Bebek Maegor'a ne oldu?

kız tarafında varis değildi en büyük prensin varisi olarak varisti ve ıoraada kral yaşarken varis belirledi bu en doğal hakkı
yalnız kanuna uyulsaydı kanuni varis geçecek olsaydı valerionun hakkıydı

Evet öyle ama zaten çıkan karar erkek bir üye bulunduğu sürece tahta Asla kadın bir üyenin çıkamayacağıydı.

ben öyle birşey hatırlamıyorum ama bahanesi oldu bence varis atamasının

Bencesi falan yok ya bu kesin Bilgi. Arka plandaki olayların ve bu kuralın smacının doğruluğu tartışılır. Ama neticede kural bu.

Eğer Maegor yaşıyorsa tahta hakk idia edebilir ama bu idiası daenerys ve jonun idiasından daha güçlü olamaz. Aegon V tahta Westerosun her tarafından çağırılmış lordların bulunduğu büyük konseyin kararı ile çıktı. Bu durumda ondan veraset sırasında önde birileri olsa da yine de meşru sayılıyor. Bu durumda Jon, Daenerys ve gerçekse Aegon Maegordan daha güçlü bir idiaya sahip oluyor.

KRAL III AEGON’UN iki oğlu da ölmüş olmasına rağmen üç kızı da hayattaydı ve halkın bir kesimi -hatta buna bir kısım lord da dâhildi- Demir Taht’in Kraliçe Daena’ya geçmesi gerektiğini düşünüyordu. Bunu savunanların sayısı azdı, ayrıca Bakire Kubbesinde geçen uzun yıllar sebebiyle Daena ve kardeşleri güçlü dostluklardan yoksun kalmışlardı. Hepsinden öte, Demir Tahta oturan son kadının ardından diyarda ölenler ve arkalarından yakılan ağıtların anısı hâlâ çok tazeydi. Gözüpek Daena pek çok lord tarafından vahşi ve yönetilemez olarak kabul ediliyordu… ayrıca ahlaksızdı da. Bir yıl önce babasının adını açıklamaktan ısrarla kaçındığı bir piçi dünyaya getirmiş ve adını Daemon koymuştu.
101’in Büyük Konseyinin teamülleri ve Ejderhaların Dansı döneminin anıları sebebiyle Baelor’un kız kardeşleri hakkmdaki görüşler kenara konuldu. Taç ise amcasına, Kral Eli Prens Viseryse geçti.
teamülleri ve Ejderhaların Dansı döneminin anıları sebebiyle diyor (teammül uygulama demek, yasal hak, kanun, kural değil ) yani dediğim gibi bahane
not : Alıntı Buz ve Ateşim Dünyası II. Viserys

Hayır teamülün gelenekle gelmiş olan ve o şekilde uygulanan kurallar anlamına geliyor hukuki olarak. Kanunlardan farklı olarak yazılı değildir ancak buna karşın yıllar boyu büyük konsey tarzı şeylerle onaylandığı için kanun olarak uygulanır. Ortaçağda kanun dediğin şey genelde hep teamüllere dayalıdır zira yazılı bir yasa yoktur. Mesela İngiltere’nin hala daha anayasası yoktur işleyiş teamüllere göredir. Kanun boşlukları doldurulurken ve karar alınırken teamüllerden yararlanılır.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Bu tarz kavramlar hukuk başlangıcında işlenir.

Doğru söylüyorsun bak büyük konseyle hallolduğunu unutmuşum ama burada önceki durumla çelişki var yanş kolayca gaspçı ilan edebilir ve erkek kuralından dolayı iddiası Daenerys’den güçlü olur.

Teammül günümüz şartlarında da var yok değil ama alıntıyı bir daha oku
teammül bahanesi olmuş diyorum
o prensesler azıcık güçlü olsalardı iş değişirdi ama yıllarca esirdiler ve viserys te en az 2 kralın kralelliğini yaptığından lordlara yakındı

Sana da aynı şekilde benim yazımı tekrar okumanı tavsiye ederim :slight_smile:

Tahtta kimin hak iddiası daha yüksek, kim daha süper kral olur, bu kuralı neden koydular, haklı mıydı haksız mıydı bunlar tartışmalı.

Ama benim söylediğim şey puanda Westeros’da uygulan veraset kurallarına göre kadınların dolayısıyla Valeryonların hakkının olmadığı yönünde.

bende sana alıntı ile cevap verdim ki, kadınlarında hakkı var ama arkalarına güçlü lordların ve çoğunluğun desteğini alırsa. Targeryan tahtı, çoğunluk kimi destekliyorsa, kim daha akıll,ı kim daha hızlıysa onun oluyor II. Viserys en büyük örneği
buradan Dany, Jondan hızlı olursa o tahta çok rahat oturup, Jon meşruysa piç bile ilan edebilir

Tamam da senin söylediğin şeyin konuştuğumuz konuyla ilgisi yok. Biz burada kimin iddiası daha güçlü onu konuşuyoruz. Tabiji ejderhalar olmazsa, ordu olmazsa isterse Fatih Aegon gelsin o tahtta oturamaz. Ama gerekli şeyleri ele geçirebilirse bizim Reek bile kral olabilir. Şuanda tartışmasız biçimde Targaryen hanesinin liderini Daenerys Targaryen çekiyor. Ejderha faktöründen dolayı en güçlü aday o. Ama meseleyi somut güçten uzaklaştıracak olursak iddia olarak herhangibir Targaryen’in arkasında kalır.

bende diyorum ki iddianın güçlülüğü arkasındaki desteğe bağlı,
hem tartışma baştan

ben ve sen burada takıldık şimdi iddiası daha güçlü tartışması diyorsun
iddanın güçlülüğü kadın olsun, erkek olsun ardına aldığı güçte. bu kadar basit
diğer ufak tefek teammüller kanunlar şunlar bunlar hepsi bahane

O zaman baştan yanlış girmişsiniz. Ben kim daha çok destek toplar bunu tartışmadım. Sadece somut destekten bağımsız olarak kimin iddiası daha güçlü bu konuda yorum yaptım. Eğet meseleye kim daha fazla destek toplar buradan bakacaksak şuanda Jon iddiası en güçsüz olanı. Tip Targaryene benzemez, bereden kanıtlanacak belli değil. Tek ımut Ejder sürmesi.

işte iddianın gücü bana göre ardındaki desteste
diyorsun ya Jon en güçsüz çünkü Targ olduğunu kanıtlayamıyor, kanıtlasda bile hala piç dene bilir ona
ama Jon ardına Kuzey vadi ve nehirovayı (bunu bekliyorum ) stanisten yada robertin piçleri ile de fırtına topraklarını aldığı an ki benim nasıl dirileceği ile ilgili teorimi de biliyorsun
şuan en güçsüz olan en güçlü olacak
işte yukarda reek örneği vermiştin reek te aynen böyle ardına destek bulsa kral olmaması için sebep yok, Robert mümkün müydü demir tahta oturması ama 4 hanenin desteğini aldı, nişanlısına tecavüz mazlumunu oynadı, tahtta

Yav ablacım senin söylediğin şey çok farklı. Ben burada klasik veraset şırasında kim önde gelir ondan bahsediyorum. Destek toplar değil benim bahsettiğim şey. Bu veraset sırasının az da olsa önemi var. Robert buna dayanarak tahta geçti. Yani argüman olarak kullanılabilir. Hiç önemi yok demenin serinin gerçekleriyle ilgisi yok.

aynı frekansa geçemiyoruz, daha doğrusu senin frekansına geçmeye çalışıyorum, sen diğer frekansa atlıyorsun !!
önce dedin ki tahta kadınlar çıkamaz kanun bu
sonra bunun bahane olduğunu söyledim, bu bahanede ardındaki desteğe bağlı dedim, ordan buraya kadar geldik.
Benim verdiğim örnekler, dediğim şeyler ardındaki destekle ilgili!!!
Robert evet Targeryan kanını kullandı ama ardında destek olmasa tahta Viserys çıkardı !!!
şuanda Dany gelse tahtı alacak olsa alır. Jon Piç, Aegonu sahte ilan etmek istese eder ,
çünkü lekesizleri 3 ejderi belki dotrakları olacak
işte bu benim bahsettiğim,güçlü ise meşrusun, güçlü isen haklısın, güçlü isen kanun senden yana bu kadar basit !!!
neyse kapatıyorum bu konuyu uzatmayalım daha fazla :slight_smile:

Aynı frekansa geçemiyoruz değil, başından beri benim söylediğimle hiçbir alakası olmayan şeyler söylüyorsun. Bak tane tane yazacağım

•Westerosda bir veraset kuralı var.
•Bu veraset kuralı taht oyunlarında oyuncuların iddiasını güçlendirir
•Lakin bu tek geçer kural değildir, senin de dediğin gibi daha önemli faktörler vardır.

Ben bu veraset sıralamasında kim önde onun hakkında konuştum. Sen de ısrarla üçüncü madde üzerinde duruyorsun. Kaç kez söyleyeceğim konu o değil. Konu o değil, konu o değil.

Yani senin söylediğin şunun gibi diyelim ben Aegon Jon’dan daha iyi şövalye ve bazılarının takdirini toplayabilir dedim. Sen de olabilir ama Jon’un ejderleri var kuzeyi toplar falan dedin. Ne kadar alakasız oldu değil mi? İşte bu tartışmada onun gibi.

Valla bende bu mesajdan sonra daha yazmayacağım daha nasıl anlatılır bilmiyorum çünkü

Cevap verecektim ama benim yerime @Symmachus cevap vermiş ona teşekkür ederim.

@fecr senin mantığa gelirsek tartışmaya gerek yok çünkü taht Jon yada Dany’e kalacak. Ama bu mantık olmaz. Kısaca taht Maegor’a kalsaydı ve Maegor evlenip bir kız sahibi olsaydı (Sanırım Pentos Yargıcı’nın karısının ismi Serra- aynı zamanda belki bu kız Varys’in kız kardeşidir ki erkek soy tükendiği için burda bişey yapamıyoruz) oğulları Aegon olursa son Blackfyre varisi oluyor Yani aslında hem Blackfyre hem Maegor’un vasıtasıyla Targaryen oluyor

Böylece taht sıralamasında usulen en üstte. Ancak veraseten işler farklı. Aegon’un normal Targaryen olduğunu düşünürsek yine veraset sırası en üstte ama biraz önce anlattığım gibi Maegor’un varisi ise verasette en altta. Jon 2. sırada ve Dany 3. sırada

Viserys II olayını söylüyorsan. O olaydan açıık şekilde anlaşılıyor ki her ne kadar diğer lordların makamı için tersi geçerli olsa da Demir taht için mutlak bir kanun değil. Burda söylemek istediğim deminden beri yukarıda tartışdığınız şeyle aynı değil. Sizin konu böyle bir veraset yasası var ama güçlüysen bu çokta geçerli değil üzerine idi. Bense şunun üzerinde duruyorum, Böylle bir yasa yok, gelenek var ve yalnızca istenilirse uygulanır. Aegon III kızları Viserys II’i tahtdan indirmek için her hangi bir girişimde bulunmadılar bildiğim kadarıyla ve kimse onları ortadan kaldırmak istemedi. Yani veraset bir yasa olsaydı bu konu elbet bir yerlerden patlak verirdi ama öyle bişeyle karşılaşmıyoruz. Toparlarsak veraset “yasası” demir taht tam anlamda bir yasa değil sadece bir gelenek hatta çoğu zaman gözardı edilen bir gelenek. Mesela hatta Robertin isyanı olmasydı veraset “yasası” yine gözardı edilerek Viserysin Rhaegar yerine veliaht ilan edilmesi bazı noktalarda çok ciddi olarak tartışılan bir konuydu. Hatta bir açıdan Harrenhall turnuvası da Aerysin böyle bir şey yapması durumunda Rhaegarın hakkını savunucak ittifaklar kurmak amacıyla düzenlenmişti diyebiliriz.

@Ulu_Kurt Meagor Serranın babasıysa ve Aegon da Serrayla İllyrionun oğluysa, Aegonda Blackfyre kanının nerden geldiğini anlamadın. Tam olarak ne söylemek istedin?