Beş Kaleler ve Ötesi Hakkında Bilgiler

(Yabanıllar ile ilgili yapacaktım aslında. Ama üşendim. Bu da önceden hazırdı.)

Beş Kaleler

• Beş Kaleler Altın İmparatorluk’un kuzeydoğu sınırında Kanayan Deniz ve Morn Dağları arasında bulunur. (Kanayan Deniz ve Morn Dağları aşılamaz bölgeler olarak kabul edilirler.)

• Altın İmparatorluk’tan bile eskidirler.

• Efsanelere göre Muazzam Şafak İmparatorluğu zamanında Gecenin Aslanı ve onun iblislerini uzak tutmak için İnci İmparator tarafından dikilmiştir.
    (Burayı ilk okuduğumda Uzun Gece ve Mimar Brandon ile bağlantı kurmaya çalıştım. Ama Yi Ti tarihine göre Uzun Gece Kantaşı İmparator yüzünden geldi ve tarihsel olarak İnci İmparator, Kantaşı İmparator’dan önce tahta geliyor. Burada bir çelişki var.)

• Kalelerin tanrısal veya şeytani yanı olduğu düşünülür. Çünkü kalelerin her biri 300 metre yüksekliğinde ve 10.000 kişiyi alabilecek kapasitededir.

• Batıdaki bazı alimler, surların bazı Valyria kalelerine benzemesi ve kara taştan yapılmış olması nedeniyle Valyria etkisi olduğunu iddia eder.

• Bu düşünce tarihsel anlamda çelişkiler yaratmaktadır. Çünkü Kalelerin tarihi Özgür Şehirlerden daha eskidir. Ayrıca tarih herhangi bir ejderha lordunun bu kadar doğuya geldiğini kaydetmemiştir. (Niye gelmemişler ki?)

• Şu an Beş Kaleler Altın İmparatorluk’un vücutlarını Gri Hiçlik’teki yağmacılardan korumaktadır.

Beş Kalelerin Ötesi

• Beş Kalelerin ötesiyle ilgili bilgiler sadece efsanelerdir. İnsanların deriden kanatlarla uçabildikleri Şehirler, kemiklerden yapılma kasabalardan bahsedilir.

• Kuru Derinlik isimli derin vadiyle dağların arasında yaşayan kanı akmayan insanlardan bahsedilir.

• Gri Hiçlik’te yaşayan yeşil pullu derisi ve zehirli ısırığı olan yarı insan yaratıklar olan Shrykeler’den bahsedilir. (Üstatlar bunların sadece timsah derisi giymiş normal insanlar olduklarını düşünür.)

• Bu Shrykelerin bile Gri Hiçlik’teki K’Dath şehrinden korktukları söylenir. Efsanelere göre bu şehir zamandan bile eskidir ve gözü dönmüş tanrıların açlığını doyurmak için ağza alınmayacak ayinler yapılır.

• Beş Kalelerin ötesi hakkındaki Batıdiyar sadece bu söylentilere sahip olsa da Yi
    Ti rahipleri muhtemelen gerçek bilgilere sahiptirler. Ama bu bilgileri paylaşmayacak kadar cimrilerdir. (Tıpkı Sothoryos ve Günbatımı Denizi hakkındaki bilgileri paylaşmayan Yaz Adalılar gibi.)

//Buz ve Ateşin Dünyası kitabı sayfa 303 kaynak olarak kullanılmıştır.

FB_IMG_1563952281252

6 Beğeni

Baya büyük çelişki hem de… İnci, bu ikisinin oğlunun oğlu ve onun dönemi de babası kadar iyi geçiyor diye biliyorum; daha düzen bozulmamış, sorun yok, sıkıntı yok… Niye Gece’nin Aslanı’na karşı önlem alsın? O da sırf olaylar sapıtınca, Kantaşı döneminde cezalandırmak için iblisleri salıyordu. Çeviride bir hata olabilir mi sence?

Paylaşım için çok teşekkür ederim. :slight_smile:

1 Beğeni

Elimde ıngilizcesi olmadigi için kontrol edemiyorum. Ama böyle çelişkilerin benzeri Sur’da da var. (13. Lord Kumandan zamanı ortalıkta WW ne arıyor? Daha yeni puskurtulmusler vs.) Belki de farklı bir sebebi var bu yapıların insaatlarinin. Hikayelerde kesin bilgi olmadığı için mümkün bu.

İngilizce vikiye bakabilirsin belki orda yazıyordur. Türkçe vikide bu konular hakkında çok bilgi yok

@ElissaFarmann bir dahakine jhogwinler ya da yeşim denizindeki adalarla ilgili yapabilir misin? Basilisk adaları ve yaz adalarıda olur. Yaz adalarının sanırım küçük bir kısmında yedi krallığın toprağı varmış

Belki Valyria özgür halkın dan çok daha önce Ejderhalara hükmeden başka ırk veya ırklar vardı

Onunla ilgili geek teorinin bir videosu vardı. Daenerys Snow videosu. O teori sacmaydi ama desteklemek için bu konuya değinen şeyler anlatmıştı. Bu konuyla ilgili olan kismi mantıkliydi. Zaten Hightowerlarin bir ejderhası olduğuna dair efsaneler vardı.

Jhogwin’in ne olduğunu bilmiyorum. Yeşil Denizi adalarından biri olan Leng’i paylaştım. Diğerlerini de şuraya koyayim

Leng dışında sadece bu kadar bahsetmiş.
Yaz Adaları ve Basilisk Adalari ile ilgili elimde hazir metinler var. Onu yarın paylasirim

Burayı oku :slight_smile: Buz ve Ateşin Şarkısı 'Ejderhalar' ve Şafak Çağı "İlk İnsanlar ve Valyrialılar"

Sevgili arkadaşlar Topluluk Yönergeleri çok dikkat ettiğimiz konulardan biridir, lütfen aman dikkat :slight_smile:

1. Çok gerekli değilse art arda mesaj atmayınız (flood yapmayınız). Değiştir butonunu kullanınız. Bunun ısrarla suistimal eden üyeleri Yedi korusun! Üstatlar bu konuda çok huzursuz.
1 Beğeni

Uzun geceden sonra bu halk valyria göç etti yoksa ne ara valyria çobanlarında mor göz filan

Bu aralar teoriler hortlatiliyor, ben de bilgi postlarimi hortlatayım.

1 Beğeni

Oncelikle bu halk tabi ki Valirya ya goc etmis olabilirde cobanlarda mor goz ne arar cok sacma bir cumle.Mor goz bir medeniyet ozelligi degil dis gorunus.

Bide bes kalelerin sur ile baya parallelligi var hem yapilis amaci bakimindan(iblislerden korunmak) hem de gunumuzde kullanim amaci akincilardan korunmak olmasi baya benzer.Sikinti bes kalelerin yapi olarak sura benzememesi birisi Buz buyusu ile yapilmis(buna ragmen melisandre niye rahatsizlik duymuyor kafa karistirici cunku buz otekinin silahi) digeri eldeki verilere bakar isek siyah ejderhalar ile baglanti ihtimali tasiyan malzemeden yapilma.Sur otekiler gecmesin diye butun yolu tikayan bir set bes kaleler ise aralarinda bosluk birakilmis hightower kuleleri gibi anltiliyor .Buda otekileri engelleme amaci icin sacma geliyor ama bizim bilmedigimiz kuleleri baglayan bir set olabilir.Bes kalelerin otesi ile surun otesindeki paralellikleri karsilastiracagim bir yazi yazmayi dusunuyorum.Bu yazdiklarim haric paralellik bulan yazsin gonderinin altina.

2 Beğeni

@QueenTargaryen

Bu yazıyı yazarken çok eglenmistim, teori kasmaya çok müsait bir yer.

Bu bilgiler ana seride yok değil mi? Ayrıca ana seride Essos’un sadece belli bir kısmı anlatılıyor ve sadece anlatılan kısmın haritası var. O zaman bu bilgiler ve haritalar GRRM onaylı mı yoksa sadece efsane falan mı?

TWOIAF’da geçiyordu.

Tamam da onun yazarı GRRM değil diye biliyorum. Kendisinin yazdığı bir kitap değil sonuçta.

Onaylıyordu sanırım net bilgim yok.

Biraz GRRM, biraz da Elio ve Linda. Ama Elio ve Linda’nın emeği daha fazladır.

Demek istediğim GRRM, Essos’un birazını kafasında oluşturduğu diğer kısımlar bu yazdığın isimler gibi yazara yardımcı olan diğer yazarlar tarafından oluşturulmuş gibi geldi bana. Belki de seri bittikten sonra Essos’un ve diğer görmediğimiz yerler bu ve bunun gibi yazarlar tarafından yazılacak.

1 Beğeni

Bu kitapta yazan hepsi resmî bilgilerdir, grrm onaylı. Şüpheye gerek yok.

Belki o dönem iyi geçse de sonraki devirler ciddi bir tehlikenin geleceğine dair işaretler görülmüştür(artık kehanet yoluyla mı başka yollarla mı bilemem)

Şu zamandan bile eski K’dath şehri çok ilgi çekici. Bıu şeyler çok ufuk açıyor da Martin ne kadarını kullanır belirsiz

Benim görüşüm Kuzeyin Kuzey kutbu yoluyla birleştiği yönünde. Yani surla korunan bölge ve 5 kaleyle korunan bölge aslında tek alandan ibaret.

1 Beğeni