Biseksüellik


#1

Evet aslında bu konuyu komik bir sohbet olarak açıyorum çünkü forumda itiraf bölümünde gördüklerim :D:D bu konunun olmasını gerektiği fikrini verdi. Sizlerinde fikirlerini alalım. Kesinlikle aşağılama yada hakaret olarak algılanmasın ben asla cinsel eğilimleri yüzünden insanları yargılamam. hatta insanları cinsel olarak yargılamam :smiley:

Biseksüellik, duygusal ve/veya cinsel yönelimi hem kendi hem de karşı cinsine dönük olan canlı. Biseksüel sözcüğü hem isim, hem sıfat olarak kullanılır. Her iki cinsiyetten olan insanlara karşı cinsel ve duygusal olarak ilgi duyma ve onlarla duygusal veya cinsel bir ilişki içine girme potansiyelini, bir başka ifadeyle biseksüel olma durumunu belirtir. Biseksüel, her iki cinse aynı ölçüde ilgi duymayabilir ve/veya bu ilginin derecesi zaman içinde değişebilir.
Biseksüellik aynı zamanda politik bir duruşu da simgeler.
Kendini algılama biseksüel kimliğin anahtarı olarak kabul edilmektedir. Her iki cinsiyetten kişilerle cinsel etkinlik içine girenlerin sayısı hayli fazla olsa da, bu kişilerin çoğu kendilerini biseksüel olarak tanımlamaz. Benzer şekilde, bazı insanlar da yalnızca bir cinsiyet ile cinsel ilişkiye girerler veya hiç cinsel ilişkiye girmezler, ancak yine de kendilerini biseksüel olarak tanımlarlar. Bir kimsenin biseksüel olup olmadığını saptamaya yarayacak bir davranışsal “test” yoktur.

Biseksüel bir kimsenin aynı anda hem bir erkekle hem de bir kadınla cinsel olarak ilgili olması gerekmez. Bazı biseksüeller bu ya da öteki toplumsal cinsiyetle (veya her ikisiyle de) asla cinsel ilişkiye girmemişlerdir. Heteroseksüeller ve gay erkekler ile lezbiyenler için geçerli olduğu üzere, cinsel çekim her arzu edildiğinde davranılmasını gerektirmez.
Heteroseksüeller ve gay kişiler gibi, pekçok biseksüel de cinsel olarak yalnızca bir eşle aktif olmayı seçebilir; uzun-dönemli, tekeşli ilişkileri olabilir. Diğer biseksüeller, aynı-cinsiyetten eşlere, üç-taraflı ilişkilere, veya aynı veya farklı toplumsal cinsiyetlerden olan birkaç eşli (tek başına veya eş zamanlı olarak) ilişkilere izin veren serbest evlilikler yapabilirler.

Biseksüel Kimlik

Biseksüel kimliğe ilişkin farklı yorumlar vardır:

  • Doğum öncesi hormonal etkiler nedeniyle heteroseksüel, homoseksüel veya biseksüel olarak doğulur. Bu kimlikler içsel ve değiştirilemezdir.
  • Cinsel yönelim toplumsallaşma (örneğin; ana-babaya ait modellerin taklit edilmesi veya reddedilmesi) veya bilinçli seçim (örneğin; siyasi feminist kimliğin bir parçası olarak lezbiyenliğin seçilmesi) sonucunda yaşanır.
  • Bu faktörlerin birbirlerini etkilediklerine inanılır.
    Biyolojik, toplumsal ve kültürel etmenler her kişi için farklı olduğundan, ister biseksüel, isterse gay veya lezbiyen, heteroseksüel veya aseksüel olsun, herkesin cinselliği kişiseldir. Bu anlamda cinsel kimliğin oluşması, oturması ve sağlamlaşması devam eden bir süreçtir…

Yaygınlık

Cinsellik hakkındaki çoğu çalışmanın heteroseksüellik veya eşcinsellik üstüne yoğunlaşması ve biseksüellik üzerine çok az çalışma yapılması nedeniyle ne kadar yaygın olduğu kesin olarak bilinmemektedir.
Kinsey tarafından 1940 ve 1950’lerde yapılan araştırma, cinsel etkinlikleri ve ilgilerine dayanarak, kadınların % 15-25 ve erkeklerinse % 33-46 kadarının biseksüel olabileceğini ortaya koymuştur.
Basmakalıp bir biseksüel görünüş veya davranış biçimi olmadığı için, biseksüellerin genellikle ya heteroseksüel ya da homoseksüel oldukları varsayılmıştır. Biseksüeller kendi topluluklarını oluşturmaya başlamışlardır.

AIDS ve biseksüellik

AİDS biseksüel topluluk üzerinde önemli etkiler yapmıştır. Biseksüel erkekler, AIDS’in gaylerden heteroseksüel nüfusa geçmesinden sorumlu, kişiler olarak sıklıkla günah keçisi ilan edilmişlerdir. Ancak, AIDS’i barındıran virüsün insanlara bulaşması riski cinsel yönelimden ziyade davranışla ilgilidir. Bedensel sıvıların, özellikle de sperm, kan ve vajinal sıvının bulaşmasını içeren ilişkiler tehlikelidir.
Biseksüeller, araştırma ve eğitim arttırılması, daha iyi bakım ve AIDS’li ile AIDS riski taşıyan kişilere karşı yapılan ayrımcılığın sona erdirilmesi talepleri çevresindeki AIDS’e karşı savaşımları çabasında, gay kişiler ve diğer etkilenen gruplarla biraraya gelmektedirler.


#2

Oberyn Martell ve Gerold “Darkstar” Dayne’de birer biseksüeldir. :smiley:


#3

Güzel bir başlık açmışsın. Açıklamaları da gayet yerli yerinde. Bazıları öğrenmeli.
"- Doğum öncesi hormonal etkiler nedeniyle heteroseksüel, homoseksüel veya biseksüel olarak doğulur. Bu kimlikler içsel ve değiştirilemezdir."

Genelde ikiz kardeşlerin de cinsel yönelimleri aynı oluyor. Genetiğin muhakkak etkisi olmalı.


#4

İkiz kardeşlerde bazen hormon dağılımı eşit olmadığından bir ikiz heterosek. diğer ikiz ise homosek. yada bisek. olabilir diye bir bilgi görmüştüm bir belgeselde.Bu arada harbiden itiraf bölümünden sonra birinden böyle bi konu beklemedim değil.İyi birşey olduğunu düşünüyorum.Şahsen insanları cinsel tercihlerini göre yargılamayı ilkel buluyorum.


#5

Biseksüel ve homoseksüel insanlara kötü gözle bakan yaratıkları gördükçe midem bulanıyor. Ayrıca o çeşit yaratıkların benim çevremde de olması beni korkutmuyor değil :confused:


#6

Neden, homoseksüel misin? :stuck_out_tongue:

İnsanlar bazı şeylerin insanların elinde olmadığını anlamadıkça bu böyle devam edicektir. Ne yazık ki yobazlık tüm insanoğlunun vazgeçemediği bi özellik.


#7

Hayır onu kastetmedim. Sadece o insanların çevremde olması iğrenç. Böyle bir zihniyetle aynı havayı solumak ayrı bir iğrenç.


#8

Tarihin en büyük biseksüelleri;

-Büyük İskender
-Julius Caesar(Roma’nın İlk İmparatoru, Cumhuriyeti yıkan adam)
-Hadrianus(GOT’ta ki duvarı Hadrian duvarına benzetiyorduk. O Hadrian duvarını yaptıran adam)
-Augustus(Ağustos ayının isim babası, 30 küsür yıl Roma İmparatorluğunu yönetmiştir, Çocukluğundan beri yanında olan Marcus Vipsanius Agrippa sevgilisidir, yaşarken tanrı ilan edilmiştir.)

Fatih Sultan Mehmet’in bile biseksüel olduğunu elindeki bazı kanıtlarla iddia eden tarihçiler vardır. Kesinliğini bilmiyoruz ama bilimsel bir kimliğim olmadığı için arşivlere girip bu kanıtlara bakabilme durumumda yok.


#9

Dizide Agrippa Augustusun kız kardeşi Ovtaviaya yazıyordu:D


#10

Rome dizisinden bahsediyorsun zannedersem?
Onun bir gerçekliği yok, Octavia Julius Caesar’ın kumandanlarından Marcus Antonius ile evlenmiştir. Ha ekleyelim Marcus Antonius’ta Cleopatra ile aşk yaşasada kendiside bir Biseksüeldir. :smiley:

Yani Biseksüel birinin bir kadını arzulaması abes bir durum değil. :smiley:


#11

zaten biseksüellik hem kadın hem erkeklere ilgi duymadır ve yukarıda yazdığı gibi illa her ikisiyle birlikte olmasına gerek yoktur tekli ilişkide yaşayabilir.

Ve arkadaşlar Roma tarihine bakarsak zaten biseksüel bir çok kişi var Spartacus dizisinde de görüyoruz. Varlıklı ve soyluklu kişiler kadın/erkek gladyatörlerle yatmak için taaa nerelere geliyordu :smiley:


#12

Evet Antik Yunan ve Roma’da biseksüellik bir gelenektir.
Olmayan yoktu yani. Ben sadece en ünlülerini saydım, yoksa saymakla bitmez.

İşin garibi çoğu Osmanlı padişahının iç oğlanlarıyla birlikte olduğu iddia ediliyor. Kanıt sunanlarda var, ama bu belgelere bilimsel kimliği olanlar ulaşabiliyor. Birşey diyemiyoruz bu konuda.

Ayrıca belirteyim… Ben biseksüel değilim, cinsel olarak bir erkeği arzulamadım hiç. Sapına kadar kadın severim. :smiley: Sadece erkek bedeninin bir estetik unsuru olduğunu düşünüyorum, hoş, güzel yani. :smiley: Bu yüzden biseksüllere olumlu olarak bakarım. Ama bir erkekle cinsel münasebete girebileceğimi düşünemiyorum. :smiley:


#13

[quote]Ayrıca belirteyim… Ben biseksüel değilim, cinsel olarak bir erkeği arzulamadım hiç. Sapına kadar kadın severim. :smiley: Sadece erkek bedeninin bir estetik unsuru olduğunu düşünüyorum, hoş, güzel yani. :smiley: Bu yüzden biseksüllere olumlu olarak bakarım. Ama bir erkekle cinsel münasebete girebileceğimi düşünemiyorum. :smiley:
[/quote]ahahah:biggrin::biggrin::biggrin:


#14

Rastgele bir biseksüel falan olta atar diye ekledim. :smiley: Google’dan falan bulur. Belli olmaz. :smiley: Game of Thrones izleyen biseksüller olabilir. :smiley:


#15

Antik yunanda erkeğin erkeği sevmesi, arzulaması vs onurlu, normal bir davranış olarak algılanıyormuş. Asıl garip olan erkeğin kadına ilgi duymasıymış. Çevresel etkenlerin de ne derece önemli olduğunu görüyoruz eşcinsellik konusunda.

Kaynak: Antik yunan hocam :slight_smile:


#16

Evet Arkeoloji okuduğum için bu konuya yabancı değilim…

Antik Yunan ve Roma’da zevk için erkekle beraber olunur, üremek için kadınla beraber olunur.
Böyle bir gelenekleri vardır. Ayrıca oğlancılık kavramı da oradan geliyor. Zengin soylu ve olgun birisi, yanında hem hayatı öğretebileceği, hemde sevebileceği genç bir çocuk alır.
O onun olgunluğundan ders alarak hayatı öğrenir. Vb. vb… :smiley:


#17

Hocam pek yeri değil ama bişey sormak istiyorum bende tercihlere Arkeoloji yazmayı düşünüyorumda biraz baktım iş imkanları çok çok azmış sen o bölümde okuyan biri olarak ne tavsiye edersin?


#18

İş imkanları azdır… Hemde çok az Türkiye gibi bir yer Arkeoloji cenneti ama Türkiye’de hep yabancı arkeologlar iş yapıyor. Devlet kendi arkeologuna güvenmiyor heralde!
Sadece meraklıysan yazmanı tavsiye ederim, iş imkanları çok kısıtlı çünkü.


#19

Merağım çok var ama kararsız kaldım doğrusu…


#20

İster biseksüel ister gay olsun isterse lezbiyen olsun yine de gözümde insan insandır. Ne aşağılarım ne de ayırırım…
(Bayanları seviyorum ben yanlış anlaşılmasın) :wink: