Blackfyre Kılıcı Kehaneti

Blackfyre kılıcıyla ilgili oldukça yaygın bir teori var,

Bu konuyu okumadan önce üstte verdiğim konudaki teoriyi okumanızı tavsiye ederim. Çünkü teori bu konuyla epey ilintili ama tabi gene de ufaktan özet geçeceğim,

Teoriye Jon Snow’a verilen kılıç uzunpençe değil Targaryenlerin geleneksel aile kılıcı olan Blackfyre. Buna göre kılıç isyandan sonra Brynden Rivers tarafından alıkonuldu. Brynden sura gittiği zaman kılıcı da yanında götürdü ve surun ardında kaybolup son haline dönüşmeden önce kılıcı surda bıraktı. Buna karşın irtibatı koparmadı ve aslında Jeor Mormont’un kuzgunuyla Jeor ile bir şekilde iletişim halinde ve Jeor Jon’u bildiği için belki de biraz Brynden’ın da direktifiyle kılıcı Jon’a verdi. Bu teori hakkındaki sağlam bulunan argümanlar ise Mormontlar gibi fakir bir ailenin böyle değerli bir kılıca sahip olmasının mümkün olmaması(Lannisterlar onca para dökmesine rağmen Valyria çeliğinden kılıç bulamadılar) mümkün olsa bile Jeor’un böyle bir kılıcı öylece biraz gelecek vadeden bir çaylağa vermesinin anlamsız olması(ve gene Lannisterların verdiği onca paraya rağmen hiçbir aile vazgeçmek istememişti). Bu işin özet hali, daha ayrıntılı versiyonu üstte bulunuyor ancak ben eğer bu teori doğruysa ortaya çıkan başka bir soru işaretine odaklanacağım

Brynden neden kılıcı alsın?

Brynden Rivers, bize gösterildiği kadarıyla Targaryenlere çok sadık. Yıllarca kral elliği yapmış bir insan. Kendisi meşrulaştırıldığı halde taht için doğru dürüst adayın olmadığı zamanlarda bile asla tahtta hak iddia etmemiş. Hizmetleri karşılığında kendisine Dark Sister verilmiş. Kral seçimi sırasında bir Blackfyre’ın seçimlere katılma isteğini öncesinde kabul edip sonra şehre gelir gelmez yakalayıp idam etmesi üzerine onursuzca davrandığı gerekçesiyle sura gönderilmiş. Onur sizin, görev benim olsun her şey diyar için deyip laga luga yapmamış ve sura gitmiş.

Şimdi Targaryenlere bu kadar sadık bir insanın, savaşın başlamasına sebep olan lanet kılıcı aldığı zaman zaten kendisinde bir Valyrian çeliğinden kılıç varken koleksiyoncu gibi çökmesi yerine demir tahta gelip Daerion’un önünde diz çöküp ona sunması beklenir. Ama bunun yerine adam kılıcı saklıyor. Neden? Salak bir Targaryen gene kılıcı piçin birine verir de diyar sallanır diye mi? Peki sana ve senden sonrakilere nasıl güvenirsin? Anaokulu öğretmeni gibi çocukların kavga etmesini sağlayan oyuncağı hiçbiriniz oynamayacaksınız hadi bakem diye alması mıdır? Bu mudur?

İşte burada benim aklıma gelen kılıcın sadece basit bir meşruiyet simgesinin ötesinde olma ihtimali. Özellikle bu tarz serilerde böyle artifactlara yazar tarafından çok önem verilir. Bu kılıcın bu derecede değerli olmasının sebebi muhtemelen kılıçla ilgili bir kehanetin olması. İleriki kitaplarda görürüz belki, “uzun gece geldiğinde kara alev piçin elinde ışıldayacaktı” tarzı bir şey. Eğer Jon gerçekten vaadedilmiş prensse Lightbringer olması için isminden kelli Karaalev müthiş bir aday olacaktır. Zaten Jon’un üstüne yapışmış olan Kara Piç unvanıyla çok uyumlu. Daemon’un gaza gelme sebeplerinden en önemlisi bu olabilir. Kendisinin o piç olduğunu düşünmesi. Her ne kadar bardağı taşıran son damla olarak sevdiği kızın kendisine verilmemesi söylense de o biraz işin reklam yüzü, gaza getirmek için yapılan bir şey. Çünkü Daemon evlendikten ve 8 kadar çocuğu olduktan sonra isyan ediyor.

Brynden’ın Blackfyre takıntısının sebebi de bu olabilir çünkü kendisi yanlış kehanetin ortaya çıkartabileceği tehlikelerin farkındaydı ve bu yüzden sonuna kadar savaştı. Kılıcı da bir daha tekrarlanmasın diye sakladı ta ki gerçek sahibi doğuncaya kadar…

Ben Lightbringer’ın şafak olduğunu düşünüyorum çünkü tarihi 10.000 yıl civarı, Valaria tarihi 4-5 bin yıl kadar ve uzun gece 8.000 yıl önce oldu eğer, Esostaki Uzun Geceyi söylüyorsan bence arada o kadar zaman yoktur ikiside yakın tarihlerde olmuştur diye düşünüyorum. Blacfyre ise zamanlar tutmuyor bence

Hayır ufak bir yanlış anlaşılma olmuş, aslında yanlış anlaşılma denemez genel görüş sizinki olduğu için. Ama bence lightbringer efsanesinin en çarpıcı yanı onu kendinden bir şeyler feda ederek oluşturmasıydı. Bu önceki çağ, önceki Azor Ahai. Ama ben bu Azor Ahai’nin farklı bir kılıcı dönüştüreceğini düşünüyorum öncekine çökmek yerine.

yine uçuk bir teori ile geldim öncelikle Brynden yani kanlı kuzgun 3 gözlü karga artık ne dersek onun tamamıyle iyi niyetli hareket etmediğine dair düşünceler var.Eğer iyi niyetli hareket ediyorsa senin yorumuna katılmamak mümkün değil
2. olarak ben açıkcası Blackfyre olduğunu düşünmüyorum uzun pençenin
çünkü fakirde olsalar savaşlar yada düellolar sonucudu bu kılıcı elde etmiş olabilirler
Yine uçuk birşey ortaya atayım belkide Lannesterların kayıp kılıcıdır :smiley: şaka şaka tabiki birçok altenatif vardır ama ben sanmıyorum tabiki yanılma ihtimalimde çok

Kılıcın meşruyet simgesi olduğunu sanmıyorum çünkü öyle olsa ilk Blakfyre isyanı olmazdı bana göre
Lightbringer a gelirsek ben onun bizzat AA olduğunu düşünüyorum ötekiler geceyi getiren AA ışığı getiren olduğundan ve insanlar kılıçlarına ya ailelerini ya kendilerini anlatan bir isim veriyorlar bu sebeple ilk AA nın kılıcına Lightbringer dediğini yada zaman içinde kılıcın bu adla anıldığını düşünüyorum.Tabiki bir Lightbringer kılıcı var ama bu Blakfyre mı bilmiyorum. Olabilir de, olmaya bilirde.
Belki Stanisteki kılıç yanlış kişide olduğundan ışık saçmadı, belki buzdu, belki buz 2 parçasından biri, belkide Jon daki uzun pençe ilerde göreceğiz ama dediğim gibi ben sanmıyorum Uzun pençenin Blakfyre kılıcı olduğunu o olsa bile Lightbringer da değildir

Aynen. Ama ben Mormontlar nasıl böyle bir Kılıca sahip olabilir meselesinden daha çok öylece Jon’a vermesinden kullanıyorum. Gene de farklı yönlere çekilebilir ve doğru çıkmama ihtimali çok fazla. Ama doğruysa konudaki gibi bir sonuca geliyor.

Abla meşruiyet simgesi deyince ne anladın bilmiyorum ama isyanın çıkma sebebi zaten kılıcın meşruiyet simgesi olması.

Bu kılıç targaryenlerin geleneksel kılıcı ve Krallar bu kılıcı taşıyor.

Ancak Aegon kılıcı Daemon’a verince millet bakın Aegon da Daemon’u gerçek kral olarak görüyor yoksa neden kılıcı versin moduna giriyor.

jon un iyi bir lor kumandan olacağını düşünüyordu, bir Starktı piçte olsa belki ( abartıyorum yine ama Jon olunca konu işin ucunu kaçırıyorum :smiley: ) kendi oğlu soyu kılıca layık değil gibi düşündü, yada belki ilerde Morontların yeni bir erkek soyu olursa ona teslim eder diye düşünmüşte olabilir sonunda Stark ve onursuz bir değil demiştir. Tabiki hepsi tahmin teori ne dersen o

çoğu aile meşru olduğundan değil yeni kral desteklersek birşeyler elde ederiz düşüncesinden destekledi
bana göre Blakfyre lar çok haklıydı, annesnin hakkını amcası yani dedeleri gasp etmiş sonra o amcanın oğlundan doğmuştu bu Daemon. Yani Daemon hem anneden hem babadan hak sahibiydi

Blackfyre kılıcının yaşı bilinmiyor, ilk Işıkgetiren ise eğer zaman içerisinde bir şekilde Targ Hanesine, oradan da Jon’a geçmiş olabilir, kurama göre.

Kılıcın Aegon’dan öncesine dair hiçbir bilgimiz yok aslında. Kara Ateş dediğine göre ben her daim Balerion gibi siyah alev üfleyen bir ejderha ateşi kullanıldığı sonucuna ulaşmışımdır. Dark Sister da akabinden aynı ateşten yapılmış olabilir; ikisini de kara/siyah olarak isimlendirilmiş çünkü… Yine de geçmişi taaaa ilk AA zamanına gidebilir mi? Bilemiyorum. Hiçbir bilgi, işaret görmediğim için şu bu diyemiyorum ama zaten bu konu hakkında yapacağımız her fikir yürütme aşırı afaki olacaktır ama konuşmaya değer. Yine de hissiyatım ilk AA ile ilgisi olmadığı yönünde, en fazla Valirya ile yaşıt bir kılıç olsa gerek.

Daemon’un isyanı tamamen meşrulaştırılmış sabık bir piç olarak kendini tahta yakıştırması. Unutmayın ki bu adam babasının ölüm anına kadar bir piç olarak yaşadı ve bu şekilde çevresinden muamele gördü; Jon’un yaşadıkları ortada… Ramsey’ın olayı ortada… Yani Dorne dışındaki bölgelerde piçlere güzel bir davranış sergiledikleri yok, haliyle zaman içerisinde Daemon’un büyüyen hırsıyla beraber hak gördüğü şeyleri almak için zaman kollaması kadar olağan bir şey olamaz.

Bunu Duygu ile tartışmıştım ama ikna olmamıştı. :smiley: Şafak, birebir Valirya kılıçları ile aynı özelliği gösteriyor ama ham maddeleri daha farklı duruyor ama işin özünde ikisinin de ortak özelliği; ateş barındırması; ejderha alevi ve göktaşı ki ateş parçasını barındırdığı kesin… Yani atıyorum Valirya için ejderha camı ve alevi + büyü kullanılmış ise Şafak için büyü + göktaşının kalbi kullanılmış.

Ben bu dövme tarzından yola çıkarak Valirya/Şafak gibi kılıçların-bıçakların Valirya öncesinde de Essos’ta -yaygın olmamakla beraber- tek tük kişilerce bilindiğini düşünmüşümdür. Hatta AA’nın kılıcı bu kılıçların ilki olma özelliği taşıyor bence.

Şimdi ben bu lightbringer konusunda en azından bir nebze @Starkgaryen’e katılıyorum. Yani lightbringer eski çağdan kalma lightbringer değil yeni oluşacak bir kılıç olacak. Yani Lightbringer göreceksek Jon’un elindeki kılıcın buna dönüşecek olması söz konusu bence.

Evet doğru bir yorum ancak ben sadece bu isyanın hırstan başka bir yönü olma ihtimali üzerinde durdum. Yani bir insanın kurdupu haneye Blackfyre ismini vermesi de garip kılıca fazla önem veriyor gibi.

Galiba Daenerys diye biri vardı onu seviyordu kral onu Dorne’a verince sinirlendi zaten uzun bir süre ısyan etmiyor.

Kehanetlere göre bir Işıkgetiren bir kılıç olacak ama eski/yeni meselesini bilmiyorum artık. AA eğer Jon ise; Jon’un Valirya kılıcı olduğuna göre o kılıç olabilir. AA Dany ise o zaman ileride eline bir kılıç geçebilir… Sorun şu; o kılıç nasıl Işıkgetiren’e dönüşecek. Melisandre kendi ışıkgetiren’i yapmak için ilk AA’nın fedakarlık hikayesini kehanetler ile birleştirerek Stannis’in inanmayı çok zaman önce bıraktığı 7 ilahının heykellerini kurban ediyordu… 2. AA kehanetlerinin hiçbirinde Nissa Nissa gibi bir karakter ve fedakarlık meselesi üzerinde durulmuyor; alevlerin içinden çekilip alınacak bir Işıkgetiren’den bahsediliyor. AA’nın manevi olarak doğumu sırasında mı olacak mı? Yoksa eskisi bulunacak da etkilenecek mi? Yoksa gerçekten yeni bir Nissa olacak mı? Hiç bilemiyoruz, açıkçası 2. bir Nissa istemiyorum… İlki bay baya kutsal ateşlerde dövüle dövüle, kanda soğutma işlemi yapılarak bu hale geliyordu ama halihazırda var olan bir kılıcı birine sokunca niye dönüşsün ki? O zaman ilk AA niye uğraştı bu kadar? Herhangi bir iyi kılıcı alarak yapabilirdi. Bilinmezlik çok fazla.

O kılıç fetihten beri Demir Taht’ın varislerine geçen bir kılıç; meşruluk simgesi. O kılıcı elinde tutan “Ben Demir Taht’ın Kralıyım” der. Bu adam meşruluğunu aldığından beri %90 Demir Taht’a oturma hazırlıkları yapıyordu; Taht için isyan dediğin şey “huraaa isyan ettim” diyerek olmaz. Babası ona kılıcı veriyor, kılıcın meşruluğu ortada… O kılıcın üzerinden bir hane kurarak “Ben Blackfyre kılıcının varisiyim, sahibiyim…” diyor… Sonra da gizliden gizli kesin tohumları atıp, hazırlık yapıyordu… Ondan sonra da Dany’i bahane edip isyanı başlatıyor. Benim düşüncem bu.

Tarihte bildiğimiz 2 isyan var ve ikisi de bir aşk uğruna başlatılmış gibi duruyor ama özünde hepsi bahane… Gariptir ki aşk diye başlayan tüm isyanlar tahta oturmakla yahut oturma arzusu ile son buluyor… Ne hoş bir aşk bu, adama taht sevdası aşılıyor(!).

Bence kılıç önümüze bir daha çıkacaksa Golden Company’nin büyük bir zaferden sonra kılıcı Aegon’a sunmasıyla çıkar.

İlk akla gelen ve beklenen şey bu aslında ama benim kuram başlığında yazdığım gibi; kılıç onlarda olsaydı zaten Daemon’un varislerinin elinde olurdu ama onun ölümünden sonra bir daha görülmedi, demek ki kılıç onlarda değil. Benim için baş şüpheli Blood Raven.

Daenerys görülerinde, şu Mirri Maaz Dur olayı sırasında bir kurtun ulumasını ve ateşler içinde kalkan bir adamı gördü.

Bence o adam kesinlikle Jon Snow. Muhtemelen öldükten sonra yakılmak istenecek. Ancak bu sırada ateşlerin içinde uyanıp yürüyerek gece nöbetçilerin ve diğerlerinin altına sıçtıracak. Hatta belki şu olay olurken kanayan yıldız bile gözükebilir ilk kitapta olduğu gibi herkes kendisine yorar falan. Ben bu sırada böyle bir şey olabileceğini düşünüyorum.

Aslında o Azor Ahai’nin yaptığı şeyler sembolik de olabilir. Jon illa bir yerlere sokmak değil de hayatında yaptığı bazı fedakarlıklar sonucu kılıç döüşebilir. Ya aslında direkt olarak ışıkgetiren odur dediğin gibi bilemiyoruz.

Konusu geçmiş iken buraya atıveriyim. :slight_smile:

Senin söylediğin benim de aklıma gelen ve görmeyi istediğim bir sahne, kendi kılıcı da o sırada alev almış bir şekilde çıkabilir, elbette eğer AA bizim Jon ise. :smiley:

Dizide Mel. Jon’u diriltince asıl seçilmişin o olduğunu düşünmesini saçma buluyorum zira dizide ve kitapta ölüp ölüp dirilen iki karakter daha var ve kimse onların öyle olduğunu düşünmedi. Bu yüzden Mel’den ziyade başka kimsenin etkisi olmadan kendiliğinden geri döneceğini düşündüm. Aslında bir de cenaze ateşinin içinde dirilip, yanmaz ise o zaman Mel. için onun asıl vaat edilmiş prens olduğunu düşünmesi daha mantıklı ve nispeten(en azından Stannis’ten daha mantıklı) bir sebebe dayanmış olur.

Duygu’nun bir ara sorduğu soru değil mi bu? Ayin sırasındaki…Benim de ilk aklıma bu geldi, evet. Olabilir. Kurt uluması değil de kurt gölgesi vs. idi o sanırım.