Azor Ahai ve Buz ve Ateşin Şarkısı

Dany tekrar durduğunda aklına gelen ilk düşünce Viserys oldu ama ikinci bakışı ona başka bir şey söylüyordu. Adamın saçları ağabeyininkiler gibiydi fakat boyu daha uzundu, gözleri leylak rengi değil koyu çivit mavisiydi. “Aegon,” dedi ahşap bir yatağın içinde yeni doğmuş bebeğini emziren kadına. “Bir kral için daha uygun bir isim olabilir mi?”

“Onun için bir şarkı yapacak mısın?” diye sordu kadın.

“Onun bir şarkısı var,” dedi adam. “O vadedilen prens. Buz ve ateşin şarkısı onun.” Başını kaldırdı, gözleri Dany’nin gözleriyle buluştu. Kapının ardında duran Dany’yi görüyordu sanki. “Bir tane daha olmalı,” dedi. Yataktaki kadınla mı, yoksa Dany’yle mi konuştuğu belli değildi. “Ejderhanın üç başı var.” Pencere sekisine oturdu, eline bir arp aldı, parmaklarını gümüşi tellerin üstünde hafifçe dolaştırdı. Adam, kadın ve çocuk sabah sisi gibi kaybolurken odayı tatlı bir hüzün doldurdu. Dany yoluna devam ederken arkasında sadece müzik kalmıştı.

Aklıma bir şey takıldı, sizinle tartışmak istedim. Şimdi, Azor Ahai ve Vaat Edilmiş Prens’i biliyoruz, şu ana kadar bu ikisi bize aynı kişi olarak aktarıldı. Nitekim Üstat Aemon ve Melisandre arasındaki konuşma da aynen bu şekildeydi, ikisi de aynı kişi olduğuna inanıyordu.

Fakat Rhaegar’ın göründüğü görüde “buz ve ateşin şarkısı onun.” diyor. Sizce bu ikisinin farklı iki kişi olmasının ve birbirine karıştırılmış olması mümkün mü?

Ya pek mantıklı bir soru değil belki ama Rhaegar kralın şehrinde Azor Ahai kitabı falan nasıl buldu acaba? Elia da kehanetten ve durumlardan haberdar gibi görünüyor.

Ben aynı kişiler oldukları görüşündeyim büyük ihtimalle. Awoiafta Azor Ahai efsanesi bütünsel bir bakış açısıyla anlatılıyor. Orada uzun gece geldiği zaman insanlığı kurtaran tek bir kahramandan bahsediliyor. Bu kahramanın ise farklı isimlerle anıldığı söyleniyor farklı kültürlere göre. Azor Ahai de bunlardan birisi. Buradan yola çıkarsak Vaadedilmiş Prensimizin Westeros efsanelerindeki(ya da Aemongil nereden öğrendiyse) chosen one’un söyleniş şekli olması oldukça yüksek bir olasılık.

Ancak geçmişle ilgili hiçbir efsanede ikinci bir güçlü kurtarıcı unsurdan bahsetmiyor. Ancak seri açısından bakarsak Jon ve Dany eşit öneme sahip olacağını dikkate alırsak birinin AA olması bu eşitliği bozacaktır. Bu yüzden AA ve VA farklı kişiler olabilir. Zaten başka bir nokta Westeros efsanelerinde öyle bir kurtarıcı yok. Işıktan kılıç falan… Sadece Ormanın çocuklarından yardım isteyen bir çeşit aracı var.

AA hikayelerinin olduğu bir Yeşim İcmiali kitabı var, her yerde bulunuyor. Vaat Edilmiş Prens de Yğce Yürek Hayaletinin kehanetinden çıkıyor ve evet, Elia’nın haberi var gibi.

Bu prensi kim vaat ediyor? AA hikayesinde Buz ve Ateş Şarkısı vs. den bahsedilmiyor ama diğerinde de bir tek Rhaegar bahsediyor, arada bir şeyler öğrendi galiba bir yerden

Eskiden aynı kişi olduğuna emindim, Üstat Aemon ve Melisandre arasında geçen konuşma bunu gösteriyordu, birde “neden vadedilmiș iki ayrı insan olsun ki?” diye düşünüyordum. Ama son zamanlarda gerçekten de yeni Azor Ahai’nin başka, Vadedilmiș 'Prens’in başka bir insan olabileceğine ihtimal veriyorum. Birbirini tamamlayan, gelecek için birlikte mücadele eden seçilmiş iki insan olabilir mesela diyorum.
Ve bu durumda, kehaneti karşıladığı için, Azor Ahai Dany oluyor. Vadedilmiș Prens ise Jon, çünkü başka türlüsü olamaz, anlamsız :smile: Ne demiş Martin? “Her şey Dany ve Jon ile igili”

Her yerde olabilir de Rhaegar bilgili gibi en azından bana öyle geldi. Benim kastettiğim Azor Ahai westeros çıkışlı değil o yüzden dedim.

Ben onu hiç duymadım, zira beş kilit karakter meselesini silip atan bir açıklama ve serinin başından beri bu büyük beşli ve diğer başroller ciddi faktör ve etkiye sahip ama beşlinin yeri çok ayrı. Dahası öne sürdüğünüz cümle tim seriyi de hiç yapıyor. Ne demek her şey Jon ve Dany için? Bu seride böyle bir şey yok. Sadece Jon için da olamaz yahut Dany yahut Arya ya da Bran veya Tyrion.

Açıklamayı aradım ama sanırım cümleyi biraz farklı çevirmişler. Bahsi geçen cümle yönetmenin zamanında GRRM ile dizi için görüştüğünde söylediği bir söz. Bilmiyorum orjinali bu mu bu herhalde. Sizin sözün İngilizcesini yazdım bir bu çıktı. “he alluded to the fact that Jon and Dany were the point, kind of.“

Sen söylemiştin sanki birkaç ay evvel Dany ve Jon buluşmasının önemini vs.

https://www.google.com.tr/url?sa=i&source=web&cd=&ved=2ahUKEwiEpJ-OkubeAhWPo4sKHcCbBhIQzPwBegQIARAC&url=https%3A%2F%2Fwww.buzzfeed.com%2Fjennaguillaume%2Fthis-is-canon&psig=AOvVaw1XzjPOQr3-BlSbGG6FL9O3&ust=1542912233920273

Neyse, ben zaten biliyorsunuz artık AA ya da buz tarafının bir Şampiyon’u varsa onun, kendi tarafları için savaşçı kahraman olduğunu ama tabiri caiz ise ortada kalanlar için bir şey ifade etmediğini düşünüyorum. Filler ve Çimen’ler meselesi. AA belki Dany olabilir, illa bir yerden adam çıkacak sonuçta… Varsa buz yanında da biri çıkar.

Şahsen Jon’un buz ve ateşin şarkısının bir diğer anlamı olduğunu düşünüyorum, ebeveynleri yüzünden. Denge unsuruna şu an baya takıldım. :smiley:

Bu beşli serinin baskın üyeleri ama seri beşliden ibaret değil.

Aynı zamanda Jon ve Dany de beşlinin baskın üyeleri ama bu diğer her şey önemsiz anlamına gelmez. Zaten olay sadece bu açıklamada değil. Objektif yaklaşırsak bu ikisinin öneminin Tyrion’dan, Arya’dan ve Bran’dan daha fazla olduğu açıkça görünen bir şey. Açıklama buna dair. Yani her şey Dany ve Jon’dan ibaret olayı değil bh ikisi kilit olayı.

1 Like

“[Martin] just sort of mentioned in passing, ‘Oh well it’s all about Dany and Jon Snow,’” Taylor said.

Ki Martin bunu söylediğinde çok şaşırmışlar o zamanlar (1.sezon çekiliyordu).

Bu durum 5 ana karakter olduğu gerçeğini değiştirmez. Hikaye bu ana karakterlerin etrafında gelişti ve gelişmeye devam ediyor, ana hatlardan bahsediyorum tabi. Ama işte bu 5 ana karakter arasında Dany ve Jon daha ön planda, bir başkalar. Bu açıkça ortada. Ama dediğim gibi, bu durum 5 ana karakter olduğu gerçeğini değiştirmez ve diğerlerini önemsiz de yapmaz. Herkesin hikayeye bir katkısı, etkisi oldu ve olacak ama Dany ve Jon belli ki hikayenin çözümünde, kapanışında ayrı bir etki, iz bırakacaklar. Bu ikisine, bir araya gelişlerine bağlı olay, bu yüzden “Her şey Dany ve Jon ile ilgili”.

Her şey Jon ve Dany ilgili deniyor ama bunu sağlamak için birini VP yapalım Diğerini de AA yapalım olmaz. Jon/Dany AA veya VP olur diğeri de onu destekler. Yani sırf bunu söyledi diye ikisini de efsaneleşmiş kişilerin bir alegorisi yapmaya gerek yok kendi hikayelerini de yazabilirler.

Eğer birisi mehdi olursa diğeri ona denk olamaz mümkün deüil yani. Bu tarz şeylerde denge önemlidir. Ya da AA mehdiden daha ziyade bir figürdür.

Tabi ki ama olay şu ki, iki farklı kişiyse eğer ve bunlar Dany ve Jon ise, birbirlerini tamamlarlar. Her şey aslında yerine oturur, anlam kazanır hatta.
Şöyle… Ortada, içinde ejderhalardan bahsedilen bir AA kehaneti var değil mi? Ve Dany bu kehaneti karşılıyor. Ama şu var, Dany savaşçı profile uymuyor, ki bu yüzden birçok insan onun AA olamayacağını düşünüyor, çünkü akıllarında elinde alevli bir kılıçla savaşan bir insan canlanıyor. Ama durum ortada, Dany kehanete uyuyor, taşlaşmış yumurtalardan ejderhaların doğmasına sebep oldu, bir mucizeyi gerçekleştirdi, o gece gökyüzünde kanayan yıldız belirdi… Bu kadarı tesadüf olamaz.
He Dany savaşabilir, ejderhasına biner ve savaşır ama karşı tarafın şampiyonunu veya kitaptaki Night King’in karışılığı olacak kişiyi bu şekilde yenmesi biraz zor ve açıkçası bu hikaye için basit duruyor.
Dolayısıyla bize bunu yapabilecek biri lazım. Kim en uygun aday? Jon Snow. Vadedilmiș Prens Targaryen soyundan gelecek denmiş, hatta tam olarak Aerys ve Rhaella’dan doğacak nesillerden biri olacak bu kişi. Nasıl ve neden olduğunu hala bilmediğimiz şekilde, kafayı hafiften bu kehanetlerle bozmuş Rhaegar’ın oğlu, hikayenin başından beri yaklaşan Ötekiler tehlikesi ile ilişkili bir hikayesi olan Jon Snow’dan daha uygun bir aday olabilir mi zaten?
Bu arada benim “AA çoğu insanın düşündüğü gibi, hayal ettiği gibi elinde kılıcı ile savaşa son verecek biri omayacak bence. Bu sefer AA insanlığa güç getirecek, umut getirecek ve dolayısıyla savaşı kazanma şansını yaratacak kişi olacak” düşüncemin temeli tüm bunlardan kaynaklanıyor.
Ama işte tek başına güç, umut, şans yetmiyor. Bize o savaşçı figürü, son noktayı koyacak kişi de gerek. Aslında biri olmadan diğeri yeterli olmuyor zaten. Direnmeyi sağlayacak güç, umut olmazsa, o savaşçı vakti geldiğinde savaşı bitiremez. Öyle bir vakit gelmez, gelme şansı olmaz.
İşte bu yüzden eğer AA ve VP ayrı kişiler ise, ve bu kişiler Dany ve Jon ise, birbirlerini tamamlarlar. Ki yanılmıyorsam Martin bu ikisinin birbirini tamamladığını da söylemiş, bulursam o sözünü, eklerim.