Aygır Kalbi Töreni

Dothrakiler hamilelik sırasında çiğ aygır kalbi yenmesinin Kahal’ın oğlunu güçlü, hızlı ve korkusuz yapacağına inanırlar- ama anne tamamını yerse. Eğer anne kanda boğulur veya eti kusarsa çocuk ölü veya deforme doğabilir, zayıf yapıda veya kız olabilir. Aygır kalbi töreni Vaes Dothrak’ta tebeşirlerle çevrili bir alanda akşamları gerçekleştirilir. Daenerys Targaryen oğlu Rhaego’ya hamile olduğunda bu törene katılmıştır ve aygır kalbinin tamamını yemiştir.

Daenerys Targaryen’ın Aygır Kalbi Töreni

Dağ Anne’nın gölgesi altında, Vaes Dothrah’ta çeliğe izin verilmediği için Drogo ve Kan Sürücüleri aygırı taş bıçakla öldürürler.

Khal Drogo aygırın kanıyla buğulanmış kalbi diresklerinin üzerine kaldırarak Dany’ye verir, Dany iki eliyle kalbi alarak ağzına götürür ve sert lifli eti ısırmaya başlar. Dany’nın hizmetçileri ona yardımcı olmak için hazır beklerler. Hassas anne midesine rağmen kendini alıştıra alıştıra yarı pıhtılaşmış kanla birlikte kalbi yemiştir. Çiğ eti midesinde tutabilmek için törenden önceki birgün boyunca aç beklemiştir.

Vahşi aygırın kalbi tamamen kas yığınıydı ve bu yüzden her lokmayı uzun süre çiğnemek zorunda kaldı. Tadı onu öğürmeye zorlasa da o çiğnemeye ve yutmaya çalıştı. Midesi bulanmasına rağmen kendini tuttu. Yüzü yürekkanına bulanmış ve dudakları patlayacak gibiydi. Drogo’ya doğru baktığında baraşamayacağını hissetti. Sona doğru onun karanlık, badem gözlerinde ateşli bir gurur görüyordu ama emin olamıyordu.

Bitirdiğinde gözlerini dosh khaleen’nın kocakarılarına çevirdi ve en iyi dothraki aksanıyla “Khalakka dothrae mr’anha” (prens içimde at sürüyor) diye haykırdı. Hizmetçilerinden Jhiqui günlerce bu kelimeleri çalıştırmıştı Dany’ye. Buruşmuş ve eğilmiş haldeki tek siyah gözlü Dosh khaleen’ın en yaşlısı, Khalakka dothrae (prens at biniyor) diye haykırdı. Diğer kadınlar “Rakh! Rakh! Rakh haj (erkek, erkek, güçlü bir erkek) diye haykırmaya devam ettiler. Tek gözlü kocakarı Dany’ye oğlunun “Dünya’nın Sırtına Binecek Aygır” olacağı kehanetinde bulundu. Sonrasında Drogo onu tebeşir çukurundan ve alaydan uzaklaştırarak dünyanın rahmine görürerek Dany’yi kendisi temizler.

hemen vikiye gidiyor :smiley:

Benden hızlısın valla :smiley:

Aygır Kalbi konusu vikiye eklenmiştir. Ve İngilizce sayfası ile köprü kurulmuştur.