Baelor I Targaryen

#1

Baelor I

Saltanat: 161- 171 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Baelor I Targaryen
Lakap: Sevgili Baelor, Kutsanmış Baelor, Şaşkın Baelor
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Doğum: 143 AL
Ölüm: 171 AL
Önceki :Daeron I
Sonraki: Viserys II
Hane: Targaryen Hanesi
Kraliçe: Cüretkar Daena Targaryen
Annesi: Velaryon Hanesinden, bilinmiyor

Baelor I, Sevgili Baelor ya da Kutsanmış Baelor olarak da bilinir. Demir Taht’a oturan dokuzuncu Targaryen Kralı. Dindarlığıyla bilinin Baelor ayrıca bir septondur. Aegon III’ün ikinci oğludur ve kardeşi Daeron I’in ölümünün ardından saltanatı başlamıştır. Kralın Şehri’ndeki, Baelor’un Büyük Septi, içinde Baelor’un heykelini barındırır. Hiçbir Targaryen Hanedanı’nın kralı, Baelor kadar sevilmemiştir. Baelor, küçük köylere bayılır ve tanrıları eşit görür, ayrıca kız kardeşlerini hapsetmiştir.

Görünüş ve Karakter
Baelor, huzurlu, fedakar ve dindar bir adamdı. Sürekli oruç tutmaktan çok zayıf ve ince gözükürdü. Uzun bir elbise giyerdi. Sakalları ve saçları tipik Targaryen gümüş-altın rengindeydi. Tacı çiçeklerden ve asma bağlarından yapılmıştır.

Bazıları Baelor’u büyük ve yüce biri olarak hatırlar. Oruç tutarak çok dua eder ve dini deneyimler yaşardı. Kralın Şehri’ndeki Büyük Sept de dahil olmak üzere, Yedi İnancı’da yaptıklarından dolayı Baelor’a saygı duyardı. Bazı kişilerde Baelor’u zayıf, aptalca sırıtan, halüsinasyon görmeye eğimli ve aşırı tutucu biri olduğunu düşünürdu.

Hayatı
Baelor, Yedi İnancı sayesinde sessiz, kitapsever ve güçlü biriydi. Bir septon olmayı istiyordu fakat babası bu isteği ret etti. Bunun yerine de Targaryen geleneği olduğu için kız kardeşi Daena ile evlenmesinde ısrar etti. Baelor babasına karşı gelemedi ama bu evliliği isteksizce gerçekleştirdi.

Kardeşi Kral Daeron’un ölümü üzerine, Baelor saltanatı sırasında Dorne ile barış sağlamak için çıplak ayakla Kemikyolun’da yürüdü. Ayrıca kuzeni Ejderha şövalyesi (Dragonknight) Aemon’u yılan çukurundan kurtardığı hatta bu çukurda çıngıraklı yılanlar tarafından defalarca ısırıldığı fakat zehirlerinin Yedi İnancı’na sahip olduğu için Baelor’u öldüremediği söylenir. Baelor eve döndüğünde, Daeron I’in başarısız olduğu Dorne’nin fethinden sonra barış sağlamak için anlaşmalı evlilik olan büyük yeğeni Daeron II ve Myriah Martell’ı evlendirdi. Daha sonra, Daeron kral olduğunda, küçük kardeşi Daenerys ve Dorne’nin Prensi’ni anlaşmalı olarak evlendirip, aradaki düşmanlığa kesin bir son vermiştir.

Baelor ayrıca kuzgunlarla mesajlaşmayı güvercinler ile değiştirmeye çalışmıştır. Kız kardeşleri Daena Targaryen, Rhaena ve Elaena’yı cinsel duygulardan uzak dursunlar diye Maidenvault’a kilitlemiştir.

Ejderha yumurtalarından yeni ejderhaların çıkması için çok dua etmiş fakat duaları gerçekleşmemiştir. Baelor bir zamanlar tüm fahişeleri, seks işçilerini Kralın Şehri’nden kovmuştur. Baelor, Yedi İnancı’nı silahlandırmamaya karar vermiştir çünkü Baelor barışçı bir adamdı ve inandığı tek silah ise imandı

Ölümünün ardından sağ kolu olan amcası Viserys II tahta geçmiştir…

#2

Çok dindar biriymiş.Bu adamın yaptırdığı septte Eddart Stark ölmüştür.

#3

Dindar Hippi Kral Baelor I Targaryen.

#4

Konuyu hortlattım ama Net’te bulduğum çizim çok güzel ve Baelor’u çok iyi anlatıyor.(Resim daha bitmemiş)


Burada merkezdeki Baelor(Elinde tuttuğu Baelor’un Septi) ve etrafında canlandırmaya çalıştığı ejderhaların vücutları. Dış halka ise Yedi’nin yüzleri. Etraftaki küçük resimler ise hayatından kareler.


Burada Dorne ile barış sağlamak için Baelor’un yürüyerek geçtiği Kemik Yolu resmedilmiş.


Burada kendi kız kardeşleriyle evlenmek istemediği için onları Maidenvault’a kitlemesi resmedilmiş.


Burada ise kardeşi Ejderha Şövalyesi aemon’u yılan çukurundan kurtarması resmedilmiş.

#5

Çok iyi bir adamdı merhum :smiley:

#6

lan bu engerek çukurunda delirdi.Diyarı kardeşi olması lazımdı Prens Viserys yıllarca huzur içinde yönetti