Azor Ahai Gerçekten de Bir Kahraman mı?

Aslında bu konu bunca yıldır çok kez tartılışmıştır, farkındayım ama garip bir şekilde -en azından benim için- güncelliğini bir türlü yitirmiyor. Bilhassa GoT’un sonu yaklaşmış ve AA kim? sorusuna cevap bulacağımız zamana aylar kalmış iken…

Gerçi dizi ve kitap konusunda ciddi farklılık bekliyorum AA konusunda; yani dizide düz mantık AA= Kahraman şeklinde sunulacağına %100 eminim ama kitap serisinde bunun böyle olacağını hiç sanmıyorum.

Aslında “Sahte Ulak” diye bir kuram vardı ama o kısım daha çok serinin esinlenildiği bir başka kitap serisine dayandırılan şeyler olduğu için tam manasıyla tatmin edici gelmemişti. “Ejderhalar” kuramında değinmiştim ama çok fazla dallara ayrılan bir konu olduğundan ve ana konu ismi üzerine ejderhalar ve ejderha çeliği ile ilgili olduğundan sadece üzerinden şöyle bir geçip gitmiştim.

Bu yüzden biraz toparlamak istedim burada. Şimdi efsanelere göre AA= Kahraman denklemiyle bizlere sunuluyor, değil mi? Bize aktarıldığı şekilde almaya öyle hazırız ki aksini düşünemiyoruz bile… Ben AA şudur, budur diye tartışmıyorum… AA sandığımız gibi bir kahraman mı? üzerinden tartışmak istiyorum.

Şimdi Melisandre ve Asshai Yazıtları; Uzun Gece’de 2. kez yeryüzüne gelecek bir kahramandan bahsediyor, bu kişi karanlığa karşı alevli ışıkgetiren kılıcıyla savaşacak… Onun düşüşü bütün dünyanın ve insanlığın düşüşü olacak çünkü Büyük Öteki kazanmış olacak ve haliyle Uzun Gece, Sonsuz Gece’ye ve kışa dönüşecek. Elbette Ak Gezenler de bu hikayede %100 saf kötü adamlarımız.

Şimdi hikayeyi kimin bakış açısıyla dinler isek onun bakışını kabullenmeye ve çok az sorgulamaya eğilim sergileriz. Hele ki karşı taraf da bize böyle bir ‘olumsuz’ imaj çizmişse (WW’ler gibi) bu eğilim daha da artar ve bence bize ASOIAF serisinde AA meselesinde olanlar tam da bu.

Yalnız efsaneyi biraz kurcaladığınız zaman, gariplikler fark ediyorsunuz. Dikkat ederseniz eğer Melisandre bize kehaneti anlattı, evet ve aynı zamanda efsanenin son kısmını da anlattı ama gel gör ki AA gelmeden önceki olan biteni anlatmadı, gerek duymadı hatta belki de kendisi de bunu gözden kaçırıyor. Nedir o kısım? Uzun Gece’nin geliş hikayesi.

Bilmeyen ve tekrar okumak isteyenlere bir kere daha hatırlatalım bu kısmı.

Yi-Ti efsanelerinde; tanrıların yeryüzünde hüküm sürdüğü dönemlerde, onların çocukları ve onların torunları Şafak İmparatorluğuna hükmediyordu. Bir gün Kantaşı İmparatoru, kız kardeşi Ametis İmparatoriçesini kıskandı, onu öldürdü, taht hakkını gasp ederek tahta oturdu ve bu ismi aldı. Buna “Kan İhaneti” dendi. Işıktan Kadın( Maiden-Made-of-Light) olan bunları büyük annesi bu olay üzerine dünyaya ve insanlığa sırtını döner ve kocası olan Gece’nin Aslanı da(FM’ler tarafından Çok Yüzlü/İsimli Tanrı olarak anılıp, ölüm ile ilişkilendirilir.) dünyaya savaş açıp, yaratıklarını yeryüzüne salar. Elbette tüm mesele bu adamın kardeşini öldürmesi değildir; adam ilahların hepsine sırtına döner ve gökyüzünden düşmüş bir Siyah Taş’a tapar; kaplan bir kadını kendine eş olarak alır ve halkını köleleştirir; yamyamlık ve ölü diriltme gibi zelil eylemlerle bulunur. Bu adamın Yıldızlı Bilgeli Kilisesi’nin ilk yüksek rahibi olduğu iddiası vardır. Uzun Gece sırasında da AA ve Işıkgetiren ortaya çıkıyor, tahminen yoldaşlarıyla eylemleri sonucu Uzun Gece sona eriyor ve yeniden doğacağı kehaneti ortaya atılıyor.

Şimdi dikkatinizi çekmek istediğim noktalar şunlar; Melisandre, Asshali bir kızıl rahibe; ışık, güneş, ateş, sıcaklık gibi şeylere tapan bir kadın, Kızıl İlahı var. Büyüleri Kan ve Ateş’e dayanıyor; aynı Valirya gibi… AA’yı bulup ölüm, karanlık, dehşet tanrısı dediği Büyük Öteki’ye karşı mücadele veriyor. Yalnız 1. Uzun Gece’nin başrolü Gecenin Aslanı… Bu ikisi bence aynı kişi. Hatta Çok Yüzlü Tanrı da aynı kişi; üçü aynı yani. Yüzsüz Adamlar ve Ötekiler

Peki, AA efsanesinin ardında yatan Uzun Gece’ye sebep olan nedenlere baktığımızda bu hikayede iyi adam kötü adam kim?

Hiçbir şey bilmeden ilk bu hikayeyi okusaydık Kantaşı İmparatorunu ve karısını kötü insan; Gece’nin Aslanını da iyi adam gibi görürdük; çünkü yeryüzündeki günahkarlığı, kötülüğü görüp cezalandırmak için yaratıklarını göndermiş. Kantaşı İmp. ise halkını köleleştiren, yamyamlık eden, ölü diriltme büyüleri yapan bir tip.

Ölü diriltince akla ilk WW gelmesi olağan ama unutmayın; R’hllor tarafı da bu işi yapıyor. Hatta Valirya’da köleler ölüm için dua etmişlerdi ki kimi okuyucu ölü diriltme yöntemleri ile sonsuz bir döngüye soktukları için kölelerin tam manası ile ölemediğini düşünüyor. İlk FM de bu şekilde ortaya çıkıyordu; onları öldürerek özgür kılıyordu.

Diğer yandan Kantaşı İmp.'nun SİYAH TAŞ’a tapması ilginç, aslında bahsi geçen şeyin siyah taş olması ilginç; nereden çıktı, geldi? Gökyüzünden, efsaneye göre… Elbette bu siyah taş nedir? derseniz aslında ERİMİŞ SİYAH TAŞ dersem aklınızda şimşekler çakabilir… Evet, Valirya halkının ejderhalar ile eritip inşa ettikleri o yapılar bu taşlarla yapılıyor. Adamın ismi de KAN-taşı İmparatoru(Kan ve Ateş!).

Toparlar isek AA’yı kim seçmiş? Kime karşı savaşmış? Kim seçti muamma; kim olduğu da muamma ama ATEŞLİ bir kılıç yapıyor, KAN ile onu mühürleyerek sihirli bir kılıca dönüştürüyor, yani elimizde KAN VE ATEŞ var, bildiğiniz kan ateş büyüsü ile dövdü kılıcı. AA kimi öldürdü? Karısını… Akrabası… Bize fedakarlık diye yutturuluyor, doğru ama Kantaşı İmp. da kendi akrabasını, kız kardeşini öldürüyor ve buna KAN İHANETİ deniyor… Westeros’ta bugün akraba katili olmak ve misafir hakkı verdiğin birini öldürmek lanetlenmek için yeterli görülüyor ve ben bir şekilde bu iki meselenin Kan-taşı İmparatoruna dayandığına inanıyorum; kız kardeşini misafir ederek öldürmüş olabilir… Zaten Uzun Gece’ye sebebin başlangıç eylemi de AKRABA KATİLİ olmaktı.

Yani kötü adamı ve ona uyanları cezalandırmak için Uzun Gece’yi getiren bir Gece’nin Aslanı ve yaratıkları var elimizde; bir de bunlara karşı savaşan ve yok etmek için uğraşan AA tarafı… Sizce AA bir kahraman gibi göründü mü gözünüze? Kötünün yanında taraf alıyormuş gibi gelmiyor mu size de?

5 Likes

Azor Ahai insanın kendine yakışanı giymesidir.

7 Likes

Tercümesi; “Bir fikrim yok.” :smiley:

Martin yavaş yazıyor yan olaylar dahil serinin tamamen bitmesine daha çok var bu yüzden net yorum yapamayacağım.

Lan sahfshafhsahfsahfhafha

1 Like

Azor Ahai Jon, Dany veya Aegon olursa kötü Jaime olursa iyidir.

ben kantaşı imparatoru’nun gerçekten kötü olduğunu düşünmesem de aa’nın hikayenin kötü tarafı olmasına %60 lık bir pay biçiyorum.

ben kendi dawn imparatorluğu konumda bu tanrı imparatorların gücünün giderek zayıfladığına dair bişeyler yazmıştım. twoiaf ta da öyle geçiyor. Kantaşı ve ametist belki bu zayıflığı gidermek için evlenmiş olabilirler. yani targaryenler gibi hem kızkardeşi hem eşi olmuş olabilir. ve bence ametist dayne’lerin atası ve ışıkgetiren i yaratmak için kendini feda etti.

gecenin aslanı, kötülüklerin sebebi; bilinene göre bir tanrı olan kantaşı’yken,insanları cezalandırmak için uzun gece’yi getiriyor. bence burada bir çelişki var. ayrıca azor ahai/son kahraman, gecenin aslanı tarafından getirilen karanlığı yenmek için savaşıyor. belki de hikayenin asıl kötüsü gecenin aslanı dır. çünkü tanrıların hatasından tüm insanlığı sorumlu tutuyor.

1 Like

Bence Azor Ahai tek kişi değil. Birden fazla kişinin yönettiği bir hesap.

Göklerden düşen yıldız deyince aklıma her zaman Dayne hanesi geliyor. Zaten seri sonunun sözleriyle bağlantılı olacak bilgisi ardından bu hanenin geçmişle alakası sandığımızdan daha fazla olabilr.

1 Like

Fakat adam sadece kardeşini öldürmemiş; insanlarını köleleştirmiş, yamyamlık yapmaya başlamış ve besbelli ki ölü diriltme gibi şeylere bulaşmış. Muhtemelen öldürüp öldürüp diriltti, deneme yapmak için vs. Yani adam pek pis bir şey. Gece’nin Aslanı da tüm bunlara öfkelenmiş, yaratıklarını salmış cezalandırmak için. Karısı olan Işıktan Kadın ise yine torununun tüm bu yaptıkları karşısında yeryüzüne/insanlığa sırtını dönmüş. Yani biri küsüyor, umudunu kesiyor; diğeri öfkelenip cezalandırıyor. Elbet ben bunların gerçek ilah vs. olduğuna inanmıyorum, muhtemelen çok uzun süre yaşayan güçleri olan ve bu yüzden ilah gibi tapınılan iki kişi bu; WW’lerin başında Gece’nin Aslanı var 1. Uzun Gece’de, gene soğukluk, buz tutan nehirler vs.den bahsediliyor. Haliyle Büyük Öteki aslında Gece’nin Aslanı ve doğal olarak FM’lerin bahsettiği, taptığı kişi de aynı kişi. Çünkü onlara göre Gece’nin Aslanı Çok Yüzlü Tanrı’nın kendisi.

Hmmm AA ve Nissa Nissa aslen Kan İmp. ve Ametist İmp. olabilir, diyorsun? Belki. Fakat hikayede Kan İmp.'un kaplan kadın olarak tanımlanan bir başka karısı var. “Seni çok seviyorum.” dedikten sonra gidip hemen evlenmiş mi? Uzun Gece kardeşi ölünce ve o yaptığı şeyler yüzünden oluyor, AA ise Uzun Gece sırasında ortaya çıkıp karanlığa karşı savaşıyor. Gerçi ben AA’nın bu Kan. İmp. ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum; belki dediğin gibi kendisi olabilir yahut oğlu olabilir, olmadı onun seçtiği bir başkası olabilir. Şimdi AA bir tapınakta kılıcı dövdü değil mi? Kutsal ateşle. Neydi ‘Ejderhalar’ başlığımdaki kutsal ateş iddiam? Ejderha alevi. Bu Kan İmp.'un bilmem ne kilisesinin ilk rahibi vs. olduğu düşünülüyor, kendince bir yeni inanç ortaya attığı için ortada bir inanç doğduğu izlenimi zaten ediniyorum; R’hllor inancı olmasın bu? Ateş, Alev, Güneş, Gündüz… Buz, Ölüm, Karanlık’a karşı düşman; Gece’nin Aslanı’na(Büyük Öteki’ye) düşman. Haliyle bu AA dediğimiz kişi bu inancın rahiplerinden biri olabilir?

Yalnız Ametist’in Dayne’lerin atası olduğunu iddia etmek… Bilmiyorum, neye dayandırdın bunu?

Hikayeyi nasıl okudun kız? :smiley:

Kan Taşı İmp. kardeşini öldürüp, hakkını gasp ediyor; insanlarını köle yapıyor, yamyamlık yaparak insan etinden ziyafetler çekiyor ve üstüne ölü diriltme ayinleri vs. yaparak yeryüzünde günah, sapkınlık vs. ne derse de hepsini yayıyor; yani kötülüğü yapan Kan İmp.

Büyük annesi Işıktan Kadın küsüp sırtını dönerken büyük babası Gece’nin Aslanı öfkelenip olan bitene yaratıklarını salıyor ve Uzun Gece’yi getiriyor.

Burada bu iki tipin hatası ne ki?

AA’nın Uzun Gece meselesinde tek başına uğraşmadığını, onunla beraber bu meselede savaş veren kişiler olduğu seride söylendi zaten. Misal bir yerde maymun kuyruğu olan kadının mücadelesi, diğer yandan şarkılar söyleyen insanların mücadelesi gibi çeşitli hikayeler bu iddiayı destekliyor gibi… AA, bunların liderleri, kahraman olarak lanse edilen kişi… Hikayeler onun tek kişi olduğunda hemfikir. İsim ve kimliği konusunda rivayetler var, o kadar.

Yıldız değil, KARA TAŞ. Hacerü Esvet taşı gibi işte, gökten düştüğü söylenen siyah bir taş… Viki kaynaktan Black Stone kısmına tıklayınca bildiğimiz ejderha alevi ile eritilip, şekil verilen bu taşlar olduğunu gösteriyor.

Çok kişi ise neden hep tek kişi olarak bahsediliyor? Neden Nissa Nissa tek bir kadın? Lightbringer neden tek bir obje? Bu soruların cevabı nedir sizce?

2 Likes

Aslına bakarsanız onu biraz trollüğüne söyledim. Yani fuatavni bir kişi değil geyiğine gönderme için.

Ama gene de gerçek kısmı da var. Zaten dizide ona bağladılar. Azor Ahai bir kişi değil ortak bir konsensüstür, birlikte olma duygusudur, Azor Ahai emekti, Azor Ahai milletin kendisini yönetmesiydi tarzı şeylere bağlayabilir. O söylediğin şeyler de metafor olabilir tamamen zaten metafor çok ucu açık bir kavram.[quote=“YeniAy_Ottoman, post:10, topic:11322”]
Yıldız değil, KARA TAŞ. Hacerü Esvet taşı gibi işte, gökten düştüğü söylenen siyah bir taş… Viki kaynaktan Black Stone kısmına tıklayınca bildiğimiz ejderha alevi ile eritilip, şekil verilen bu taşlar olduğunu gösteriyor.
[/quote]

Benim de aklıma direkt Kabe gelmişti. Her beyse ana olay gökten düşen bir şey. Me olduğu çok önemli değil. Efsaneler incelenirken çok ayrıntıcı bakmamak gerekiyor. Kemik olaylar daha önemli.

Geekyapar’daki J.H teorilerine bir gönderme miydi bu yoksa bu saatte hayalgücüm bana oyunlar mı oynuyor? :slight_smile:

Yok onları bilmiyorum hiç.

Niyeyse benim aklıma ilk Euron Greyjoy geldi, kardeşini öldüren, tecavüz eden, ayin yapan, sapkın vs. Kantaşı imparatoru Euron olabilir bence.
Kaplan olan karısı da Cersei Lannister olabilir mi? Sonuçta Cersei’nin arması aslan, kaplan da aslan da kedigillerden :joy:

Sonuçta Bu Işıktan Kadın Gecenin Aslanı vs hepsi Odin in çocukları işte…