Azor Ahai Teorileri

Kesinlikle Jon diyorum

Kehanete göre bir sonraki AA Targaryen kanindan olacakmis, bu “bütün Azor Ahai’ler Targaryen kanindandir” gibi bir anlam tasimiyor. Azor Ahai herhangi bir ailenin ferdi olacaktir diye bir sey yok. Ama kenahet bir sonrakinin Targaryen soyundan gelecegini söylüyor, olay bu. Azor Ahai herhangi biri olabilir, illa Westeros’lu olacak diye de bir sey yoktur mesela. O kehanet “Yeni Azor Ahai Stark kanindan olacaktir” seklinde de olabilirdi. O kisi seçilmis kisidir, herhangi biri olabilir. Ama bu seferkinin Targaryen kanindan olacagi söylenmistir.
Benim tek takildigim nokta bu kisinin Deli Aerys ile Rhaella Targaryen soyundan olacak olmasidir, bu belirti biraz tuhaf geliyor nedense. Orada belki bir yanlislik vardir, AA’nin özellikle onlardan degil de basitçe Targaryen kanindan olacagi söyleniyordur diye düsünmeden edemiyorum aslinda. Ve bu durumda da Melissandre’in Stannis’i AA olarak görmesi, bu Targaryen kani meselesi için, mantiksiz degil. Cünkü herkesin bidigi gibi Stannis’in babasi Steffon Baratheon’un annesi Rhaelle Targaryen’dir. Hatta Baratheon ailesi Targaryen soyundan gelmektedir; Baratheon ailesini kurucusu Orys Baratheon Fatih Aegon’un üvey(piç) kardesidir. Yani kisacasi, az da olsa, Stannis’de Targaryen kani vardir.

Targaryen kanı bazı hanelerde de vardır. Martell soyundada arryn soyundada var plumm soyundada yani kan hakkıyla olacaksa bu iş birçoğunda var

Kesinlikle öyle ama Melissandre’in Stannis’i AA olarak düsünmesi AA kehanetinin detaylarindan ötürüdür. Yani kirmizi yildiz, karanligin çökmesi, küller ve tuz, tastan ejderhalar… Melissandre Stannis’in bunlara uydugunu düsünüyor, açiklamasini da yapiyor

1.Kim ortaya atmış o kehaneti? Westeroslu bir cadı. e tabi ki Westeros kralllarından birine atıfta bulunmuş. Qart soylularından olacak diyeceği yoktu ya.
2. Bunca insan kan bağı arıyor. Çoğunluk inanmış bu Targeryan mevzuuna. Herkes bir köşeye yığılmış. Martin de fırsatı kaçırmayıp vuracak ters köşeye.
3. En Önemlisi: Vadedilmiş Prens ve Azor Ahai nin aynı kişi olmaması Jon un AA olmasından çok daha güçlü ihtimal.
Kehanet kargaşası olabilir. Bu şahıslar çok farklı kişiler olmuş olabilir.

1. Westeros’lu bir cadi deyip geçmemek lazim. O kisi büyük ihtimalle Ghost of High Heart’in ta kendisidir. Serinin Türkçeye çevrilmis kitaplarinda bu kisiye nasil bir ad verildigini hatirlamiyorum ama Arya Stark Beric Dondarrion ve adamlariyla beraberken bu kisiyle iki kez karsilasmisti. Yasli cüce bir albino dersem sanirim hatirlarsiniz. “Westeros krallarindan birine atifta bulunmus iste” denebilecek kadar basit biri degil.

2. Buna bir sey diyemem. Bu görüs, fikir, herkesin olayi kendi kendine tartma biçimidir. Kimse “bu kesinlikle böyledir” demiyor, diyemez. Hepimiz sonunda Martin’in bu olayi nasil çözüme kavusturdugunu ögrenecegiz, o güne kadar da herkes eldeki bilgilerle yanlis veya dogruya yakin fikirler üretmeye devam edecektir.

3. “Vadedilmis Prens” Azor Ahai reenkarnasyonuna verilen bir terimdir. Kehanet kargasasi yoktur aslinda, sadece kehanetleri okuma ve algilama biçiminde fikir kalabaligindan olusan bir kargasa vardir. Ama özetlemek gerekirse; R’hllor inanci karanligin bir kez daha dünyayi tehdit edecegi bir zamanin gelecegi ve o zaman Azor Ahai’nin yeniden dirilip karanligi ve ordusunu yenecegi kehanetinden bulunmustur. Yeni dirilmis bu Azor Ahai’ye “Vadedilmis Prens” denmektedir. Ve bu Vadedilmis Prens, Orman Cadisinin, yani Ghost of High Heart’in kehanetine göre Targaryen soyundan gelecektir, ejderha kani tasiyacaktir. Kesin olarak bilinen bunlardir, sonrasinda dedigim gibi kargasa kehaneti okuma kisminda basliyor…
    Bu kenahetle ilgi ilk yorumumda Aemon’un Sam’e anlattiklarini tam olarak hatirlayamadigim için özetlemistim ama o kismi buldum nihayet ve söyleydi:
    “Hiç kimse bir kıza bakmadı. O vadedilmiş “prensti” prenses değildi, öyle gördüler, Rhaegar öyle düşündü. Summerhall’da onun doğumunda yakılan ateşten çıkan duman ve ağlayan ve ölenlerin gözyaşlarındaki tuz yüzünden öyle düşündüler. Aegon doğduğu gün ortaya çıkan kuyruklu yıldız yüzünden Rhaegar kendisinin değil oğlunun kehaneti karşılayacağını düşündü ve o kuyruklu yıldızın “kanayan yıldız” olduğunu sandı. Kendimizi çok zeki sanan ne ahmaklarmışız bizler. Hatamız kehanetin tercümesinden kaynaklanıyor. Ejderhalar ne erkektir ne de dişi. Barth bunu gördü ancak o da diğerleri de alev kadar değişken oldular. Dil bizi bunca yıl yanlış yönlendirdi. Tuzun ve dumanın arasında doğan Daenerys. Ejderhalar bunu kanıtlıyor”.
    Kargasa okuma kisminda basliyor derken özellikle de bundan bahsediyorum : "Dil bizi bunca yıl yanlış yönlendirdi"
    Neyse, çok fazla detay, karmasiklik, bagdastirma var. Fakat benim bildiklerim, ve sonucunda üretilip bana mantikli gelen fikirler/im, ortaya çikan görüsler/im yukarida anlattiklarimdir.

Ben de cadının herhangi biri olduğunu düşünmüyorum. Melisandre de o cadı gibi düşündüğünden dolayı Targaryen akrabalığı var diye Stannis’in AA olabileceğini düşünmüştü. Başka sebepleri de var tabi. Tahmini yanlış olsa da.

şu iki yazıda AA’nın Dany veya Jon olabileceğiyle ilgili teoriler var.

http://blog.radikal.com.tr//medya-televizyon/game-of-thrones-azor-ahai-akgezenler-ve-ejderhanin-uc-basi-102534

http://blog.radikal.com.tr/medya-televizyon/stannis-neden-kazanamaz-neden-kaybeder-122447

link paylaşımını yanlış yaptıysam kusura bakmayın. aslında reddit’te daha çok makale var konuyla ilgili. orayı okusanız çok daha detaylı hatta grrm reddit’i okusa kendi yazdığından şüpheye düşer.

Melissandre yanlis hatirlamiyorsam Stannis’in Targaryen kani üzerine bir sey söylemedi hiç. Sadece kehanetteki tuz, duman, tastan ejderhalar, kizil yildiz detaylarini Stannis ile bagdastirdi.

Paylastiginiz linkler için tesekkürler.
Ilk linkteki yazida anlatilanlarla hemen hemen ayni fikirdeyim. Kafama yatmayan birkaç sey var ama genel olarak benim düsüncelerimi yansitan bir yazi. Mesela daha önce de yazdigim, Isik Getiren’in illa bir kiliç olmasi gerekmedigi düsüncem gibi. Ama yazida Dany’nin AA olmasi durumunda Nissa Nissa’nin da Jon olmasi görüsüne pek katilmiyorum, bana göre o konu Dany’nin Drogo’yu öldürmesi ile kapandi zaten, yani Nissa Nissa Drogo bence. Ilk Azor Ahai yaptigi kilicin bir silaha dönüsmesi için onu hayatta en sevdigi kisi Nissa Nissa’nin kalbine sapladi, ama Dany ejderhalarini zaten olduklarindan daha da büyük bir silaha dönüstüremez herhalde. Kehanetin bu kismina “sevdigin birini canini almak” olarak bakarsak da, dedigim gibi Dany Drogo’yu öldürdü.
Kilici bir aslan’a saplamak, kilici bir aslan üzerinde denemek gerektigi görüsüne de katilmiyorum aslinda çünkü Azor Ahai bunu yaparken yanilgi içindeydi bildigim kadariyla; aslan’in canini almanin kilici alevli bir kilica dönüstürmekte yeterli olacagini saniyordu, sonra da zaten yanildigini anlayip en sevdigi kisinin canini almasi gerektigini anladi.
Diger linkteki yaziya ise yüzde yüz katiliyorum.

Melissandre Stannis’in babaannesinin Targaryen olması üstünden de yorum da bulunuyordu.

Benim aklimdan çikmis demek ki o kisim.

Kralların Çarpışmasında Kışyarına önce deniz(Greyjoylar) geldi sonrasında ise Kışyarı Bolton ordusu tarafından yakıldı.Hatta denizin gelişini Jojen rüyasında görmüştü.Yani hem tuz hem de duman Kışyarında oluştu.Efsanede bahsi geçen tuz ve dumanın ortası Kışyarı olabilir mi
Ve o gün itibariyle yeni bir hayata başlayan Bran’ı yeniden doğmuş kabul edebilir miyiz

Ghost of Highheart olamaz çünkü o aslında Duncan Targaryen’in karısı Jenny.Summerhal Trajedisi sırasında kayboluyor.Sancaksız kardeşlikle konuşurken de Summerhal’a ve eski ismine gönderme yapıyor

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@"İllyrio Mopatis"
Konu biraz eski oldugu için tam olarak neyi tartistigimizi hatirlayamiyorum, o yüzden alakasiz bir sey yaziyorsam kusura bakmayin simdiden :slight_smile:
Benim bildigim ve hatirladigim kadariyla Ghost of Highheart ile Jenny farkli kisiler.
Sör Barristan bir keresinde Daenerys’e Aegon V dönenimde sarayda yasayan Jenny adinda bir kiz oldugundan bahsediyor. Bu Jenny’nin yaninda bir orman cadisi varmis hep, hatta Jenny galiba onun Ormanin Cocuklarindan oldugunu söylüyormus, kisa boylu olmasindan dolayi ama muhtemelen sadece cüceydi. Bu cüce, bu cadi, prens Jaehaerys’e AA’nin onun soyundan dogacagini söylemis. Summerhal felaketinden sonra da kimse bu cadiyi bir daha görmemis.
Bu cadinin Ghost of Hightheart’in ta kendisi oldugunun düsünülmesi suna dayaniyor : Bu ‘hayalet’ cücedir, ve bunun disinda gördügü rüyalari ve kehanetleri sarap veya ona “Jenny’min sarkisi” 'diye adlandirdigi bir sarkinin söylenmesine karsilik paylasir sadece.
Yani sonuç; zamaninda Jenny’nin yanindaki cüce cadi’nin bu nedenlerden, ipuçlarindan yola çikarak Ghost of Highheart oldugu düsünülüyor.

Diziden izlediğimiz sahneler üzerinden bir fikir yürütmek istiyorum. Malumunuz Jon Snow öldü ve dirildi. Ben bunun bu kadar basit bir olay olduğuna inanmıyorum. Ak gezenlerle bire bir dövüş yaptı ve bir ak gezen öldürdü. Night’s King’in dikkatini çekti. Night’s King, Jon’a bakarak ölüleri diriltti ve bence ona gözdağı vermeye çalıştı. Vadedilen Prens’in Jon Snow olduğunu onların sonunu getireceğini anlamış olmalı. Dizide başka kırmızı rahip ve rahibeler var ve her biri farklı kişileri vadedilen prens olarak addediyor. Fakat ben Melisandre’nin kehanetine inanıyorum çünkü Melisandre’nin bir şanı var: MELISANDRE OF ASSHAI. Kitapta Melisandre’nin bölümünde imgeleri okumakta epey usta olduğu ve bu ustalıkta ona denk kimsenin pek bulunmadığı yazıyordu. Bunlara dayanarak Vadedilen Prens’in Jon Snow olduğunu düşünüyorum.

azor ahai nin jon snow olcakını düşünmüyorum melisandrei nin dediklerinin hepsi yalan zaten stannisi bitirdi azor ahai bana göre gendry baratheondur

Kehanetlerden biri de deli kral ve eşinin soyundan geleceği yönünde. Şu an Jon, Aegon ve Dany bu özelliklere sahip Gerçi kitapta Jon konusu muamma.

Öncelikle iki kere kitapları, iki defa da dizi bölümlerini izledim ama üyelerin bilgileri karşısındaki cehaletimin de farkındayım. Benim konu hakkına teorim yok ama bir fikrim var;
Yazar bize bir çok defa “tanrısız” bir dünyadan bahsetti. Ölenler geri döndüğünde biri mutlaka "ölüm sonrası hayat"ı sordu ve her “geri dönen” aynı cevabı verdi. O da “karanlık-hiç birşey” şeklindeydi.
Doğa üstü şeylerin bir kısmı da kitabın geçtiği dünyanın “ırkları” ve bu bu ırkların "güçleri"ile bir kısmı da “büyü” ile açıklanıyor aslında. Kitap, bizi “her şeyin bir sebebi var aslında” yörüngesinde tutup, bir üstün senaryonun tekrarlanacağına inandırmaya çalışıyor ki bence burada da “kurtarıcı” bir efsane bir mit ve aslı olmayan bir kavram gibi geliyor bana.
Yine de çokca vurgulanan (özellikle Jon diyor), insanlık birleşmezse kazanılamayacak bir savaş söz konusu. Bence bu vizyon en kilit vizyon, şöyle ki;
Kitaptan kopuk bir sezon sonunda insanlar yine bölünmüş şekilde taht kavgası içindeler. Hikayenin sonuna geldiğimiz için de artık düğümlerin açılması gerekiyor, yani insanların bir araya gelmesi gerekiyor. Başından beri (yaptıkları tuhaf olsa da) Varys “diyar için çalıştığını” vurguluyor. Eğer bu noktada dünyevi bir çıkar yoksa insanları birleştirme (tek hükümdar etrafında) vizyonu aslında sadece başından beri Varys’te var. Hatta hadın edildikten sonra ateşe atılan parçasından sonra tuhaf bir ses duyduğunu vs söylemişti. Bu ses ona belki “bir emir gibi” gelmiş bile olabilir. Varys diyar için yaptığı herşeyin temelinde o tecrübe yatıyor olabilir.
Yine bu tuhaf karakter, bize “yetim çocuklar” görüntüsü ile verilen ilginç bir istihbarat kaynağı var. Ben bunun sadece yetim çocuklarla olacağını düşünmüyorum. Pekala mantık dışı güçleri olan ırkların olduğu bir dünyada bu hadımın da sandığımızdan daha farklı bir rolü olabilir.
Muhtemel kahramanlarımızdan Danerys kabaha kuvvete dayalı bir vizyon ile hakkı olan krallığı istiyor. Alması da muhtemel ama Sur ve ötesindeki olaylardan haberi yok. Haberi olunca nasıl bir tutum izleyeceğini bilmiyoruz. Özgüven tavan olduğu için ejdere atlayıp surun ötesine geçmeye kalkabilir, ejderinden olabilir. Bildiğimiz gibi hayvan ölüleri de surun ötesinde dönüşüme uğruyor. Bu da WW ejdersahibi olmasını sağlayabilir.
Yine diğer kahraman adayımız Jon, hissettiğim şekli ile Sansa ile küçük bir iktidar oyunu oynayacak ve kendini tekrar surun kuzeyinde bulacak. Sansa, hikayenin başından beri fevri ve akıldan yoksun bir karakter; Bealish’in yönlendirmesi ile kuzeye hükmetmek isteyebilir. Bu durumda Jon elinde sadece kadim çelikten yapılma dışında bir kerameti olmayan kılıcı ile WW ile savaşabilir bence bu çok basit ve beyhude bir mücadele olacaktır.
Dolayısıyla elimizde bir çok kilit isim var ama bunları bir araya getirmek için bir mücadele yaşanacak. Bu mücadele de perde arkasında Varys ile Bealish üzerinden olacak. İki danışman iki kraliçe…Ateş ve Buz. Sanıyorum ki bu mücadelede Jon da Sansa’ya sırt çevirecek.
Uzun yazımı hala şuana kadar okuduysanız, son cümlemi yazmama da izin verin lütfen; Varys eğer insanları birleştirirse, kehanet çok da trajedik biçimde tekrarlanacak. Kılıcı “kesilmiş” kahraman, insanları tekrar bir araya getirmiş olacak.

Çok farklı ve güzel bir bakış açısı olmuş. Umarım en azından buna yakın bir son olur.

GRRM seride geçmişte yaşanan olaylardan ve efsanelerden etkilendiğini söylüyor. Seride genel olarak İyilik ve kötülük savaşı var. Azor ahai bir kurtarıcı ve dünyaya 2.kez gelecek, dini kitaplarda bunun karşılığı mesih(İyiliğin şampiyonu), oda dünyayı 2 kere savunacak birde kötü taraf var oda deccal(Kötülüğün şampiyonu) peki bu deccal kim? Tevrattaki deccalden bir alıntı:

22 Kırılan boynuzun yerine çıkan dört boynuz, ulusundan çıkacak dört krallığı simgeliyor. Ama ilk kral kadar güçlü olmayacaklar.
23 "Bu dört krallığın sonu yaklaşıp yapılan kötülükler doruğa varınca, sert yüzlü ve aldatmada usta bir kral ortaya çıkacak.
24 Kendisinden gelmeyen büyük bir güce kavuşacak. Şaşırtıcı yıkımlar yapacak, el attığı her işte başarılı olacak. Güçlüleri ve kutsal halkı yok edecek.
25 Yapacağı işleri aldatarak başaracak, kendisini yükseltecek. Güvenlikte olan birçoklarını yok edecek, Önderler Önderi’ne Tanrı’ya karşı duracak.
İslamiyet deccalin görünüşünü “Deccal’in sol gözü yoktur, üzerinde kalın bir perde vardır.” diye betimler.
Kitabı okuyanların aklına direk euron gelmiştir büyük ihtimal.

Ben azor ahainin ışığın tanrısının şampiyonuyken, euronun diğer büyüğün şampiyonu olacağını düşünüyorum. Ötekiler ne alaka o zaman diyeceksiniz onuda şöyle açıklayabilirim:
Herkes duvarın kuzeyden yıkılacağını düşünüyor. Ya güneyden joramun borusu yada güneyden gelen bir ejderhayla yıkılırsa? Euron sürekli tanrı olduğunu söylüyor hatta aeron akşam gölgesi içince onu tanrı olarak görmüştü ve gelini soluk beyaz tenli biriydi(ötekilerin kitap tasviri canavar gibi değil). 13.Lord kumandan da ötekilerden biriyle evlenmişti.

Eğer savaş olursa euron suru güneyden yıkarak ötekileri yani ordusunu güneye getirecek ve büyük savaş başlayacak . Azor ahai zafer kazanacak peki bu kahraman jon, dany,aegon falan değilde victarionsa? Moqorro ateşin içinde victarionu görüp, büyük işler yapacağını söyleyip yardım etmişti. Euron, victarionun karısına tecavüz edip hamile bırakınca victarion sevdiği halde onurunu korumak için karısını(nisa nissa) öldürüyor. Bu olaydan sonra victarion hiç evlenmiyor ve hala eurona karşı büyük bir nefreti var.
Kehanette ki tuz denizde olmasından, duman tedavi edilirken elinden duman çıkmasından, ölümden döndürülmüş olması ise yeniden doğumu simgeliyor.

Biraz uzun oldu :slight_smile:

Popüler kültür tüketicisi olarak, starkları, targeryanları, Jon’u, Sam i bu kadar içselleştirmişken, gıcık kaptığım demirdoğumlular olayı koparırsa azcık hayal kırıklığına uğrarım :slight_smile: