Basilisk Adaları Hakkında Bilgiler

• Basilisk Adaları yüzyıllardır Yaz Denizi’ndeki korsanlara, köle tacirlerine ve katillere ev sahipliği yapmaktadır.

• Basilisklerdeki sıcak, nemli hava, sivrisinekler, kum pireleri ve kan solucanlari insan ve hayvan sağlığına uygun değildir.

• Gözyaşı Adası, Kurbağa Adası ve Balta Adası’nda bulunan harabeler kadim bir medeniyete dair ipuçları taşımıştır.

• İçlerinden en büyüğü Gözyaşı Adası’dır. Adanın güneyinde Eski Ghis İmparatorluğu tarafında kurulan Gorgai isimli bir şehrin harabeleri bulunur. Üçüncü Ghiscari Savaşı sırasında Valyrialılara geçmiş ve Valyrialılar buraya Gorgossos adını vermiştir.

• Bu adaya ejderha lordları en azılı suçları göndermiştir. Et cukurlarinda en karanlık kan büyükleri kullanılmış ve köle kadınlar yaratıklarla ciftlestirilerek çarpık ve melez çocuklar dünyaya gelmiştir.

• Buradaki olaylar Kiyamet’ten sonra bile devam etmiştir. Kan Yüzyılı boyunca bu şehir ona Onuncu Özgür Şehir denecek kadar zenginleşmiştir. Bu zenginlik kölecilik ve buyuculukten gelmiştir. En sonunda veba salgını yaşanmış ve önce Gözyaşı Adası, sonra diğer Basilisk Adalarindaki yaşam sona ermiştir.

• Veba olayından yüz yıl sonra ilk defa Balta Adasi’na Qarthli korsan Xandarro Xhore sancagini dikmistir. Onu Sinek Adasi’na sancak diken Kemikler Kardeşliği takip etmiş ve tüm Basilisk Adaları korsan yuvasına dönmüştür.

• Talon Adası korunaklı derin mağaralarla doludur. Bu ada köle pazarı olarak kullanılır. Ayrıca korsanların birbiriyle ticaret yaptığı Takas Sahili de buradadır.

• Kurbağa Adası’nda meşum bir kurbağa görünümünde, yağlı siyah taştan yapılma kadim bir put bulunur. Bu adanın sakinlerinin yüzlerindeki balığa benzeyen detaylar ve perdeli el ve ayakları yüzünden bu Kurbağa Taşı’nı yapan kişilerin soyundan geldiğine inanılır.

• Korsanların birçoğu gemilerini kellelerle süsleme geleneğini sürdürmektedir. Üstündeki etlerin çürüdüğü kelleler yenileriyle değiştirirler. Eski kelleleri ise Kafatası Adası’ndaki karanlık bir tanrıya sunarlar. Bu yüzden bu kimsenin yaşamadığı adanın sahilleri kafatası yiginlariyla doludur.

• Yaklaşık her yüzyılda bir bu adalardaki korsanların temizlenmesi için askeri donanma gönderilir. Genelde Volantis veya Volantis’in ittifak yaptığı herhangi bir Özgür Şehir donanmayı gönderir.

• Bazıları önceden haber sızdırılmasıyla başarısız olmuştur. Başarılı olanlarda yüzlerce korsan asılmış; onlarca gemi yakılmış, batırılmış veya onlara el konulmuştur.

• Bir keresinde bu askeri donanmanın başındaki Lysli kaptan Saathos Saan, korsanlara katılmış ve Basilisk Adaları Kralı olarak otuz yıl hüküm sürmüştür.

• Ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın korsanlar soygunculuğa devam etmenin yolunu bulmuşlardır. Birçok şarkı ve hikayede bahsi geçen Yağma Limanı herhangi bir haritada bulunmaz çünkü bir sürü Yağma Limanı vardır. Biri yok edildiğinde diğerleri kurulur. Aynı durum Sty, Fahişe Eksiği, Siyah Puding ve diğer korsan sığınakları için de geçerlidir.

//Buz ve Ateşin Dünyası sayfa 282, 283 ve 284 kaynak olarak kullanılmıştır.

FB_IMG_1564126067768

4 Beğeni

Iyykkk en yaşanmayacak yerlerden biri :smiley:

Diyorum bu Valyria resmen Kantaşı İmp.'unun mirasını devam ettirmiş; Kıyamet kesin bu yüzden oldu, hak etmişler. Fena insanlar bu Valyrialılar. Essos’un canına okumuşlar. :smiley:

2 Beğeni

Dediğim şeyleri yaptığın için saol bir dahakine hangi konuyu seçeceksin?

Sur’un Ötesi @YeniAy_Ottoman’a söz vermiştim

1 Beğeni

Sanırım bizim Salladhor Saan kral soyundan geliyor.
Melisandre öğrenmeden iyi ki kaçmış Stannis’ten. :smiley:

2 Beğeni

Jsnsmnsjans. Şaka bir yana kadın Aemon’u bile yakmaya kalkisacakti eğer Jon engel olmasaydi

1 Beğeni

Üç Kız Kardeşlerden Borrell hanesi soyu burdan mı geliyor acaba?

Bu çocuklara dair bilgi var mı acaba, kimler, nerdeler, ne oldular? Seride bunlara dair bilgiye denk gelen oldu mu?

Kantaşı İmp. acaba kızkardeşine kan büyüsü mü uyguladı? Öldürdüğünü biliyoruz da nasıl öldürdüğünü bilmiyoruz.

Bekliyorummmmm teşekkürlerrrr :heart_eyes:

İstek yapabiliyor muyuz? :smiley::smiley:

Peçeteye yazıp gönder, nazik bir arkadaşımız; kırmıyor, eğer vakit bulursa… :slight_smile:

1 Beğeni

O haneyi bilmiyorum. Bir arastirayim onları

Serinin pek çok yerinde insan olan ama insanlara pek benzemeyen, tuhaf dış görünüşleri olan insanlar var (Bin Adalılar, Ibbenliler, Boğaz’da yasayan halk, Benekli Adamlar vs.) bunlardan herhangi biri olabilirler.

Çok yüksek ihtimalle evet

Nereyi istedigine göre değişir. Kitapta ayrintili anlatilmayan bu yerse yapamam (orn. Qarth, Köle Körfezi)

Valla bu valyrialıları sapkınlıkları dışında seviyodum sempati duyuyordum ama harbiden de essosun canına okumuşlar :slight_smile:

Sırf bunun üstüne bile yazı hazırlanabilir aslında :grin:

1 Beğeni

yok ya aslında hiçbirini sevmeyeceksin gümüş saç mor göz hepsi yalan her kavmin elleri kanlı bu dünyada sömürgeci pislikler. :slight_smile:

Hep aklıma Kur’an’da yok olan kabileler geliyor

3 Beğeni

Benim aklıma da Pompei şehri geliyor (o da Hristiyanlikta cezalandırılmış sehirler)

Hortlasin bakalım bu da