Azor Ahai Efsanesi 'Sahte Ulak'

Geldik oldukça civcivli bir konuya. :stuck_out_tongue:

GrayArea’nın 2 bölümlük ‘AA Serisi’'ni çevireceğim inşallah. Tarzımı biliyorsunuz, başlayalım.

GRRM "Kehanetler, çift taraflı kılıç gibi. Onu çok dikkatli tutmanız gerekir. Kitaba derinlik ve ilginçlik katabilirler ama çok belirgin ya da çok kolay olmak istemezsiniz."

Kehanetlere güvenmememiz gerektiğini gösteren bazı alıntılar var.

Aliüstat Marwyn: Kanayan bir yıldızın altında, tuzun ve dumanın ortasında doğdu. Kehaneti biliyorum.” Marwyn kafasını çevirdi yere bir topak kırmızı balgam tükürdü. “Hemen güvenmem gerçi. Bir zamanlar, Eski Ghis’in Gorghan’ı, bir kehanetin tehlikeli bir kadına benzediğini yazmıştı. Kadın senin aletini ağzına alır. Sen zevkle inler ve ne kadar tatlı, ne kadar güzel olduğunu düşünürsün… sonra kadının dişleri kapanır ve senin inlemelerin çığlıklara dönüşür. Gorghan, kehanetin tabiatı budur, demişti. Kehanet her seferinde aletini koparır.” Yaprağı biraz daha çiğnedi. “Yine de…”

Tyrion: “Kehanetler yarı eğitimli katırlar gibidir. İlk bakışta kullanışlı görünür ama güvendiğin anda kafanı tekmeler.”

İki alıntı da bize kehanetlerin doğası ve içeriği hakkında bize bilgi veriyor ve serideki iki önemli ve zeki/bilgili adamdan geliyor. Sanırım kimse Tyrion ve Aliüstat Marwyn’in bilgi ve zekasını sorgulamayacaktır. Kısacası onlar için kehanetler “hileli” şeyler, asla tam manası ile güvenemeyeceğin…

Şimdi videoda “Memory, Sorrow and Thorn” kitabı ile GoT serisi arasındaki benzerliklere değinmiş, sanırım yazarımız bu seriyi okumuş, etkilenmiş, en sevdiği fantazi serisiymiş. Burada iki seri arasındaki benzerlikleri anlatan bir makale var. Aslında makaleye bakınca seri ile ilgili baya benzerlikler olduğunu görebiliyoruz. Benzerliklerden bazılarını sıralayalım. Unutmayın bu bahsettiğimiz seri için SPOILER içeriyor, ona göre. :stuck_out_tongue:

1- Soylu bir kız; kendini erkek gibi gizler ve tehlikeli yerlere seyahat eder, kılıç kullanmayı öğrenir. (Bu bize açıkça Arya diye bağırıyor. Mektubunda neden Arya/Jon ilişkisini kurguladığını anlamak zor değil aslında.)

2- Prensvari, soylu iki erkek kardeş; birbirinden nefret ediyordur ve birbiri ile taht için savaşır. Ülke bu ikisi yüzünden parçalanıyor ama kirli taraf kazanıyor. (Stannis ve Renly olduğu aşikar.)

3- Kırmızı cübbeli, kralın yeni danışmanı; kralı, küçük kardeşini feda etmesi konusunda ikna eder, böylece krallığı yeniden bir bütün hale getireceğini vs. söyler. (Stannis ve Renly meselesi devam ediyor.)

4- Gökyüzünde değişimi/kıyameti işaret eden kuyruklu bir yıldız görünür. (Başka bir videosunda bu kuyruklu yıldızın iyi bir haber getirmediğini, kıyameti, yıkımı işaret ettiğini; batı kültüründe genelde bu yönde kabul edildiğini anlatmıştı.)

5- Garip, yabancı; başka dünyadan gelen canlılar uzak kuzeyde belirlemeye başlar. Uzun zaman önce kuzeyden sürgün yemiş, uzaklaştırılmışlardır ama her şeyi geri almak için dönüyorlardır. (WW oldukları kesin, acaba bu seriyi okusak mı? Bizim seri nasıl bitiyor vs. öğrenebiliriz, bilhassa bu ww meselesi nedir… diye. :smiley: )

6- Diğer bir dünya işgalinin olduğu kadar uzun bir zaman sürecek olan alışılmadık bir kışın gelmesi de ön plana çıkıyor. Sadece kuzeyliler bu eski efsaneleri ciddiye alırlar. Diğer herkes böyle saçma hikayelere gülüyor. Ama kuzeydeki insanlar asla unutamazlar. (aaa North Remembers! )

7- Çok sıradışı bir taht, krallık için insan anlaşmazlığının merkezinde yatar, ancak gerçek çatışma için sadece bir oyalamadır. (Bizdeki Demir Taht ve onun için verilen savaş.)

8- Kralın yakın akrabası olan asil bir karakter, elini kaybeder. (Jaime)

9- Bir kurt karakteri büyük bir rol oynuyor. (Bizim Bran muhtemelen.)

10- Bir zamanlar bölge boyunca yaşayan, ancak şimdi saklanmakta olan Şafağın / Ormanın Çocukları bir rol oynayacaklar. Uzak kuzeydeki diğer dünya yaratıklarıyla görünmeye başlıyorlar.

11- Sıska bir kılıç ‘Needle/Naidel’ adlandırılıyor ve başrol karakter kılıcı taşıyor, ağır kılıçları kullanamıyor.(Bizim Arya işte.)

12- Kuzeye gitmek zorunda kalan Snow (kilit) olan bir karakter ana karakterdir. Hiç kimse gibi görünmüyor, ama onun gizli soyu önemlidir. Kimse gerçeği bilmiyor…(Bizim Jon işte.)

Böyle gidiyor; 30 tane liste şey etmişler. Keşke daha fazla yazsalarmış. Resmen GRRM, bu seriden yürütmüş havası vermiyor mu size de? :smiley:

Neyse, devam edelim. Video bu serideki kehanetler üzerine durmuş, önemli bir yeri varmış kehanetlerin.

Storm King… Resim olarak koymuş bu efsanenin hikayesini.

Kısacası AA/UZUN GECE/ İLK İNSANLAR/ IŞIK GETİREN meselesi ve BUZ VE ATEŞ ile büyük ölçüde örtüşen bir hikaye. Lakin şöyle bir şey var, bizim seride AA hikayesi kurtarıcı olarak sunulmuş burada ise durum çok daha değişik bir boyutta. Aslında ben bu AA’nın arkasında yatan geçmişin neler olabileceği konusunda kafamda kendi senaryolarımı yazıyordum ve burada yazan şeyi, benzer şekilde, ben de düşünmüştüm. Aklın yolu bir midir nedir. :smiley:

Ineluki(Bizim AA’ya denk geliyor) yaşadığı yerde çok parlak kişilikte biriymiş; kahraman, bilge, onları altın çağa taşıyabilecek muazzam bir arkadaş yani(Yalnız bu adam Sithi denen bir tarikat gibi bir şeyin parçası, onlar için bir umut yoksa ülke için manasında değil. Bu adamlar ölümsüzlüğü keşfetmişler ama özünde ölümsüzlükten ziyade çok yavaş yaşlanıyorlar. Asshai ve ölümden dirilme kuramlarımı hatırlayın)… Biraz mübalağalı çeviriyorum. :smiley: Fakat bu arkadaşın sahip olduğu güç ve hırs zamanla onu yoldan çıkartmış ve onların aleyhine döndürmüş her şeyi; karanlık bir yola sapmış ve yasak bilgileri araştırmaya başlamış. Sonunda dehşet kılıç Sorrow’u gizlice dövmüş; ışık ve umut yiyici(Işıkgetiren’e denk geliyor kılıç. Diğer yandan da Tolkien’deki güç yüzüğünün dövülmesine benziyor, zaten bu seri de sanırım tolkien den esinlenilmiş.). İşgal edilmiş topraklarını kurtarmak için büyü kullanabileceğini düşünmüş ama işin sonunda şeytana dönüşmüş ve ölüm, yıkımdan başka bir şey getirmemiş; hem ateş hem buz imiş gibisinden bir bilgi söz konusu. Özetle hikayesi bu.

Hikaye bize hem AA hem de NK havası vermiyor mu? Uzmanlara göre tarihsel bir olayın toplumsal olarak hafızadan silinip, efsaneleşmesi vs. 200 yılı alırmış. Kulaktan kulağa oynamışsanız bilirsiniz; bilgiler aktarıla aktarıla üstüne yeni bilgiler eklenir ve ilk halinden de sapar. Bizim serideki AA hikayesi de benzer bir mantıkla parçalanmış, değişmiş ve eklemeler ile mevcut hale gelmiş olabilir ki bence kesin öyle, zaten efsanelere bakarsak birbirinden komik noktalar olduğu gibi çelişkili noktalar da söz konusu.

Hikayede bu kehanet oldukça merkezi bir yerde oturmuş ve ana karakterler kehanetin gerçekleşmesi için uğraşıyorlar… Lakin kehanet gerçekleştirilir ise tam da Storm King’in istediği şeyi yapmış oluyorlar; kehanet gerçekleşir ise bu adam istediği şeyi elde ediyor. Yani kehanet “sahte bir ulak”

GRRM’in bu seriden baya etkilendiği gerçeğini düşünürsek AA efsanesine 2. kez bakmak gerekiyor. Ablaya göre Westeros çoktan ölüme mahkum olmuş olabilir ve hiç bir şey bunu durduramaz.

AA efsanesine baktığımızda tüm bu ışık getiren, vaat edilmiş prens vs. yanlış olabilir. Bu kehaneti kim yazdı? Ya bu kehanet bir çeşit afet tarifi gibi bir şey ise? Bunu bunu yaparsanız dünya yok olacak gibi… Ya Westeros, Dany ejderhaları uyandırdığında ölüme mahkum edildi ise?

AA efsanesi, batıdiyar’a değil Asshai’ye ait bir efsane, R’hllor’cuların baskın olduğu bir yer… AA, R’hllor’un savaşçısı, şampiyonu… Kadim Asshai kitaplarında bahsediliyor bu kehanetten. Kim yazmış muamma, ne zaman yazmış muamma… R’hllor inancı bile batıdiyar’a ait değil, Essos’a ait. Tüm bunlar Essos işi…

GRRM’in bu dualistik savaşı yazdığına; iyi kötü arasındaki bir savaşı okuduğumuza inanmamız bekleniyor. Öyle bir görüntü de var… Fakat biliyoruz ki bu bizim GRRM değil, onun tarzı değil.

Aslında kitaplara bakınca ateş ve buzun hiç de savaşta olduğuna dair bir izlenim edinmiyoruz, onlar aynı şey… Biliyorsunuz Reed Hanesi ve halkı “Buz ve Ateş”'e yemin ederler; bu ikisini hiçbir şekilde birbirinden ayırmazlar; iki savaşan karşıtlıktan ziyade birlikte hareket eden bir bütün havası veriyor yeminleri… Ayrıca şu alıntıya da göz atalım.

Yürürlerken, “Yukarı ve aşağı,” diyerek iç çekiyordu Meera bazen, “sonra aşağı ve yukarı. Sonra yine yukarı ve yine aşağı. Senin şu aptal dağlarından nefret ediyorum Prens Bran.”

“Dün onları sevdiğini söylüyordun.”

“Ah, seviyorum. Lord babam bana dağları anlatmıştı ama şimdiye kadar bir dağ görmemiştim. Onları anlatamayacağım kadar çok seviyorum.”

Bran kıza yüzünü buruşturdu. “Daha demin onlardan nefret ettiğini söyledin.”

“Neden ikisi birden olmasın?” Meera uzanıp Bran’ın burnunu sıktı.

“Çünkü ikisi farklı şeyler,” diye ısrar etti Bran. “Gece ve gündüz ya da buz ve ateş gibi.”

Eğer buz yanabiliyorsa,” dedi Jojen her zamanki ağır başlılığıyla, “sevgi ve nefret çiftleşebilir. Dağ ya da bataklık, hiç fark etmez. Toprak bütündür.”

Ya R’hllor ve Büyük Öteki aynı kişiyse? Bu nasıl olabilir ki? Kanıt var mı? İkinci bölümde bu konu üzerinde durulacak.

(Aslında Yüzsüz Adamlara göre tüm ilahlar tek bir ilah değil mi? İsimler, sıfatlar vs. sadece onun farklı yüzü ve farklı isimleri?)

Serinin 2. bölümünde görüşmek üzere. :slight_smile:

Abi etkilenmek denemez buna adam bildiğin ç(alıntı) yapmış sdfsad. Özgün gibi duran çoğu şeyin alakası yokmuş. Sadece 3 başlı ejder reyizler ve ensest olduğu iddiasıyla başlayan hikaye farklı ama esasında o bie güllerin savaşından alıntı.

Azor Ahai Efsanesi 'Gece'nin Kralı'

Tyrion’a denk gelen bir karakter bile var. :smiley:

1. A very short yet intelligent character has a betrothal as part of his storyline. But he is soon put on trial, where the penalty is death, and everyone seems set on killing him… even his own lover.

Shea tarafından ölüm ihaneti bile uyuyor. :smiley:

Hikaye yaşlı kralın ölümüyle başlıyor…

Jon Con. bile var… 20) A guilt-tormented knight, Sir Camaris/Ser Connington, spends years in exile in the south, only to return, where he is at last revealed as still being alive.

Tiamak diye bir karaker de varmış, herkesten hepsinden uzakta kendi hikayesini yaşayan; bizim dany’e denk geliyor.

Bu ilginç: 26) A servant of evil wearing a hound’s head helmet/ Kötülüğün hizmetkarı tazı başlıklı miğfer giyiyor. (Bizim Tazı. :smiley: Demek onu daha çok göreceğiz seride, ölmemiş söylendiği gibi gibi )

Eğer doğruysa adam bildiğin intihal yapmış bu nedir arkadaş?

Bari seri sonunda Snow kral oluyormuymuş?

Bilmiyorum, sadece 30 benzerlik verilmiş. Ötesi yok. O kısmı ben de merak ediyorum. Sonra bizim Arya’ya denk gelen karakterle ilişkisini, malum. :stuck_out_tongue:

30 benzerlik de hepsi de fazla benzer. Hayır bari isimleri değiştireymiş

Bir dava girişimi falan olmuş nudur acaba?

İsimler değişik zaten. :smiley:

Dava konusunu bilmem. Olsa duyardık sanırım.

Ana karakter kabak gibi ayni :confused:

Simon Snowlock imiş ismi, ana oğlanın. O da sürekli rüyalar görüyor bir şeylerle ilgili, bilhassa bu Ineku mu ne onla ilgili… Beyaz bir oku var, önemli bir okmuş herhalde… bizimkinin de beyaz başlığı olan önemli bir kılıcı var.

EKLEME: Arya’ya denk gelen de Prenses Miriamele. İkisi arasında aşk meselesi var. . :heart_eyes:

çalıntı değilde daha çok martin sevdiği bir hikayeyi kendisine göre uyarlamış gibi. sonu muhtemelen farklı olur bence. ama bence bu bariz bir benzerlik olsa, insanlar asoiaf’a ya da martin’e bu kadar prim vermez,bu seride 30 yıl sürmezdi. muhtemelen sadece etkilenilen şeyler alındığı için bize benzerlik çok gözüküyor. diğer kitabı duymadım hiç,-ne zaman çıkmış bilen var mı?-.zaten işte erkek gibi başrol kız, geçmişi acı dolu ama aslında önemli bir kan taşıyan başkahraman, sonra bunların arasındaki aşk-arya ve jon’u sırf bu yüzden bile istemiyor olabilirim,genelde sinir olduğum kız tipidir(arya yı sevmeme rağmen)- büyük işgal tehlikesi her fantastik ya da kahramanlık içeren eserde vardır. gerçi daha teorinin ikinci kısmı var imiş.hadi hayırlısı :smile:
teoriyi doğru kabul edersek,jon’un karanlık tarafa geçeceğini de varsayabiliriz-keşke geçse :heart_eyes:-ama ben bunu dany’den bekliyorum.
teşekkürleer :slight_smile:

Su an Martin’e olan saygi ve hayranligimi büyük ölçüde yitirdim.
Soktayim.
Daha fazla yorum yapamayacagim.

:smile:

Ben aslında GRRM’in bu yaptığı hoş karşılıyorum. Biri bir hikaye okur ve ya bir resim görür ondan çok etkilenib onu kendi kafasında deyiştirir yeniden yazar ve çok daha iyi bir iş çıkarır ortaya. Hatta benim aklımda da böyle bir proje var. Eğer Martin kitapları bitirmeyi başarırsa kitabın sonunu bildikden sonra hikayeni genişlendirerek yenilden ele almak istiyorum. Özgür şehirlerin, Yaz adaları, Yi Ti, Leng ve s gibi yerlerden hikayeler eklemek, Westerosdaki fazla avrupa ortaçağımsı tadı yumuşatmak, karekterlerin hikayelerini ve özelliklerini belirli noktalarda değiştirmek gibi planlarım var. Mesela, Joffreyi biraz daha karanlıktan griye doğru kaydırmak ya da Catelyni daha iktidar hırslı birini dönüştürmek gibi.

@Starkgaryen @Cassiopeia
Ya etkilenme/esinlenme/ilham alma… Yani genel olarak olay bu, dün kitapların biraz özetine bakmaya çalışıyorum, aradığım belirli isim ve konu olduğu için çok ayrıntı vs. bakmadım ama görebildiğim kadarıyla bu bahsi geçen 30 benzerlik dışında ana konu ve ilerleyişi ve yaşanan şeyler tamamen farklı.

Adama hemen geçirmeyelim. :smiley:

@argos ben de hayran kaldığım serileri kafamda yeniden şekillendiririm, wattpad de Star Wars ve Tolkien karışımı bir hikayem vardı(gerçi çıkan hikayeden memnun değilim ama olsun) ama genel olarak ben böyle şeyleri hayran çalışmasına benzetiyorum, diğer yandan da sanki araklamışım hissi veriyor… bilemiyorum, ölçüyü iyi ayarlamak gerekir.

Bu arada kimse AA efsanesinin aslında kötü bir haberci olduğu vs. konusuna yorum yapmamış ya :smiley:

Yapmak istediğim şey biraz daha farklı. Evren evren gezen bi seyyah düşün ve bu seyyah bir gün TWOIAF’a gelir ve asl;nda hikayenin bizim bildiğimizden çok daha farklı olduğunu görür ve yazmaya başlar. Yazım üslubu ana seri gibi olmaz Tehlikeli kadınlar ve Düzenbaz Prensdeki gibi anlatım şekli olacağından 1000 sayfayı bulmayacağını düşünüyorum.

Bu seyyah başka evrenlere de gidiyor oralardan bizim bilmediğimiz hikayeleri anlatıyor ve kendinin de bir hikayesi var aynı zamanda orada da maceralar yaşıyor. Proje böyle ama tembel biri olduğumdan hiç bi zaman gerçekleşdiremeceğim bi şey galiba.

Genel olarak fena değil ama birebir isim, yerler vs. telif hakkına girer, biliyorsun? Değiştireceksin sanırım isimleri falan.

Ben kendimi iyi hissetmiyorum öyle yaptığım zaman :joy:. Ben de kendi hikayemi oluşturma olayından hoşlanırım ama tamamen farklı Evren’lerde yaparım konsept belli olsa bile. O şekilde olan iki hanedan hikayem var mesela. Ama bizim dünyamızda geçiyorlar. Ashina ve Pendragon

Bu arada kitabın özetlerini buldum; seri daha tamamlanmamış. 3 kitap yayınlanmış, Martin gibi 1. Bölüm 2. Bölüm şeklinde sanırım… Hala 4. Kitap beklenmekte. Bu yüzden Snow(lock) ne olacak muamma ama son kitapta kimliği ortaya çıktı; diyarın kralı çıktı, prenses aşkı ile de evlenmek istiyor. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Demek Martin bu yüzden 5. Kitabı bekletiyor :smirk:

Kralın yakın akrabası???

Jaime Hill, Bastard son king Aerys II Targaryen

Robert’ın kayınçosu.