Bir Villain olarak Arya:

Selam Arkadaşlar. Aslında bu konuyu bugün açmayacaktım ama az önce @YeniAy_Ottoman ın bu konuyla ilişkisi olduğunu düşündüğüm bir konu açtığını farkettim,ilişkili konu için bknz.:
İkinci Oğullar Kuramı
Neden olduğunu anlatacağım.Aslında teori değil bu inceleme gibi bir şey.
Arya as a 'bad guy'? - General (ASoIaF) - A Forum of Ice and Fire - A Song of Ice and Fire & Game of Thrones -alt yorumlara da bakın isterseniz-

''Asoaif’ı ilk defa okuduğumda ki düşüncelerim Arya’nın sonunda ‘kötü adam’ çıkmasında güçlü bir şansın olduğuydu.Konuştuğum herkes onun en azından kahramanlardan biri olacağını düşünüyor,ama ben o kadar emin değilim bundan. O yalnız bir kurt,ailesini kaybetti ve onu arayan herkes öldü/gitti. Babasının işlemediği bir suçtan dolayı kafasının kesildiğini gördü. Syrio ve Yoren ikisi de öldürüldü.(Evet,Syrio’nun öldüğünü varsayıyorum.).Hatta Tazı bile.(Tamam ben tamamen mezar kazıcısı olduğunu düşünüyorum,ama o bunu bilmiyor). Nymeria’yı kelimenin tam anlamıyla kovdu ve Gendry’de onu terk etti. Sadece bir çocuk olduğu düşünüldüğünde bunun elbette bazı psikolojik etkileri olacaktır.
tumblr_n6ivzsu6x31qcxdguo6_250
Kitaplarda ki herkesin dışında, bu zavallı kızın en zorlu yolculuğa sahip olduğunu iddia edebilirim.Elde etmek istediği şeyler,her seferinde ondan tekrar uzaklaşıyor.
Ölüm tam anlamıyla onu kuşatıyor. Oldukça soğukkanlı bir katil oluyor. Öldürdüğü hiçkimse için hiçbir şekilde bir pişmanlığı yok.
tenor
Daeron’u öldürdü ve kendini haklı gördü çünkü onun Gece Nöbeti yeminini bozduğunu düşünüyordu. Ama gerçekten onu öldürmeye hakkı var mıydı? 2.defa hiç düşünmeden…

Ben sadece onun büyük bir düş kırıklığına uğradığını düşünüyorum. Her şeyini kaybetti,kaybedecek hiçbir şeyi kalmadı. Bence o çoktan öldü.
not-you
Sanırım hikaye de ki bazı önemli insanları öldürecek,ama kendi sebeplerinden dolayı, o kadar kötü bir şey yaptıklarından değil. Bir çeşit rampaya çıkmış olacak ve hikayesi mutlu bitmeyecek. ‘’
arya-valar

Şimdi @YeniAy_Ottoman Arya’nın Sansa’yı öldürebileceğiyle ilgili bir konu yazmış.-linki yukarıda olan konu- ben o teoriye ihtimal vermesem de -Sansa’nın ölmeyeceğini düşünmekteyim.-dikkat çekici noktaları olmadığını inkar edemem. En azından Arya’nın neler yapabileceği konusunda. bknz:

Sırf ‘bilmiyorum’ dediği için bir kızkardeşi öldürmek istemek… Gerçek sebep gerçekten bu mu? Yoksa daha derinlerde bir şey mi?

Arya hangi prensten bahsettiklerini hemen anlamıştı. Tabi Joffrey hakkında konuşuyorlardı. Uzun ve yakışıklı olan. Ziyafette de Sansa’yla birlikte oturmuştu zaten. Arya da şişman olanına kalmıştı elbette.

Konuşurken Daha sonra Aryaya baktı. “sen prens hakkında ne düşünüyorsun sevgili kardeşim? Yakışıklı değil mi?"
“Jon, onun kıza benzediğini söylüyor."

(Burayı Jon-Sansa’ya bağlamayacağım,rahat olabilirsiniz. :smile: ) Buradaki nokta şu:Sansa onun fikrini soruyor. Arya garip bir şekilde Jon’un düşüncesinden bahsediyor. -aslında Jon böyle bir şeyi kesin söyledi mi o da belli değil.- Arya kasıtlı bir şekilde sinirlendirmek,laf sokmak için yapıyor bunu.Neden böyle düşünüyorum çünkü Martin denetiminde çizilen çizgi romanlarda şöyle bir sahne var.Arya’nın bu cümleyi söylerken ki yüz ifadesine dikkat edelim:

devam:

Sansa iğne oyasına devam ederken iç geçirdi. “Zavallı Jon. Kendisi bir piç olduğu için kıskanıyor." dedi.
“O bizim ağabeyimiz." diye bağırdı Arya. Yüksek sesi akşamüstü sessizliğini bıçak gibi kesmişti.
Rahibe Mordane gözlerini kaldırdı. Kemikli yüzü, keskin bakışları ve sanki somurtmak için yaratılmış incecik dudakları vardı. Şimdi de somurtuyordu. “Neden bahsediyorsunuz çocuklar?" diye sordu.
“ÜVEY AĞABEYİMİZ.’ DİYEREK DÜZELTTİ SANSA. SESİ EDEPLİ VE YUMUŞAKTI
RAHİBEYE GÜLÜMSEDI. “KARDEŞİM ARYA VE BEN, BUGÜN PRENSESİN BİZE KATILMASINDAN NE KADAR MEMNUN OLDUĞUMUZU KONUŞUYORDUK." DEDİ.
Rahibe Mordane başıyla onayladı. “Gerçekten hepimiz için büyük bir onur ." dedi. Prenses Myrcella neler olduğundan emin olamadan, yapılan iltifat karşısında gülümsedi. Rahibe ayağa kalkarak elbisesinin kırışan yerlerini düzeltti ve odanın diğer ucuna yürümeye başladı. “Arya sen neden oyanı işlemiyorsun? Şu dikişlerine bir bakayım."
Arya çığlık atmak istiyordu. Rahibenin dikkatini çekip onu bu tarafa getirmek tam da Sansa’nın işiydi zaten.

Sanırım burada Arya’nın Sansa’yı yine gereksiz suçladığını açık bir şekilde söyleyebiliriz.

Haksızlıktı bu. Sansa her şeye sahipti. Ablası ondan iki yaş büyüktü. Belki Arya doğduğunda bu yüzden hiçbir şey kalmamıştı. Sık sık böyle olduğunu düşünüyordu. Sansa dikiş dikebiliyor , dans edebiliyordu. Şiir yazabiliyordu. Arp ve zil çalabiliyordu. Hepsinden daha kötüsü, Sansa çok güzeldi. Annelerinin, Tullyler’e özgü çıkık elmacık kemiklerini ve gür kızıl kestane saçlarını almıştı. Arya’nın saçlarıysa donuk koyu kahverengiydi. Yüzü uzun ve sertti. Jeyne ona eskiden Arya Atsurat der ve ne zaman yanına gelse kişnerdi. Arya’nın ablasından daha iyi yapabildiği tek şeyin ata binmek olması da üzücüydü. Ata binmenin yanı sıra ev idaresi işlerinde de Sansa’dan daha iyiydi gerçi. Sansa’nın sayılarla arası hiç yoktu. Eğer Sansa gerçekten Prens Joffrey ile evlenecekse, çok iyi bir kâhyaları olması şarttı.

Sansa yanakları kızaracak kadar alçak gönüllüydü. Yanaklarının kızarması ona yakışıyordu. Zaten yaptığı her şeyi zarafetle ve yakışık alacak şekilde yapıyordu. Arya içlenerek baktı ablasına.

Önündeki kumaşa bakıp dikişleri kurtarmanın bir yolunu aradı ama içini çekerek bıraktı elindeki iğneyi. Hüzünle kız kardeşine baktı. Odanın diğer tarafında bir yandan iğne oyasını yapıyor bir yandan mutlulukla sohbet ediyordu. Sör Rodrik’in küçük kızı Beth Cassel ayaklarının dibinde oturuyor . Sansa’nın söylediği her kelimeyi dikkatle dinliyordu.

Sadece bir Pov da -hatta Pov un yarısında- bu kadar ilginç noktalar olması garip değil mi?. Arya belki biraz Sansa’ya gıpta ettiğinden, belki de ömür boyu onunla kıyaslanmanın verdiği bıkkınlıktan, Sansa’ya karşı garip bir rahatsızlık ya da öfke duyuyor. Belki de bir leydi olmayı reddetmesinin,hatta kızsal herşeyden nefret etmesinin temelinde de bu var.
Sansa_and_arya

Neyse ana konuya devam edelim:

Cüce kadın, sönük kırmızı gözleriyle Arya’yı inceledi. “Seni görüyorum,” diye fısıldadı. “Seni görüyorum kurt çocuğu. Kan çocuğu. Ölüm kokusunun lorddan geldiğini sanıyordum…” Kadın hıçkırarak ağlamaya başladı, minik bedeni sarsılıyordu. “Benim tepeme geldiğin için zalimsin, zalim. Ben Yaz Kalesi’nde kedere doydum, senin kederine ihtiyacım yok. Buradan git kara yürek. Git!”
Kadının sesinde öyle bir korku vardı ki Arya geri adım attı, kadının deli olup olmadığını merak etti. “Çocuğu korkutma,” dedi Thoros. “Onun içinde kötülük yok.”
Lim Limoncübbeli elini burnuna götürdü. “Bundan çok emin olma.”

Bu Yüce Yürek Hayaleti-kehanetleriyle ünlüdür- açık bir şekilde Arya’dan korkuyor. Ona Kara Yürek diyor. Ve resmen kovuyor onu. Ve devamında Martin, Lim’e ‘bundan emin olma’ dedirterek belki de bize Arya’nın geleceği açısından göz kırpıyor.

Muhtemelen en sevenleri bile Arya’nın son kitaplarda oldukça donuk bir ruh halinde olduğunun farkındadır. Kalbimin yerinde bir boşluk var, diyerek kendisi de belirtiyor bunu. Kendisi nede olsa ilk cinayetini 9 yaşında işlemiş, kaderden sürekli darbe yemiş bir çocuk. Biz her ne kadar kendisinin mutlu olduğu güzel hayaller kursakta,o geri gelemeyeceği noktayı çoktan aşmış durumda olabilir. Muhtemelen FM’nin onu seçmesinde de bu seri katil potansiyeli etkili oldu. Yine de bir Euron ya da Ramsay olacağını söylemek ona haksızlık olur. Ama adaletin ne olduğunu yanlış bir şekilde öğrendiği için daha koyu bir gri karakter olabilir.
Sizin düşünceleriniz?
Arya_hitlist
arya%20frey%204
Bu da yolu yol olmayan Arya kardeşimize,abla tavsiyesi :wink:

Arya Stark'ın Geleceği Hakkında
Davos'un İlk POV'undaki Stark Ailesine Gönderme

Konu için tesekkürler, emegine saglik.

Kötü biri olmayacagini düsünsem de, Arya’nin yolu yol degil. Yani en azindan kendi içinde kötü biri olmayacagini düsünüyorum, niyeti hep iyiye daha yakin olacaktir ama disaridan çok bambaska bir durum olusabilir.
Sansa’yi kiskandigini düsünüyorum, bu normal. Hee sunu da belirtmeliyim ki, abla-kardes iliskilerinin iyi olmamasi en az Arya kadar Sansa’nin da suçu, bu ayri bir mesele.
Listesindeki isimleri öldürmek istemesi, bu da normal. Yani o listede olmayi hakettiler, kizin canini yaktilar.
Ama isler Dareon olayi ile baska bir yola girdi gibi.
Gece Nöbetine bir daha asla dönmeyecegini söyleyen ve bu sekilde yeminini bozan bir Dareon var ortada; bunun cezasi ölümdür. Ama bu infazi gerçeklestirmek Arya’ya düsmüyordu, onun görevi degildi bu. Kendisi Gece Nöbetinin “Lord kumandani” degil, Kuzey Muhafizi hiç degil… Dolayisiyla “Sen kimsin ki Dareon’un cezasini kesiyorsun?” durumu var.
Bundan sonra da eger haddi olmayan islere kalkisir, görevi olmadigi halde suçlularin cezasini kesmeye devam ederse, bu durum Arya’yi daha da karanlik biri yapacak ister istemez, o farkinda olmadan hatta.

Arya Stark, benim en sevdigim 3.karakterdir (Tyrion ile ayni sirayi paylasiyorlar) ve gidisati benim kafamda soru isareti yaratiyor. Sahip oldugu ve daha da gelistirecegi suikastçi yetenegini üzerine vazife olmayan islerde kullanmaya devam etmez umarim. Bu gidisle ölüm listesi uzayacak gibi görünüyor, ve kötü olan su ki, yeni eklenecek isimlerin o listeye biraz fazla kolay dahil olma ihtimali var.
Adaleti saglama istegi, suçlulari cezalandirma istegi iyi bir sey ama bu birden birilerini kendi adalet anlayisiyla suçlu ilan edip cezanlandirmaya kadar gidebilir. Hatta dizideki gibi “Kafalarini keselim, olsun bitsin” durumuna bile varabilir.
Mesela Dany’de de var bu, özellikle de dizideki Dany’de, yani “Yakip yikalim” diyor o da damarina basildiginda, hosuna gitmeyen bir sey oldugunda ama fark su ki, Dany’nin etrafinda onu dizginleyen ve bunu basaran danismanlari var. Dany kolay sakinlesebiliyor. Fakat Arya’da bunlar yok, ve Arya öldürme isinden gittikçe hoslanacak biri gibi de geliyor. Olay birden bire “Arya adalet mi sagliyor kendince? Suçlulari mi cezalandiriyor kendi basina? Yoksa öldürülecek suçlular mi yaratiyor?” 'ya dönüsebilir.

benim düşündüklerime çok yakın bir tespit yapmışsın :slight_smile:
Ben bu evrende Aryanın kurduğu hayale hala sahip olmasından rahatsızım, daha doğrusu evrenin Arya ya doğru hayal kuruyorsun, senin hayalin doğru der gibi yapmasını yanlış buluyorum. Çünkü bu evrende herkes hayal kurdu hiç kimse ya istediğini alamadı yada hayaline istediği gibi sahip olamadı.
Arya elinde kılıç yaşamak istedi. Bedeli ailesi olmadı, ailesinin ölümü sadece kılıç kullanmakta haklısın dedirti ona
Listesine girmiyorum Sansanın duasından anlıyorum (bir kahraman çıksın ) onunda kafasında bir liste var Lady taş kalbinde ve hatta hiç görmedik ama büyük ihtimalle Jon unda
Merhamet olarak listesinde diye öldürdüğü şovalyenin Yüzsüz adamların hoşuna gideceğini de sanmıyorum. Ya kovulacak (ki Sanmam ) yada yine büyük bir bedel ödeyecek Arya, Kör olmaktan daha büyük olacak bu sefer bence
ben Aryanın Yüzsüz adam olarak Westrerosa döneceğini görevininde Sansa yada Jon u öldürmek olacağını yapamayıp kendini öldüreceğini düşünüyorum
Kesinlikle öldürmek onun için basitleşti öğrendiği ve yaptığı şey artık bu ve Villain olması şaşırtıcı olmaz

Bu tarz serilerde bazı sorunlu olaylar vardır. Dökülmesi gereken kanlar, yapılması gereken pis işler, alınması gereken intikamlar… Ancak bunlar ana karakterlerin kişiliğine ters olan ve sadece onlara kalsa bunu yapamayacak olan insanlardır. Dolayısıyla hikayenin akışının bozulmaması için bu pis işleri bazı karakterlerin üstlenmesi gerekir. Doğrudan veya dolaylı yollardan. Dolayısıyla ben Arya’nın daha çok buna benzer bir işlevi olacağı düşüncesindeyim. Yani bizimkilerin vur dediği zaman öldüren, acımadan katleden birisine gerçekten ihtiyaçları var. Mesela bu işlevine Freyleri katletmesi örnek gösterilebilir.

Yani acımasız ve karanlık bir karakter olacağı neredeyse kesin olsa bizimkilerin acımasızı olur.

öncellikle bu başlıgı açıp,tabuları kırdığın için teşekkür ederim.Forumda bazı karekterlere hiç dokunulmuyor,hataları görmezden geliniyor.Hep aynı karekterler eleştiriliyor.buna bir dur demek lazımdı.Aslında bende Jon’la ilgili bir başlık açmayı düşünüyordum işten güçten fırsat bulamadım.Jaime’yi göm.Sansa’yı döv…Dany’i yak…Cat’ı kes…nereye kadar ? döngü bu şekilde yürüyor.ve artık kabak tadı veriyor.Sürekli tekrara düşüyoruz…

Arya’nın favori karekterlerimden olduğunu söylememe gerek yok bunu zaten defalarca söyledim.ama bu eleştirilecek yönleri olmadığı anlamına gelmez.Arya,'yı neden sevdik ? kara kaşı kara gözü için değil.huyu,suyu için sevdik.o dik başlı,dürüst,gururlu ve de onurlu kız bize sempatik geldi.Peki Sansa’yı neden gömdük ? Ned stark’a yakışmayan hal ve hareketler sergiledigini düşündugumuz icin.ezilip,buzulmesi efendime soyleyeyim ; pembe hayaller pesinde kosması,Zengin koca arayışı bizi irrite etti.ısınamadık,sevedik…Sürreal bir dünya da yaşayan Sansa dan ise Reailist Arya’yı tercih ettik.

Simdik ; Belkide normal olan Sansa idi.anormal olan ise yaşadıkları evren.herkes birbirinin kuyusunu kazıyor.Dost kim düşman kim belli değil.Sabah gördüğümüz karekter akşamı çıkarmıyor.Kan,kin,ihtiras,tutku,ego,kibir,savaş,ünvan vs…bu durum işleri tam tersine çevirdi.Normal olan Sansa bize anormal geldi.ve anormal olanlarda normal.

Arya bir leydi.Köklü bir ailenin kızı.Normal olan ; onunda incik,boncuk işlerine sarması,nezaket kurullarına uyması,ailesinin buldugu es adayıyla evlenip,evinin kadını çocuklarının anası olmasıdır.ama yok.Arya baştan beri anormal.peki bu anormal kız bize niye normal geldi ? yukarıda degindim.Yaşadıkları evren yüzünden.Bu yüzden Arya’nın hatalarını görmezden geldik.kötüler vardı ve Arya onları öldürüyordu.daha ne isterdik ? ama geldiğimiz noktada Arya’nın düşmanlarına benzemeye başladıgini gorduk.İlk baslarda intikam,adalet mottosuyla hareket ederken öldürme işinden zevk aldıgına şahit olduk.evett belki köyleri basıp 7 den 70 e insanları öldürmedi,kadınlara tecavüz etmedi,işlence yapmadı ama sonuçta cinayet cinayettir.Tabii bu tespiti yaparken bir şeyi atlamamak lazım ; Arya’nın yaşadıkları ! Kızın başına gelmeyen kalmadı,katliamlara şahit oldu.psikopatlarla takıldı,ailesi perişan oldu.kızcagız zaten normal degildi, hepten balataları sıyırdı.Yalnış anlaşılma olmasın ; Suikast egitimi alan bir kızın çicek vermesini beklemiyoruz.isi öldürmek zaten.biz bu durumu elestiriyoruz.Arya eski Arya değil.eskiden yaşamak için öldürüyordu şimdi zevk için…

meselenin özü de bu ; Arya için empati yapıyorsak Sansa içinde yapmamız lazım.Sonucta o kızcagızda çok şey yaşadı,.hatalar yaptı ama bedelini ödedi.Bunu Sansa’yı en çok eleştiren biri olarak söylüyorum.Forumdaki en ağır eleştiri bana ait.hatta eleştiri değil,bildigin yerin 7 kat dibine gömmüşüm.

eleştirebiliriz, yanılabiliriz bu normal!! Anormal olan yerimizde saymak olur ve mağlesef Sansa ve Arya için hala yerinde sayan çok üye var .
Tüm karakterlerin hataları var yok değil bu hataları görmezden gelmek;bazılarının yaşınsan, saflığından, ardından geleceği hesap etmediğinden yaptığı bir sürü hata var.
Cersei inacın oğullarıydı galiba ona izin verirken ne kadar mutluydu “babam görse ne derdi şimdi bana” gibi birşey düşünüyordu ama ne hallere düşürdü o izin onu …
ama Cersei yi sevmediğimizden onun yaptığı iyi şeyleri (bu var mı emin değilim :smiley:) bile görmedik görmek istemedik.
Arya zaten Arşta, sonrasında Jon var ama jon un hatalarını insanlığına duygusallığına verdik. Birde çok uç hatalar yapmaması onu kurtardı dilimizden bence :smiley:

Lady stoneheart tam böyle biri ama onun bu aşamaya gelmesi için ölüp dirilmesi gerekti. Yani büyük travma gerekiyor ve sağlıklı bir şey değil. Jon kötü olmadığı sürece arya nın büyük bir kötü olacağını bende sanmıyorum. Ama arya kabzasız bir kılıç gibi şu an -aslında her zaman- çabuk karar veriyor ve buna tüm kalbiyle inanıyor. Kimseyi dinlemiyor. Bu bize havalı hatta cool geliyor. Ama 20 yaşlarındaki jon connington un çok genç olup sağlıksız kararlar verebileceğini söyleyen bir tywin var elimizde. Arya çok daha küçük ve yaptığı herşeyin süpermantıklı olduğunu düşünmek biraz mantıkdışı. İsterse öldürerek büyük işler yapsın bu yaptığı şeyin yanlış olduğunu göstermiyor. Haa şöyle bir şey var,bütün stark çocuklarının daha gri karakterler olmasını ben istiyorum.jon dahil. Bu şekilde kıskanmak gibi insani özellikleri olan bir arya yı da ben daha çok severim çünkü daha gerçekçi.
@Miro bence bu haftanın üyesi olmalısın. Yorumların mantıklı ve çok iyi noktalara parmak basıyorsun. Gerçekten normal olan sansa. Anormal olan arya ama insanlar arya yı miss westeros görmekte ısrarcılar. Sanki herşeyin en doğrusunu yapan arya ymış gibi sansa ya rahibe mordane lik yapıyorlar. :smile:
@fecr zaten karakterleri objektif eleştirebilsek serinin tadına daha iyi varabileceğiz. Sevmek ayrı şey ama Takım tutar gibi karakter tutmasak bu kadar uzak görmeyeceğiz karakterleri birbirinden. Maalesef bunu hepimiz yapıyoruz

Tabi her şeyin bir seviyesi var :D. Zalimlik, psikopatlık derken kast edilen şey Ramsay seviyesi değil ya da Leydi SH seviyesi. Ama istediğim şey acımasızlık. Yani daha somut olarak anlatmak istersem Arya’nın bizimkilerin atarlı mod Brynden Rivers’ı olmasını isterim.

Bunun dışında ne doğru ne yanlış bu perspektifte seriyi incelemeyi genel olarak çok doğru bulmuyorum. Yaptıkları kötü olabilir evet çok ilgilendiğim şeyler değil.

@Miro

Aynen insanların en fazla anlamakta zorlandığı şey de tam olarak bu. Arya mükemmel birisi de olabilir. Ama bu standart insanları kötü, pislik falan yapmaz. Bu tutum neden sen kendini geliştiremedin, Arthur Dayne gibi olamadın o şu yaştayken bunu yapmıştı diye ortalama üstü şovalyeye vasat demeye benzer. Ki ben bu yorumu Arya’nın mükemmel olduğu varsayımıyla yapıyorum ki değil. Prense saldırması aptalca bir hareket mesela en basitinden.

Şunu başkasının ağzından da duydum ya artık Ölsem de gam yemem :smile:

Ben daha önce de söylemiştim aslında. Ya işin garibi şu ki başka karakterlere gelince bu seri gri seri yapılması gerekeni yapmak gerekiyor diye Ned Stark gibilere kızanlar, Jon Dany Tyrion gibilerin verdiği gri kararlara alkış tutanlar bunu görmezden geliyor.

Ya hakikaten prens baştan aşağı haksız. Ama en fazla bir çizik atıp gidecekti sen vurdun ne oldu sanki? Hem çocuk öldü hem kurt. Eğer robert gibi çocuk canım kavga ederlerse etsinler gibi babacan bir kral olmasaydı çocuğun eli de gidecekti.

İşte ben bunu söyleyince mazluma bir tekme de ben vurmuşum muamelesi yapılıyor bana :laughing:

Yalnız konuyu açtığın iyi oldu @Miro ‘nun dediği gibi artık sıra popüler karakterlere gelmeliydi

@Miro bu arada Jon konunu en kısa sürede bekliyorum. Harbi bazen düşünmüyor değildim ulan benim en sevdiğim karaktere hiç laf edilmiyor az haterı olsa da tartışsak falan diye. Anca feminen ejder lobisiyle tartışıyoruz onda da konu acaba muhteşem bir kral mı olacak yoksa muhteşem kral + azor ahai mi olacak şeklinde :S

Jon sever olarak onun hatalarını tartışmayı bende isterim

Bir dany bir sansa çark dönüp duruyordu, gidişata biri dur demeliydi :smile: @Miro jon’u bende bekliyorum. Hatta challange yapabiliriz.sana meydan okuyorum, hadi bakalım :smile:

dizi için dersen Jon u eleştirmenin bir manası olmaz bence
çünkü sana katılır çoğu kişi katılmayanda yakışıklı seviyorum der sonra kitaba döner konu
ya kitabı okuduğun kadar ile yapıyorum de, yada kitabı bitirmeyi bekle konu için
benim fikrim uygulayıp uygulamamak sana kalmış :slight_smile:

Valla kitap için yapmayacaksan hiç yapma. @fecr “n dediği gibi konu bir yerdwn sonra kitaba döner anlamı kalmaz.

İstersen ejderleein dansı jon povlarını oku. İlk 3 kitabı okumuştun zaten

Dizideki Jon başlı başına bir karekter.Ve kimse kusura bakmasın ama fanboyların buyuk cogunlugu kitaptakinden cok dizidekini övüyor.arkadasin dedigi gibi yere goge sigdiramiyorlar.isin komik tarafı sizinde degindiginiz gibi sıkıstıkları zaman kitaba sarılıyorlar “ama kitaptaki jon böyle değil” diyorlar.ve ben buna gülüyorum :grin:

Hacı,kitap böyle okunmaz.sıra sıra gidilir.ve hepsini bitirdikten sonra fikir beyan edilir.Su an Jon hakkında bir fikrim var ama bunun degismeyecegi ne malum ?? Kitaptaki her ayrıntı önemlidir.ve karekterlere olan bakış açısını ciddi bicimde degistirir.Sansa’nın gömülmesinin sebebi 2 satır değil mi ? babasını sattı hikayesi !

Hacı ben görmedim öyle bir şey. Kızlar Kit’i yakışıklı bulur en fazla o kadar yani.

Ben forum için diyorum. Ekşi sözlüğü bilmem.

Aslında kitap taki jon hatalarından ders çıkarmayı bilen biri olduğu için eleştirilecek pek bir şeyi yok zaten. Sürekli kendini sorguladığı bir döngü içerisinde. Belki yeminini bozmuş sayılmasının üzerinde durulabilir ya da bebekleri değiştirip gilly ye biraz eziyet etmesinin. Ya da gilly i en başta kurtarmak istememesinin.
Ama dizidekinin eleştirecek çok şeyi var.haklısın.