Azor Ahai Teorileri

Zaten benim sülük lordum o tarz bir kariyer yapmamalı kuzey kralı olsun bana yeter

Shireen’in Azor ahai olmadığına kanıt var mı? Stannis ejder kanı taşıyor diye ejderkayasına hakim diye neler neler diyoruz. Shireen olabilir diyorum eğer gerçekten AA varsa…

Edit: Taştan ejder doğduğunda denmesini bile , gri hastalık( sonucu taştan adamlari) kapmış ölmesi gerekirken bir şekilde kurtuluyor. Yeniden doğuş misali bir durum. Doğduğu yer herkesin malumu. Nissa nissa olayı da muhtemelen Stannis Kuzeyden çıkamayacak ve bir yerde kızını kurtarmak için canını feda edecek.

AA Hodor bence… o kadar heybetli adam. O değilde kim olacak
Hodor… Hodor… Hodor

Sam’in Azor Ahai olma ihtimali var mı hiç ?

jon AA Aegon vadedilen prens olabilir martin boşuna cıkarmadı bu cocugu bakalım neler çıkıcak bu cocuktan şu kitap bi çıksa

Vaadedilmiş Prens, Aerys-Rhaelle’nin soyundan gelen biri olmalı. Vaadedilmiş prens ile Azor Ahai aynı kişi büyük ihtimalle. Vaadedilmiş Prens ile Azor Ahai kehanetlerinin arasında benzerlik çok fazla. Melisandre ve Üstat Aemon’ın dedikleri paralelinde konuşacak olursak

Bu isimler; R+L=J teorisi gerçekse Jon, Daenerys ve sahte değilse Aegon VI oluyor.

Lannister çocuklarının Rhaelle ile bir alakası olmadığından Aerys’in herhangi birisinin babası olması ihtimaline rağmen AA olabilme ihtimalini görmüyorum.

Kalan üç ismin ikisi ise şartların çoğunu taşıyor.

Ancak Rhaegar’ın “Ejderhanın üç başı var” lafına çok takılıyorum. Azor Ahai üç kişi birden olabilir veya geçmişte bir kişi diye bu devirde de bir kişi olması gerekmez. Hyrkoon the Hero, Azor Ahai, Neferion ve benzeri bir çok kahramandan bahsediyorlar. Bu kişilerin Azor Ahai’nin farklı memleketlerde aldığı isimler olarak görülüyor ancak tamamen farklı kişilerde olabilirler.

Bir diğer karmaşık durumsa Azor Ahai’nin “Son of Fire” gibi sıkıntılı lakapları var. Ortaya cinsiyet mevzusunun çıkmasını sağlıyor. Tabii ki Vaadedilmiş Prens’te aynı sorunsalı yaratıyor. Aemon bu konuya ejderhanın cinsiyeti olmaz diye yorum getiriyor ancak maalesef ki Daenerys bir insan.

Ejderhanın üç başı teorisi de bu şekilde daha da güçlü hale geliyor. Hyrkoon, Neferion, Yin Tar gibi kahramanların da birbirinden farklı Azor Ahai nitelikleri taşıdığını düşündüğüm kahramanlar olduğunu düşünüyorum. Bir benzeri de kitabın geçtiği çağda yaşanabilir.

Bu açıdan Daenerys ve Jon’un, Azor Ahai misyonunu yükleneceğinden emin gibiyim. Ancak üçüncü bir isim kim olur, var mıdır o konuda bir fikrim yok. Aegon gerçek ise Rhaelle+Aerys soyundan gelmiş olacağı için çok güçlü aday olur. Ancak bence Blackfyre olma ihtimali, Targaryen olma ihtimalinden daha büyük.

Ancak bir diğer sorun ise, hem Azor Ahai’nin, hem de Vaadedilmiş Prens’in erkek olarak anlatılması. Burada eli güçlenen kişi Jon oluyor ve Dany boşa çıkıyor. Bu nedenle üçüncü başın kadın olması gerek, o kişide hiçbir kehanette bahsedilmeyen Dany oluyor.

Eğer tek kişi olacaksa Jon Snow’un garanti olduğunu söyleyebiliriz.

Bir diğer büyük ihtimal ise Azor Ahai diye birinin olmayışı. Bunların yalnızca bir kehanet oluşu ve Ötekilerle savaşacak ve galip gelecek ismin illaki Azor Ahai olmayacağı gerçeğidir. Yani daha önce bir ceylanı bir aslan öldürüyor diye kaplanın onu öldüremeyeceği sanrısına kapılamayız.

Azor Ahai kehanetlerini gerçekleştirmeden farklı bir insan -ki bu Jon olabilir- onlara karşı yapılacak savaşta başı çekebilir.

Son belirteceğim şey ise Dany’nin elini daha da güçsüzleştiren bir unsur, uyanması muhtemel tek ejderhalar onun ejderhaları değildi. Dragonstone’un taş ejderhaları var ki onların soğuktan etkilenmek için bir nedenleri yok, ötekilere karşı kullanılabilir ve birbirinden ayrılan iki kehanette de onların uyandıkları görülüyor.

Aegon Targaryen’in Dragonstone’a da yakın olduğunu biliyoruz. Orada uyanacak ejderhaları kimin uyandırdığını veya oraya en yakın kimin buna sebep olabileceğini düşünürsek Aegon’u yine işin içine katmamız gerekiyor.

Brandon Stark olmaz mı? Jon Snow favori karakterim fakat 6. sezonda veya 6. kitapta çocukların büyüyebileceğini düşünüyorum Jon’un yerini doldurmak pek ala mümkün. Hem Brandon için; uçacaksın demişti yaşlı bilge. LightBringer’ı Brandon kullanırken görebiliriz. Kimbilir belki de Buz ejderhası binicisi olup Lightbringer ile Azor Ahai olarak karşımıza çıkar Brandon. Tabi onun küçük kardeşi için de Kuzeyin Kralı olma ihtimalini düşünüyorum. :redface:

(Not: Jon Snow’un kimin oğlu olduğu muamma, ileride Jon geri getirilecekse büyük ihtimalle gerçek ailesi ortaya çıkar ve söylenenlere göre Targeryen soyundan olabilirmiş. Bu da Azor Ahai için bir diğer aday olabileceği savını güçlendiriyor. Ned Stark onun gerçekte kimin oğlu olduğunu saklamış diyorlar… Şu anda Jon Mormontların yadigar kılıcı Longclaw kullanıyor. İlerde LightBringer ile dönebilir mi acaba?)

Sanmam… Azor Ahai silahlı mücadeleyi ifade eden bir unsur.
Bana kalırsa Bran Stark, Ormanın Çocuklarının on bin yıl önce üstlendiği görevi üstlenir ancak. Yine çok büyük bir misyon, ancak Azor Ahai bambaşka. Bana göre Azor Ahai, Vadedilmiş Prens falan ayrı insanlar bile olabilir.

Azor Ahai Rhaegar’dı ve öldü, bu yüzden bu seri kötü bir sonla bitecek…

Tüm yazılanları okuyamadım ancak bildiğim kadarıyla Azor Ahai’nin aslan su ve nissa nissa sınavlarını geçmesi gerekiyor. Görebildiğim kadarıyla bunları tek yapan Tyrion Lannister şimdilik. Su olarak blackwater savaşını yönetmesi, aslan olarak babası Tywin Lannister’ı öldürmesi ve kendi Nissa Nissa’sı Shae’i öldürmesi çok dikkat çekici gözüktü bana. Ayrıca onun doğumuyla ilgili değişik teoriler de mevcut. Mad king’in Tywin’in karısını kaçırıp tecavüz etmesi sonucu hamile bırakması ve kadının bu çocuğu istememesinden dolayı bir zehir içmesi ama bunun bebeği öldürmeyi sadece cüce bırakması şeklinde. Gönül ister ki Jon Snow gibi iyi kılıç kullanan bir savaşçı Azor Ahai olsun ancak Tyrion da göz ardı edilmemesi gereken bir ihtimal bence.

DANY FALAN DEĞİL UYDURMAYIN. JAİME LANNİSTER

Şu an Rickon Stark sur un ötesinde skagos denen adada. Azor Ahai nin kılıcı skagos taysa?

jaime cersei yi öldürecek?

saçmalık şu dany ve jon u bir araya getirmekten vazgeçin artık EVLENMEYECEKLER :). Nissa nissa Cersei ve azor ahai de Jaime.

dany daha balta tutmayı bile bilmiyor akgezenlerle mi savaşacak :D. ejderhaları var dersen de victarion da da boru var.

melisandre başından beri hep aa nın stannis olacağını düşündü. bu arada azor ahai çoktan ölmüş gitmiş biride olabilir

kitapta rhaegar AA nin kendisi degil oglu olacagindan emin oldugunu soylerken Jon u kastetmis olabilir mi yoksa aegon diye mi geciyor

Sent from my iPad using Tapatalk

Jon Snow olma ihtimali oldukca yüksek tabi Martin Reyiz Çantadan fil çıkarmazsa. Jon Snow bence Hikayenin en kritik ismi konumunda. Birde Stark Onuru diye diye kendilerini bitiren inatları olmazsa :smiley: çok şey yapacakalar bu Kuzeyliler de :smiley: ah inat işte aklın önüne geçiyor :slight_smile:

Bugün HBO nun yöneticisi jon 'un kesinlikle öldüğünü söylemiş.

Az önce şöyle bir şey uydurdum:
Jon AA, ama öldürüldüğü için tüm Westeros lanetlenmiş oluyor. Altıncı sezon boyunca Sur’un yıkılışını, WW’ların güneye ilerleyişini göreceğiz. Bunlar baya baya ilerledikten sonra nihayet Dany ejderhalarla gelicek savaş falan derken ejderhaların biri ölecek ve ww’ların eline geçecek(frost dragon olayı) bu arada bran üzerinden jon’un Lyanna-Rhaegar’ın çocuğu olduğu açıklanır tabi Jon çoktan ölmüştür, sezon finalinde de ejderhalardan birini kaptırdıkları için son çare Jon’u diriltirler bu Kit’in 6. sezonda olmamasını açıklayabilir ve 7. sezonda bomba dönüş yapabilir diye düşündüm.
bide fena salladım ama böyle olursa güzel olur gibi geliyor

Jon Snow değilse ki umarım değildir, Jaime bence. Seçenekler arasında konmamış ama madkin’den ise çok mantıklı. Feda ettiği kişide Cersei olur ki zaten aralarının ne kadar bozuk olduğu ortada

Azor ahai çok net bir biçimde Jamie Lannister

zaten kimse ölmedi demiyor ki… Melisandrea onu diriltecek diyoruz. Öldüğü gün gibi aşikar

Bakın herkes bu konuda büyük bir mantık hatasında.

İlk AA Targeryan mıydı da Targeryan kan bağı arıyorsunuz? Targeryanlar son 300 yıldır Westerosta. Bu olay en az 8000 yıl önce olmuş. Alakaları yok yani. Orman cadısı demişmiş diyenlere de şunu diyeyim: Mel de Stannis diyordu ne oldu o iş? Yem o olay.

Bence Dany ya da Jon. Bu ikisinden biri olmasini da çok isterim :smiley:
Orman cadisi vadedilmis "prens"in, yani azor ahai’nin aerys ve rhaella targaryenin soyundan, yani soy belki yanlis kelime ama iste onlarin çocuklarindan, onlarin çocuklarinin çocuklarindan biri olacagini söylemis. Dany buna uyuyor; Jon eger Rhaegar’in ogluysa o da buna uyuyor.
Azor Ahai ölüp yeniden dirilmis biri olacak. Dany ejderhalari dogdugunda yeniden dogdu. Jon adwd’nin sonunda ölüyor, dirilirse (ki dirilecek), o da bu kisima uyuyor.
Ortak noktalar bunlar.

Melisandre “Kırmızı yıldız kanadığında ve karanlık çöktüğünde Azor Ahai küllerin ve tuzun içinden yeniden doğacak ve taştaki ejderhaları uyandıracak” diyor.
Kirmizi yildiz Khal Drogo’nun cenaze atesinin yakildigi gece belirdi.
Karanlik : Sur’un ötesinde Ötekiler’in ordusunun büyümesi anlamina gelebilir.
Tuz : Daenerys’in gözyaslari.
Küller : Khal Drogo’nun cenaze atesi.
Ve tastaki ejderhalarin uyanmasi : tabi ki Dany’nin sahip oldugu ejderha yumurtalari, dislarinin tas gibi oldugu yazilmisti kitaplarda defalarca, bilirsiniz. Ve ejderhalarin dogusu, uyanmasi!
Isik Getiren’e gelecek olursak… Azor Ahai kilicini karisi Nissa Nissa’nin kalbine saplayip sogutmus ve kiliç o zaman Isik Getiren olmustu. Dany’nin durumunda Drogo’nun Nissa Nissa “rolünde oldugunu” düsünebiliriz, Dany Drogo’yu yastikla bogarak öldürmüstü (kurtarmisti da diyebiliriz tabi, adam yasayan ölüydü resmen). Isik Getiren’i ise ejderhalar olarak kabul edebiliriz. Illa bir kiliç olmasi gerekmiyor çünkü bildigim kadariyla. Ilk Azor Ahai bir kiliç yapmis ve o kilica Isik Getiren denmis. Kilicin Nissa Nissa’nin canini aldigi günden beri hiç sogumadigi, ates gibi sicak oldugu, alev alev yandigi yaziliyor. Yani yeni Azor Ahai Daenerys ise, onu silahi, Isik Getiren’i ejderhalarinin atesidir.
Vadedilmis Prens konusunda ise, Aemon Sam’e bu konuda nasil yanilmis olabileceklerini anlatiyor ölmeden önce. O kismi bulamadim ama hatirladigim kadariyla “Hata çeviriden kaynaklaniyor. Aslinda ejderhalar ne tam olarak disi ne tam olarak erkektir.” falan diyor Aemon. Yani bu durumda vadedilmis kisi bir prenses de olabilir.

Jon için ek olarak eklenebilecek tek sey… Melisandre Sur’dayken bir keresinde atesi izliyor ve kendi kendine “Azor Ahai’yi görmek için dua ediyorum, R’hllor bana Snow’u gösteriyor” diyor. Sadece bu var benim aklima gelen, ama küçük bir detay, degersiz bir ipucu sayilmaz elbette, aksine oldukça önemli.

Neyse, Dany veya Jon oldugu sürece bana uyar :smiley: Ama bana kalsa Dany’yi tercih ederim, onu da söylemeden edemeyecegim. Gelecek ve ejderhalariyla Ötekiler’in sonunu getirecek… Fakat bu çok basit, tahmin edilebilir bir olay degil mi? Ve GRRM ters köse yapmayi, sasirtmayi çok fazla seven bir yazar, o yüzden pek umutlu degilim AA’nin Dany oldugunu düsünen ve isteyen herkes gibi… Gerçi sasirtmaca belki de burada olacak… Biz “çok net yaa, çok tahmin edilebilir, o yüzden Dany olmaz” derken, buna inanirken, umutsuzken AA’nin Dany oldugu ortaya çikarsa oldukça sasirtici olabilir.