Azor Ahai Teorileri

Söylediklerinin büyük çoğunluğuna katılıyorum ve bence öyle olucak. Yanlız iki husus dışında.

1. Evet doğru, dini metinlerin hemen hemen hepsinde son kurtarıcı(mehdi, mesih) inancı var, ancak bu kurtarıcının hiç bir zaman gelmeyeceğini ve insanların kendi başlarının çarelerine bakması gerektiğini savunan din adamları da az değil. Yanlış hatırlamıyorsam GRRM agnostikti(yanlış hatırlıyorsam düzeltin). Bu yüzden ben yazarın bu tarihi-dini mesih inancından ikinci belirtdiğim gibi etkilendiğini düşünüyorum. Hem GRRM şöyle bir açıklama yapmıştı ASOİAF evreninde tanrılar(dinler) yok büyü var. Yani bence Jon ve ya bir başka kahraman başarılı olaucaksa bunu vad edilimiş olduğu için değil azmi ve becerisi sayesinde yapıcak.
  2. Victarion kısmı baya zorlama olmuş. Onun dünya görüşündeki gibi birinin tüm insanları birleştirip savaşa liderlik etmesi çok zor. Ama belki Eurona karşı olucak her kimse onun en büyük destekçilerinden olabilir.

Çıkarımlar çok ilginç. Bir zamanlar Lost diye bir dizi vardı. dizi üzerine teoriler GOT’u aratmazdı. orada da en ufak bir sembol üzerine günlerce kafa yorardık. Anubis silüeti görünür Mısır mitoloji uzmanı gibi efsaneleri okurduk.
Bence Martin çok sıra dışı bir yazar. Birçok kaynaktan ilham almasına rağmen deccal veya benzer popüler dini motiflerin direkt karşılıklarını hikayeye koymak isteyecek biri değil. hatta mesih inancı ile dalga geçer gibi son sahnede Jon’u çok brütal şekilde de öldürebilir.
AA’nın gelmesini bekleyen bizleri de aslında büyük bir ters köşe bekleyebilir. Sam boşuna hisar’a gitmedi bence. Sam burada bir kaç şeyi öğrenebilir. Mesela valeria çeliği üretme zanaatı olabilir, WW ile savaşmak adına ip uçları, sonuçta Sam’in bir üstad olmasını bekleyecek zaman yok, sam orada ne yapacaksa kısa sürede yapacak ki bu da ancak rastgeldiği bir kitabın bilgilerini kendi Sur’un kuzeyindeki tecrübeleri ile yorumlayıp Jon’a yardım ederek olabilir.
Demirdoğumluların hikayede ana noktaya geleceğini düşünmüyorum (belki de inanmak istemiyorum :slight_smile: ) Bunun için en temel çıkarımım her ne kadar kitap ile dizi farklı ilerlese de sonunda bir araya gelecekler. yani kitapta AA Jon, dizide Dany olacağını sanmıyorum. Bu yüzden hikayenin 6 sezonunda kimliksiz olarak gösterilen, kitapta genelde Theon üzerinden anlatılan, kadim ama hikayenin odağında olamayacak kadar da silik bir hanedan aslında Greyjoylar. Güç dengesinde rol oynayacaklar ama ne Balon’un çocukları ne de kardeşinin büyük işler yapacağını düşünmüyorum.

eğer hikayenin asıl mevzusu olan son savaş, eğer geçmiş efsaneler ile benzeşecekse iki kavrama ihtiacımız var;
1- WW ları yenecek bir kılıç
2- Bu kılıcı yaparken yapılacak fedakarlık.

Kılıç için bir öngörüm yok ama fedakarlık için kim kimden vazgeçebilir sorusunu soruyorum;
Jon için arya fedakarlık olabilir
Dany için ejderhalar
Sam için Gilly
sansa için elbiseleri
Arya için Jon
Bran için tekrar yürüyebilme şansı
Cercei için … (bilmiyorum herşeyden rahatlıkla vazgeçer)
Jamie için Cercei (favori vazgeçiş senaryom bu)

Umut ediyorum ki bu tip ikilemler ile bizi sevindirirken aynı zamanda depresyonlara soksun GRRM.

O lost dönemleri neydi ya game of throneste o kadar teori üretmemişlerdir. Greyjoylar dizide iyi tanıtılamadı ama 4.kitaptan sonra özellikle fena yükselişe geçtiler ve şuan hikayenin tam ortasındalar.

AA aslında sansa da olabilir. İlk nissa nissası joffreydi, ikincisi loras, üçüncüsü sandor bide şu sıralar harry diye biriyle yakınlaşıyor yakında oda ölür ve sansanın gelinliği alev almaya başlar. Sanıldığının aksine azor ahai savaşmayacak ötekilere gelin giderek savaşı bitirecek :smiley:

:)) bence en fantastik senaryo bu… Sansa’nın maşallah dediği 3 gün yaşadığı için sanırım gece kralına nikahlasınlar, WW bitsin, kurtulalım

Çok uçmaya gerek yok azor ahai, jon snow bence bir çok benzerlik var aynı zamanda gerçekten targaryen ise ışık kılıcı yanıyorsa kılıçtanda etkilenmeyecek :slight_smile:

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Azor ahai bence Aragorn çıkacak bariz belli çünkü umarım ters köşe olmaz

çok ilginç teori olmuş

bazı kısımları tutmasamda mantıklı ve ilginç geldi

Bayağı büyük bir teori olacakmış umarım izlenir de nereye varacağını görürüz. Gönül ister ki Jaime Azor Ahai olsun.

teorinin şuanki hali daha çok dany yi işaret ediyor gibi ama ben Jon a çıkacağını düşünüyorum teorinin ucunun
Jaime konusunda ben ihtimal vermiyorum ona
bir kere piç olacak, yemin bozan (neden bozduğu anlaşılsa bile bu sıfat üstünden gitmez, bu evrende hatta hiçbir mazeret bozduğu yemini açıklamaz ) ve de Lannester!!!.. AA bir lider mümkün değil ki Jaimeyi lider olarak kabul etsin bu insanlar

Azor Ahai olurda karakter gelişimi güzelce tamamlanmış olur diye dedim. Ben de pek olası bulmuyorum ama Jaime olsun istiyorum aslında.

bende işte o karakter gelişimi bu evrene işlemez diye ona ihtimal vermiyorum. jondan, Danyden başka tüm AA adaylarından isterse 20 kat gelişsin mümkün değil onu kabul etmeleri…
Jaimeyi bende isterdim açıkcası çoluk çocuk karakterlerdense (ki her kitapta çocuk yada ergen ) Jaime gibi yetişkin tercih ederdim bende

@AeroHotah

Videoyu izledim, kafam baya ağrıyor, bu yüzden algılayabildiğim ve bu halde aklımda kaldığı şekilde yorumumu ekleyeceğim. Öncelikle video sonunda bahsi geçen 2. sitenin ismini bana yazar mısın? İlkini aldım da diğerini anlamadım, kullanırım çok işime yarar, teşekkür ederim siteleri haber ettiğin için(keşke önceden haberim olsaydı. :smiley: Ah Ah :smiley: ).

Bu seriye ilk başladığım zaman AA meselesinde oldukça geleneksel bir bakış açık vardı, tabir-i caiz ise aktarılan şeyi doğruca kabul ediyordum. Elbette zamanla gerek diğer kuramları okumamdan gerekse başka şeyleri fark etmekten diyelim, düşüncem fikrim değişmeye başladı. Takip ederseniz forumda da benim Uzun Gece hakkında çevirdiğim ve kendi düşüncelerimi de eklediğim bir çok kuram başlığı mevcut. Her biri binlerce yıl olmuş ve ileride olabilecek şeylerin bir ucundan tutuyor diye düşünüyorum.

Öncelikle belki diğer videoları da beklemek daha doğru olabilirdi (çünkü ww meselesini nasıl bağlayacağını görmek istiyorum.) ama her yorum kendi videosuna özel olmalı diyerek geçiyoruz… Söylemem gerekir ki şahsi fikrim kuram ta en başta Uzun Gece ve Ejderhaların varlığını “bilimsel” bir açıklama ile aydınlatmaya çalışmakla çöküşe geçmiş. Olan biteni çatlayan aylar, düşen meteorlar gibi şeylerle açıklanma yoluna gidiliyor… Seriyi ve diziyi hiç okumayan/izleyen biri bu videoyu izlese herhalde ejderha diye bir şey yok falan der. Ben misal anlayamadım ay çatladı, parçalara ayrıldı ve meteor-parçalar düştü ve bunlar ejderha gibi mi göründü milletin gözüne? O kısmı tam anlayamadım, kafam çok ağrıdığından mı algılayamadım demek istenileni, bilemiyorum. Yani özetle o ejderhalar nasıl var oldu? Yeryüzüne düşen o parçalar yaşayan ejderhalara mı dönüştü? Yahut canlı bir şeye çarpıp büyüsel etkime vs. neyse ejderhaya mı dönüştü? O açıklama kısmını kaçırdım mı?

Kanıt olarak sunulan kısımlardan sadece ejderha ve kılıç kısmı için kullanılan “simgesel” anlatım kafama yattı ama onda da Dany, AA ise savaşçı bile olmayan bu kızın Işıkgetiren’i nerede? sorusuna cevap için ejderhalara kılıç diyen @Starkgaryen gibi arkadaşların argümanını destekleyen mahiyette bir kanıt olduğu için.

Şimdi “bilimsel” kısımda neden çöktü? sorusunu soracaksınız. Hemen değineyim. Videoda da söylendiği gibi bu bir “fantastik” seri, “bilim kurgu” değil. Fakat video, fantastik olan biten şeyleri “bilim kurgu” serisine dönüştürerek anlatıyor ama “o ses nasıl duyulur?” gibisinden bilimsel olarak gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyleri de seriyi tekrar “fantastik” seriye dönüştürerek açıklamaya çalışıyor.

Misal parantez açalım; Dünya yörüngeden birazcık dahi olsa saptığı için mevsimler nanay oldu demiş; 1 milim yerinden oynasa Dünya yörüngeden çıkar ki çıktığını da söylüyor, yok olur gider dünya ve içindeki her şey; ya güneşe girer yok olur yahut evrende savrulur ve eninde sonunda gene bir şeye çarpıp yok olur ama o sırada zaten içeride bize olan olur. Ha bak o zaman cidden uzun gece olur ve bir daha asla güneş yüzü göremeyiz. :smiley: Ayrıca mevsimlerin oluşmasını sağlayan Dünya’nın ekseni, o eğikliği… Yörüngeyle ilgili değil. İnsanlar genelde güneşe uzaklaşıp yakınlaşması sanıyor ama öğrendiğime göre güneşe en yakın konumu ile en uzak konumu arasında çok büyük bir fark yokmuş, tamamen eksenin eğikliğiyle ilgiymiş.

Şimdi parantez kapatıp, “bilimsel” açıklama ve “fantastik” mesele ile ilgili Martin’in söylediklerini aktaralım. Bu forumda bir kaç arkadaş Martin’in mevsimlerin değişim sebebi olarak “büyüsel” faktörlerin işin içinde olduğuna dair açıklama yaptığını aktarmıştı, şahsen denk gelmedim. Lakin başka bir açıklamasına denk geldim. Şimdi bir videoda izlediğimde Martin, olan bitenleri bilimsel olarak açıklama getirilmeye çalışılmamasıyla ilgili bir şeyler diyordu, fantastik olduğuna vurgu yapıyordu. Bunun dışında şu aşağıdaki yoruma bakın. Küçük bir araştırma sonucu bir söyleşiden alıntısı. Bu cevabı da mevsimler sorusuna veriyordu sanırım.

“Nice try, guys, but you’re thinking in the wrong direction.” This is a fantasy series. I am going to explain it all eventually, but it’s going to be a fantasy explanation. It’s not going to be a science-fiction explanation ."

Yani görüldüğü üzere her şeyin" fantastik" bir açıklaması var, “bilim-kurgu” açıklaması değil, bu video resmen bilim-kurgu serisi gibi açıklamış. Şahsen daha en başta bunu açıklarken gerçek olması halinde serinin fantastik ismine gölge düşüren, sıkıcılaştıran bir etki yarattığını düşündüm. Hatta doğrusunu söylemek gerekirse kuram sahibini Hisar’a davet ediyorum, tam bir üstadın açıklaması olabilir; büyülere inanmayan, kehanetlere vb. fantastik her şeye şüphe ile yaklaşıp her şeyi bilimsel açıklamaya çalışan şüpheciler… :slight_smile:

Bunun dışında ejderhaların “ay” ile bağlantısı… Bu kesinlikle karşı çıkacağım ve sonuna kadar direteceğim bir iddia. Çünkü sen şimdi “Dothrak” efsanesini almışsın tüm olan biteni buna bağlayarak açıklamışsın. Tamam, Nissa Nissa’nın(Nisa ve Nissa benzer sese sahip olabilir aslında ama iki kelimenin köken olarak bir olup olmadığına bakmak gerek, bunu en iyi dil bilimciler bilir. Yani alıp her şeyi ona buna çekemezsiniz, benzer aynı kök diyemezsiniz. Misal HUY bizde ne manaya geldiği ortada ama Slav dillerinde çok cins ve hoş olmayan bir manada, ses benziyor ama anlam farklı yani sadece benzeşme var, aynı kelime değil. Nissa ve Nisa da aynı muhtemelen. Nissa zaten birebir İbranice, “sınamak, test edilmek” gibi bir manası var, başka bir yerde “fedakarlık” gibi bir manaya geldiğini duydum ama bilemiyorum. AA’nın bir nevi fedakarlık testine tabi tutulduğu düşünülürse isim uygun.) hikayesindeki o kelimelerin, bu hikayedeki kelimelerle paralel kısımlarını tamamen inkar edemem ama bunu illa ki gidip de “ay cidden parçalara ayrıldı” şeklinde bir bilim-kurgu açıklamasını da kabul edemem.

Ay meselesinde ciddi olarak karşı çıkma sebebim ise şu; Ay simgesi bu seride baştan aşağıya “Büyük Öteki” ve onunla bağlantılı şeylerle kullanılıyor. Özetle; ölüm, ölüm tehlikesi ile… Ay görüyorsan bil ki orada bir ölümle ilgili bir şey oldu yahut olacak.İstisna da gözüme ilişmedi. Benim şahsi fikrim Güneş, gündüzün ve ateşin hakimi R’hllor’u simgelerken; ay da gecenin ve ölüm/karanlığın hakimi Büyük Öteki’yi simgeliyor. Zaten bununla ilgili o kadar çok şey var ki seride… Ateş, Buz(su), ay… Ay bazı mitlerde iyi iken bazı mitlerde kötüdür; kimisinde tanrı iken kimisinde tanrıçadır. Fakat genel olarak ay ve su her daim birbirini tamamlayan simgelerdir ve kurt ve kedi de ay hayvanı olarak geçer; ejderha da güneş hayvanıdır. Braavos baştan aşağı ay ve su ile simgelenen bir şehir ve onların düşmanları da ejderhalar(güneş)dır. Burada kim var? Kapısında kocaman bir ay yüzü işlenmiş FM’ler var. Kimdi bunlar? Valyria kıyametinden sorumlu olduğu düşünülen ve ÖLÜM ilahına tapan(gariptir ki Büyük Öteki de ölüm ilahıdır, isimlerden biri ve Kantaşı İmp. hikayesinde adı geçen ve uzun geceyi getirip, yaratıklarını salan Gece’nin Aslanı da ÖLÜM ilahı olan Çok Yüzlü/İsimlinin isimlerinden biridir. R’hllor rahipleri Kara Keçiyi yakmaya çalışmıştı, ölüm ilahıdır bu da ki gene onun isimlerinden biri.) FM, insanları da SİYAH RENKTE ZEHİRLİ SU İLE öldürüyorlar tapınakta. Su kozmolojik olarak arındırıcı olduğu kadar zehirleyen, öldüren de bir maddedir.

Misal ilk kitabın girişinde baştan sona ay ve ay ışığı parlamaları görüyoruz ve tüm giriş povu boyunca ölümler oluyor; ölümle bağdaşan Ötekileri görüyoruz hatta ay ışığı üzerilerine düşüyor vs. Dany, Drogo için “ay” idi ve Ay’ı Dany tarafından boğularak öldü. Doğum kontrolü yahut bebek kürtajı için kullanılan Ay Çayı var, içeriğinde ay ile ilgili hiçbir şey yok ama isim AY, çünkü öldüren bir şey… Ay Kapısı, ölüme açılan bir kapı… Cat 2 Pov’da Cat. ölüler ve ölüm hakkında konuşurken Ned’in dışarıya bakıp ay ve yıldızları izlediğini düşünüyor… Dany’le evlenmek isteyen timsah göz yaşları olan tüccar; yüzü maskeli Asshai’li kadın ve Daario’nun gözlerinde ay ışığının parlaması; bunlar hep Dany için ölüm tehdidi olduklarını gösteriyor; Dany düşük yaparken gökyüzünde ay var… Videoda örneği verilen Volantis Başrahibi… Anlatılanın bir kısmını alırsanız resmin büyüğünü göremezsiniz. Orada Dany için büyük tehditlerden bahsediyor, ölümden bahsediyor…

Benerro parmağını aya doğrulttu, yumruğunu sıktı, ellerini genişçe açtı. Sesi zirveye ulaştığında, adamın parmaklarından ani bir ıslık sesiyle alevler çıktı. Kalabalığın soluğu kesildi. Rahip havaya alevli harfler de çizdi. Valyria hiyeroglifi. Tyrion on şekilden ancak ikisini tanıdı; biri Kıyamet’ti, diğeri Karanlık.

“Daenerys’in tehlikede olduğunu söylüyor. Kraliçenin üstüne karanlık gözler çöktü ve gecenin köleleri onun yok oluşunu hazırlıyor. Hilekârlık tapınaklarında sahte tanrılara dua ediyorlar… imansız yabancılarla ihanet komploları kuruyorlar…”

Yani Ay ve Karanlık ve Kıyamet… Kısacası Büyük Öteki ve Ölüm simgesi işlenmiş burada…

Sonrasında AA kehanetinin üstünde geçiliyor. Çok ilginç değil mi? İmansız yabancılarla kurulan komplolar, sahte ilahlara dua edilen hilekar tapınaklardaki düşmanları; gecenin köleleri, dany’nin üstüne karanlık çöktü, yok olması için planlar yapıyorlar.

Okumanı tavsiye ederim ve orada bağlantılandırılan diğer konuları da… Ay "Buz ve Ölüm"

Öncelikle merhabalar. SSM yada so spake martin search diye aratırsanız bulabilirsiniz.şimdi en baştan bir şeyi açıklığa kavuşturalım. ben olaylara bilimkurgusal bir açıklama getirmiyorum. bunlar tamamen fantastik olaylar ve fantastik durumlar. ayın patlamasına sebep olan biri var ve bunu gelecek videolarda konuşacağız. uzun gecenin böyle oluşmuş olması çok mu uçuk? yada ak gezenlerin uzun geceyi getirmesinden daha mı zor?
Ejderhalar muhabbetinin neden anlaşılmadığını anlayamıyorum. Bir obje görüyorsun ve onu dünyada var olan bir şeye benzetiyorsun. Bizim dünyada düşen meteorları görüp ağzından alev saçan yılana benzetmişler (çünkü ejderha yok) buz ve ateşin şarkısı evreninde de ejderha sanmışlar. bu tarz anlatılar da yıllar geçtikçe mistikleşir ve efsaneleşir.

ay ve ışıkgetiren sembolizmine gelirsek,
şimdi bir kere kafaya yatma diye bir şey yok sembolizmde. george’un yaptığı şey bariz. bunu ben oynatmıyorum veya ben çevirip değiştirmiyorum. ejderha ve ışıkgetiren yada alevli kılıç sembolizm olarak birbirine bağlandı mı verdiğim alıntı ile? bağlandı.
peki alevli kılıç veya kanlı kılıç ne ile bağlandı? meteor ile. sadece oradan oraya da geçmiyoruz. seride bir çok kez meteor ile (kuyruklu yıldız) ejderhalar arasında bağ kuruluyor mesela bir örnek vereyim hemen;
Bir at efendisi öldüğünde, gece topraklarında kolayca yol alabilsin diye atı da onunla birlikte ölürdü. Bedenleri gökyüzünün altında yakılır ve khal alevden atının sırtına binip yıldızların arasındaki yerini alırdı. Khal hayatta ne kadar cesursa yıldızı karanlık gökyüzünde o kadar parlak olurdu. İlk Jhogo gördü. “İşte.” dedi fısıltıyla. Dany başını kaldırıp baktı. Doğudaydı. Görünen ilk yıldız kıpkızıl yanan bir kuyruklu yıldızdı. Kan kırmızısı, ateş kırmızısı, ejderhanın kuyruğu. Bundan daha güçlü bir işaret bekleyemezdi Dany.

sadece sembolizmler arası bağ yok yani. direk bir bağ da var. daha fazlası da var seride. meteoru görenler ejderhaların geldiğini söylemeye başlıyor. acaba neden?

şimdi o ses nasıl duyulur gibi bir şeyi fantastikçe açıklamıyorum. ay patlamasıyla çıkan bir ses olup olmadığına kesin demedim zaten. belki de düşen meteorların sesini ona bağlamışlardır dedim ki çok çok yüksek ihtimalle (bu seri fantastik olduğu için fantastik bir patlama gerçekleşti ve sesi de geldi) valyria kıyametinde de o zaman volkan patlamasıyla nasıl koskoca kıt’anın bir parçası yok olsun, tuzla buz olsun diye sorunca bunu bilimsel mi açıklıyoruz yoksa fantastik diye mi?

dünya 1 milim yerinden oynasa yörüngeden çıkmaz. o tamamen hurafe. dünya başlangıçta nasıl güneşi orbitledi o zaman? hadi diyelim ki dünyanın eğimi bozuldu bu yüzden mevsimler düzensiz daha oturamadı yerine. bu kısmın bir önemi yok. çnükü en gereksiz kısım burası.

martinin söylemlerine hiç girmeyelim sabaha kadar argüman sunabilirim bu konuda. sadece it’s fantasy man, it’s magic söyleminin bunun için yeterli olmadığını söylemem gerek. (bu arada serinin bilimkurgu olduğunu savunmuyorum burada. sadece o konunun inanılmaz karışık bir konu olduğunu bilmen için söyledim. haftalarımı bu konuya verdim ve işin içinden çıkmak imkansız)

ay bağlantısına karşı çıkıyorsan, bir kaç video sonra diretemeyeceksin. serideki sembolizm o kadar fazla ki bu konuda, karşı çıkılabilecek bir şey değil. ay sence neden diğer büyük’e bağlanıyor? bu inancın bir sebebi var mı? veya neden ay ölüm ile bağdaştırılıyor? tamamen benim söylediğim sebeplerden. rhollor denilen ateş tanrısı zaten güneş. başından beri diğer büyük ile savaş halinde çünkü gece biri batıyor gündüz biri. gece karanlık ve spoiler- pardon dehşetlerle dolu sözü, uzun geceyi ima ettiği gibi, normal geceyi de ima ediyor.

inanışlar değişir, efsaneler birbirine karışır bu çok normal. anlatıların bir kısmını almak yerinde ise ben sana tamamen katılmıyorum ve benerro örneği gibi 500 tane verebilirim. ay patladı. buna yapacak bir şey yok. örnekler geldikçe bu netleşecek. şuan buna kesin gözüyle bakmamın sebebi, seride yüzlerce örnek bulunması.

ama şunu söyleyeyim, şimdilik kafa karışıklığına sebep olan şeyler şunlar. ben sanki azor ahai yok veya nissa nissa yok demişim gibi algılanıyor. hayır bunların dünyada izdüşümleri de var ve o konuya part 3 te geleceğim. bu insanlar vardı ama astronomik olaylar, bir nevi bunlar sebebiyle gerçekleşti.

bu arada ay meteorları o yağlı siyah taş. kantaşları. yani büyülü taşlar. o yüzden bu seri fantastik.o yüzden ay patlamasının sesi de gelir, patlama dünyayı böyle bir hale de sokar.

Reis hoşgeldin foruma. Kralkatili videoları ne zaman gelir ikinci kitaptayım finaller başlayıp bitsin dalıcam kitaba söylediğin gibi çok iyi serimiş.
NOT: Denna’nın Allah cezasını versin.

Öncelikle hoş geldin. Kafam bozuktu ama foruma katılman gayet iyi oldu artık video beklemek yerine normal sohbet eşliğinde de teorilerini görme ihtimalimiz var (teori olmasa bile düşüncelerin). Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi Kralkatili bekliyoruz :smiley:

Sürekli bulunmayı düşünmüyorum şimdilik. Zaten yeterince topluluğun içindeyim, zaman bulmam zor biraz :slight_smile: Genelde twitter’dan atılan mesajlara cevap veriyorum zaten. Oradan ulaşabilirsiniz sorunuz olursa.

Kralkatili videoları, ileride gelecek. Normalde şuan kralkatilini orjinal dilden tekrar okuyacaktım. Orijinal dilden okumadan teori işlerine pek giremem. Girsem de yanlış anlaşılma falan olabiliyor. İki dildekini de birbiri ile karşılaştırarak teori hazırlamak daha iyi oluyor. Bir de bir lisan bir insan muhabbeti tamamen doğru. Türkçe okurkenki düşünce şekliniz ile orijinal dilde okurkenki arasında fark oluyor ve bu da farklı bakış açısı demek :slight_smile:

Şuan neden Kralkatilini okumuyorum? Çünkü bu sembolizasyon muhabbetine daldım. Abartmıyorum -ki videoda da söyledim- serinin her yerinde bu olay tarif ediliyor. Bir sürü mitolojik ögeye falan bakıyorum -ki önceden de bu serideki olayların bağlantısı adına araştırıyordum- ve inanılmaz bağlantılar çıkıyor. Aklım şaştı desem yeridir. Başım ağrıyor kaç gündür saatlerce bu işle uğraşıyorum. Ama aşırı zevkli de bir yandan :slight_smile: