Azor Ahai Son Kahraman Vadedilmiş Prens incelemesi

6-sezon

Şu anda herkes efsanevi bir kahraman olan Azor Ahai’yi bekliyor ve onun kim olacağını tahmin etmeye çalışıyor. Bunun içinde kitaplardaki efsaneleri, hikayeleri, kehanetleri takip ediyor. Ama ortada bir kimlik karmaşası var ve kimse bunun farkında değil. Aslında burada bahsedilen üç farklı kişi var:

Azor Ahai
Son Kahraman
Vadedilmiş Prens

Bunlar aynı kişiler değil. Önce bunları çözümleyelim.

Azor Ahai

TWOIAF çevirisinde Azor Ahai şöyle anlatılmış:

Burada açıkça görülüyor ki Azor Ahai denilen kişi, Asshai’li. Asshai’de yaşamış, orada savaşmış, başka bir yere gitmemiş. Çünkü deniliyor ki: “Bu efsane Asshai sınırlarını aşıp batıya doğru yayılmış”. Ama Azor Ahai’yi tartışanlar onun akgezenlerle savaştığını sanıyor, yeniden doğup ikinci kez savaşacağını sanıyor. Hayır! Akgezenler Westeros’ta Essos’ta değil, Essos’a hiç gitmediler. Orada da ortaya çıkmadılar, Asshai’de Akgezenler’e dair bir efsane yok, çok doğal bir şey bu çünkü, haberleri bile yok akgezenlerden. Peki Azor Ahai kiminle savaşıyor? Cevap: Karanlıkla! O dönemde bütün Dünya’nın ortak noktası akgezenlerle savaşmak değil. Ortak nokta bitmeyen bir kış ve gece. Yani büyük bir iklim değişikliği. Buzul çağı! Daha da ileri gidiyorum. Aslında Azor Ahai diye biri yok! Bu hikaye sembolik, mevsim döngüsünü anlatıyor. Tıpkı gerçek Dünya’da depremlerden, volkanlardan korunmak için kurban veren ilkel kabileler gibi, kış ve gecenin sona ermesi için fedakarlık yapan toplumu anlatıyor. Azor Ahai Asshai halkını, Nissa Nissa da kurban verdikleri hayvan ve bitkileri temsil ediyor, belki de gerçekten insanları, sevdikleri insanları. Benzer bir efsane Yi Ti’de de ortaya çıkmış yazıya göre.

Yeniden doğacağı kehaneti ise Kızıl Rahiplerin kendi dinleri için bir figür uydurması gerekliliğinden geliyor, tıpkı Mesih (hristiyan inancı), Mehdi (şii inancındaki diğer adı: 12. imam) vb gibi. Tuz ve dumanın içinde doğacağı da Asshai kehaneti, bunu da bildiğiniz gibi Melisandre söylüyor.

Yani sonuç olarak, sizin birleştirdiğiniz efsane ve kehanetleri şu parçaları Azor Ahai’den geliyor:

Azor Ahai ismi
Tuz ve duman’ın arasında yeniden doğacak olması
Işık Getiren ve Nissa Nissa
Bitmeyen kış ve gece

Peki Akgezenler ile savaşma hikayesi nereden geliyor? Bunun yapan kişi Azor Ahai değil! Son kahraman.

Son Kahraman

Taht Oyunları’nda Yaşlı Dadı Son Kahraman’dan şöyle bahsetmiş:

Evet dediğim gibi ortak nokta kış ve gece. Ama isminin Azor Ahai olduğuna dair bir şey yok, hadi burası önemli değil. Asıl nokta: Ateşli Kılıç filan yok! Hatta normal çelik kılıcı soğuktan çatlıyor bırakın yanmayı… Üstelik akgezenlere karşı da savaşmıyor! Onlarla savaşmak için değil, çocukları bulmak için yola çıkıyor ve hiç bir efsanevi özelliği yok. Adının son kahraman olmasının sebebi de yola çıkanlardan son hayatta kalan olması.

Sonuç olarak Azor Ahai akgezenlerle savaşacak efsanesinin kaynağı burası. Ama bu kişi Azor Ahai değil, son kahraman, üstelik elinde kılıçla savaşmıyor/savaşmayacak. Geçmişte çocuklardan yardım istenmiş, buna bakarsak günümüzde bu rolü üstlenen kişi: Brandon Stark

Vadedilen Prens

Bu ise bir Targaryen efsanesi/kehaneti. Akgezenler, kış ve gece ile bir ilgisi yok. Targaryenler kendileri içinden çıkacak bir prensin kral olup onlara ve diyara altın çağını yaşatacağına inanıyorlar muhtemelen. Dany’nin gördüğü vizyon:

Rhaegar Dany’ye bakıyor, bence burada serinin sonunu söylemiş George Martin. Tahta Dany geçecek, o vadedilen prenses (üstat aemon’un açıkladığı şekilde).

Ayrıca bir de orman cadısının kehaneti varmış, vikiden alıntı:

Kitaplarda nerede geçiyor bulamadım.

Özet

Azor Ahai, Son Kahraman ve Vadedilen Prens farklı kişiler.

Azor Ahai adı
Tuz ve duman’ın arasında yeniden doğacak olması
Işık Getiren ve Nissa Nissa
Bitmeyen kış ve gece

Üçlüsü Azor Ahai efsanesine ait.

Akgezenler ile savaşma (aslında savaşmıyor)

Son Kahraman efsanesine ait.

Vadedilen prens lakabı
Targaryen kanı taşıması
Prens Aerys ve Prenses Rhaella soyundan doğması

Vadedilen Prens efsanesine ait.

Azor Ahai diye biri yok, hiç olmadı, yeniden doğmayacak. Hikaye sembolik.

Son kahraman diye anlatılan kişinin görevini Bran üstlenecek ve ormanın çocukları yardımıyla akgezen - insan savaşını bitirecek. (Büyüler kullanarak akgezenleri yenme veya diplomasi)

Vadedilmiş prens, demir tahta oturacak ve Drogon’u sürecek, büyük Targaryen kralı/kraliçesi. Bence Dany. Ama Jon veya Aegon da olabilir.
#Alıntıdır.

0 Likes

Sonunda biri bunu açıkladı. Eline emeğine sağlık

0 Likes

Aynı kişi de olsa farklı kişiler de olsa Daenerys ve Jon Snow iki kehanete de bu kadar uyarken ikisinin de AA veya VP olmaması binlerce sayfayı boşa çıkarır.

Ayrıca bakınız akgezenler vs azor ahai

0 Likes

Ve sanirim soyle birsey hatirliyorum cok buyuk bir sallamada olabilir, bu nereden aklima yerlesti boyle birsey var miydi var ise de kaynagi ne? Hic hatirlamiyorum :smiley: Targaryen kadinlari icinde “Lord-Prens” kelimeleri kullaniliyor yani Prens yaziyor diye illa cinsiyetinin erkek olmasina gerek yok. Lutfen dogru hatirliyor olayim, biri beni aydinlatsin :frowning:

0 Likes

[emoji274] bu aydinlanmana yardimi olur :slight_smile: aemondan biliyoruz oyle bisey olabildigini baska bir kaynak yok yanlis biliyorda olabilir daha once yanildiysa tekrar neden yanilmasin?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

0 Likes

Bence çok mantıklı hatta bugüne kadar gördüğüm en iyi azor ahai teorisi.

0 Likes

Güzelmiş olması mümkün gibi duruyor

0 Likes

Millet birşey sorucam . Dizide hiç bu orman cadısı ve kehanetinden bahsedildimi? Eğer bahsedilmediyse illa targaryen kanından olmasına gerek yok vaadedilen prensin.

0 Likes

gerçekten güzel yazmışsın. ben de klasik azor ahai teorisinin doğru olmadığını düşünüyordum. zaten essosda hiçbir zaman akgezen görülmemişken bu konuda eski bir efsaneye sahip olmaları bana da saçma geliyordu.ayrıca dikkat ederseniz dizide hiç azor ahai adı geçmedi. melisandre de stannis e tanrının seçilmişi, ateşin oğlu falan diyordu.
benim düşüncem şöyle: akgezenlerle elinde bir kılıçla savaşacak olan kişi, uzun gecede lider olan kişi kesinlikle jon. dizide acayip mesajını verdiler bu olayın. bran de gerek ejderhaları kontrol etme ihtimali gerek de fragmanlarda gece kralı ile olan malum sahnelerden dolayı senin de dediğin gibi o efsanevi karakterle ilişkili. daenerys konusunda bir fikrim yok ama ben onu demir tahtı alabileceğini düşünmüyorum. 2.sezon 10. bölümdeki vision sahneleri boşuna çekilmedi. orada dany tam tahta dokunacakken vazgeçip, surdaki kapıdan geçiyordu. bu da onun tahtı alamadan öleceğine dair bir foreshadowing.

1 Like

@mya stone Dany’nin o tahta dokunmadigi ve duvara gittigi dizideki görüntüler kitaplarda da geçiyor mu birebir?

Duvarın ardından haberci kunduz ile Tapatalk kullanılarak gönderildi.

0 Likes

Orada Dany’i tahti alamadan olecegine dair bir bilgi yoktu cok sacma Dany’nin onunde secenek varken o baska bir yolu secti Akgezenler savasinda onunda cok buyuk bir yeri olacagindan bahsedilmeye calisildi… Allahim!!!

0 Likes

olacak olan batıya gitmesi için doğuya gidicek falan ya hani … Aslında pusulası bozuluyor kamilin sonra Hindistan diye Westerosun buluyor bu :smiley: :smiley:

0 Likes

Birinin bu konuya aciklik getirmis olmasi cok iyi oldu. Duydugum en mantikli AA aciklamasi budur. Son kahramanda da Bran’in bir sekilde rol ustlenecegi aşikar.

0 Likes

Azor ahai’nin Westeros’a hiç gelmediği doğru fakat o da Asshai’de akgezenlerle savaştı. Zaten eskiden Westeros ve Essos kıtası bitişikti. Akgezerler Westeros’tan güneye inip değil Westeros’un kuzeyine çıkıp Asshai’ye ulaştı.

0 Likes

Ben kendime göre AA ne Jon ne Davos ne de Stannis :smiley: yani kesin öyle birisi çıkacakki yine ters köşe olur :slight_smile: Bence Dany olur diyenlerde yanılıyolar

0 Likes

Kehanete zorlama teorilerle değil, açıkça uyan tek kişi Daenerys. AA ve VP Daenerys çıkmasa bile en azından Daenerys tahmininde bulunanların neden böyle bir tahminde bulunduğu anlaşılabilir. Çünkü beş kitap boyunca böyle anlatıldı. Diğer teorilerde hep bir zorlama, yakıştırma var. Daenerys kehaneti şimdiye kadar hep karşıladı.

0 Likes

Nası yani bi dakka. Duvarin en kuzeyinde assahi varsa eger assahinin buz kapli soguk bir yer olmasi gerekiyor mantiken?
Coğrafi acidan uyumsuz olur

0 Likes

Yazıdan da anlaşıldığı gibi Westeros Asshai’nın doğusunda kalıyor, yani Asshai ile Westeros arasında da Dar Deniz’e benzer bir deniz var, bu kıtalar önceden bitişikti.

Oklarla gösterdiğim denizlerden karşıya geçtiğinde Westeros’a ulaşabilirsin. Bizim Dünyamız nasıl yuvarlaksa burası da böyle.

Zaten kitapta da açıkça Asshai’li Azor Ahai’nin ötekilere karşı savaştığı geçiyor. Yani bu bağlamda
Azor ahai efsanesi gerçekleşebilir ve “Azor Ahai diye birisi yok” demek son derece yanlıştır. Attıklarım neticesinde hala bir kişinin çıkması muhtemel.

0 Likes

Ben Azor Ahai’ ın efsanelerde anlatıldığı gibi çok kolay bir şekilde kılıcıyla , ya da ejderhalarıyla olayı bitireceğini ya da net bir sonuca varacağını düşünmüyorum. Bu hikayede Işık ile Karanlığın savaşı olacaksa eğer bu kesinlikle Martin in seriyi yazmaya başladığından beri takındığı gri bir üslupla olacaktır, siyah beyaz bir üslupla değil. Bu bağlamda, Kış Kralı’nın ve ak gezenlerinde bir takım kendilerine göre mantıklı sebepleri olacaktır, biz asıl sürprizi vadedilmiş prens, Azor Ahai teorilerinden değilde burdan yiyeceğiz gibi geliyor. Bütün bu teoriler sonucunda Dany’ nin ve Bran’ in rolü kesin gibi görünüyor. Bran’ ın Akgezenler tarafından kullanılacağını da düşünmüyorum, Tyrion olayın her safhasında aktif rol üstlenecektir. Jon Snow’ un kesinlikle Azor Ahai ya da vadedilmiş prens ya da herhangi bir teori sonucunda Kurtarıcı bir karakter olacağını sanmıyorum, bence onun daha da önemli bir misyonu var o misyonda bu gri üsluptaki dengeleyici unsur olacağı,o hafif hüzünlü mutlu sonda da Dany veya Bran’den birini kaybedeceğimizi düşünüyorum. Düşünüyorum da düşünüyorum.

0 Likes

Ha tamam bunu bende biliyorum. Surekli dogu veya batiya gidersen durmadan diger taraftan cikabilirsin evet. Fakat suru geçip durmadan kuzeye gidersen ashaii’ye değil Dorneye varman gerek mantiken eger dunya yuvarlak ise. Ben onu kastetmistim olamaz diye.
Soyle bir cizim paylasayim:

0 Likes