Blackfyre İsyanı


#1

Blackfyre İsyanı Targaryen ve Blackfyre haneleri arsında Demir Taht için girişilen bir tah kavgasıdır.
Arkaplan
Kral Aegon IV Targaryen ölüm döşeğinde tüm piç çocuklarını meşrulaştırdı. Bazı piçleri anne tarafından da soyluydu ve bunlar Yüce Piçler olarak tanınıyordu. Bunlardan en önemlisi antik Targaryen kılıcına sahip olan Daemon Blackfyre dı. Kral öldükten sonra oğlu Daeron, Daeron II adıyla tahta geçti. Ancak halk arasında Daeron un babasının Aegon değilde Ejderha Şövalyesi Aemon olduğu yönündeydi. Bunu fırsat bilen Daemon, tahtın onun hakkı olduğunu iddaa etti.

Savaş
On yıllık bir soğuk savaş sürecinden sonra asıl savaş 195AL yılında gerçekleşti. Daemon, Daeron a kaşı yeterli birlikler eğitti ve kendisine üvey kardeşi Aegor’’Bittersteel’’ Rivers katıldı. Ancak başka bir üvey kardeşi olan Brynden’’Bloodraven’’ Rivers Daeron a sadık kaldı. Bunu gören Daeron da kendi ordusunu toplamaya başladı. Ağır savaş bir yıl sonra Nehir Topraklarında gerçekleşti ve bölge svaştan etkilendi.
Bir Blackfyre destekçisi olan Sör Quentyn Ball, Batı Topraklarına saldırdı ve Lannis Limanı kapılarında Lord Lefford u öldürüp Lord Damon Lannister e mağlup etti. Mander nehrini geçerken Lady Penrose un en küçüğü hariç tüm oğullarını öldürdü. Bu tecrübeli general Kızılçimen Savaşında okçular tarafından öldürüldü.

Daemon ve Gwayne Corbray

Nihayet 196AL yılında Bittersteel ve Blackfyre, Kızılçimen Savaşında Prens Maekar ve Kral Eli Lord Hayford komutasındaki kraliyet kuvvetleriyle karşılaştı. Savaş çok sertti ve Lord Hayford öldürüldü. Savaş sırasında Blackfyre, Kral Muhafızlarından Sör Gwayne Corbray le karşı karşıya geldi. Şövalye, Lady Forlorn adında Valyria çeliğinden bir kılıç taşıyordu. Söylentiye göre mücadele 1 saat sürdü ve sonunda Blackfyre üstünlük kazandı ve rakibini öldürdü. Maalesef tam bu sırada güneyden Prens Baelor komutasında başka bir kraliyet kuvveti yaklaşıyordu. Belki bundan daha kritiği Bloodraven ve seçkin okçuları, Kuzgun Dişi, Ağlayan Tepe adında ve tüm savaş olanına hakim bir tepeyi ele geçirmesiydi. Bu onlara savaş alanına ok yağdırma imkanını sağladı. Bloodraven, Daemon u ve onun ikizlerini, Aemon ve Aegon, kendi öldürdü. Savaşın kaybedildiğini gören Aegor, Kuzgun Dişine saldırdı ve bu sırada Bloodraven ın gözünü çıkardı. Ancak Baelor un Dornelu mızrakçıları, isyancıları Maekar ın kalkan duvarına sıkıştırıp öldürdü.


Daemon Blackfyre

Savaşta kaç kişinin yer aldığı belli değildir. Ancak 10.000 den fazla kişinin ölerek savaş alanına Kızılçimen ismini vermiştir. Daemon ölmüştür, kuvvetleri mağlup olmuştur ve isyan sona ermiştir.
Sonrası
Şarkıcılar, Maekar ve Baelor un taktiğinden esinlenerek ‘’Çekiç ve Örs’’ adlı bir şarkı yapmışlardır. Aegor savaş alanından kadim kılıç Blackfyre ı da alarak kaçmayı başarmıştır. Özgür şehirlerde Golden Company adlı bir paralı asker birliği kuran Aegor, ve ondan daha sonrada Demir Tahta geçmek için girişimlerde bulunuşlardır ta ki Maelys in Barristan Selmy tarfından öldürülğ,üne kadar.

Kraliyet Destekçileri
House Arryn
House Lannister
House Martell
House Hayford
House Caswell
House Penrose
House Lefford
House Templeton
House Webber
House Waynwood

İsyancılar
Bracken Hanesi
Lothston Hanesi
Reyne Hanesi
Shawney Hanesi
Peake Hanesi
Osgrey Hanesi
Strickland Hanesi
Sunderland Hanesi
Yronwood Hanesi


#2

Çok güzel bilgi +30


#3

İsyancılara destek olan haneler hangi krallığa ait acaba?


#4

ekliyorum bekle lütfen


#5

Arryn Lannister Martell haneleri kraliyeti seçmiş tabiki kazanırlar.


#6

Bracken Hanesi:Tully
Lothston Hanesi:Tully
Reyne Hanesi:Lannister
Shawney Hanesi:Tully
Peake Hanesi:Tyrell
Osgrey Hanesi:Tyrell
Strickland Hanesi:Tyrell
Sunderland Hanesi:Arryn
Yronwood Hanesi:Martell
bunlar bağlı oldukları haneler ama tabi isyancı olduklarındanb bazıları yok ediliyor.


#7

Yürek yemişler heralde :smiley: Bağlı oldukları krallığı da savaş açmış olmuşlar bir nevi.


#8

[quote=“Uaerys, post:7, topic:394”]

Yürek yemişler heralde :smiley: Bağlı oldukları krallığı da savaş açmış olmuşlar bir nevi.
[/quote]evet bazıları bu yüzden yok edilmiş ama çoğu affedilmiş


#9

ARKADAŞLAR BU MADDE VİKİ’YE EKLENMİŞTİR BİLGİNİZE.
NOT: TABİKİ BENDENİZ TARAFINDAN EKLENDİ :slight_smile:


#10

Kaybettik falan ama müthiş bir isyandı.


#11

@“Şeytan Karaateş” Harbiden iyi isyandı. Ben Aegor’a acıdım olan ona oldu.


#12

Eski Blackfyrelardan kim kaldı?


#13

Ben her zaman İyi Kral Daerondan yanayım.


#14

@argos ya get şurdan yav


#15

Daemon Blackfyre <3333


#16


#17

insan kel fotoğrafını koyar


#18

Saçlı haliyle biraz Blackfire’a benzemiyor mu ? :cool: Ben Varys, Aegon ve şişko zengin adamın Blackfire olduğunu düşünüyorum. Varys abinin kendini saklamak için saçlarını kazıdığını düşünüyorum.


#19

Maelys ile beraber Blackfyre soyu tükendi. Lütfen kulaktan dolma dedikodulara inanmayalım. Aegon Rhaegar’ın oğludur.


#20

Erkek soyu tükenmiş olabilir, anne tarafından soy yürümüyor mu? Lütfen !