Bilgisayarın Aşırı Isınması

Arkadaşlar bilgisayarı 2 aydır hiç açmadım tatildeydim geldim 2 saattir oynuyorum ve işlemci 60 derece civarında dolaşıyor.Stok fanı değiştirsem,termal macun sürsem bir işe yarar mı?

Hangi programla ölçtün ? AİDA64 ?

Şimdi bu sıcak yaz aylarında normaldir 60 olması. Tabi fan dağılımında falanda önemli. En son ne zaman sürdün macun ? 70in üstüne çıkarsa tehlike arz etmeye başlar. 80de falan resetler kendini zaten

Core Temp ile ölçtüm.Fanlar tamamen stok,kasanın kapaklarını açtım rahatlasın diye.Macun 2012’de bilgisayarı aldığımdan beri hiç sürmedim.

Vallaha dediğim gibi çok tedirgin edecek bir şey değil yani normaldir bu aylarda. Bende de genelde 48-52 arası geziniyor. Oyun falan oynarsam 60lara çıkıyor. Yalnız bi de aida64ü deneyebilirsin extreme edition kur dene, bazen arada uçuk farklar olabiliyor.

İstersen macunda sürebilirsin aradan oldukça uzun zaman geçmiş gibi azda olsa rahatlatır düşüncesindeyim. Ama macundan önce genel bi temizlik yapıp tozları falanda iyice temizlersen daha iyi olur. Bunların hepsi çok etkiliyor

Bir de son bi soru anakart kaç derece ?

Kasanın kapaklarını açmayın, aksi halde fanların bir önemi kalmaz. Kapaklar, fandan gelen serinletici havanın içeride tutulmasını sağlar. Ama siz kapakları açarsanız fan özelliğini kaybeder.

Evet anakart sıcaklığını da o yüzden sordum. Eğer ki yanda 20’lik vs fan arsa çıkarmaya gerek ama çıkardığına göre fan sisteminin yetersiz olduğunu tahmin ediyorum arkadaşın.

Yok 1 tane kasa fanı var,1 tane stok işlemci fanı,1 tane ekran kartı fanı var.Anakartın sıcaklığına hangi programla bakıyoruz?

Uvv fanlar az cidden yine de ısı normal değerlerde bence :slight_smile:

Dediğim gibi AIDA64 Extreme Edition u indir kur. Oldukça kapsamlı bir program, deneyince zaten bir daha başka programa ihtiyaç duymazsın :slight_smile:

Anakart 45 C,fanlar Anakart 6888 RPM,GPU 3400.

Dediğim gibi değerler oldukça normal. Zaten kritik seviyelerde de pc kendini resetler anlarsın bir terslik olduğunu. Artık yeni parçalar öyle eskisi gibi yanmıyor.

Yalnız fanlar cidden yetersiz gibi. Bence en azından bi tane kasa yanına takviye yapmalısın. İçeriyi oldukça güzel soğutuyorlar.

Bak bendeki böyle bir şey, temizlemek için çıkardım hala öyle duruyor zavallım

Teşekkür ederim,kapağı kapattım daha sessiz oldu,hava sirkülasyonu devam etsin bakalım.Bende stok fanı değiştireceğim,ekstra bir fan ve termal macun alacağım sanırım,şart oldu.

bence değerler normal ben kendi pcim ile geçen sene filan(artık onu kullanmıyorum yoksa hala kral pc kendisi) 60c ın üstüne çıkarıyordum her şey stok gpu fabrikasyon mdifikasyon geçirmişti ki o fan sistemi ile bile 75c geçiyordu bence sorun yok

Su dök kanka.
Buzdolabına koy.

yan yatır

Mont ta giyelim mi ?

Çalıştırma.

Soğutucu al en rahatı. Ama çok fazla tozlandıysa da çabuk ısınır. Temizliğini de yap :slight_smile:

git bir bilgisayararcıya kasanın içini hava kompresörü ile temizlettir.evde yapma elektirk süpürgesi vs ile tozu dışarıya atamazsın.

30 40 tl ye hava kompreserleri var ayda 1 kasanın hava tutsan yeter gereksiz masaraf yapmaktan kurtulursun beni dinle bilgisayardan anlarım.

Benim işlemci bir aralar oyun oynarken 90 dereceye çıkıyordu. Açtım kapağını, bütün fanlar, bütün parçalar toz kaplıydı. İşlemci fanı dahil. Hepsini temizledim, kapattım. Şimdi bilgisayar boştayken ölçtüm 45 derece çıktı. Bence bi kasanın içini temizle, olmazsa fan alırsın, termal macun yenilersin.