değildir, diyoruz. Barthlar da değil, büyükanneleri ejderha olmasına rağmen. Aidiyet kısımlarına girmek istemiyorum, bunlar istisna kısımlar ve kaideleri genel olarak bozmuyorlar.

Burada Ay ile ilgili referanslar varmış. Hepsini içermiyor aslında çünkü ay ile ilgili başka şeyler aklıma geliyor… Rhaegar, Summerhall harabesine gittiğinde (biliyorsunuz ateş ile yok olup gitti orası ve bizimki de o zaman doğdu.) AY VE YILDIZLARIN altında uyumayı severmiş. Bu hikaye açısından belki bir bağlantı kurmak adına bir odak noktası olabilir, yani ay ve yıldızlara düşkünlüğü…

EKLEME: Son paragrafta yer alan soruya cevap vermeyi unutmuşum. Açıkçası Targ/Ejderha yükselişi, doğuşu ve 7 Krallığın Kaderi şeklinde bir sonla mı karşılaşacağız? sorusuna %100 şu diyemem ama daha önce de başka başlıklarda dile getirdiğim; 7. kitap için açıklanan ama sonra ‘A Dream Of Spring’ olarak değiştirilen ‘A Time for Wolves’ ismi, bence spoiler içeriği yüzünden değiştirildi. Çünkü gerçekten ağır spoiler içeriyor, dengenin kimin lehine döndüğüne dair bir işaret daha çok.

(Bir de Duygu, seninle Ay+ Yüzsüz Adamlar + Arya meselesi ile üstüm körü konuşmuştuk sanırım? Sen bir şeylere bakacaktın galiba bu konuda, araştıracağım demiştin, unuttuk gittik. Neydi o hatırlıyor musun? Yüzsüzlerin ay ile ilgili bir işi var çünkü ama çözemedim.)

Benim yazida söyledigim de bu zaten.
Hikayeye göre ejderhalar iki kere gelecek. Birincisinin gerçek anlamda ejderhalarin dogdugu olaya bagladim, ki sembolizm olarak (ay ve günes) çok uyumlu bir durum var. Ikinci, daha gerçeklesmemis ejderhalarin dogumu konusunda ise, gerçek anlamda degil, mecazi anlamda ejderhalar olacagindan bahsettim, sebeplerini de açikladim.

Elbette yok, ama Dany’ye ejderhalarin anasi denmiyor mu? Deniyor, ve hikayedede ki ay’in ejderhalarin anasi olma, yani bir cinsiyete (kadin) sahip olma durumu var bir nevi.
Her sey birebir, oldugu gibi, dümdüz uyacak diye bir sey yok, basindan beri bosuna sembolizm demiyorum.

Ned’in o cümlesinden yola çikarak, Arya üzerinden konuyu Jon’a baglayamazsin, bu biraz fazla zorlama oluyor. Benziyorlarmis falan, yani harbiden zorlamamak gerek.
Öte yandan, tek bir cümle ile Sansa’nin günesi, Arya’nin ay’i temsil ettigini söylemek de fazla. Dedigim gibi, seride Dany kadar ay ile bagdastirabilecegimiz baska bir karakter yok. He bunu ben söylemiyorum, biraz arastirirsaniz zaten böyle bir görüs var.

Estagfurullah, az çok konunun içinde kalmissin sonuçta. Dany disinda ay’in kim olacagi üzerinde durmussun, bu konuyla baglantilidir. Ben katilmiyorum tabi, o ayri :smile: Hikayede aylarin aslinda birer yumurta olmalari, ejderhalari tasimalari çok önemli bir nokta çünkü. Bu durumu bir erkek karaktere baglamayamayiz, bir di$ilik, dogurganlik, annelik meselesi var.

Dothrak inancina göre ay’in günes’in karisi oldugu detayini ayri bir mesaj olarak alabilirz, ona tamam, bundan ben de bahsettim zaten. Ama buradan yola çikarak “günesin iki karisi varmis” çikarimi yapmak yanlis oluyor, yani bana göre yanlis ve sebeplerini de açikladim, su 3 argümanim var dedim ya? Oradaki 3.argümanda özellikle bu konu üzerinde durdum. Az biraz 2.argüman da bununla alakali kiyisindan kösesinden.

Öyle diyorum ben de zaten.
Benim analizime göre, ilk ay’in çatlamasi, ki aslinda ay’dan ziyade ay figürüne sahip yumurta durumu var (sembolizm, mesaj), yani ilk yumurtanin çatlamasi Dany’nin Drogon, Rhaegal ve Viserion’un yumurtalarini çatlatmasiydi. Ikinci yumurtanin çatlamasinda ise, gerçek ejderhalar degil, mecazi anlamda ejderhalara dogacak, yani senin dedigin gibi, iki ayakli ejderhalar.

Aslinda onlar açisindan ele alirsak, belki onlara da uyarlayabilecegimiz bir hikaye olur bu, ki altta ay ve günesi Rhaegar ve Lyanna ile bagdastirmissin, tabi bence bir tik daha fazlasi gerek ama olsun. Vaktin olursa bunun üzerinde dur, ortaya ne çikaracagini merak ediyorum. Ki yapmissin, simdi okudum :smile: Güzel, hosuma gitti, bu da farkli bir bakis açisi, olayin ayni çizgide kalarak farkli sekilde ele alinmasi iste. Ben kendi versiyonumu daha güzel buluyorum, o ayri :smile:
Ben Dany üzerinden gittim ve yaziyi gelirstirmek inanilmaz kolay oldu, her sey o kadar açikça ortadaydi ki.
Benim çikis noktam, Drogo’nun günesi, Dany’nin ay ile sembolize edildigi gerçegidir. Temelde bu var, bunu yakaladim ve gerisi takir takir sekillendi.

Aslinda Dany çocuk sahibi olacaksa ve o çocuklarin babasi Jon olacaksa, iste o zaman ejderha olarak kabul edilir. Ve tam anlamiyla hikayenin ikinci kisminda söylenen “ejderhalar geri dönecek” konusunda çok önemli olur bu, 7 Krallik açisindan.
Peki Jon’u günes ile bagdastirabilir miyiz? Bu konuda bugün arastirma yaptim ve bir seyler buldum.
Ay ve günesin parallelikleri ve Dany ile Jon’u sembolize ettiklerine dair bir analiz yazisi buldum. Yazi inanilmaz karisik, anlamasi çok zor, birçok olayi ve durumu ele alip sonuca variyor (aslinda varmiyor, yorumlamayi okuyanlara birakuyor daha çok) ama o kadar uzun ve karmasik ki anlamasi gerçekten çok zor. Ben sadece Jon’un günes ile sembolize edildigi görüsünü inceledim ve o kisimlari çeviriyorum :

Ejderhalarin Dansi - Bölüm 3 - Jon POV 1’de (sayfa 58), Jon rüyasinda Hayalet’i wargliyor (sadece gerekli kisimlari yazacagim).

Beyaz kurt siyah bir ormanin içinde, gökyüzü kadar yüksek bir uçurumun altinda kosuyordu. Ay, yukaridaki çiplak dallarin olusturdugu dügümün arasindan kayarak, yildizli sema boyunca kurtla birlikte gidiyordu.
“Kar,” diye mirildandi ay. Kurt cevap vermedi.
[…]
“Kar,” diye seslendi ay tekrar, kikirdayarak.
[…]
“Kar,” diye üsteledi ay.
Beyaz kurt ondan kaçti, günesin gizlendigi gece magarasina dogru kostu, nefesi havada donuyordu.
[…]
“Kar.” Bir daldan , bir buz saçagi düstü. Beyaz kurt döndü ve dislerini gösterdi.

(Altina su açiklama yapilmis. Biraz düzenleyecegim, bize gereken kisimlari ekleyecegim.)
Jon hiçbir sekilde kontrolün elinde olmadigi bir kurt rüyasi görüyor. Bir gözlemci durumunda ve bunun bile tam olarak farkinda degil. Hayalet’in düsündügünü düsünüyor, Hayalet’in gördügünü görüyor ve Hayalet’in hissettigini hissediyor. Burada ay sembolizmi de var. Bir buz saçagi düstügüne Hayalet dönüp dislerini gösteriyor ama not edilmelidir ki, ay’a dis göstermiyor, bu tepkisi arkadasinda gelene (ki bu bir kuzgun aslinda, ama ilk etapta Martin nedense takip edenin ay oldugunu yansitmis ve Hayalet de bu sekilde algiliyor önce).
Simdi Hayalet, Kara Kale’den uzak olmayan bir yerlerde orada. Duvar’i görüyor, hatta (yanlis anlamadiysam) duvari bir uçurum olarak tanimliyor; yildizsiz gecelerde tas kadar siyah, ay çiktiginda donmus bir dere gibi solgun ve buzlu isildardi diye düsünüyor (bölüme bir göz atin isterseniz).
Günesin gizlendigi gece magarasi… Bunu bir düsünelim. Elbette bir sembolizm var bu kisimda, günes ve ay, ama biraz karanlikta kaliyor, açikça ortada degil. Ama esas mesela, burada “problem” ne?
Hayalet neden oranin (Kara Kale) günesin gizlendigi gece magarasi oldugunu düsünüyor? Günes bati’da batar, Westeros’da bile (yani burada yön olarak günesin gizlendigi bir yer varsa, akillara ilk bati gelir diyor, günesin battigi yer, “gizlendigi yer orasi çünkü”. Ve buna ek olarak gece magarasi tanimi var); Duvar Kuzey’de, ve Kara Kalenin etrafi duvarlarla çevrili degil (harbiden degil). Hiçbir sekilde günesin orada gizlenmesi gibi bir durum olamaz. Bu kismi anlamanin tek yolu, Hayalet’in günes derken aslinda bir insani düsündügü ihtimali üzerinde durmak. Ve konu, Hayalet neden bir insani gizlenmis günes olarak tanimliyor? Sonuçta, nihayetinde, o bir kurt. Mantikli olan tek çikarim, ay ve günesin hikayesini bilen ve günes’i Jon olarak düsünen birinin Hayalet’in aklina girmis olmasi ve nihayetinde onun da kafasinda Jon’un günes ile bagdastigi. Bu tip bir sey yapabilecek birini taniyor musunuz?

(Surada bir ara vermek istiyorum. Yani esasinda Hayalet’in kaçtigi sey, onu takip eden bir kuzgun. Takip edilmek Hayalet’i huzursuz ediyor, geriyor. Ama ilginçtir ki, “Kar” diyerek pesinden gidenin ay oldugu yansitiliyor basta, hatta Hayalet de bu sekilde algiliyor, onun düsüncelerine göre, onu takip eden, “Kar” diye seslenen ay. Oldukça karisik bu kisim. )

Size neden bunun baska degil, Jon ile ilgili bir referans oldugunu göstereyim.

Edejerhalarin Dansi - Son Jon POV’undan (Sayfa 561)…

“Peki sen nerede olacaksin karga?” diye kükredi Borroq. “Beyaz köpeginle birlikte burada, Kara Kale’de mi saklanacaksin?

Matin, Kara Kale ve Jon ile ilgili referanslar vermek için farkli, karsit bölümler kullaniyor. Bunu daha da belirginlestirmek için (emin olmak için demis ama ben bu sekilde çeviriyorum) Jon’un Kara Kale’de “saklandigi” üzerine bir referans daha koymus.

(Yazinin tamami burada)

Ben bunu arastirdim aslinda ve söyle deniyor… Ki$, Stark hanesi için “Kurtlarin zamani” anlamina geliyor. Yani son kitabin muhtemelen büyük bir bölümünde ki$ olacak, Uzun Gece yasanacak, bu yüzden öyle bir isim seçilmis basta.
Söyle yazmis biri : “Gece çöktü. Ki$ geldi. Ve ki$ Kurtlarin zamanidir. Budur.”
Sanirim Martin bunun Stark’larin zamani seklinde anlasilacagi için, ki öyle anlasildi, degistirdi. Esas anlam yani aslinda “Kis zamani” ama tabi “Kurtlarin zamani” kulaga daha hos geliyor, fakat iste yanlis çikarimlara sebep oluyor, bu yüzden “Bahar Rüyasi” oldu. “Kurtlarin zamanindan” kurtulma hayali, umudu, rüyasi, savasi.

Hatirlamiyorum valla :smile:

zaten belirttim, emin olmadığımı. dany’nin ejderhaların annesi olması bence sadece bir isim,bir ünvan. onların yumurtadan çıkmasına o vesile olduğu için. arya-sansa konusuna gelirsek, arya aynı gece gibi gizemli,sessiz,soğuk. sansa aynı güneş gibi,nazik,neşeli, sıcak bir karakteri var.ned’in bu sözü seride ikisini de en uygun şekilde tanımlıyor. ben bir kaç yerde de arya ve sansa için böyle tanımlama yaptığım için teoriyi okurken aklıma ilk bu geldi haliyle. :smile: ama haklısın bence de jon’la arya’dan ‘ay’ çıkarımı yapmak zorlama oluyor.sırf bundan çıkarım yapamayız.bu konuyla iki düşünce gelmişti aklıma,konuya en uygun olanı söyledim. diğerini jon(ay)-sansa’ya (güneş) bağlayacaktım - :smile: - uzatmak istemediğim için hiç girmedim.

işte tam olarak öyle bir şey yok bence.yukarıda da yazdığım gibi dany’nin ‘ejderhaların annesi’ olayı sadece bir ünvan. aynı ay’da ki gibi yoktan var etme,doğurma gibi bir durum yok. dany sadece bir vasıtaydı ejderhaların gelmesi için.eğer jon’da diyelim ki shireen’i yakarak, ejderhaları getirmeye çalışır ve başarırsa o da sadece bir vasıta olacak. aynı durumda jon’a da ejderhaların anası diyemeyiz.
o değil de tekrar düşündüm de iki ay olayının,tamamen dany’yle ilgili olması çokta yabana atılacak bir şey değil bence.

ilk ay=ejderhalardı,ikinci ay=dany’nin veliahtı,varisi olabilir. hamile kadınların karınları son aylarında yuvarlak,ay gibi oluyor. dany rhaego’yu kaybettiğinde karnı bayağı şişti. bu hamilelik ona kan büyüsüyle 3 ejderha kazandırdı. ikinci hamilelik,ona bir varis ve yeni bir ejderha verebilir.

Ben bu sekilde tanimlamazdim ama senin bakis açin, saygi duyuyorum :grin:

Anladiiiiimmm :smile:
Ee buna da saygi duyuyorum, nihayetinde ben de hikayenin ikinci kismi için günes’i Jon’a baglama arayisina girdim ama açikçasi yüzde yüzde ikna edici seyler bulamadigim için henüz, yaziya aktarmadim bunu. Sadece bir önceki yorumumda Ayça’ya bu konuda buldugum bir seyi yazdim.

Evet, sadece bir unvan, neticede bir gerçekligi yansitmiyor, mecazi bir anlam var diyelim. Fakat olayi buna baglamamin da bir sebebi var. Daha önce de dedigim gibi, Doreah’nin anlattigi hikayede, ay ejderhalari tasiyan bir yumurta. Yani ay bir nevi ejderhalarin annesi. Bir di$ilik var, bundan dolayi Dany’ye bagliyorum. Bir benzeme durumu var, bag kurabiliriz, hiç alakasiz bir durum degil yani. Metaforlardan, sembolizmden gidiyoruz sonuçta. He zaten mesela ay da aslinda ejderhalarin annesi olamaz gerçek anlamda, ama hikayedeki durumdan dolayi ortaya öyle bir anlam da çikiyor.
Bak mesela Ayça ay’i Lyanna’ya, ejderhalari da Jon’a baglamis. Ee Jon gerçek bir ejderha mi? Hayir, mecazi anlamda ejderha. Ay yerine kimi koyarsan koy, illa bir noktada mecaz, metafor olacak. Zaten konu metafor ve sembolizm üzerine kurulu.

Tesekkür ederim :kissing_heart:
Yani anladin degil mi bakis açisini? Valla tek istedigim bu. Katilin, katilmayin, bu sorun degil kesinlikle. Ben sadece en azindan ortaya atilan fikrin temelindeki bakis açisini anlamanizi istiyorum, ki bu konuda forumda epey sorun yasiyorum. Son zamanlar çok kez bunu yasadim, fikri anlatmaya çalismaktan fikri tartismaya firsat olmuyor. Tabi ben kimseyi de “Anlamiyorsunuz!” diye suçlamiyorum, yanlis anlasilmasin, demek ki ben yeteri kadar iyi anlatamiyorum her ne kadar her cümlemi özenle kurmus olsam da.

Allahim, su an çok mutluyum! Evet, aynen, benim anlatmak istedigim bu.
Tesekkür ederim !!! :smile:

1 Like

Ben bu mitdeki kehaneti daha dar bir çerçivede değerlendiriyorum. O kısımları okuduğumuzda ilk Ayın çatladığını söylüyor çok uzun zaman önce yani aslında bu Ay Danyden önceki ejderhaların kökenini açıklıyor(tam olarak gerçek olmasa da). Söylemek istediğim ilk Ayın çatlamış, ejderhlar ortaya çıkmış sonra insanlar onları öldürmüş olması çok uzun yıllar önce. Bizi ilgilendiren kısımsa ikinci Ayın çatlaması. Daenerys ilk Ay değil, ikinci Ay oluyor bu durumda, ejderhları yeniden dünyaya getiricek olan artı İrrinin anlatdığı güneş ve ayın karı koca olması Drogo ve Daeneryse işaret bence de. Mesajımın başındaki dar çerçive demişdim yani bu kehanet birinci kitabda söylendi ve birinci kitabın sonunda da gerçekleşti zaten. Gelicek kitaplardaki olayları doğrudan ilgilendiren bi şeyi kalmadı. Aynı birinci kitapta Starkların kafilesinin karşısına çıkan Kurt ve Geyik ölüsü ve onun kitabın sonuna olan göndermesi gibi. Çok önemli bir foreshadowing, serideki gelicek olayları tetikleyecek esas olaylardan birine gönderme yapıyor ama o olayda bitiyor bi devamı yok, bence

Şimdi ben hikayeye göre yazdım. İki ayrı hikaye vardı, ben de onu birleştirdim. Bir tanesi gökyüzünde 2 ay vardı, biri güneşe yaklaşınca parçalandı; diğeri de parçalanınca ejderhalar dönecek diyor. Nitekim senin simgesel anlatımın ile geri döndüler, yani parçalandı ama bana göre 2. parçalanma gerçekleşti.

1. anlatımda kız karşı çıkıp, onun güneşin karısı olduğunu vs. söylüyor. İki hikaye birleşince güneşin 2 karısı varmış gibi bir durum oluyor ama bunu Dany ve Drogo meselesi ile ilgisi yok. Ben bunu Jon’un doğumu ile 1. parçalanma olarak açıkladım; Drogo ve Dany ile 2. parçalanma olarak devam ettim.

O çocuğun babası Jon olacak ise, doğan çocuk ejderha olur(aslında ejderha/kurt karışımı olur.). Eğer Jon başka birinden çocuk yaparsa da o çocuk ejderha olur… Dany’e ihtiyaç yok 2. dönüş için… Soy için… Bize erkek lazım, kadın değil. Lakin şahsi fikrim zaten 3 kanatlı ejderha + 2 insan ejderha hali hazırda mevcut. Yani ortada geri dönecekler, şeklinde bir şey görmüyorum; soy kurumamış ki… Hatta bunlara Aegon’u bile katabiliriz belki, tamam babası ejderha değil ise öyle kabul etmek güç, demiştim ama tipi de benziyor(aslında ejderhalar bir koklasa şunu, anlayacağız anasından ne kadar almış alacağını :smiley: ).

Güneşi Jon ile temsil edebilir miyiz? Bence edemeyiz, çünkü Jon neresinden bakarsan bak tam bir ay ve onunla ilgili şeyleri temsil ediyor. (Aşağıdaki koyduğum yazıyı oku kesin… Unutma bu oğlana siyah piç; kara kalpli siyah piç vs. şeklinde hitaplar da var. Yani ay ve karanlık ve kurt ilişkisi.)

Gördüğü rüyada siyah buzdan bir zırh giyiyordu(Dany de buzdan zırh giymiş kişilere karşı savaştığı bir rüya görmüştü, sanırım); gördüğü kurt rüyalarında sık sık ay ile ilişkili şeyler var. Nitekim senin verdiğin alıntı Jon’un kurt rüyası ve önü arkası AY ile dolu(güneşin gizlendiği GECE mağarasına koşuyor, ay ve gece bağlantısı önemli). Hatta sadece onunla da ilgili değil, tüm Stark çocukları ve kurtlarının ay ile olan bağlantısı söz konusu, buna işaret ediyor özünde.

Ben fazla bilgi verip, konunu dağıtmak istemiyorum. Bunun önüne geçmek için ilk önce şu yazıyı hazırlayıp, açtım ki karışmasın. Ay ile ilgili referansa en çok sahip kişiler özelde Arya ve genelde Stark bebeleri ama diğerlerinin üstünde durmadım. Haddinden fazla uzardı ve benim kitapları didik didik etmem gerekirdi ki yorucu bir iş. :slight_smile:

Benim demek istedigim, bu ikisinin çocugu harbi ejderha olur yani, baskin olur “ejderha” geni, kani falan filan.
Yoksa Jon’un tabi ki herhangi birinden çocugu olunca da o çocukta ejderhalik olur. Ayni sey Dany için de geçerli. Niye bize erkek lazim, kadin degil?
Bu konumuzun disindadir he bu arada, bu yorumu yapiyorum ama konu ile ilgisi yok.

Iste o “geri dönecekler” lafini 7 Krallikta bir geri dönüse bagladim. Ve bu öyle düz anlamda bir geri dönüs degil, eski günlere dönüs, çocuk veya çocuklarla kalabaliklasma, sadece isim olarak degil, sayi olarak da güçlü bir aile olma yolunda atilacak ilk adim falan filan. Targaryen hanesinin yeniden Westeros’da var olusu. Olay “su kadar ejderha zaten hali hazirda mevcut” olayi degil.

Bence Aegon ejderhadir, Blackfyre olsa bile, hatta anne tarafindan Blackfyre olsa bile. Jon kadar ejderha degildir, Dany kadar hiç degildir evet ama onda da ejderhalik vardir. Kategoriye giriyor yani.

Siyah piç, kara kalpli piç deniyor diye bunu ay’a mi bagliyorsun? Bence biraz zorlama bu.
Jon’un ay ile sembolize edildigini söylememizi saglayacak bir sey yok seride. He istersen bu sekilde baglarsin ama iste zorlama olur.
Benim ekledigim o Hayalet’in aklinda Kara Kale’nin “Günes’in gizlendigi yer” olmasi çok daha önemli, dikkati alinmasi gereken bir sey bence. Hee sen bunu baska bir seye baglayabiliyorsan, bilmek isterim.
Ama sirf ay’dan ve kurt’tan dolayi Jon’u ay’a baglayamak biraz eh yani. Arya için de karanlik deniyor, onu da ay’a baglamamiz gerek o zaman, veya Sansa da kurt sonuçta, onu da baglamamiz gerek. Ve bu su noktada çok anlamsiz, çünkü bir bir hikaye üzerinden, ejderhalarin hikayesi üzerinden bir degerlendirme yazisinin basligindayiz.
Bir seyin bir karakteri sembolize ettigini söyleyebilmek için, ortada gerçekten özel baglantilar olmalidir ayrica. Birçok kisi ay ile sembolize ediliyorsa, ay “kimdir”? Eger bir sey ile birçok kisiyi sembolize etmeye kalkarsan, bu zaten sembolizm olmaktan çikar.
He ayrica bana göre, hikaye üzerinden degerlendirdigimizi düsünürsek, Jon zaten ay olamaz. Hikayede basbayagi ay bir di$i, dogurganlik, annelik durumu var. Hatta Dothraklarin inanisinda da bu böyle.
Unutulmamalidir ki, ben bu yaziyi o hikayelerden yola çikarak yazdim. Bu hikayeler olmasa zaten ortaya böyle bir yazi çikmazdi. Dogmus, dogacak ejderhalari, günes ve ay’i konusuyor olmazdik. Ama bu hikayeler var ve analiz edildiginde, anlatilanlari gayet rahatlikla Dany’ye uydurabiliyorsun. Bu bir bakis açisidir, bir analizdir, tam olarak bir teori degildir, ki ben bunu en basta da belirttim.
Bu hikayeye baska bir açidan bakmak isteyen varsa baksin. Ben Dany üzerine sekillendirdim, isteyen istedigi karakteri veya karakterleri temel alarak sekillendirebilir.
Yani bizim aslinda “kim ay olabilir” gibisinden bir tarftisma yapmamiz da su baslikta çok anlamsiz ama neyse.

Ama ay hep ayri olarak resmediliyor. Jon ile bagdastirabilecegimiz bir noktada degil.
Martin Jon’un povlarindaki bazi kisimlarda özellikle ay’in üzerinde duruyorsa mesela, ki bunu en az 1 kere yaptigini biliyorum, bu ay’in Jon’u sembolize ettigi anlamina mi geliyor? Ya orada yine Dany’'yi sembolize ediyorsa? Ya Martin bu sekilde bir mesaj vermek istiyorsa? Bu sekilde de yorumlanir. Ben Jon’un ay ile sembolize edildigi bir olaya, duruma, bu sekilde anlamamiza sebep olacak bir belirtiye denk gelmedim.

O rüya baska. Yani neden bundan bahsettigini de pek anlamadim ama benim ekledigim kurt rüyasi ile ilgili olarak yazdiysan, ikisi baska rüyalar. Benim ekledigim, uykusunda Hayalet’i wargladiginda gördükleri, duyduklari, hissettikleriydi.

Ama iste bu siradan bir rüya degil, bu gerçekten o an yasanan bir seydi. Hayalet’in yasadiklariydi. Jon onu wargliyor ve onun duyduklarini duyuyor, hissettiklerini hissediyor. Ben bu rüyanin analizini paylastim ya yukarida? Orada Hayalet’in bakis açisi, düsünceleri analiz ediliyor. Neden Kara Kale’yi “Günesin saklandigi yer” olarak düsündügü inceleniyor. Jon ilk etapta konunun disinda aslinda. “Günes ne? Kim?” sorusu onu isaretliyor sadece analiz edilince.
Ve sence orada “gece magarasi” mi, yoksa “günesin gizlendigi…” kismi mi daha ilginç, daha üzerinden durulmasi gerek kisim? mi? Harbiden!
O günes ne sence? Günes neden bir magarada (ki bahsedilen yer Kara Kale aslinda) gizleniyor? Hayalet neden bu sekilde düsünüyor veya bu sekilde resmetmis kafasinda? Unutmayalim, o kisimdaki her sey onun bakis açisi, onun hisleri.

Referans çok, referans birçok kisi için var. Biz sembolizm’den bahsediyoruz.
Bak mesela kitapta Quaithe Daenerys’e ona yolu hatirlatmak istedigini söylediginde, ay isigi Quaithe’nin gözlerinde parliyor. Hatta Dany havuzdan çikiyor, Quaithe’nin yanina gidiyor ve sonra Quaithe’nin gözlerinde ay isiginin parildadigi yaziyor. Yani bir “yansima” var. Kimle konusuyor Quaithe? Kim var karsisinda? Daenerys.
Ve sadece bu degil. Ayni sey Daario ile de oluyor. Daenerys Meereen’deki terasinda onu huzuruna kabul ettiginde, konustuklarinda ay’in Daario’nun gözlerinde parildadigi belirtisi var.
Bir kez olsa neyse, ama iki kez ayni belirti yapiliyor kitapta. Belki fazlasi da vardir, benim bulduklarim, denk geldiklerim bunlar.
Ya da mesela Dany yine Meereen’deki terasa çikiyor, yaninda Xaro var ve Meereen’in üzerindeki siyah semada dolunayin yüzdügü belirtiliyor. Ve bu belirtinin hemen ardindan Dany “Yürüyelim mi?” diyor. Yürüyorlar. Yani dolunay gecenin karanliginda yüzerken, Dany de terasta yürüyor. Ve Xaro ile Meereen’deki kaosu konusuyorlar, Daenerys’in en ne yapacagini bilmedigi zamanlar. Meereen’in üzerindeki siyah semanin, yani o karanlik belirtisinin de ayri bir anlami var iste burada. Hatta baglantiyi kurmamizi saglayan sey bu. Meereen’in üzerine çöken karanlik, Dany’nin içinde yüzdügü, debelendigi karanlik.
Böyle bir iki sey daha var.
Sembolizm budur iste.
Referanstan ötedir. Olay “ay” kelimesinin geçmesi degil, ya da kurt kimliginden dolayi birini ay ile bagdastirmak degil, hele karanlik kisiliginden dolayi bagdastirmak hiç degil.

He bu arada hangi kitapta bilmiyorum ama, Jon’un ay tarafindan öpüldügü ve gölgesinin Duvar’a kazindigi gibi bir sey var. Aklima Dany’nin gördügü, Duvar’da açan mavi çiçegi getiriyor bu :grin:

Ben bu konulara derinlemesine bir dalsam, daha neler çikaririm kim bilir, ama üseniyorum :smile:

EDIT :
A forum of Ice and Fire’da bir yorum okudum… :smile:
Bu Ay/Dany meselesi ile baglantili biraz ama isin içinde Nissa Nissa da, var konu Nissa Nissa zaten. Paylasmadan edemeyecegim :smile: Bak aynen söyle diyor :

“Nissa Nissa’nin hikayesi konusunda… Neden herkes Dany’nin ölecegini düsünüyor?
Bunu cinsel açidan düsünelim. Bir erkegin kilici nedir? (cinsel organ). Hangi durumda bir kadin aci ve cosku içinde aglayabilir? (orgazm). Kehanet gerçeklesecek ama ikisi de ölmeyecekler, yeni bir ejderha hanedani yaratacaklar. Dany ay gibi “çatlayacak” (hikayeye gönderme) ve ejderhalar (mecazi anlamda) doguracak.
Bir sonraki bölümde, Mirri Maz Duur’un kehanetine karsi bir seyler görecegimizi düsünüyorum (Bu yorum yazildiginda daha 7.sezon bitmemis. Yani çocuk konusuna deginecekler diyor ve harbiden deginmislerdi).”

Komik bir yorum aslinda ama bir yandan da düsündürüyor bir an :joy:
Neyse ama nihayetinde güzel baglamis olsa da katilmiyorum tabi, basindan beri Lightbringer’in bir insan olamayacagini söyleyen ben, çikip simdi mantikli dersem çeliskili olur :smile: Hele bir bebek! :smile:

Tamam işte, demek istediğim nokta bu benim de… Safkan ejderha yahut melez ejderha meselesi değil bizim. Jon bir ejderha, Dany dışından birinden de yapsa doğan öyle böyle ejderha olur. Yahut Aegon’u da ejderha kabul edecek isek ki seriye göre sAegon da olsa tipi vs. her şeyi ile ejderha olduğu aşikar, yine doğacak çocuk ejderha olacak… Yani hikayeyi göz önüne alır isen Dany’e ihtiyaç yok her şekilde. Yani Dany olmaz ise olmaz gibisinden bir durum yok. Elimizde 3 tane ejderha var sonuçta. Hatta ve hatta Melisandre konusunda kuramlar gerçek çıkar ise 4 tane. Yani ortada bir soy sop sorunu yok, hatta teknik olarak Essos’ta hala yaşayan SAFKAN ejderha lordu soyları var. Hatta Westeros’ta da var. Mesele Targaryen değil ejderhalar… Hikaye bize Targaryen soyunu anlatmıyor, ejderhalar bunlarla sınırlı değil; bize gerçek ejderhaları anlatıyor.

Targaryen dönüşü yükselişi de değil, bunun için iki targın birleşip huu yapıp westeros’u ele geçirmesinin bir iması vs. de değil, fazla zorlama olur. Hikaye bu değil, anlattığı şey çok başka.

Ha dersen ki ama hikaye foreshadowing ise Dany’i işaret ediyor, başkasını değil… Her şeyi onun merkezinden yorumlamak gerek… Öyle ise itirazım yok zaten ama işte mesele o hikayeyi doğru yorumlama meselesi.

Ben ilk senin görüşüne göre yorumlama yaptım; yani Lyanna ve Dany meselesinin yorumlaması senin bakış açının doğru olması halindeydi; iki kez olayın meydana geleceğini farz edersek diye…

Fakat hikayede olan şey şu idi; ejderhaların yeryüzüne İLK KEZ gelişini anlatıyordu. O da bir zamanlar gökyüzünde 2 tane ay vardı, bir tanesi güneşe yaklaştı ve çatlayarak yere düştü. Düşenler de alevlerin içine çekilmiş, ondan ateş solumuşlar. Bunun doğruluğunu bilemiyoruz elbette, Yaşlı Dadı hikayesi gibi bir şey; gerçeklik payı olabilir ama tamamen değil.

Bizim bu hikayede asıl dikkat etmemiz gereken kısım ne biliyor musun? Yani forshosowing özelliği taşıyan kısım; 2. ay da güneşe yaklaşınca ejderhalar GERİ DÖNECEK. Geri dönecekler çünkü yok olmuş, soyları tükenmiş ve biraz daha zaman geçse efsaneye dönüşecekler.

İşte Drogo ve Dany’nin birbirine GÜNEŞ VE AYIM sözünün mantığı burada yatıyor, 2. ay çatlaması ve ejderhaların geri dönüşü gerçekleşiyor; bundan sonra zaten Dany için “ay” vs. ile ilgili bir betimleme yapılmıyor, kadın köküne kadar ateş… O söz olsa olsa hikayeyi forshadowing olarak kullanmak isteyen GRRM’in bu iki aşığa kullandırttığı bir söz. Hani ‘tatlılık’ kavramı ile ilgili söyledin ya “bu seferlik istinai kullanılmış olabilir” vs. işte asıl istisna kullanımı burada… Ben böyle yorumluyorum, senin söylediğin şekil kafama oturmuyor çünkü.

Kısacası özetle; 2. ay çatlaması dany ile birlikte oldu bitti bile, başka bir geri dönüş beklemeyin. :slight_smile:

Tek bir cümleye bakarak yorum yapmam, birden fazla şeyi birleştirerek yaparım. Sana verdiğim ay-su başlığını iyice okursan nereden bağlantı kurduğumu net anlarsın, mantığımı anlayacağını düşünüyorum, katılmasan bile.

Burada da yazabilirim ama konunu dağıtmak istemiyorum. Önemli olan da ay olup olmaması değil, illa ay yahut güneş ile simgeleştirilecek diye bir şey yok. Sadece şu kadarını söyleyebilirim; Jon’un güneş ile bağlantısını kuracak, onunla simgeleştirilecek hiçbir sağlam dayanak yok. Jon’un rüyasını vermişsin, o güneşin saklandığı gece mağarası asıl zorlama kısım. bu cümleden bu çıkartılamaz ki o rüyayı da yanlış ele alıyorsun.

Kara Kale değil, Gece Kalesi, Gece’nin Kralı’nın olduğu Sur’un ilk kalesi. Kara Kale Jon’un olduğu yer. Hayalet orada. Dürüst olmak gerekirse neden “Güneşin saklandığı gecenin mağarası” şeklinde bir cümle kullanmış yazar, bilmiyorum. Fakat orası Jon ile alakası bir kale değil, biliyorsun. Baya uğursuz bir yer. Tamamen buzun içi yontularak yapıldığı için basamaklar bile buz ve mağaramsı bir görüntüsü var. Diğer kalelerde Sur’a çıkmak için asansör falan kullanılıyor ama burada bildiğim kadarıyla böyle bir şeye gerek yok, basamaklar doğrudan yukarı doğru çıkıyor. Bu sayede Hayalet sonsuz uçurumu ve ay ışında ne hale geldiğini görüyor ki daha önceden görmüş gibi yorum yaptığına göre gitmiş birkaç kere. :smiley:

Beyaz kurt ondan kaçtı, güneşin gizlendiği gece mağarasına doğru koştu, nefesi havada donuyordu. Muazzam uçurum, yıldızsız gecelerde taş kadar siyahtı, engin dünyanın üzerinde yükselen bir karanlıktı, ama ay çıktığında uçurum, donmuş bir dere gibi solgun ve buzlu ışıldardı.

Gece mağarası cümlesinin ing aslı şu; the cave of night… Gece’nin Mağarası. Kalenin ismine yaraşır şekilde de dikkat çekici nokta güneş değil karanlık ve ay… Elbette bahsettiğim gibi güneşin saklandığı gecenin mağarası cümlesi de düşündürücü ama sebebi söylediğin gibi olmadığı aşikar, Jon orayı sadece uzaktan gördü, bizzat orada bulunmadı bile. Yazar burada bize tamamen başka bir şey anlatmaya çalışıyor ama ne, üzerinde oturup konuşmak gerek aslında ama tek bir cümleden ne çıkartabiliriz bilemiyorum.

Arya da ay ile sembolize edilmişti babası tarafından, Sansa da güneş. Kızılların ateşle öpülmüş olması gibi ateşle sembolize edilmeleri de var, Ygrite misal. O anlık bir sembolizeyi tüm hikayeye yayıp, tamamen karakterle bütünleştirir isek o zaman Cersei de dahil bir çok kişi güneş, ay, ateş, alev diye gider sayarız, olmaz böyle.

Dany için bir Drogo demiş ayım diye, bitti gitti sonrasında. O konudaki fikrimi de yukarıda söyledim zaten tekrar etmeme gerek yok.

Yalnız Quaithe, Xaro Xhoan Daxos ve Daario meselesini açtığın ne de güzel oldu. :smiley:

Quaithe, Xaro Xhoan Daxos ve Daario kim? Bunlar Dany için sonuna kadar güvenilir insanlar mı?

Sana daha önce de söylemiştim Daario ve o maskeli kadın güvenilmez ama Daario’dan bir ihanetin geleceğini düşünüyorum… ister Euron olsun ister olmasın…

Selmy ne diyor Daario’ya olan aşkı için?
“Daario’ya olan sevgisi zehirdi. [Bal arısı] çekirdekten daha yavaş bir zehirdir, ama sonunda ölümcül.

Ben bunu bir forshadowig olarak görüyorum.

Quaithe kim? Asshai’li bir kadın, yüzünü göstermeyenlere güvenmem gibisinden bir sözü mü vardı Jorah’ın? Sanki. Neyse. En başından beri Dany bu kadına güvendi, sebep? Çünkü hiçbir talebi olmadı, yanındaki diğer ikisi ise bir şeyler talep etti, arzuladı ama Quaithe orada güzel güzel tavsiyeler verdi ve arada bir görünüp vermeye devam etti, besbelli ki cam mumu ile yapıyor bu işi; rüyasına da giriyor çünkü. son kitabın son dany povunda da yıldız gibi görünüp konuşuyordu rüyasında… ay ve yıldıza bir bütün bak. İkisi de gecenin karanlık bir parçası…

Quaithe açık seçik “bana güven” demedi diye biliyorum ama eylemleri ile “bana güven” demiş biri, Dany’e isabetli bir iki şey söylüyor. Kim olduğunu unutma, ejderhalar biliyor(moral konuşması gibi bir şey, hareket geçirmek için…) ve beyaz kısrağa dikkat…veba getiriyor… Hep de Dany böyle kötü moralde iken ortaya çıkıyor, sapık gibi takipte herhalde. Yani en zayıf olduğu anlar neredeyse. Hal böyle olunca güvenir oldu, hatta gitme etme demelere başladı Dany. Tam kıvamına getiriyor yani bu kadın kızı. Diğer uyarısı ne oldu? Ona gelen herkesi gördü cam mumundan vs.'den ve hiçbirine güvenme dedi… Hiç kimseye güvenme diyor ve yaptığı hamleler ile güvenini kazanıyor yani benden başkasına güvenme diyor resmen… Biri daha var böyle bir karakter, eylemleri ile insana güven aşılayan, şirin tatlı görüntüsü olup da güvenme sakın ha bana denmesine rağmen güvenilen biri. Kim? Bealish! Quaithe’nin bir arzusu isteği var ama ne, ne ise Dany’nin hoşlanacağı bir şey olsaydı en baştan talep ederdi… Bu kadından da hayır bekleme.

Tacir adama bir şey deme gereği dahi duymuyorum, zaten en başından beri ondan faydalanmaya çalışan sahte gözyaşları ile tatlı zehirli sözleri ile en son Dany’yi öldüreceğini üstü kapalı söyleyen biri.

Ve ne dedin? Ay bunlarla beraber miydi? Al sana bu üçünün güvenilmez olduğunun göstergesi zaten. Yazar bize ne yapıyordu? GÖSTERİYORDU daha çok. Bize göstermiş bile, teşekkür ederim bu ayrıntıları verdiğin için, şimdi birazcık daha eminim bazı şeylerden.

Ay ne alaka diyeceksin bunların güvenilmez, tehlikeli olduklarıyla? İşte bunun için de burasını oku demiştim. Arya Stark ve Braavos 'Ay' ve 'Su'

Ve şurayı; Yüzsüz Adamlar ve Ötekiler

Kişisel fikrim elbet, yani ayın temelde Büyük Öteki, ölüm, karanlık vs. ile ilgisi olan bir şey. Birinin gözlerinde ay yıldız parlamasını hayır karşılamam. Ve en güzeli Melisandre’nin şu sözü.

Öteki’nin hizmetkârları kara kalplerini gösterişli ışıkların içinde saklar genelde. Bu yüzden R’hllor, rahibelerine yalanın ardını görme gücü verir.”

A forum of Ice and Fire’da bir yorumuna gelince, hani geçen senle konuştuk ya bazı yorumlar vardır hiç okunmadan geçmeli, he işte tam öyle bir yorum. Yapma kendini bunu. Bana da yapma. :joy:

Ben bunu arastirdim aslinda ve söyle deniyor… Ki$, Stark hanesi için “Kurtlarin zamani” anlamina geliyor. Yani son kitabin muhtemelen büyük bir bölümünde ki$ olacak, Uzun Gece yasanacak, bu yüzden öyle bir isim seçilmis basta.

Sormayı unuttum geçen, bu bilgiyi forumlarda vs. YORUM olarak mı okudun yoksa RESMİ AÇIKLAMA olarak mı? Bana yorumlama gibi geldi çünkü uzun gece geldiğinde bu durum kurtların zamanı olmasından ziyade WW’lerin zamanı olacak…

@Starkgaryen

Tarth hanesinin sembolü güneş ve ay. İlgijç bir geçmişe sahip minör hanelerden değil kahramanlar Çağında Fırtına krallığındaki eski ve etkin krallıklardan olduğu söyleniyor sma o kadar yani. Ama bir bak istersen bir şeyler yakalarsın belki. Hanedan arması annesi farklı hanedandan olup babası farklı hanedandan olan ve kişisel arma olarak iki ailenin arması bayrağını dörde bölerek gösterilmek suretiyle oluşturulan armalara benziyor.

resim

Yeni okudum daha önce bu ay meselesine dikkat etmemiştim ama demek ki bu kadar gereksiz görülen yerlerden bile bir şeyler çıkabiliyor. Bu ikinci ay mevzusunda biraz farklı bir ihtimal geliyor ama aklıma ya ikinci ay Daenerys ise zaten Doreah da ikinci ay güneşe yaklaşınca ejderhalar geri dönecek diyor ve kanatlı ejderhalar Dany ile birlikte geri döndü dediğiniz gibi belki insan ejderhalar geri dönüşüne de işaret ediyor olabilir ama ilk seçeneği de göz önünde bulundurmak lazım.

1 Like

Tekrar okuyunca teoriyi birşey farkettim Arianne’ın hanesinin sembolü güneş ve bir Targaryen olduğunu iddaa eden Aegon ile evlenmesi muhtemel. Aegon acaba ikinci ay olabilir mi eğer Yaz Kalesinde hala ejderha yumurtaları varsa ve bu yumurtalar bulunursa oraya en yakın güç olan Aegon’un eline geçebilir. Dany ile Aegon arasında olacak bir ejderhaların dansının şartları da gerçek anlamda karşılanmış olur bu şekilde.