Azor Ahai Teorileri

Belki de Rhaegar…

Rhaegar çocukluk yıllarında silah ve atlarla ilgilenmezdi. Sonra okuduğu bir kitapta Azor ahai teorisini gördü. Üstad Aemon ile mektuplaştı. O andan itibaren savaşçı gibi yetiştirdi kendini. Ve sonra kendiainin değil, çocuklarından birinin olacağını öngördü. Ya yanlışsa?

Az sen sus.

Azor Ahai’nin Jon oldugunun kanitlari diye bir baslik var onu okuyun. İnsanin inkar etmeye mecali kalmiyor bir suru kanit var :smiley:

1)Dany kesinlikle Azor Ahai olamaz.Dany icin yapilan kehanete göre 3. bir ihanet görücek Dany ve bu ihanet hayatına mâl olucak bence.
2)5. kitapta görüyoruzki Melisandre Stannis e yalan söylüyor.Onu kullanıyor.AA olması mümkün değil, en fazla demir tahta çıkar.
3)Dany nin ölümsüzler sarayında gördüğü imgede rhaegar ın bebeği icin Buz ve Ateş in sarkisi fln diyordu.Ben de forumdaki teorilerde olduğu gibi Aegon un sahte olabilecegini düşünüyorum.Ama sahte değilse AA olabilir.Eğer ki sahteyse Jon AA olabilir.Lyanna Ned e ölürken söz ver diyordu sürekli.Bunu Jon a sahip çıkması için söylediğini düşünüyorum.Dolayısıyla Jon AA olabilir.
4)Bir arkadaş Davos ile ilgili bir teori atmış.Bu teori çok hoşuma gitti.Davis mağarada uyandığında tuz ve duman ın arasında doğmuş oluyor.AA olabilir.
5)Bran ın AA olmasını çok isterdim ama pek mümkün görünmüyor bana.Kankuzgununun görevi devralıcak o.Akgezenlerle yapılacak olan savaşta elbet rol oynar ama AA olamaz.
6)Euron zalim ruhlu bir adam.Ejderhaları kendine istiyor.AA olacağını sanmıyorum.
7)Victorian ın olacağını hiç sanmıyorum.O liderlik etmek icin degil, takip etmek icin var.
8)Grrrm in Theon u halâ öldürmemiş olması, bu rezil halinde bile ona pov vermesi Theon da özel bir şey olacağını düşündürdü bana.AA olamaz elbette ama onun da bir rolü olucaktır.

Bu ihtimallerin yanında, AA tek bir şahıs olmayabilir ve bu ihtimal bana daha kuvvetli geliyor.AA diye biri bu sefer olmayacak bence.Olursa da Jon ya da Aegon olur.
Okuduğunuz icin tesekkurler biraz dağıldı kusura bakmayın :slight_smile:

Bir diğer sorunda Lightbringer’la alakalı Azor Ahai’nin Lightbringer’ını kim yapacak.Zira efsane’ye göre Azor Ahai bir Demirci olduğu için Ligthbringer’ını kendi yapmış. Ayrıca Lightbringer’ın en önemli özelliği Nissa Nissa’nın ruhudur ki Yeni AA’nın Nissa Nissa’sı kim olacak ?

ya aegon ya da con sınov çünkü melissandre jon u işaret etmişti.Aegon da rheagerın oğlu hikayesinden dolayı yani gidip stannis ya da dany falan olacağını düşünmem bu ikisi bence

Kesinlikle haklısın.AA varsa bu ikisinden biridir.

ölümsüzler sarayında gerçekten öyle bir olay yaşandığı için rhaegar aegon’un AA olduğunu söylüyor. bu kehanet değil. zaten rhaegar ve maester aemon’un bu konu hakkında mektuplaşmalarını biliyoruz. o konuşmada ilgi çekmesi istenen cümle ‘‘Ejderhanın 3 başı olmak zorunda’’ cümlesi bana göre. AA olabilecek sadece 2 kişi var, ya Dany ya da Jon Snow.

Dany’nin Ölümsüzler Sarayı’nda gördüğü görüntülerden birisinde Rhaegar ve Elia’yı görüyor. Orada Rhaegar oğlu Aegon’un Vaadedilmiş Prens olduğunu, onun şarkısının Buz ve Ateşin Şarkısı olduğunu söylüyordu. Ardından da ejderhanın üç başı var diyordu. Stark (Buz), Targaryen (Ateş) kombinasyonunu yaparak 3. başı da çıkarıyor : Rhaegar.

Asıl teorim şu benim; 3 ejderha 3 Targaryen kanı gerektiriyor. 3. kitapta öğrendiğimiz kadarı ile Rhegar ile Üstad Aemon, vadedilen Prens konusunda uzun tartışmalar sonunda Rhegar’ın oğlu olduğu konusunda uzlaşmışlar. Vadedilen Prens efsaneye göre diyarı kurtaracaksa ölmemiştir. 3 Ejderha 3 Targaryen kanı da böylece çıkacaktır. Jon, Aegon, Deanerys 3 ejderhaya biner. Vadedilen prens Aegon ise kral olur. Stannis avucunu yalar. AA da üçünden biri olur.

bence(ama buna ben kesin gözüyle bakıyorum) Azor Ahai Aegon VI. Targaryen

Her ne kadar Stannis’i desteklesemde Stannis’in AA olmayacağı gün gibi ortada yani Martin daha ne yapsın Stannis sura gittiği zaman kılıcını çekip üstada gösteriyordu üstatda Sam’e ısı yayılıyor mu kabzası yanmış mı diye soruyordu ve cevap hayırdı.Ayrıca Salladhor’da Davos’a AA’yı anlattıktan sonra kaç gün boyunca yapıldıgını ve karsının gögsünde soğudugunu bu kılıcın normal bir kılıç olduğundan bahsediyordu

Aegon’la, Jon kapışır bence ikisinin de olma ihtimali çok yüksek.

Jon Snow’dan başkası değildir!!! yatın uyuyun şimdi…

Aegon 5.kitapta mı dahil oluyor :confused: targaryen mi yoksa blackfyrelardan mı ? bana bi kuzgun atsana şunun olayını :smiley:

öncelikle güze yazmıs iyi toparlamıssın eline saglık,

azor ahainn kim olduğu yada olacagı kısmında 3 aday var bence jon aegon ve daenerys
öncelikle sürekli teorilerde gelecek olan vadedilen kısının eski ile benzer baglar kurulma cabası oluyor kı bu bence yanlıs nissa ateşli kılıc vb gibi ,

mevcut kehanetın olasılıgı kabul edersek tuz ates duman vs bunları karşılayan net bıcımde tek kişi daenerys
ancak bence azor olayının ana teması ötekilerle savas bu da jonu guclu aday haline getiriyor illaki yana bir kılıçla dovuşmesı gerekmıyor kı zaten ortada yanan bir kılıç yok ,
azor ötekilerle savasan biri jonda su anda savasan kişi yanı sonuç olarak bence ya jon ya dany aegon kım oldugu netlesmeden bır sey demek zor

Kehanetlere birden fazla kişi uyabilir. Genel olarak, bu zamana kadar gördüğümüz bütün kehanetlerde, benzetme ve mecaz anlam var. Bir kehanet ejderha diyorsa, o gerçek bir ejderha değil, bir Targaryen çıkıyor.
Şimdi Dany’e baktığımızda tüm kriterler tamamiyle, birebir gerçek anlamıyla uyuşuyor. Halbuki kehanetlerin mecaz olması gerek. Ayrıca Aemon’un Dany AA demesi, okuyucuya direkt olarak kimin AA olduğunu söylemek GRRM tarzı bir hareket değil diye düşünüyorum.

Jon ise tüm kriterleri mecaz olarak dolduruyor ;)))

Tabii bir de bizler kehaneti tam olarak bilmiyoruz. Bize parça parça verilen şeylerden yola çıkıyoruz. Hani önümüze kehanet tam olarak sunulsa o zaman yine bir çıkarım yapabiliriz.
4.kitapta prens değil prenses de olabileceğini öğrendik. Yani eğer bir çeviri hatası varsa, neden daha fazlası olmasın ?

Tuz ve dumanın, Asshai’da ki birine yabanca kaçması olasılığı bile var. Yani siz çok uzakta, hiç kar yağmayan bir yerde yaşıyorsunuz. Kehanette de kar var ? Kar görmemiş biri olarak bunu tuz sanabilirsiniz değil mi ? xd
Sisi de duman sanabilirsiniz. Sonra bunu kağıda dökerseniz. BOOM. Binlerce insanın yanlış yönlendirilmiş olma olasılığı var.

O yüzden şimdilik AA olayından uzak duralım… :’(

Sen biliyorsum bu işi dostum, güzel yorum.

Dany veya Aegon olacağını düşünmüyorum nedense basite kaçmak olur,bu da Martin’in tarzı değil.Yine bizi ters köşeye yatırıcak gibime geliyor Martin hadi bakalım :slight_smile:

Biraz saçma gelecek ama bu loras tyrell ejderha kayasında ağır bi yara aldı, ölüp ölmediği belli değil ama ölümden dönerse şüphelenmeye başlayabilirim.Uzak bi ihtimal ama Martin’in ne yapacağı belli olmaz.

Eğer deanerys çıkarsa aa çocuğumu keseriiiim.
Yeter ya heryerden dany çıkmak zorunda mı.