Baelish'in 3 Kraliçe Sözü Hakkında

Baelish, Sansa’ya olayların 3 Kraliçe’ye doğru evrildiğini söylemişti. 5 kralın savaşıyla başlayan sürecin ikinci halkasının 3 kraliçenin savaşına dönmesi, gayet güzel. Bu yüzden bunun Baelish’in planı olmasından öte geleceğe dair yazar tarafından bir işaret olduğunu düşünüyorum. Ancak mesele 3. kraliçenin kim olacağı…

Birisi Daenerys öbürü de Cersei bunlar neredeyse kesin ancak 3. kim?

Quenn in the North yapılacak olan Sansa mı? Ama böyle bir durumda Jon’un yeri neresi olacak?

Myrcella Baratheon mu? Baelish’in az kişi tarafından bilinen ve Doran tarafından hemen engellenen bu komployu bilme ihtimali bir yana kehanetteki üçünün de taç giydiğini göreceksin kısmı göz ısırıyor.

Ya da Margeary Tyrell mı? Ayrıca bunu söylerken Cersei’nin kendi kendisini bitirdiğini söylemişti. Her ne kadar dizide big boss olacak gibi dursa da kitapta fişi daha erkenden çekilebilir ve yerine başka bir karakter gelebilir zaten şu durumda Cersei’nin tekrar gücü toparlaması için Avatar haline falan geçmesi lazım. Öyle hepsi septte toplansın, patlatalım olmaz o iş. Yani kısacası Margeary bu üçten birisi olabilir Cersei’li veya Cerseisiz.

Şimdi tabi tüm bu bilgilerin dışında bu Baelish sözünü sadece Sansa üzerindeki düşüncelerinin öylesine bir yansıması olarak görebilir ve çok önemsemeyebilirsiniz. Ancak bu seride bu tür sözler genelde pek öylesine olmuyor. Serinin ilk kitaplarında 5 kral güç odaklarıydı ve yeni güç odakları 3 kraliçe olabilir ilerleyen kitaplarda. Bu ise geleceğe dair düşündüğümüz bazı şeylerin farklı eksenlere oturmasını sağlar. Her neyse siz ne düşünüyorsunuz?

ben bu 3. kraliçe olayına 3 kişi üstünde bakıyorum

1. ve en zayıf ihtimal Stanisin eşi Selyse (inş doğru yazdım ) ki Stanisin ölümü ya beklenen yada planlanan birşey diyorum
  2. Sansa ama o olursa Dany ile ittifak yaptırır bence, o zaman kraliçe değil Kuzeyin Lady si olur (LF nin bu 3 kraliçe olayına müdahale edeceğini dahil olacağını düşünürsek :stuck_out_tongue: )
    3 Arrianne Aegonla evlenirse yine bu da zayıf ihtimal

yine 3 kraliçe savaşına dönersek bu 2 şekilde daha irdeleye biliriz bence

1.si LF nin bilgisi dahilinde plan yada beklediği bir şey mi yoksa
2. Yazarın önceden haber vermesi mi (lf nin bilgisi dahilinde olaylar 3 kraliçenin savaşına gider ama süprizlerden olay farklı yön alır )

şu durumda 2 ihtimalde olası ama 1. ihtimal için ben yukardaki yazdığım 3 aday geçerli
2. için Jon ve kraliçesi Sansa ihtimali üstünde duruyorum ama o zamanda 3 kraliçe değil 2 kraliçe bir kral savaşı olur
yine yazarın haber vermesi durumunda Aegonla evlenen Arrianne de kraliçe adayı olarak ortaya çıkar ama bu seferde 2 kral 2 kraliçe savaşı olur
yani ucu her yönden açık bu 3 kraliçenin savaşının :smiley:

Aegon kral ilan edilse bile ona katılan hali hazırda kimse yok. Kraliçelerden birinin Arianne olduğunu varsayıyorum. Dorne tarafından desteklenir.

İkinci Kraliçe Cersei/Margaery olabilir. Cersei hali hazırda Vekil Kraliçe görevini sürdürebilir. Ama Margaery’de yaşayabilir. Bu durum engel değil. Bu durumda birleşik Taht-Menzil-Batı Toprakları Kraliçesi olur.

Sansa’ya gelirsek kendisi Kuzey, Vadi ve Nehir Toprakları Kraliçesi olabilir. Dayısı Lord Edmure’un meşru varisi şuan Robert Arryn. Ama Sansa’da tüm topraklarda hak iddia edebilir.

Asha Greyjoy’da Demir Kraliçe olması muhtemel.

Dany’ı bu savaşa katmıyorum. Bu Westeros’un savaşı.

Selyse kocasının yönetimini alamaz. Kızı kraliçe olur. Onun da olacağını sanmıyorum.

arkadaş konuyu açarken Cersei ve Dany ilk ikisi demiş
bencede öyle ama tabiki şuan Westerosta olmadığından onu dahil etmek ne derece doğru diyorsun katılıyorum

Edmure un şuan meşru varisi Sansa büyük kız Cat onunda hayatta kalan tek kızı Sansa olduğundan Sansaya birşey olması durumunda Robert Nehir topraklarının varisi

Cümlenden tam bişey anlamadım anladığım kadarı ile cevap veriyorum
Sansa vadi hariç hak iddia edebilir Vadiden en fazla destek isteyebilir
Ama LF bu aşamaların hepsine dahil olur Sansanın kendi başına güç olmasına kontrolunden çıkmasına izin vermez Sansa çok akıllı hareket etmezse

Selyse yi ben Stanisin ölümü durumunda kızının vasisi olarak kraliçe dedim tıpkı Cersie gibi

Sansa varisi değil Edmure’un küçük kız kardeşin erkek oğlu varsa o varis oluyor büyüğün kızı varsa varis olamıyor önce erkek her zaman ama Edmure’un bir erkek kardeşi olsa küçük onun çocukları öne geçer kız ya da erkek fark etmez o zaman.

Edmure un varisi Cat olmuyor mu cat inde varisi Sansa
ben ordan dedim bildiğimde öyle
çocuk varsa amca varis olamaz kuralıda öyle işlemiyor mu senin dediğin mantıktan gidersek (ha yanlış biliyor tabiki olabilirim ) kız çocukta varis olamaz hep erkek çocuk öncelikli olur
ve tabiki Edmure un çocuğu olmaması durumu için konuşuyoruz yoksa şuan için Roslinin karnındaki bebek kız olsun erkek olsun varis o

Catelyn’in oğlu olsaydı o varis olurdu kızı varis olmuyor çünkü Lysa’nın oğlu var erkek önce olduğundan Lysa’nın oğluna geçiyor Lysa’nın da kızı olsaydı oğlu olmasaydı Sansa varis olurdu.

Arkadaşım kitap birçok defa varis ölmüş olsa bile hakkın önce onun varisine geçtiği işlendi
böyle iken sen diyorsun ki Sansa değil Robert olur varis diye. Senin dediğinde teyze çocuktan önce geliyor oğlu var diye… Kitapta teyze demeselerde Amca çocuktan önce gelmezde dendi çok defa Alyse Karstark’ın geldiğinde Jonla yaptığı sohbette mesela ilk aklıma gelen yer
Bu benim tüm bilgilerim ile çelişiyor zaten Edmure ölmeyecek bence Rickkonda Catte yaşıyor ama senin dediğin neye benziyor biliyor musun
2 kız kardeş var büyüğü lady olmuş ama 15 20 tane kızı var, küçüğünün tek oğlu var o ölünce hak kızkardeşin oğluna geçiyor ben buna benzettim
yanlışım olabilir tabiki

Yapılacak? Böyle bir şey olmayacak, bu temenniyi %100 doğru gibi yazmayalım lütfen. Kitabı bilmeyen biri görecek gerçek sanacak. :smiley:

Burada bahsedilen 3 kraliçe; Dany, Cersei ve Marg. Sonuçta halihazırda Cersei ve Marg. şu an savaş halinde; 6. kitapta, diziden gördüğümüzden daha entrikalı şeyler beklemek hatalı olmaz. Dany de gelince işler iyice kızışacaktır. Kaos ortamını seven LF için de mükemmel bir fırsat, artık amacı her ne ise.

Cidden ya dizideki gibi “demir tahtı istiyorum” derse ööö olurum. Bu adamı gözümde o kadar büyüttüm ki taht arzusu çok basit kaçıyor, böyle bir karakter için.

Ben kesin olacak demedim. Sadece ihtimal olarak belirttim konuda.

Bence adamı gerçekten fazla büyüttün. Kendisi Demir tahtı istemiyorsa neyi istiyor? İlluminati lideri olmayı mı?

Edmure’ın varisi olmadığı için Tully ailesinden de Robin yaşadığı için dede tarafından hak sahibi oluyor. Blackfish’de hain sayıldığı için Robin varis bilinir. Stark çocukları da yaşıyor bilinmediği için tek varis konumunda oluyor bu kadar basit. Stark çocuklarından biri yaşıyor bilinse mesela sahte Arya Edmure ölürse dededen gelen hakla varis olabilir belki. Edmure’ın çocuğu olursa varis o olur direkt.

Tam olarak senin benzettiğin oluyor zaten Catelyn erkek olsaydı hak Sansa’ya geçerdi ancak ikisi de kadın olduğu için hangisi büyük fark etmeksizin erkek çocuğa geçiyor yani Catelyn Robert yaşarken Edmure öldüğünde bile büyük kızkardeş olmasına rağmen varis olamaz Robert küçük kızkardeşin oğlu olarak varis olur çünkü erkek>kadın veraset sistemi var.

@Dalyaprak Robert Arryn, Blackfish’den önce verasette hain olmayla alakası yok Robert ölürse Catelyn varis olur ondan sonra Blackfish.

Ya dedim ya gözümde çok büyütüyorum diye. :smiley: Ben o adamın hep Ötekiler gibi bir şey için çalışan bir kişi olarak hayal ediyorum. Taht deyince “amannn bu da taht sevdalısı diğer karakterler gibi, özelliği yok.” deyip geçiyorum. Dizide bu yüzden gözümden düşmüş idi.

Tully Hanesine Edmure ve çocuğu ölmesi halinde Stark çocuklarına da hak geçiyor; Sansa, Arya, Bran ve Rickon daha tercih edilir hastalıklı bir bebeye göre. Yine de en az diğer kuzenleri kadar eşit hak sahibi, evet. Sansa ve oğlanlar Tully renklerini taşıdığı için Tully Hanesi için daha bir artı bence.

Sen çok ama çok yanlış biliyorsun. Robb, çocuksuz ölür ise kuzey tacı Sansa’ya geçeceği için Jon’u meşrulaştırıp varisi ilan etti.

Şöyle; erkek, kadından önce gelir; kız evlat amcadan önce gelir; kız/erkek evlat kuzenlerden önce gelir. Hatta ve hatta karısı kalsa adamın sadece, yine haneyi yönetme hakkı ondadır; misal Lady Dustin. Kocasının ismi ile kocasının hanesini ve kalesini yönetiyor.

varis sistemini anlamamışsın bir çok defa kız çocuk varsa erkek yiğende, amcada olsa varisin kız çocuğu olacağı kitapta vurgulandı Alyse Karstark olayı Amcası var ama ailenin başına geçme hakkının onda olduğu vurgulandı
yada Frey varisi öldü hak onun en büyük oğluna geçti yani Walderın torununa kız olsada fark etmezdi hak yine ondaydı varisin varisi olarak
varis ölmüşse çocuğu varsa hakkı çocuğuna geçer. Varis ve varisin varisi yoksa hak bu sefer diğer akrabalara geçer
Edmure varissiz ölmesi durumunda Nehirovanın şuanki varisi Sansa annesinin varisi olarak
Karabalığa gelirsek Sansa ve Robettan sonra hak onda 2si sağ iken ben Nehirova lordu olacağım diyemez

Hayır, Edmure ölür ise Nehirova hakkı Karabalık’ta çünkü o adam amca; lordun çocukları ölür ise hak, amcaya geçer. O da ölür ise o zaman senin dediğin gibi olur.

Diyeceksin ki çocukların çocukları aracılığı ile olmuyor mu bu iş? Olağan şartlar evet ama x haneden y hanesine geçişten bahsediyoruz; önce x hanesinin soyu tükenmeli tamamen ki y hanesindeki akrabalara geçsin hak. Aynı Arryn ve Harry meselesi gibi… Jon Arryn’in bir erkek kardeşi olsa yahut kız kardeşi(hayatta) o zaman Vadi ona geçerdi; Harry’e değil, onlar ölünce Harry’e geçiyor. Çünkü mantıken azam lordu olarak ilk önce o hanenin üyelerini geçirmek istersin. Ondan sonra yakın akrabalarına geçersin.

hane meselesini bilmiyorum ama senin hane olayı doğru ise bu seferde Robb niye Jon u varis ilan etti derim Arya henüz başka haneye geçmemişti Sansa için evet başka hane kuralı işliyorsa
Harry örneğide olmamış bana göre çünkü Arryn soyuna en yakın kişi olduğundan o soyla kan bağı olduğundan varis oldu

Arya’ya da öldü diyorlardı o yüzden

onu biliyorumda yinede hala yaşama ihtimalide vardı neyse kapatıyorum bu varis konusunu çok uzattım ne önemi var nasılsa kitap evreni bana kalmayacak nehirova :smiley:

Hepsini Ben Alıcam Varis Maris bırakmıcam Vadiyi nehri menzili dorne’u feth edicem devrim yapıcam anarşizm getirecem özgür şehirleri saldırcam valyria yağmalıycam köle körfezini körfez ülkeleri gibi batırcam

Arya’yı da ölü zannediyordu, annesi ile olan konuşmasını yeniden oku. :wink: Yaşama ihtimali olduğuna annesi inanmak istiyordu ama Robb, kesinlikle öldüğünden emindi.