Bebek Maegor'a ne oldu?

Maegor mu? Zalim olan değil mi o dediğinizi duyar gibiyim ve hayır o Maegor değil, Aerion’un oğlu olan Maegor.

Bu Aerion Targaryen 5. Aegon’un abisi. Bu 5. Aegon Dunk ve Egg serisindeki Egg oluyor işte. Aerion denen bu zat psikopatlıkta zirveyi zorlayan Targaryenlerden birisi. Kendisinin Egg’i hadım edip kadın yapmak ve onunla evlenmek gibi ilginç fikirleri var. Geceleri gelip bıçağı tutup bu fikirden bahsedip keseyim mi lan diye korkutmalar falan. Sıkıntılı bir insan yani. Kara büyüyle falan da uğraşıyor ve kendisi kuzeniyle evleniyor. Kuzeni ise Alys Arryn’den doğma bir Targaryen. En son ejderhaya dönüşeceğini umarak çılgın ateş içip ölüyor.

Bu abinin ölmeden önce bir çocuğu dünyaya geliyor ve bebeğe Maegor ismi veriyor. Maegor en sevilmeyen ve pislik Targaryen krallarından birisi. Kimse çocuğunun ismine Maegor koymuyor.

Ancak kral Maekar ölünce etrafta Maekar’ın soyundan tahta geçebilecek 4 işi kalıyor, Maekar’ın en büyük çocuğunun zeka özürlü kızı, bebek Maegor, Maester Aemon ve Egg. Maegor normalde Egg’den önce gelmesine rağmen babasında hayır yoktu zaten hayırsız bir isim verdi iblis gibi bir şey olmasın bu diye Egg’i kral yaptırıyorlar.

İşte ben bu kısmı okuyunca direkt şunu merak ettim, Maegor’a ne oldu? Kitabı evirdim çevirdim bulamadım. Wikiye baktım born yazıyor ancak died kısmı yazmıyor.

Öte yandan Summerhall trajedesinden sonra Targaryen hanesi üyelerinin büyük kısmı sizlere ömür oluyor. Bu trajediden sonra ailenin sadece iki kolu kaldığı söyleniyor. Ama bizim bildiğimiz sadece Jaeheryns Targaryen ve karısından olma çocuklar. Yani tek bir dalın kalmış olması lazım ama burada iki daldan bahsediliyor. Benim aklıma ilk olarak Blackfyre hanesi gelmişti. Ama sonuç olarak onlar her ne kadar Targaryen kökenli olsa da o ismi kullanmıyorlar. Başka hane olmuşlar. Tabi gene de ikinci dal sayılırlar mı sayılmazlar mı emin değilim orası size kalmış.

Şimdi Moqorro’nun ejder kehanetine dönelim

Batıdiyar’ın Ortak Dil’ini kullanarak, “Ejderhalar,” dedi Moqorro. Ortak Dil’i neredeyse aksansız bir şekilde, çok iyi konuşuyordu. Yüksek rahip Benerro tarafından R’hllor’un inancını Daenerys Targaryen’a götürmek üzere seçilmesinin sebebi buydu şüphesiz. “Yaşlı ve genç, gerçek ve sahte, parlak ve karanlık ejderhalar. Ve sen. Bütün bunların ortasında hırlayan, büyük gölgeli küçük bir adam

.”

Burada ejderlerin ne olduğuna dair 12452435234534 tane görüş var. Kimi gerçek ejderleri simgelediğini söyler kimi insanları simgelediğini. Ancak benim buna dair bir görüşüm var, daha önce ilgili konuya yazdım, buraya alıntı yapayım direkt

Burada gözüken aydınlık ejderhanın karşıtı karanlık ejderha Maegor ya da onun soyundan gelen birisi olabilir. Aegon’a dair 5. kitaba kadar tek bir iz bile yokken birden karşımıza çıktı. Maegor da asıl taht benim diye ortamlara çıksa, siz pislikler çekilin önümden diye diyarı ateşe verse ejderhalarla hoş olmaz mı? Alem biraz deli Targaryen görsün en son deli olan numarasını göremeden harcandı.

Ayrıca Maegor’un yarı Arryn olduğunu da hatırlatırım. Jon Arryn’in isyandaki önemini ve kiit noktası biliniyor. Eh zayıf bir bağlantı ama gene de dikkate alınabilir.

EK: Az önce bununla ilgili gavurlar ne demiş diye kısaca araştırdım ve ilginç bir düşünceye rastladım

https://www.quora.com/What-happened-to-Maegor-Targaryen-the-son-of-Aerion-Brightflame

Özetle verilen cevapta Maegor’un soyuyla Blackfyre soyunun bir yerde birleştiği ve aslında şu Blackfyre olaylarının güncel versiyonunda arka planda geçen asıl prensin Maegor’un soyundan gelen birisi olduğuna yönelik. Benim şahsi düşüncem Faegon’un kullanıldığı ve asıl amacın gerçek Blackfyre’a yol yapma olduğu yönünde. Maegor’un yarı Arryn olması, Arryn hanesinin Targaryen yakınlığına rağmen Southorn Ambitionsdaki merkezi rolü ve Southorn Ambitions’ı Blackfyre Ambitionsla kesiştiren teorileri de ekleyince büyük resim daha anlamlı hale geliyor.

açıkcası maegor’dan emin değilimde bu ikinci dal baratheon’la evlenen rhaenyra olabilir.o çocuk evlenip kendi soyunu oluştursa heralde yazarlardı bir yerlere.maegor’u kankuzgunu da, aegon kral olduktan sonra ikinci bir blackfyre vakası olmasın diye temizlemiş olabilir.eğer hikayeye bir etkisi olsaydı bu zamana kadar birkaç işaret görürdük herhalde. :slight_smile:

Bence o kadar kesin konuşmamak lazım. Aegon’a dair hiçbir işaret yoktu ayrıca. Maegor illa evlenecek diye bir şey yok kaybolmuş olabilir

büyürken ölmüş yada evlenmeden ölmüştür
ama bende hiç ummadığımız anda karşımıza çıkacak diyorum bakalım

en başta emin değilim diye yazdım. :smile: ama mesela birçok kişi dunk ve egg’i okumadı. yazarın önceden maegor’la ilgili bir kaç şey söylemesi lazım ki,insanlar o ortaya çıkınca garipsemesinler.mesela jon connington’u kimse tanımıyordu.yazar bir kitap önceden jaime’nin ağzından onunla ilgili bişeyler söyletti. aegon hakkında da zaten ölümünden başka bir şey bilinmiyordu ama ilk kitaptan beri varys ve illyrio’nun nasıl bir ortaklık içinde olduğunun, planlarının cevabı oldu.ayrıca dunk ve egg tamamlandığında akıbetini öğreniriz heralde.

Yani sonuçta sadece yancısıyla ilgili bir şey bu. Ne belli Maegor’un yancısını şimdiden görmediğimiz?

Bu arada az önce konuya yeni ekleme yaptım. Onu da okur ve düşünceni söylersen memnun olurum meseleyi ilginç bir yere çekiyor.

blackfyre=aegon teorisi zaten ilginç bir noktada duruyor. bir de işin içine maegor karışınca daha değişik olur. ben blackfyre’ların olaylar hala sıcakken ve jaehaerys dönemine kadar varis blackfyre varken tutup hırslı bir targaryen’le birleşeceklerini sanmıyorum.ama tabii son erkek varis ölünce eğer sadece kadınlar kalmışsa maegor’un oğlu ya da torunu -artık o zamana kadar nerde saklandıysa-bir teklif götürmüş olabilir. bir de ben blackfyre’ın kadın soyunun neden seri içinde gözardı edildiğini hiç anlamadım mesela acıçelik daemon’un kızıyla evleniyor.

jon connington,tahta rhaegar’ın oğlunu geçirmeye kararlı.böyle dolambaçlı bir plandan haberi olmasa bile, olayların seyrini değiştirecek kadar olayın merkezinde kritik bir konumda.dönen olayı anlarsa -ki bu aegon’un sahte çıkmasından daha farklı,aegon onun için bir oğul gibi(ned ve jon gibi düşün)-her şeyi mahvedebilir.onca emek boşa gider. daha öncede söyledim eğer aegon piyonsa,bence jon için öne sürülmüştür.ama aegon direk maegor ve bir blackfyre’ın soyundansa bu daha mantıklı bana göre.

Aslında mesele Targaryen etrafında birleşme değil, bir evlilik olmuş olma ihtimali. Hatta kim bilir belki bu evlilik Maegor soyundan gelen bir kız ve Blackfyre erkeği arasında olmuştur. Olmamış da olabilir bilemeyiz. Ama burada önemli olan şey sembol değil kimin hak iddiasının olduğu. İllryio’nun dediği gibi ejderha siyah da olsa kırmızı da olsa ejderhadır.

Ama bana mantıklı gelmeyen kısım şu oldu her zaman, yani Aegon gizli bir Blackfyre olsa bile kimliği açığa çıkmadığı sürece bubhn bir anlamı yok. Kendi atalarını kendisi ve kendi nesli isyancı hainler olarak bilecek.

Ayrıca saha önceki konum olan Daemon’um bir kehanet üzerine isyan ettiği ihtimali ve Aerion’ın da kara büyüye olan ilgilsi birleştirildiği zaman mantıki bir yere gidiyor.

Dönen oyunu fark etse her türlü arıxa çıkarır. Hangi ihtimalde olursa olsun. Ama taht oyunları biraz da böyle. Bir kumar ve bir risk. Oyunda piyonlar var vs Jon da bunlardan birisi.

belki de ne olduğunu biliyordur.olayı hiç aegon’un gözünden okumadık. varys ve illyrio ona uygun bir yaşa gelince anlatmışlardır.mesela gücü eline alınca eskisi kadar takmıyordu jon’u.

ama bir çok risk alıp tahtı aldıktan sonra kendi oğlun gibi olan birine rağmen herşeyi bozmak başka,-ki bence varys jon snow faktörünü hiç hesaba katmadığı için birşeyler ortaya çıktığında jon con’un bişey yapamayacağını düşünüyor-,bir de hem kendinin hem oğlun gibi olan birinin bütün emeğine gelip birisinin konmasını izlemek başka bence :slight_smile:

Yeni bir şey daha buldum

“Dragons,” Moqorro said in the Common Tongue of Westeros… "Dragons old and young, true and false, bright and dark. And you. A small man with a big shadow, snarling in the midst of all.

Aerion’un lakabı ne? Brightfyre…

Belki Blackfyre ile birleşme değil de onun da içinde yer aldığı başka bir oyun vardır.

Tamam tamam fazla karıştı asdfsadgf

bilmem olabilir.bright dragon kısmı garip.eğer jon’un kendi ejderhası -veya ejderhaları-olacaksa dany’nin hala boşta ejderhaları var sürülmesi gereken

Yalnız teori doğru ya da değil bilemem. Ama şımarık Westeroslulara şöyle kaçın lan kaçın sahibi geldi diyebileceğimiz sağlam bir deli Targaryen yakışır.

bence de joffrey öldükten sonra ne dizinin ne kitabın eski tadı kalmadı :smile:

Ramsay ve Euron reyiz boşluğu güzel doldurdu. Ama bir insan psikopat olacaksa ya da zalim, belli bir vizyonu olacak, elit olacak, yakışıklı olacak. Deli kral dediğin sert bakışlı, dik, mağrur, yiğit, atılgandır. Gözleri ateş saçar. Öyle Joffrey gibi ortamlarda ay em di king diye bağırıp özelde küçük bir kızdan dayak yiyerek, ya da Ramsay gibi elinde bıçak baba parası yiyen Trakyalı p.ç Remzi modunda dolaşıp varoş psikopatlığıyla olmaz. Ya da ne bileyim Euron gibi kaba saba korsan ayaklarıyla.

Bir daha gel Dragonstone’dan gümüş saçlım mor gözlüm
Bir daha yak Westeros’u

ben joffrey’den nefret etmeyi seviyordum :smile: kimse yerini dolduramadı ondan sonra .

psikopatlık değilde ben jon’dan ölümden döndükten sonra bizim doğrucu iyilik timsali krallara benzemeyen yeri geldiğinde acımasız,yeri geldiğinde delice hareketleri olan biri olmasını bekliyorum. senin yazdığın gibi bir eksiği gayet güzel doldurabilir bence

Başka bir Targeryan veya Blacfyre’a yol yapmaları olmaz gibime geliyor. Bunun nedenide biraz şu aegonu dany ile evlendirmeye kaldılar neden; targlığını kanıtlamak için olaylar taze olsa bile meşruluk için böyle bir evliliğe ihtiyaç vardı eğer başka bir targ-blacfyre yol yapsalardı bu dany ile evliliği aegon değil maegor veya onun soyundaki kişiyle yaparlardı. Yani bu çocuk gelse ben şunun oğluyum dese bu çocuğu kim hatırlayacak aradan 60-70 yıl geçmiş ve bu çocuğun meşruluğunu kanıtlaması için birşey olması lazımdı o da dany ile evlendirmek olur ama bunu yapmadılar. Bir de bu çocuk hangi orduyla gelip devirecek demir tahtakini

Yav benim aklıma deli Targaryen deyince böyle erkek kardeşini kız yapıp evlenmek isteyen manyaklar geliyor. Ya da ejderiyayla diyarı dolaşıp GTA oynuyor gibi orayı burayı yakan Aemond geliyor. Jon acımasız olabilir belki ama asla bu kadar deli olmaz. Şunlardan birini ejderlerle görelim artık.

Dany belki ilerde delirebilir. viserys vardı o da baya deliydi seni tatmin etmedi mi?

Yanıldığın bir nokta var, planın orijinal versiyonunda Daenerys Drogo ile evlenecekti. Gözden çıkmıştı yani. Ancak ejder yumurtlayınca planlar değişti tabi. Çünkü ejder yumurtlamadan önce Dany sadece siyasi amaçlarla kullanılabilecek basit bir kuklaydı. Ama şimdi kadının 3 ejderi var nereye kukla oluyor?

Varys’in Tyrion ile olan muhabbetini hatırla, güç insanın inandığı yerdedir.

Blackfyre olayının en büyük sıkıntısı buydu. Başlarda diyarın yarısı Blackfyre’a inanıyordu. Ancak sonradan bu inanç azaldı ve çok az destek gördü. Zaten orijinal versiyonu düşün, Dothraklarla Dany ve Viserys işgal edecekler ve bunların karşısına Aegon çıkacak. Peki Aegon onalrı nasıl durduracaktı? Neye güveniyordu?

İşte bence burada 3. bir prens daha var. Targaryenlerden millet bıkmışken haklı iddiası olanın propagandasını yapıp onu getireceklerdi. Peki bu 3. prensin nasıl bir gücü var? Bilmiyoruz ama Essos çok gizemli bir yer. Evren çok geniş.

Muhtemelen Varys başta bu Ejderhaların Dansı Vol 2’yi Rheagar ve Babası arasında yapmaya çalıştı ama Geyik faktörü işin içine girdi

Bence düşük bir ihtimal.

Viserys gayet iyi ama Viserys’i fazla güçlü görmedik dalga geçtiler genelde. Tabi seri tatmin olup olmama göre ilerlemiyor :smiley:

öyle vicdansızla kimse başedemez ama.dizideki dany’yi düşün kralın şehrini alması 1 günlük işti insanlar ölmesin diye engellediler.

euron tam senlik aslında aeron ve kardeşine tecavüz ettiği iddiaları filan var.karizmatikte daha ne arıyosun bilmiyorum ki :smile: