Blu Tv ve Dizi platformu

Selam arkadaşlar. Üniversitede olmam ve derslerimin yoğunluğunun hemen hemen hiç olmamasından kaynaklı olarak dizilere, filmlere, kitaplara ve oyunlara bol bol zaman ayırabiliyorum. Sizlerle bugün hemen hemen herkesin haberi olduğunu düşündüğüm Blu tv hakkında konuşmak istedim.

Uzun bir süredir bu platforma üyeyim. Aylık 15 lira gibi çokta fazla olmayan bir tutar. Gelelim içeriklerine özellikle Blu tv özel içeriklerine önce öveyim sonra da hep beraber döveriz.
Blu tv masum dizisini çıkarttıktan sonra puhu tv de bu işe girip toplamda 3 dizi çıkardı. Ama bence aralarında inanılmaz fark olan platformlardır. Fi, şahsiyet ve dip dizilerini hepsini de yarıda bırakan biri olarak söylüyorum. Çekim yöntemleriyle, mesajlarıyla, oyunculuklarıyla, doğal olmayan yapısıyla televizyonda ki dizilerle arasında pek farkı olmayan bir platformdu puhu tv. Televizyondan en büyük farkları süreleri ve sansürsüz oluşu idi. Başka hiçbir fark gözlemlemedim. Yanlış anlaşılma olmasın puhu tv yapsın tabi ki. Dizi platformu olarak blu tv tekel olmasın ama televizyondan biraz daha farklı işler yapılsa ayrıca televizyona da satarız düşüncesi olmadan yapılsa daha kaliteli işler olur diye düşünüyorum.

Şimdi gelelim Blu tv Özel yapımlara

1- Masum: ilk iki bölüm o kadar güzeldi ki. Atmosferi, doğallığı, sadeliği, oyunculuğu ve hatta okan yalabık’ın göbeği her şeyi harikaydı. Ama gel gör ki diğer bölümler düşe düşe ilerledi. Hele son iki bölüm kanser etti bıraktı beni. Bartu küçükçağlayan’ın oynadığı selim karakteri neden öldürülmedi? ya senaristler neden öldürmediniz? selimin ölmemesi ile her şey mahvolmadı mı sizce de?

2- Sahipli: Korku türünü sevmediğimden izlemediğim dizi. Bir yorum yapamayacağım.

3- 7 Yüz: Ne kadar mantık hatası bulunsa da ne güzel bölümdü be ilk bölüm. 7 farklı senaryo ve oyunculardan oluşan birbirinden bağımsız(arada ufak dokundurmalar var) 7 bölümün olduğu dizi. Çok az biliniyor. Genco erkal evinize konuk oluyor, cem davran ne kadar iyi oyuncuymuş diyorsunuz çok güzel bir yapım. Bazı bölümler daha düşük olsa da ekin koç gibi bukalemuna benzerliğiyle gönlümde taht kuran oyuncuyu bünyesinde barındıran dizi. İzleyin izlettirin.

4- Sıfır Bir: Hiç sevmem 1 bölüm izlemekte bile zorlandığım dizidir. Gerçek hayatta pek iç içe olduğum karakterlerin hikayesi anlatıldığındandır muhtemelen.

5- Dudullu postası. Onur ünlü. Hiç sevmem. Bütün işlerine bakarım ki neden tarzını beğenmediğimi unutmayayım şu sıralarda put şeylere filmi yayınlandı sinemalarda izleme fırsatı bulabilirsem sırf onur ünlü gömmek için izleyeceğim. Dizinin ilk bölümünü izledim ve ne kadar haklı olduğumu tekrar gördüm. İzlemeyin, İzleyen ve seven arkadaşlarınızla zevksiz diye bağınızı gönül rahatlığı ile koparabilirsiniz.

6- Yaşamayanlar: Rezalet. Gerçekten kötü. Bu toprakların bir hayat biçimi var ya işte hakan muhafızda da olduğu gibi eğreti duruyor her şey. Sadece karakterlerde sorun yok dizi tamamen sorun. Ayrıca şahsi fikrimce bir kaynak doğrulayamadım ama blu tv’nin en çok para harcadığı yapım olabilir. Prodüksiyon pahalı duruyordu.

7- Bartu ben: Bartu küçükçağlayan’ın senaryosunu yazdığı, tolga karaçelik’in yönetmenliğini üstlendiği komedi - dram karışık bir dizi. Çok büyük bir beklenti olmadan izlerseniz gayet memnun kalacaksınızdır. Çerezlik bir dizi. Dizi sektörünü de güzelce eleştiren bir yapım. Çok fazla tek plan göreceksiniz izlerken. Tolga karaçelik’i çok beğenirim. Sarmaşık filminden dolayı. O film bana tolga beyin yapacağı 3 işe şans vermem gerektiğini gösterdi. Metaforlarla donatılmış tek mekan filmi. Gerilim ve oyunculukların(nadir sarıbacak) muhteşem olduğu film. Kesinlikle izleyin.

8- Bozkır: Belki kaçırdığım başka blu tv özel yapımları olmuştur. Bir kaç tane belgesel var onlara pek bakamadım. Ama bence şu ana kadar ki en iyi yapım bu en azından 4. bölüm itibariyle. Senaryo klişe, işleyiş klişe hatta yer yer eğreti olan noktalarda bulabiliyorsunuz ama çok seviyorum doğal ortamı. Çok memnunum. Ve ekin koç tam bir bukalemun. Umarım seyirciyi şaşırtacağız diye kötü kötü şeyler görmeyiz ama ben memnunum en azından şimdilik.

Az önce 2 tane kısa film izledim blu tv üzerinden. Zaten o kısa filmler bu konuyu açmamı sağladı onları da meraklısına önereyim;
1- bıyık: bir adam berberde tarihten ünlü simaların olduğu bir kataloğa bakmaktadır. Katalokta çeşitli sanatçılar askerler ve devlet adamları vardır. Adam kataloğu bir süre karıştırdıktan sonra Hitler’in bulunduğu resmi işaret eder ve berber adamın bıyıklarını aynı modelde keser. 7 dakikalık bir kısa film olan bu yapımı ben çok beğendim tavsiye ederim.
2- Bir Maç Günlüğü: Kıraathanede bir grup insan, milli takım için kritik olan Türkiye-Hollanda maçını izlemektedir. Maç sırasında Türkiye için tarihi bir pozisyon yaşanır. Eleştirel bir yapım.

Her ikisi de türk yapımı. Memnun kaldım ben sizlerinde beğeneceğini düşünüyorum.

Umarım hem Blu tv hem de puhu tv yapımlara devam ederler. Sizinde fikirlerinizi bekliyorum.

ben yerli dizi izlemiyorum
Fi kitabından bile soğuttu bile 4 bölüm falan baktım
Masum son bölüm hariç izledim güzeldi beklenmedik şeyler falan vardı hoşuma gitmişti son bölümü nette bulamadım bulsam onuda izleyeceğim
not : hangi dizi film olursa nette var sınırsız netim var idmmem var ekstra para vermek istemedim benim için 15 tl olsa bile boşa harcama olacaktı almadım hiç bir platformu almayı düşünmüyorum

korsana hayır diyorsun yani :smiley:
the young pope, the handmains tale gibi dizileri ben bulamadım korsan hiçbir sitede

aslında evet diyorum galiba :smiley:
ama internet varken doğru yanlış çok karıştı