Babaya Veda / Sandor Clegane

sandor
1-sezon
s08e05

Uyarı : Bu başlık kitap serisinden ve diziden Spoiler içermektedir.Bunu bilerek devam edin.Spoiler görmek istemiyorsanız hafifçe geri tuşuna basın.

Sosyal medyada “DD” ikilisinin karekterleri hiç ettiğiyle ilgili sayısız yorum okudum.Bunların çoğu “Haklı” eleştiriler.Ama hiç edemedikleri ve sanki son bölüme kadar DD ikilisi değilde, GrrM’in kaleminden devam eden tek bir karakter vardı ; Sandor Clegane ! Evet,onun da hikayesini değiştirdiler.Kitaplarda yer almayan bir olaya girdiler.Feminist lobisine yaranmak için Brienne ye dövdürttüler.Oysa ki kitapları okuyanlar “Ayık ve dinç” bir Sandor’un,Brienne’nin içinden geçeceğini bilirler.Barristan dede yi ve rahmetli Arthur Dayne saymazsak hayatta olanlar içinde diyardaki en iyi 3 savaşçıdan biridir ! Hadi sizin gül hatrınız için 5 savaşçıdan biri olsun :grin:

Ned stark’ın KL da korktuğu ve çekindiği 2.adamdır !

Diyarın bir diger iyi savasçısı Jaime Lannister’ın povlarında sıksık övgüler dizdiği bir savaşçıdır.

Evet,kitapta da ağır yaralar alıp,bir ağacın gölgesinde terk edilmiştir ama “Ayakta duramayacak kadar sarhoş olduğu!” özellikle vurgulanmıştır.Ve Gregor’un en iyi adamlarıyla dövüşmüştür.Dizideki gibi koftiden adamlarla değil.

Dizi,Gregor ile olan husumetini iyi yansıtamadı.Sandor’un bir sürü şey yaşadıktan sonra KL yol alması saçma geldi.“Ne oldu da birden abisini hatırladı?” gibi şeyler söylendi.Oysa kitapdaki şu paragraf bile Sandor’un nefretini anlatmaya yeterlidir ;

" Sandor clegane denen adam hakkında çok az şey biliyorum. uzun yıllar boyunca prens joffrey’nin yeminli kalkanıydı. yaptığı şeyleri burada bile duyardık; hem iyi, hem kötü olanları. eğer duyduklarımızın yarısı bile doğruysa, sandor işkence görmüş yaralı bir ruhtu. hem insanlarla hem de tanrılarla alay eden bir günahkardı. hizmet etti ama hizmetinde onur bulamadı. dövüştü ama zaferden tat alamadı. acısını bir şarap denizinde boğmak için içti. ne sevdi ne sevildi. onu hayatta tutan nefret duygusuydu. çok günah işledi ama asla bağışlanmak istemedi. diğer adamlar aşk, zenginlik ya da şöhret hayallerini kurarken, sandor clegane öz ağbeyini öldürmenin hayalini kurdu, bu öyle korkunç bir günah ki bundan bahsetmek bile beni ürpertiyor. mamafih, sandor’u besleyen ve onun ateşini canlu tutan yakıt buydu. ne kadar onursuzca olursa olsun, o hüzünlü ve öfkeli yaratık, kılıcında ağabeyinin kanını görebilme umuduyla yaşadı ve dorne prensi oberyn, zehirli mızrağını sör gregor’un bedenine sapladığında, bu umut bile sandor’un elinden alındı."

Dizi,gregor ile olan husumetini yansıtamadı dedim ama Sandor’un kişiliğini de bozamadı ! Konuşma tarzı kitapdaki ile aynı…

Dizideki Sandor ne ise,kitaptaki de o.1.sezondan 8.sezona kadar kişiliğinden ödün vermeyen tek karekterdi. GrrM’in soylularla dalga geçen,Tanrıları sorgulayan yüzüydü.Öyle geldi, öyle gitti.

Mevki,makamda gözü yoktu.Yaşadığı evreni ve insanları iyi tanıyordu.Kimsenin arkasından kuyusunu kazmadı,dürüsttü.Karı,kız ayağı yoktu.İki yüzlülükten ve şövalyelerden nefret ederdi.Gevşekliği sevmezdi.Hayattaki tek gayesi intikam idi.bunun için yaşıyordu.Kitaptaki akıbeti belli değil ve Gregor öldü.Onun yerini Robert strong isimli bir dev aldı.Sandor kitaba geri döner mi,Martin ona nasıl bir misyon yükler bilmiyorum ama dizide emeline ulaştı.Cleganebowl’a geçmeden önce Sandor’un Starklar ile olan ilişkisine kısaca değinmek istiyorum.

Hepinizin bildiği gibi Sandor’u Joffrey’in sadık köpeği olarak tanıdık.Kötü bir imajı vardı.Aldığı emirler doğrultusunda küçük bir çocuğu iki ye bölmekten çekinmeyen,Ned stark’dan nefret eden bir yapıya sahipti.Gregor kadar zalim değildi ama aydınlık olduğuda söylenemezdi.Kendine has bir ahlak anlayışı vardı ve Ned stark’ın idamında en ön saftaydı.Arya ve Sansa da ordaydı.

Sonra Sansa sayesinde yumuşadığını gördük onu kendince koruyup kolladı.Joffrey’i sorguladı.En sonunda “Fuck The King” çekip yol aldı.

Sırada Arya vardı.İlk başlarda fidye desede öyle olmadığını anladık.Brieene mevzusuna kadar onuda koruyup kolladı.

Bir süre ayrı kaldık.Döndúğú zaman bu sefer de Jon’un yanında yer aldı.Onunla birlikte savaştı.Ve eski günahlarıyla yüzleşti.

Ned stark’ın evini (Winterfell) savundu.WWlara karşı savaştı.Bu arada tekrar Arya’nın hayatını kurtardı.

Sonra Arya ile birlikte KL yol aldı.Cleganebowl dan önce bir daha hayatını kurtardı.O artık Tazı (The Hound) değil,Sandor’du ! ve Ned Stark’dan bir farkı yoktu.

Sandor’un karekter değişimi tamamlanmış sırada misyonu vardı yani Gregor !

İlk karşılaştıkları anda önemli bir detay vardı.Sandor,Dany’e ejderha kralicesi diyordu.Bir sefer bile “Majesteleri” çektigini gormedik.ama Cersei ye çekti ! Bu vefadan mı kaynaklıydı yoksa başka şeyden mi bilmiyorum.Ben bunu " Kusura bakma bacım biz seni kötü biliyorduk.Ejderha kraliçesi senden de kötü çıktı.Ortalığın anasını ağlattı.buyur geçç !" seklinde algıladım :grin:

Bazı yerlerde “Keşke Gregor’u Arya öldürseydi” şeklinde yorumlar okuyorum.Qyburn’u gördünüz mü ? Arya da aynı kaderi yaşardı.Night King’in zayıf noktası vardı.Gregor’un tek zayıf noktası kafasıydı.ama kafasını kesmek için yanaşmanız lazımdı.Bu da mümkün değildi.Canlı bir Gregor da Gri solucan’ın hızı işe yarardı.ama Ölü bir Gregor da yaramazdı.Bilek gücü,dayanıklılık ve ölümü göze alacak motivasyon lazımdı.Bunların hepsi sadece Sandor da vardı.Bir kolu kesilse, tek koluyla saldırırdı.İki gözü çıksa (oldu zaten) elleriyle onu arardı.Son nefesini verene kadar onu bırakmazdı,öyle de yaptı.Baktı ki Gregor’un öleceği yok intihar etti.O çok korktugu atesin icine atlamakta bir an icin bile tereddut etmedi ve misyonunu tamamladı.Dizideki en epic sonla aramızdan ayrıldı.Evet,ona yakışan destansı bir sondu.

Hani bir tabir vardır " Kral adam!" Sandor’un bu taraklarda bezi olmasada Kral adamdı.Bizleri gah güldürdü,gah hüzünlendirdi.Diziye renk kattı.O benim favori karekterimdi.Daha evvel onun için başlık açmıştım.

Bu seferde “Veda” amaçlı açtım.Sandor bunu hak ediyor.Ruhu şad olsun.

6 Likes

Anmak için herkes pp’sini sandor yapsın bence :slight_smile:

1 Like

Sandor seni unutmayacagız yüregi cüssesinden daha büyük adam evet zalım tarafın vardı karşında sana kılıç çeken kim olursa olsun gazabından kurtulamazdı bu dünyadan bir yiğit geçti ateşlere dimdik atlayarak gitti …

1 Like