Bir Krallığın Kaderi: Jon ve Sansa

HERKESE MERHABA !! :blush: ÖNCELİKLE BU İLK KONUM O YÜZDEN HATALAR İÇİN KUSURA BAKMAYIN… BU TEORİDE JON VE SANSA’NIN MUHTEMEL İLİŞKİSİNE DAİR KİTAPLARDAKİ İPUÇLARINI BULABİLDİĞİM KADARIYLA YAZMAYA ÇALIŞACAĞIM.YAZI UZUN BİR YAZI OLACAK ONUN İÇİNDE KUSURA BAKMAYIN—spoiler içeriği olabilir—
SANSA VE JON:
’‘Savaşçı bir prenses, diye karar verdi Jon,bir kulede oturup saçlarını fırçalayarak onu kurtarmaya gelecek bir şövalye bekleyen narin bir yaratık değil.’’
• GRRM’nin tarzını biraz çözen biri ironiyi ne kadar sevdiğini bilir. Yani Jon büyük ihtimalle narin bir yaratıkla evlenecek ve bu konuda ilk akla gelen karakterimiz Sansa.
• Ikisi de Winterfell’i yeniden inşa etmeyi ve çocuklarına kaybettikleri kardeşlerinin isimlerini koymayı düşünüyor.
• ‘‘Leydi’nin tüylerini fırçalayan ve kendi kendine şarkı söyleyen Sansa’yı düşündü,hiç bişey bilmiyosun Jon Snow’’ (bence bunu Jon’a ilk söyleyen Sansa.Arya Jon’a -Jon Snow diye hitap etmez bence. Ona genelde samimi bir şekilde Jon diyor.)

• Jon ve Sansa’nın hikayeleri seri sırasında birbirinin tam tersine dönüşüyor. Örneğin Sansa bir piç olurken Jon Kışyarı Varisi ve bir lord oluyor yani birbirlerinin ayakkabılarını giyiyorlar. Özellikle Sansa Jon’u daha iyi tanımaya ve anlamaya başlıyor.-tabi bi kaç ayda Jon’un bir ömür çektiği her şeyi anlayabileceğini düşünmesem de-

• Ayrıca Jon’un Ned’e benzerliği ve Sansa’nın -ne kadar sevmesem de- Catelyn’e benzerliği ikisinin de kaybettikleri ortak ailelerinin yerine kurabilecekleri yeni bir aile için hoş bir ayrıntı.

• Diğer bir ilginç nokta: Serinin POV sıralaması; ikisinden birinin hayatında önemli gelişmelerin olduğu bir çok POV’dan hemen bir sonraki POV genelde diğeri oluyor. Bu tesadüf olamayacak kadar sık karşılaştığımız bir durum.Hatta Kargaların Ziyafetinde Jon POV’u olmamasına rağmen yanlış hatırlamıyorsam Varis Harry’yle nişan bahsinin geçtiği Sansa POV’undan sonraki POV’da Jon’un adı geçiyor.

TARİHSEL:’‘JON’'NEL(TEKGÖZ)+SANSA STARK
Jonnel Stark; Cregan Stark’ın 2.oğludur. Kışyarı’nın asıl varisi olan yeğeni Sansa Stark’la -büyük ihtimalle politik olan-bir evlilik yapmıştır. Bu evliliğin sonucunda Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızı ünvanını almıştır.
Bazıları bu paralellik yüzünden bizim Jon’un tek gözünü kaybedebileceğini söylüyorlar ama Jon’un tek gözünü kaybetmesine gerek yok çünkü zaten jon’un gözünde bir kartalın marifeti olan yara izi var.
AEMON DRAGONKNİGHT:
SANSA:“Onu seviyorum baba, gerçekten seviyorum. Kraliçe Naerys’ın Ejderha Şövalyesi Prens Aemon’ı sevdiği kadar çok seviyorum. Jonquil’in Sör Florain’i sevdiği kadar çok. Onun kraliçesi olmak ve ondan bebeklerim olsun istiyorum. "
"Tatlı kızını, beni dinle. " dedi babası yumuşak bir sesle. "Yeterince büyüdüğün zaman. sana yakışır , seni hak eden, cesur , nazik, güçlü, soylu bir lordla evlenmeni sağlayacağım. Seni Prens Joffrey ile nişanlamamız korkunç bir hataydı. O çocuk Prens Aemon değil. Bana inan. "
JON: Dövüşürken küçük çocuklar değildi onlar, şövalyeler ve kudretli kahramalardı. “Ben Ejderha Şövalyesi Aemon’ım,”
JON VE KAR: Seride kar bikaç kez Jon’la bağlantılı olarak ipucu şeklinde kullanıldı.
“Kuzeyde yaşayanlar ortalıkta kral görmeye alışık değil. "
Robert kıkırdadı. “Belki de hepsi karın altına saklanmıştır. Ne kar, Ned! " — gibi…

• Gökyüzünden düşen taneler bir aşığın öpücükleri gibi hafifçe yüzüne dokunuyor ve yanaklarında eriyordu.

• Sansa başını gökyüzüne kaldırdı ve gözlerini kapattı. Karı kirpiklerinde hissediyor dudaklarında tadını alıyordu. Bu Kışyarı’nın tadıydı,masumiyetin tadıydı,düşlerin tadıydı.

• ‘’ I could build a snow knight instead, she thought." (bir kar şövalyesi inşa edebilirim,diye düşündü.)-Jon’un onun şövalyesi olması

• Petyr straightened his cloak. “Kissing a snow maid.”(Petyr pelerinini düzeltti.’ Bir kar bakiresini öpüyorum’)-Bakire’nin Jon’a ait olması
    SANSA-JANOS SLYNT:
    Sansa, babasını Sor İlyn’in önüne fırlatan adamın iğrenç yüzüne bakıyor , onun canını yakabilmeyi diliyordu. Keşke bir kahraman çıkıp gelse, bu adamı birinin önüne fırlatıp kafasını kestirseydi. Kahramanlar artık yok, diye fısıldadı içinden bir ses.
    Ve Janos Slynt’in kafasını kesen Jon’du.
    JON-WAYMAR ROYCE:
    Sansa; Sur’a giderken Kışyarı’na uğrayan Waymar Royce’a çılgınca aşık olduğunu belirtir. Tuhaftır ki Waymar Royce’un ilk kitaptaki betimlemesi Jon’a çok benzer.
    -“He was a handsome youth of eighteen, grey eyed and graceful and slender as a knife.”(waymar royce:18 yaşın bütün yakışıklılığına sahip,gri gözlü zarif ve bıçak kadar ince)
    -“Jon’s eyes were a grey so dark they seemed almost black, but there was little they did not see. He was of an age with Robb, but they did not look alike. Jon was slender where Robb was muscular, dark where Robb was fair, graceful and quick where his half brother was strong and fast.”(jon da aynı şekilde gri gözlü zarif ve ince olarak tanımlanıyor.)
    ALAYNE=JON
    Sansa kargaların ziyafetinde Jon’u asırlardır düşünmediğini söylüyor ama Sansa Alayne kimliğini Jon üzerinden şekillendiriyor.
    -Alayne Sansa’nın Jon’u son gördüğü yaşta.
    -Alayne’yi cesur bir piç olarak tanımlıyor.(Mya’yı çok az tanıyor artı olarak Mya’nın cesur olduğunu bu tanımlamayı yaptığı POV’un sonunda öğreniyor.
    -Jon’un Bran ve Arya’ya yaptığı gibi Alayne’nin de Robert’a karşı çok ilgili olması
    -Alayne tuhaf bi şekilde dans etmekte tereddüt yaşıyor.Bu tuhaf çünkü piçler dans edemez diye bi kural yok.
    ( Müzik çalmaya başladığında Alayne ne yapacaktı? Bu, kalbiyle aklının farklı cevaplar verdiği rahatsız edici bir soruydu. Sansa dans etmeyi severdi ama Alayne…)
    Ejderhalarla Dans kitabında Jon ve Alys karstark’ın konuşmalarından Jon’un dans etmeyi sevmediğini öğreniyoruz.
    SANSA-SANDOR’UN PELERİNİ
    Bildiğiniz gibi Westeros nikahlarında pelerin değiştirme gibi bir gelenek var.Yani pelerin nikahı simgeliyor. Sansa Sandor’un ona bıraktığı pelerini ateş ve kanla lekelenmiş olarak tanımlıyor.Yani sembolik olarak bir targaryen pelerini olarak düşünebiliriz.Ve Sansa kendisini bu pelerin altında güvende hissediyor.
    ASHFORD TURNUVASI-SANSA’NIN TALİPLERİ
    Leydi Ashford’un talipleri:Lyonel Baratheon-Leo Tyrell-Tybolt Lannister-Humpfrey Hardyng-Prince Valarr Targaryen
    (Bu teoriyi daha önce forumda görmüştüm o yüzden fazla ayrıntıya girmeyeceğim) Çoğu kişi Targaryen olacak kişiyi Aegon diye düşünüyor ama Valarr kahverengi saçlıydı.Yani Jon daha uygun. Bazıları da kimsenin leydiyle evlenmediğini söylüyor ama bunlar sadece turnuva talipleri birebir Sansa’nın olayıyla aynı olması gibi bir durum gerekmiyor.
    SANSA-DAENERYS-JON

• Sansa ve Daenerys büyük ihtimalle Jon’un ölümünden bir işaret duyan tek karakterler.İkisi de uzaklardan kurt uluması duyuyor.Hatta Sansa ‘hayalet bir kurt dağlar kadar büyük’ şeklinde tanımlıyor. Daenerys üzgün ve yalnız ama bunlardan daha çok aç hissediyor kendini(olası bir taht kavgasının sinyali olabilir.)

• Jon bir POV’unda Val’ı gümüş saçlı olarak tanımlıyor.Devamında Val Jon’a havanın tadının lezzetli olduğunu söylüyor ama Jon ‘Dilim bunu söylemek için fazla hissiz tek tattığım soğuk’şeklinde cevap veriyor. Bazıları burada gümüş saçın Daenerys’le bağlantılı olduğunu ve bu kısmın Daenerys’in Jon’a aşık olacağı ama Jon’dan aynı karşılığı bulamayacağını söylüyor.
    JON-'ANON’KELİMESİ
    Alys’in düğün ziyafetinde Jon ve Alys arasında ilginç bir konuşma geçiyor.
    “You could dance with me, you know. It would be only courteous. You danced with me anon.”
    Anon?” teased Jon.
    “When we were children.” She tore off a bit of bread and threw it at him. “As you know well.”
    (’‘Benimle dans edebileceğini biliyorsun. Bu nezaket olurdu. Benimle derhal (bi an önce) dans etmiştin’’
    ’‘Derhal?’‘diye takıldı jon.
    ’‘Biz küçükken…’‘Bir ekmek parçası koparıp Jon’a attı.’‘Gayet iyi biliyorsun.’’)
    Şimdi buradaki anon’un kullanımında ki tuhaflığı fark etmişsinizdir. Burada Alys sanki dans ettikleri gece olan bir şeyi hatırlatmaya çalışıyor. Daha sonra Jon bu kelimeyi kullanıyor.
    -“A snowflake danced upon the air. Then another. Dance with me, Jon Snow, he thought. You’ll dance with me anon.” (Bir kar tanesi havada dans ederek düştü,sonra bi başkası daha.Benimle dans et Jon Snow, diye düşündü Jon,benimle derhal dans edeceksin)’’

Şimdi bu hatırada ki kişi büyük ihtimalle Sansa. Neden? Alys ve jon küçükken ilk karşılaştıklarında 6 yaşındalar. Alys Robb’la tanıştırılmaya götürülmüşken piç kardeşine böyle demesi çok saçma. Arya o sırada 1, Sansa da 3 yaşında. Arya çok küçük olduğundan ve bence zaten Jon’un yüzüne Snow diye hitap etmeyeceğinden bu kişi büyük ihtimalle 3 yaşında bile tam bir leydi olan(anon gibi bi kelimeyi bilecek kadar bilmiş :slightly_smiling_face: ) ve dans etmeye bayılan Sansa. Alys Robb’la dans ederken Sansa dans etmek istediği için Jon’a böyle ısrar ederek onu dansa kaldırmış olabilir daha sonra eş değiştirip Jon Alys’le Robb da Sansa’yla dans etmiştir hatta Jon’un dans sırasında ki huysuzluğu bundan olabilir)-Bence düşününce çok tatlı-- :heart_eyes:

GRİ KIZ
    Herkes Gri kız’ın Alys olduğu konusunda hemfikir. Ama; a-gri kızın bir kızkardeş olması(Melisandre’nin her Sur’a gelenin Jon’un kızkardeşi olduğunu düşünmesi biraz saçma).b-kendi düğününden kaçıyor olması (Alys bir düğünden bahsetmemişti).c-gri kız’ın geldiği yolun Karhold’un biraz tersinde kalması-ki bence en önemli ipucu-
    “Eğer inatçı lord kumandan izin verirse. Ateşler şu kızın yerini gösterdiler mi?” “Su gördüm. Derin, mavi ve durgun. Suyun üzerinde ince bir buz tabakası oluşmaya başlamıştı. Uçsuz bucaksız, engin bir suydu.” “Derin Göl. Bu kızın etrafında başka neler gördün?” “Tepeler. Araziler. Ağaçlar. Bir geyik. Taşlar. Kız kasabalardan uzak duruyor. Mümkünse, izini kaybettirip avcıları yanıltmak için küçük dere yatakları boyunca at sürüyor.” Çıngıraklı kaşlarını çattı. “Bu durum işi zorlaştırır. Kızın kuzeye geldiğini söyledin. Göl kızın doğusunda mıydı yoksa batısında mı?” Melisandre gözlerini kapatıp hatırlamaya çalıştı. “Batısında.

Gri kız neden Sansa?:Jon’un kızkardeşi, yakında gerçekleşecek bi düğünü var, Stark renkleri GRİ ve beyaz,ve Vadi’den gelirken Long Lake’in batısından geçme olasılığı çok fazla.ayrıca hikayeyle dizinin bağlanması için güzel bir nokta.dizi de zaten direk Sansa olarak gösterdiler.
    JON-YGRİTTE-SANSA
    Jon Ygritte’i ilk gördüğünde Arya’ya benzetiyor kızıl saçlarından dolayı aklına direk Sansa’nın gelmesi gerekirken.Ama Sansa’nın güvenilmez bir anlatıcı olarak tanımlanması gibi yazar bence Jon POV’ların da bize herşeyi yansıtmıyor.-zaten adam bir çok şey anlatıp hiç bişey çaktırmama konusunda olağanüstü yetenekli-.Jon’un Stannis’in Tyrion ve Sansa hakkında ki yorumu üzerine Tyrion üzerine düşünüp Sansa hakkında hiç bişey düşünmemesi çok garip çünkü Tyrion la bi kaç günlük tanışıklığı varken Sansa’yla 11 yıldır birlikte ve Sansa King’s Landing’ten kaçtıktan sonra hiç bir haber alamıyor.Bence yazar Jon’un özellikle Sansa üzerine düşüncelerini saklıyor.
    Zaten Jon Ygritte’i Arya’ya benzetiyor ama ilk zamanlarda ona karşı pek bişey hissetmediğini farketmişsinizdir.Ancak Ygritte’den ilk hoşlanmaya başladığı zamanları anlatırken ilginç bir ayrıntı var.
    ’‘Fakat son zamanlarda başka şeyler fark ediyordu. Kız gülümsediğinde çarpık dişleri sorun olmuyordu mesela. Gözleri birbirinden çok uzaktı belki ama mavi gri renkleri güzeldi. Jon’un gördüğü en hayat dolu gözlerdi. Ygritte, Jon’un duygularını kabartan pes ve boğuk sesiyle şarkılar söylüyordu bazen. Bazen de, saçlarındaki kızılı uyandıran ateşin yanında dizlerine sarılarak oturuyor ve gülümseyerek Jon’a bakıyordu… bu da başka şeyleri kabartıyordu.’’

Sansa’nın saçları:
Saçlarındaki kırmızılık meşalelerin ışığını yakalar ve bakır gibi ışıldar.
Alevler saçında parlayacak ki herkes ne kadar güzel bir yüzün olduğunu görsün

Yani kızıl saç Jon’u gerçekten etkiliyor ve Jon’un Ygritte’den hoşlanmaya başlamasında büyük bir rolü var.
EK NOTLAR:ARYA JON VE SANSA
Açıkcası ben Arya’nın Jon’a karşı bişeyler hissettiğini düşünüyorum. Bence Jon onun için çok farklı bi yerde.Jon ise bence onu küçük kız kardeş olarak görüyor. Bir kaç yerde onu küçük bi çocuk olarak tanımlamıştı hatırlarsanız.Arya’nın tıpkı Lyanna gibi çok güzel bi kız olacağı bence kesin bişey.Ama Arya’nın serinin başından beri Sur’a gitmek isteyip gidememesinin farklı bi nedeni olduğunu da düşünüyorum. Bence Arya nihayet Jon’un yanına gittiğinde çok geç kalmış olacak çünkü Sansa çoktan Jon’u nikahla ya da aşkla ya da her ikisiyle kendine bağlamış olacak. Böylece mektupta Arya-Jon-Tyrion seride Arya-Jon-Sansa olacak.Ondan sonra ya Jon ikisiyle de evlenecek ya da Arya-Gendry olacak–yaa ben bu ikisini çok yakıştırıyorum,sahnelerini okumak harikaydı yani umarım böyle olur.–
EK NOTLAR 2:SANSA VE SANDOR
Bence bu kısımlar daha çok okuyucuyu oyalamak için yazılmış kısımlar. Sandor Sansa’yı Jorah’ın Dany’yi sevdiği gibi seviyor ama bence ara sıra Sansa’nın aklına gelmesi dışında aralarında bişey olmayacak.
Ayrıca Sandor’un çocuk katili olması ve bundan hiç bir pişmanlık duymadan dalga geçerek konuşması ilk kitaptan beri beni rahatsız ediyor.-Ama kaç kitaptır çocukluk hatası yüzünden Sansa affedilmezken bu adamı sevmeyen kimseye rastlamadım.-Ve bu adamı Ned Stark’ın kızına yakıştırabiliyorlar ayrıyeten Sansa’ya seni koruyabilirdim kimse incitemezdi seni gibi romantik romantik konuşmasına rağmen onu Joffrey’den korumak için yaptığı hiç bişey yok.

ŞİMDİLİK TOPARLAYABİLDİKLERİM BUNLAR.ÇOK DAHA FAZLASININ OLDUĞUNA DA İNANIYORUM. ÖNCELİKLE BUNLARIN HEPSİ SADECE BENİM OLMA İHTİMALİNİN YÜKSEK OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜM BİR TEORİ.İLLA BÖYLE OLACAK DİYE BİŞEY YOK.AMA BEN SANSA’NIN ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAKTER OLDUĞUNA TÜM KALBİMLE İNANIYORUM. WESTEROS JON VE DANY’DEN ÇOK DAHA BÜYÜK BİR YER. :blush::blush:

Sansa ve Hayali Öpücük
Sansa ve Sandor Arasında Neler Olacak?

Sansacı olarak çok beğendim gözlemlerini :clap::clap:

Öncelikle hoş geldin, @fecr sana bayılacak çünkü o da sen gibi tam bir Jon/Sansa hastası ama ben, Jon/Arya hastasıyım. :slight_smile:

Öncelikle kuramın içinde başlığı olan kuramlar ve konular var, onları vereyim; Sansa'nın Bir Sonraki Koca Adayının Aegon Targaryen Olması Teorisi

Sonrası benim kuramlarım; Arya/Jon :stuck_out_tongue: Üç bölümlük oldukça uzun ve her biri kitaplardan alıntılar içeren, daha derli toplu; senin biraz karışık gelmiş ama heyecanlı gibisin, öyle sezinledim. Heyecan güzeldir. :slight_smile:

Şimdi her birine tek tek cevap vermektense takıldığım kısımlara vereceğim. En önce Sansa/Jon aşıklarının yapmasından en nefret ettiğim şey; bizim karakterlerimizin arasında olan bir olayı, kendi kuramlarına devşirme çabaları; bir iki kişide daha gördüm. Neyden bahsediyorum? “Jon, Ygritte’i gördüğü zaman Arya üstünden Sansa’yı hatırladı.” masalı… Rica ediyorum zorlamayın bazı şeyleri, gerçekten tadında bırakmanızı samimiyetle rica ediyor hatta neredeyse yalvarıyorum. Tamam, size göre bazı noktalar sizin kuramı destekliyordur, eyvallah ama Jon/Arya’cıların alanına girmeyin. :smiley:

Zaten tutunduğunuz konuyu yorumlama tarzınız hiç de yazarın tarzı değil, yani böyle iki kat dolaylı yoldan yapmaz yapacağını; aklına doğrudan Sansa gelirdi, kızıl saçlı kardeşim; diye… Lakin Arya geldi ve orada da kalmadı bu, ondan sonra da sürekli olarak Ygritte ve Arya arasında mukayese yapmaya başladı hatta Arya’nın artık kız kardeşi olup olmadığını sorgulamaya başladı…vs. buranın konusu olmadığı için irdelemiyorum, dağıtmak istemem başlığın konusunu. Yani böyle yapar iseniz sizin işaret dediğiniz şeylerden birini alır biz de Arya/Jon’a evirebiliriz, akıllıca bir hamle değil. :slight_smile:

“Hiçbir şey bilmiyorsun, Jon Snow.” sözünü Sansa ya da Arya değil; Ygritte söyledi. Yalnız orada da yanlış eşleştirme yapmışsın. Cümlenin tam alıntısı. Ramsey’den geldiği iddia edilen mektup sonrası Jon, Arya’yı kurtarmaya karar verirken ki iç hesaplaşmasından bir parça alıntın.

"Jon kılıç elinin parmaklarını esnetti. Gece Nöbetçileri taraf tutmaz. Elini açıp kapadı. Önerdiğiniz şeyin adı ihanet. Saçlarında karlar eriyen Robb’u düşündü. Çocuğu öldür ve erkeğin doğmasına izin ver. Bir maymun kadar çevik bir şekilde kule duvarlarına tırmanan Bran’ı düşündü. Rickon’un soluksuz kahkahalarını düşündü. Leydi’nin tüylerini tarayıp kendi kendine şarkı söyleyen Sansa’yı düşündü. Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Snow. Saçları kuş yuvasına benzeyen Arya’yı düşündü. Mance için, onuna birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım. Karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum…

'Planı değiştirsek iyi oalcak sanırım," dedi, Jon Snow."

Robb, Gece Nöbetçileri taraf tutmaz.

Bran, Rickon ve Sansa, Çocuğu öldür ve erkeğin doğmasına izin ver.

Arya, Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Snow.

Jon’un oğluna Robb ismini vermek istediğini hatırlıyorum da Sansa, nerede ne zaman böyle bir şey söyledi? Yani çocuğum olsun ismini kardeşleriminkini koyayım diye?

İroni sever, şüphesiz haklısın ama her karakterin hal ve hareketinin tersine bir kaderler karşılaştırmaya kalkar isek seriyi, o zaman suyu çıkar. Yani ironi kısmı bir noktaya kadar. Jon’un Val ve Ygritte konusundaki düşünceleri zaten onun genel olarak ölümcül ve kendilerini koruyabilecek kadınlardan hoşlandığını gösteriyor; prenses arayında 1. kitapta Cersei’nin kızını aptal olarak nitelendiriyordu, hem de sırf Robb’a ağzının suyu akarak baktı diye… Jon bu tarz kızları salak görüyor :stuck_out_tongue:

Jon ve Sansa arasında hikayelerinin tersine düştüğü tek konu; piç olarak yaşamak zorunda kalması bir süre; biz buna ‘ironi’ diyoruz işte; hayat boyu oğlanı piç olduğu için anası gibi dışladığı için… Aynı Jaime’nin sakat kalacağıma öleyim daha iyi deyip sakat kalması gibi… Jon’un Dany, Tyrion ve Arya ile daha ortak özellikleri var hikaye bazında yaklaşır isek öyle ise onlarla da kesin aşk yaşayacak diyemeyiz. :slight_smile:

Lakin Jon, Rheagar’ın oğlu ve Arya da halası Lyanna’ya benziyor(hatta Jon aslen anasına benzediği için; Arya ve Jon birbirine tip ve karakter olarak da benziyor.). Bizim taraf bunu ironi kabul ediyor. :slight_smile:

İlk kitapta sadece sonlara doğru Sansa ve Jon üst üste gelmiş; onda da sıralama şöyle; Eddard-Arya-Sansa-Jon-Bran… Kralların Çarpışmasında da 1 kere Jon-Sansa-Jon olmuş ama iddia ettiğin gibi çok önemli bir gelişme vs. olmamış ki diğer karakterler; Arya ve Dany ve Tyrion ile de arka arkaya gelme durumu çokça var. Kısacası yazar, hususi olarak karakter POV’larının sıralamasına dikkat etmiyor, hikaye gidişatına göre karakter pov yazıyor, o dediğin şekilde yapmaya kalksa idi işin içinden çıkamazdı, kolay mı sanıyorsunuz roman yazmak? Şahsen ben de yazıyorum ve bazı şeyler kafanızda oturttuğunuz gibi kolay olmuyor, güvenin bana. Cidden büyük uğraş.

Jonnel ve Jon arasında neden ve nasıl benzerlik kurdunuz bilmiyorum…Jon ismi yüzünden çağrışım mı yaptı? Lakin ben bu adamı bilmiyormuşum, cidden yeğeni ile mi evlenmiş? Abovvvvvvv ensest yapmışlar ya! Eeee Starklar arasında da mı oluyormuş bu? Şaşırdım. Yalnız şimdi baktım da 2 evlilik yapmış ve ikisinde de sorunlar yaşamış ve ya karıları öldü ya da boşanmış; 3. evliliği Lynara Stark ile yapmış ve 5 çocuk falan olmuş bundan. Şimdi isim çağrışımı yüzünde Lyanna ve Arya karışımı mı deyim? :smiley:

Sansa’nın talipleri ve Sandor’un pelerini meselesi ile ilgili başlıklar verdim, değinmiyorum burada.

Gümüş değil, bildiğin sarışın hatun.

Hangi pov ve kitap? Hem dany hem sansa için? 5. kitap değildir kanımca? Zira Sansa’nın pov’u yok.

Bu konuyu biraz daha toparlar mısın? Ben hiçbir şey anlayamadım.

Gri Kız meselesini hiç Sansa’ya yontmayın, çünkü o kız kesinlikle Alys Karstark hatta bazı forumlarda aslında Melisandre doğru gördü; Arya o şekilde gelecek şeklinde konuşan da var, hatta açıklama yapmışlar ama çok ilgilenmedim. Zaten Sansa’nın düğünü yok; Alys ve sahte Arya’nın vardı… Alys da kaçtı geldi düğünden… Dizide zaten Sansa yaptılar düğün vs. kısmına bence hiç girmeyin, zira sizin aleyhinize bir durum ortaya çıkar. Ne gerekçe ile?

Şimdi dizide bir çok konu vs. değiştirildi, ana hatlar kaldı… Hatta bazı sonuçlara ulaşmak için kestirme yollar inşa edildi. Kitapta Sansa’nın Vadi’de daha oynayacağı bir sürü rolü var ama dizide Vadi ve oyunlarına zaman yoktu; Sansa bir şekilde Kışyarı’na gelmeliydi zira senaristlerin planına göre 1 yıl kalmıştı dizinin bitmesine(sonra Hbo ikiye böldürüp, 2 sezona çevirdi final sezonunu ama senaryo yine aynı sayıda kaldı neyse); haliyle Arya rolünü alıp Sansa’ya verdiler ve Vadi meselesine hiç girmediler. Başka türlü zaten toparlanamazdı… Kitapta Ned, Arya’ya “bir kral ile evleneceksin…” diyor ma bu dizide “bir lord ile evleneceksine…” çevrildi… Kitapta sahte Arya’nın Ramsey meselesi Sansa’ya veriliyor… Yani Arya’nın gidişatı değiştirilmiş dizide… anladın demek istediğimi. :wink: Hatta diziye bakar isek Arya’ya “lord” deniyor ise ve dizide Arya’nın rolüne Sansa veriliyorsa ve siz bunu Sansa için ima kabul ediyor iseniz Sansa-ölmez ise- lord ile evlenecek şeklinde yorumlarız… Lakin ben gibi yapın, kitap ile diziyi birbirine karıştırmayın… Tekrar hoş geldin. :slight_smile:

karışık olduğu için özür dilerim :slight_smile: tek bi yerden çeviri yapmadım okuduklarımdan aklımda kalan herşeyi toparlayıp bulmak zor oldu biraz. forum geçmişim hiç yok siteyi iyice baktım hata yapmamaya çalıştığım için ama tam olarak bilmediğim şeyler var demekki. kuramlar için daha önce sayfada teori yazanların isimlerini vermem gerektiğini bilmiyordum ben çoğunu reddit ten filan buldum ama buradaki yorumlardan etkilenmediğimi söyleyemem

tam anlatamamış olsam gerek ya da siz bu durumla çok karşılaştığınız için onlar gibi anladınız.jon arya üzerinden sansa’yı hatırlıyor demedim ben ygritte i arya ya benzetiyor bu doğru ama o zaman kıza karşı herhangi bi ilgisi yok ama kızdan hoşlanmaya başladığını belirttiği yerde arya ya benzer olan yönlerinden çok en çok sansa ile ilişkilendirilen saçlarına yansıyan ateşten etkileniyor.ayrıca herkes herşeyi farklı yorumlayabilir o kısmı okuyan biri daenerys i bile çıkarabilir sonuçta jon’u çok fazla bu olayların içinde görmüyoruz sadece bi kaç sayfada.

Aslında burada bu söz sansa ve arya nın arasında. kuramlarda kesin bişey konuşamadığımız için onlara kuram denir biz sadece istediğimiz yönde yorumluyoruz.Arya içinde kullanıyor olabilir ama ramsay in gelinini istemesiyle jon un bişey bilmemesinin alakası yok bence Ama jona bir leydiyle nasıl konuşması gerektiğiyle ilgili bişeyler öğreten sansa bu sözü ona daha önceden söylemiş olabilir ygritte söylüyor ama jon bize ilk olduğuyla ilgili bi bilgi vermiyor bu sözün bence daha büyük bi sırrı var .

sansa’nın kardan winterfell inşa etmesinin bir foreshadowing olmasını kastettim ayrıca willas la evlilik meselesi varken tam hatırlamıyorum ama şöyleydi sanırım sansa çocuklarına kaybettiği kardeşlerinin ismini verecekti hatta arya ya benzeyen bi kız bile olsun istiyordu.(bazıları burada aryanın jonla benzerliğinden dolayı sansa-jon arasında bişeyler olabilir diyordu ama sansa arya yla kardeş olduğu için bence jona gerek yok öyle bi kız için)

ironi büyük küçük herşey olabilir sadece çok göz önünde olanlara diyemeyiz.zaten ben herşeyin kesin olduğunu iddia etmiyorum ki bu benim açımdan çok büyük bir olasılık, çünkü yabancı forumlarda istediğin herşey istemediğin yollardan şeklinde bi cümle dolaşıyor anladığım kadarıyla bu bazı yazarların grrm dahil romanlarında kullandığı bi teknik ayrıca arya dahil bi kaç kişi sansa yı aptal olarak nitelendirirken jon bunu hiç kullanmadı bide grrm in sansa yla ilgili bi sözü vardı o arya robb ve jon gibi savaşçı değil onun silahı zekası-son kısmı yanlış hatırlıyor olabilirim-diye. kızsal şeyler seven herkesi aptal diye nitelendirecek kadar sığ birisi değil jon myrcella yı aptal bulmasının nedeni kızın saf saf bakmasıydıki o kısımda robb a hiçbişeyin farkında değil tam bi aptal gibi sırıtıyor diyede laf sokuyordu-o kısım nedense çeviride myrcella aptal aptal sırıtıyordu şeklinde çevirilmiş-

bu ne tarafa çekersen oraya gelecek konulardan biri çünkü ikimizinde yüksek oranlı bir dayanağı yok sadece jon u ned büyüttüğü için ve stark ailesi jon,theon dahil herkesin gıpta ettiği bi aile olduğu için ben ned ve catelyn olayını daha fazla buluyorum zaten rhaegar ve lyanna nın tüm seriyi etkileyen bir hikayesi var çünkü

benim en çok hatırladığım kılıçların fırtınasında oluyor zaten her pov da önemli bişey oluyor demiyorum örneğin sansa nın biriyle evlendirilmesi konuşulmuş ardından jon pov u geliyor.ben de roman yazıyorum :grin: -acemiyim gerçi- kolay olmadığını anlayabiliyorum zaten daha önceden belirttiğim gibi kesin şeyler olmayabilir ama bir şeye yoğunlaşmış insanlar için önemli bir ayrıntı

benzerlik şöyle:kuzenden daha yakın akraba -gerçi jon’nel sansa’nın babasının anne ayrı üvey kardeşi-büyük ihtimalle politik olan bir evlilikle stark hanesinin bekası için stark hanesinin asıl varisiyle birleşiyorlar.zaten birebir aynı olması gibi bi durum ashford turnuvası için de söylemiştim olası değil ayrıca jonnel isminin jon a olan benzerliği baz alıyoruz burada 3. evliği yok lynara yla evlenen jonnel in kardeşi jonnel ve sansa çocuksuz öldüğü için kardeşi yine ikinci kışyarı varisi olan sansa nın kardeşiyle evleniyor.

ilginç olan o zaten kitapta oraya bakarsan val’ı bi kerelik gümüş saçlı olarak tanımlıyor-hava o arada tam aydınlık olmayabilir yada hava durumuyla ilgili bişeydi sanırım- val zaten bal rengi saçları olan birisi

sansa nın ejderhalarla dans ta povu yok ama zaten her karakterin zaman olayı farklı bu yanlış hatırlamıyorsam kargaların ziyafetinde son sansa povunda yani bu kitapta hiç povu olmayan jon la aynı sıralarda olması çok yüksek bi ihtimal sansa rüzgarın bir kurt gibi uğuldağını düşünüyor hatta hayalet bir kurt dağlar kadar büyük diyor. Kış rüzgarlarındaki alayne povunda da olabilir dany de ejderhalarla dansta ki son povunda olabilir şu ishal olduğu

çünkü gerçekten karmaşık bir konu şöyle açıklamaya çalışayım:alys jon la konuşurken garip bir cümle kuruyor’‘benimle derhal(bir an önce,hemen şimdi=anon)dans etmiştin biz küçükken’'diye şimdi şimdiki zaman ile kullanılan bir zaman zarfıyla geçmiş zamanlı bir cümle kuruyor.jon da garipsediği için ‘‘anon?’‘diye dalga geçiyor.(büyük ihtimalle alys geçmişte olan birşeyi hatırlatmaya çalıştı fakat jon anlayamadı)ama sonra alys konuyu geçiştirdiği için biz anlayamıyoruz.anon yanlış bilmiyorsam çok sık kullanılan bir zaman zarfı değil.bundan bir ya da iki POV sonra jon anon la ilgili düşünüyor.’‘benimle dans et jon snow, benimle derhal (anon) dans edeceksin’’ işte jonun havada dans eden iki kartanesinden sonra böyle düşünmesi tuhaf olduğu için ve bu anon la kurulan bir cümle olduğu için bunun aslında alys in hatırlatmaya çalışıp sonra geçiştirdiği bir hatıra olduğunu düşünüyoruz.yani bu biraz kibirli bişekilde söylenmiş sözü büyük ihtimalle o dans gecesi 3 yaşındaki dans etmeye bayılan sansa nın jona söylediğini düşünüyoruz.-tabi burdan jon’un sansa’yı zaman zaman düşündüğünü ama bunu biz okuyucunun farketmememizi sağlayacak şekilde üstü kapalı gösterilebileceğini söyleyebiliriz.-

bu çok uzun bir konu ben hatırlayabildiğimi yazdım ama melisandrenin tarif ettiği yere bakarsan karhold dan biraz aşağıda kalıyor-yani alys in güneye inip tekrar kuzeye çıkması gerekiyor hemde kızın deringölün batısına kar fırtınası varken ve peşinde insanlar varken geçmesi çok zor.harita sende gözüküyo mu bilmiyorum biraz incelersen dediğimi anlayacaksın.sahte arya da olabilir ama bu kızın hikayeye ne faydası olacak ayrıca alys düğün fikrinden kaçtı düğün diye bişey geçmedi.varis harry nin robert baratheonvari halini düşündüğümüzde sansa’nın lyanna gibi kendi düğününden ve serçeparmaktan kaçması çok olası.gidebileceği tek yerde kuzey jon’un yanı
Diziyle kitabı karıştırmamaya baya çalıştım orada yazdığım dizi konusu sadece ayrıntıydı.zaten benim zihnimdeki jon,sansa ve diğer karakterlerle kit sophie ve diğer oyuncuların dünyası çok farklı :thinking: ama yorumların için teşekkür ederim.herkes görmeye çalıştığı şeyi arayıp buluyor bence bu kadar şeyin hiçbir anlamı olmayabilirde ama benim en olası bulduğum bu :kissing_heart:

çok teşekkür ederim bu arada :blush: gerçekten biraz karmaşık oldu maalesef bir çok düşünceyi toparlayıp kitaptan yerlerini bulmak baya zor işmiş :grin:

çok güzel toparlamışsın özelllikle Aemon ayrıntılarına bayıldım çünkü Benim fikrim hep Jon un gerçek adının Aemın olduğu üstüneydi
bana karışık gelmedi tam tersi çok sade anlaşılır olmuş bence ,
ve @YeniAy_Ottoman başlık ve sayfaları niye verdin anlamadım konunun hakkı böyle bir başlıktı. hep diyorsun kitapta Sansanın Jon kraliçeliğine dair kanıt diye, toplamış arkadaş işte arayan kolayca bulur artık

Öncelikle güzel konu olmuş tebrik ediyorum Jon x Arya konusunun dengi olmuş.

Öte yandan ben Jon ve Arya’yı da mantıklı bulsam da Sansa meselesi bence daha kuvvetli. Çünkü Jon Arya meselesinde çok ciddi bir sıkıntı var, zaman. Bu karakterlerin arasında olan ilişki en başından itibaren kardeşlik ilişkisiydi ve birbirlerine çok bağlılardı. Tabi Ygritte üzerinden bazı argümanlarla bunun kardeşliğin ötesinde olduğu iddia ediliyor bence de kayda değer. Ancak kardeşin kardeş olmadığının anlaşıldığı zaman bu sevginin aşka dönüşmesi kolay bir süreç değil ve uzun bir zaman ister. Jon Arya meselesinin gerçek olabilmesi için şimdiden lan aşık mıyım yoksa tarzı söylemlerini okumamız gerekirdi karakterlerin. Şimdi Jon ne ara Targaryen olduğunu öğrenecek de ne ara bunlar tekrar yakınlaşacaklar da aşık olacaklar? 6. kitapta Jon’un gerçeği öğreneceğini düşünenler var mı? Yani o büyük savaş geldiğinde onlarca karakterin povu arasında ne ara yetişecek? Belki şöyle olabilir zaman atlaması olur, o zaman atlamasında yakınlaşırlar GRRM de geçmiş üzerinden bunu inşa eder aksi takdirde zor bit durum.

Ancak Sansa Jon’a nötrdü her zaman yani Arya bu konuda negatifte ancak Sansa sıradan bir kız gibi olacaktır. Tıpkı Val ya da Ygritte gibi.

ben düşünüyorum çünkü kitap karakter gelişimi üstüne ve ölüm dirilmek büyük olayken Targ olduğuna şüphenilecek işaretler ile dirilecek bence (hatta şunu diyeyim AA olarak taşlamış ejderhaları uyandıracağını da düşünüyorum ben ne kadar haklıyım görücez )
Ben onun son kitapta kim olduğunu öğrenipte 2 povda hem savaşa Targ olarak hem lider yada liderlerden biri olarak gireceğini hemde taht için hak iddia edeceğini düşünmüyorum
Şuanda başlamalı Stark olmadığından Stark olmamaya alışmalı kabullenmeli Targlığını asıl ailesini kabullenmeli Ned e karşı tavrı ne olacak ölmüş bile olsa, Targeryanlar hakkında ne düşünecek, taht için ne düşünecek ve tabi diyarın bütün bunlara tepkisi ne olacak
yani bence son kitaba kalmaz bu kadar şey

ben zaman atlaması beklemiyorum saçma olur bence zaman atlaması şuanda

Aslında evet. Öğrenmemesi için sebep yok. Ancak Martin denen şişkoya güvenmiyorum. Tower of Joy ile işgili gerçeği bu kitapta öğrenmeyebilirsiniz demişti. Yani bu laftan sonra ben bırak Jon’un öğrenmesini gerçeğin ortaya çıkmasına bile şüpheyle yaklaşıyorum :D. Çünkü gerçeğin ortaya çıkması, ejderli kurtlu sancak falan ciddi kurgu ister. Yani burada bir belki olmaması lazım birkaç karakterin kurgusu değişmiyor çünkü belkiyle. Ha diyorsanki o öğrenir ama henüz diyar öğrenmez o zaman 6. Kitapta öğrenmesiyle 7’de öğrenmesi arasında fazla fark yok bence. Ha tabi 6’nın başına öğrense bile Jon Arya için zaman atlaması olmadıkça geç.

Yalnız Martin olabilir demişti. Bence Surun kitap sonunda yıkılması ve Diyarın işgale uğraması sonra da Jon önderliğinde bir son savaş güzel olur. Çünkü karakterlerin biraz daha olgunlaşması lazım. Konhda bir gazla Aemon Jon benzetmesi yapılmış ama çocuk daha Lorasla bile denk görürmüyor. Jon’un hem mental hem fiziksel açıdan daha güçlü olması, Arya’nın eğitimini tamamlaması falan lazım. Aksi takdirde birkaç yılda 50 yıldır eğitim gören adamlara denk olan ergenlerin seriyi götürdüğü Shounen animelere döner mesele. Şimdi belki ha 18 ha 16 ne fark eder diyeceksin ama bu Evren’de karakterler daha hızlı olgunlaşıyor.

buna katılıyorum ama zaman atlaması için Sansanın evlenmesi lazım, Jon diirildikten sonra zaman niye atlasın hem son Winterfell savaşı ve sonrası var, Dany nin ejderhaları büyüdü sonra yolu ne taraf olacak Aryanın eğitimi bence ya tamam yada tamamlanmak üzere yada yada Arya kovulacak benim görüşüm
Ama Arya ile ilgili asıl görüşüm Yüzsüz adam olduğu olacağı üzerine hatırlarsan Jaqen H’ghar ı kurtardığında 3 can kurtardın şimdi 3 can lazım sen seç gibi bir olay olmuştu. (replikler tam aklımda değil ) onun tekrar edeceğini bu sefer Aryanın Jon Sansa kardeşleri yada Annesi için kendi canına kıyacağını düşünüyorum bu sebeple eğitimi ya tamam yada tamamlanmak üzere bence
dahası kış geldi ve kuzey bu kışa çok hazırlıksız yakalandı
Bence Martin orada yine bir kandırma oyalama yapıyor yapıyor :stuck_out_tongue:

jon Arya zaten ihtimal vermiyor üstüne istemiyorumda :smiley: Ben Sansacıyım :smiley:

Ben Jon un karakter gelişimine ters diyorum. Düşün annen baban başkası öğrenir öğrenmez öylemi ben başka ailedenim haklarım şu verin haklarımı mı dersin ? Yoksa bu nasıl olur ben Starktım babam şu kardeşlerim şunlardı nasıl olur falan gibi bir moda mı girersin ve bu moddan ne zaman nasıl çıkarsın? 2 mod arasındaki dengeyi nasıl bulursun ben onu diyorum :smiley: ha tabiki yanlışım da olabilir Bence 6 da öğrenecek 6 sonunda diyar öğrenek sonra 7 diyarın tepkisi ile başlar sonrası büyük savaş zaten

Rhaegar lyanna ilişkisine dair tüm gerçekleri 7. kitapta öğreneceksiniz demişti. Tüm gerçek dikkat et biraz biraz birşeyler verecek bize ve bende güvenmiyorum o şişkoya :smiley:

?

Neden?

Hemen olur demiyorum. Tüm o savaşlar bittikten sonra olur. Sur yıkılır ak elamanlar diyarı işgal eder ve bizimkiler bir yerde şaklanırlarü[quote=“fecr, post:10, topic:10503”]
Düşün annen baban başkası öğrenir öğrenmez öylemi ben başka ailedenim haklarım şu verin haklarımı mı dersin ? Yoksa bu nasıl olur ben Starktım babam şu kardeşlerim şunlardı nasıl olur falan gibi bir moda mı girersin ve bu moddan ne zaman nasıl çıkarsın? 2 mod arasındaki dengeyi nasıl bulursun ben onu diyorum :smiley: ha tabiki yanlışım da olabilir Bence 6 da öğrenecek 6 sonunda diyar öğrenek sonra 7 diyarın tepkisi ile başlar sonrası büyük savaş zaten

Symmachus:
[/quote]

Haklısın böyle de olabilir.

Umarım böyle olur. Çünkü gerçekten neden kaçırdığı hala daha muamma. Savaş çıkaracak bir acelede yapılması biraz garip gelmiştir bana hep.

13 14 yaşında bir kızın evlenmeden durması o devir ve şartlarında saçma geliyor bana
onun gibi Stark soyu yada LF piçi bir kız evlenmeden durmaz durdurmazlar aileden gelen güç ve hakkını isterler yada o hakka ortak olmak
zaman atlamasını ben en finalde bekliyorum savaş bitip tahta çıkma olduktan sonra
yukardaki alıntıyı anlamadım neresi senin düşüncen neresi benimki karışmış :smiley:

Lyanna 16 yaşında hala evlenmemişti.

"Sur yıkılmış, ötekiler tüm diyarı istila etmişti. Her zaman her yerdelerdi. Gece asla bitmiyordu. Kış her zamankinden daha soğuktu. O sırada Sansa Jon’u gördü ve Jon yanına gelmesini işaret etti.

Sansa seninle konuşmamız gereken bir şey var, dedi yüzünde garip bir ifade vardı ama pek hoşlandığı söylenemezdi Sansa’nın, çabuk olsun da bitsin istiyordu. Acaba yakınlarda birkaç öteki mi görülmüştü, yoksa kardeşlerinden birinin başına bir şey mi gelmişti?

Jon, Sansa artık yaşın geldi seni biriyle evlendirmemiz gerekiyor dedi.

Sansa hayretler içine girdi, evlilik? Ama neden dedi. Böyle bir ortamda mı?

Jon babasına benzer bir kararlılık takınmaya çalışarak konuştu, Westerosda bu devir ve şartlarda 13 14 yaşında bir kızın evlenmeden durması saçma diyolla. Ailenden gelen güç hakkını kullanmamız gerekirmiş.

Sansa anlam veremedi, aklını yitirdiğini düşündü, böyle bir ortamda nasıl olabilir dedi sadece.

Jon ise ben de bilmiyorum fecr öyle söyledi dedi. Fecr kim diye sordu Sansa.

Bir kelime söyledi Jon ve Sansa o anda kabul etti"

Devamı sonraki kitapta olabilir ama olmayabilir de. Birgün öğreneceksiniz. Seneye çıkacak(ondan önceki sene de seneye demiştim ehe ehe) olan Westeros, Brienne’nin yolu kitabından sonra belki yazarım.
GRRM

:smiley::joy::joy::joy:

ever Cersie 18 yaşında evlendi ama hepsinin arkasında ailesi vardı ve ailesi koruyup kollayıp bakıyordu
Sansa 13 yaşında bir evlilik yaptı zaten şimdide kimse kuzeninin evinde olduğunu bilmiyor bilse bile yinede evlenmesi gündeme gelecektir çünkü tüm talipler onunla evlenip kuzeye sahip olmak isteyecekler
ben buradan dedim evlenir diye yoksa mesela mya taş ta 21 yaşında yanılmıyorsam bekar hala

Sansa ve Jon’un ilişki yaşamaları muhtemel. Neden olmasın diyorsun. Ama ufak sorunlar var. Birincisi Sansa Vadi’de ve yakın gelecekte ordan çıkamaz. 2. Jon Sur’da fazla uzaklaşamaz.

Arya ve Jon birbirlerini kardeş olarak görüyorlar, onları nasıl yakıştırıyorsunuz ? Kardeşlik duygusu ile aşk farklı. Arya Jon’u kendisine benzetiyor ve o nedenle yakın oluyorlar. Gendry ile aralarında başka bir şey olduğunu düşünüyorum. Mesela Taşlı Sept’de bir genelevde iken Gendry’e sulanan fahişeyi kıskanmıştı. Yada Gendry’de onu sürekli kıskanıyor ve onu koruyordu. Onların aralarında birşey olur diye umut ediyorum.

Ejderha Şövalyesi Aemon diyorsunuz. Ejderha Şövalyesi kime aşıktı ? Kız kardeşi Naerys’e. Onun namasu için düello etti. (Vikide yazar) Kardeşi Argon onunla evliydi. Şimdi gözünü sevdiğimin forum ahalisi, bu isimleri günümüze taşısanız mesela ortaya ne çıkar ? Aegon-Sansa-Jon =Aegon-Naerys-Aemon olmuyor mu? Şuan aklıma geldi belki saçmadır. Ama neden olmasın ? Bizi bu hale getiren GRRM …

buna hem katılıyorum hem katılmıyorum
katılmıyorum çünkü biliyorsun Kış rüzgarlarının yayınlanan Aleyne Pov unda orda yapılacak bir turnuva var ben orda büyük birden fazla olay bekliyorum
bu birden fazla olaydan sadece birini tahmin edebiliyorum o da Sansanın kimliği açığa çıkacak bundan oldukça eminim ama sonrası işte sorun vadide mi kalacak gidebilecek mi ? sorun işte orda
aklıma şeyde geliyor Dunks and Egg serisindeki Hedge Knight romanında Lord Ashford kızının 13. yaş günün kutlamak için bu turnuvayı düzenler.burda Sansanın 5 koca adayı yarışır mesela
sonraki hikaye gizemli şovalyede ise bir prens kimliğini açıklamak için Beyaz duvarlardaki turnuvaya gelir planı kimliğini açıklayıp isyan ateşi yakmaktır. şimdi teorim aynı bunun gibi Aegon daha büyük ihtimal tabiki ama jon da olabilir diyorum gelebilir mi ?

asla benim onları aşık olarak tanımlamadım, yazmadım, desteklemedim!!! Karıştırdın yada bu kısım bana değildi diye düşünüyorum. @YeniAy_Ottoman sana diyor bence :smiley:

bunu duymuştuım olabilir mi olabilir deddim ama Aryanın yüzsüz adamlarda olması işi zorlaştırıyor kafamı karıştırıyor eğer Arya yüzsüz adamlardan sorunsuz kurtulursa (dizideki basit ve saçmaydı bana ) o zaman bu ihtimale onay veriyorum bende
ama benim görüşüm yukarıda bir arkadaşa da yazdım Aryanın kendini feda edeceği yolunda… inş sen haklı çıkarsın

:smiley:Martin az değil ama Aemon-jon çoktan öldü zaten dirilecek, sansa evlendi boşanacak:D Aegonda sahte
nasıl çözüm buldum ama :joy:

Ya işte o evlilik olayları değişik uygun şartlar oluşmayabilir.

anlatamadım kimsesiz ve zengin kız yada lady hemen evlendirilir mesela Karasu bölgesinde bir lady daha 1,5 yaşında kimsesi yok bir lannesterla şimdiden evlendirilmedi mi? Sansa içinde aynı durum geçerli kimsesiz ama mirası var. Joffrey evliliği iptal oldu al acele sırf ismi soyu var diye de Tyrion ile evlendirilmedi mi ?
Ama tabiki kimliği ortaya çıktıktan sonra zorla bir evlilik söz konusu olmaz bence vadide bunu yapamazlar ne olursa olsun Robert Arryn onu seviyor ve kuzeni. Kuzeninin evinde kaldığı içinde kimse sorun etmezde bence ama bakalım görücez

Gerçek ingiliz tarihinde 1.elizabeth tahta çıktığında daha önce bir çok kadın varise yapıldığı gibi -hatta ablası kanlı mary’e bile-evlenmesi için çok büyük baskı kuruldu-.soylu kadınlar gerçekte de bu evrende de mirasçı olabiliyorlar ama yanlarına bir koca şart olarak gözüküyor onun adına yönetmesi için.
Sansa zaten zorla evlendirilmek isteniyor harry’yle kocası onun adına topraklarını talep edebilsin diye,kimliği açığa çıkınca vadi lordları da evliliği destekleyecektir-tabi önce evliliğinin iptal edilmesi lazım bence bunu da sadece kral olursa jon yapabilir-.ayrıca robert arryn’in hiçbir kontrolü yok ki vadide yardım edemez bence orada petry ne derse o sansa zaten kimsesiz olduğunu düşündüğü için evliliğe ikna olmuş durumda ama ben harry’le evleneceğini zannetmiyorum şu yaşlı kadının kehanetinde ‘sonra bakireyi tekrar gördüm kardan bir kalede bir devi öldürüyordu’ diyor ya orada sansa’nın kışyarında hala bakire olduğunu görüyoruz bence

Öncelikle ben birçok defa dedim yine diyeyim Kış rüzgarlarının yayınlanan povlarından vadide bir turnuva var. o turnuvada Sansanın kimliği açığa çıkacak bence
sonrasında Lord Arryn ın akrabası olarak ve lord royce’un (emin değilim isimden yanlış olabilir ) Kışyarında 6 ay misafir olmasından dolayı onu misafir hakkı nedeniyle de destekleyecektir. Vadide kalacaktır ama bu vadi ve Lannesterları karşı karşıya da getirecek kimsede LF ye Sansa Stark ı niye sakladın diye sormayacaktır şuanda olabileceği en güvenli yerde Sansa
Ben Harry ile nişanın oyalamadan başka birşey olmadığını düşünüyorum LF nin orada başka planları var ve finalinde Sansa ile evlenmeyi kendi planlıyor bence
Evlilik iptaline gelince 4 ve 5 kitaplarda 2 alıntı var onlar sayesinde bu evliliğin çok kolay iptal edileceği bir gerçek ama kim edecek yüce septon mu? yoksa hisar mı? ben hisar olacağını düşünüyorum kayıtlardan silinecek bence Sansa başka dine geçecek
yüce septona kalsa bile iptal ben çok sorun çıkacağını sanmıyorum tamamlanmamış evlilik herkes biliyor ve Lannesterlarıda çok takmıyorlar zaten Cersie yaptıklarından belli
(Bu arada ben Harry nin turnuvada yada sonrasında öleceğinide düşünüyorum )
kehanete gelirsek gerçekleştiğini söylüyorlar ama ben kehanetin çocuk azarlamasından fazlası olduğunu düşünüyorum aynen Kışyarında belki duvarda belki yoğun karyaşından buzdan kale görüntüsü almış bir yerde Sansa bir devi katledecek ve bence o LF den başkası değil